سیدالشهدا(ع) کهف امت است/ امام حسین(ع) با تحمل سخت ترین بلاها پناهی برای کائنات شد


با دیگران به اشتراک بگذارید

سیدالشهدا(ع) کهف امت است/ امام حسین(ع) با تحمل سخت ترین بلاها پناهی برای کائنات شد

خبرگزاری فارس: سیدالشهدا(ع) کهف امت است/ امام حسین(ع) با تحمل سخت‌ترین بلاها پناهی برای کائنات شد

رئیس آکادمی علوم اسلامی قم گفت: سیدالشهدا(ع) کهف امت است، هر کسی که بخواهد جلوه‌های دنیا، او را غافل نکند و در دنیا خوب ترین اعمال را به انجام برساند، باید به امام حسین(ع) پناه ببرد وگرنه دستگاه‌های دیگر در دنیا او را غافل می‌کند و درنهایت انسان اسیر جلوه‌های دنیا خواهد شد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از قم، حجت الاسلام سید محمدمهدی میرباقری شامگاه سه شنبه در سخنرانی خود در هیأت ثارالله با اشاره به خوب ترین اعمال اظهار کرد: در روایات آمده که خوب ترین اعمال، آن عملی است که نیت بهتری داشته باشد، شاکله انسان نیت است و باید نیت انسان از توجه به دنیا متوجه عالم آخرت و سپس متوجه خداوند شود، کسی زیان میبیند که تنها برای دنیا فعالیت میکند و متوجه عالم آخرت نباشد.

رئیس آکادمی علوم اسلامی قم ادامه داد: برخی برای نرسیدن به عذاب، عبادت می کنند، انسان حتی اگر برای رسیدن به ثواب های دنیوی اعمالی همچون نماز شب را به انجام برساند، این عبادت بدی نیست، چون او منافع خودش را در دست خدا می بیند و اگر این بد بود، ما را اینشکلی ترغیب به عبادت نمی کردند، اینکه انسان با خداوند تجارت کند، تجارت خوبی است.

وی اضافه کرد: همه جلوه های دنیا برای این است که انسان به مقامات بالا در همین دنیا برسد، در برخورد با همین زینت ها، برخی از آن عبور می کنند و به مقام های بالایی می رسند، در وصف پیامبر اکرم(ص) گفته شده که ایشان سال ها ایستاده عبادت می کردند، برخی به پیامبر(ص) نقل کردند که شما چرا این قدر عبادت می کنید، ایشان پاسخ دادند که آیا من نباید بنده شاکر خدا باشم.

میرباقری با اشاره به ضرورت عبور از دنیا اظهار کرد: ما باید در معبر دنیا با همین ظواهر به گونه ای باشیم که از دنیا بزرگتر شویم و از بهشت و جهنم هم عبور کنیم تا مکانی که تنها نگرانی ما مقام رضوان و رضا باشد، دنیا بستری برای آزمایش است و درنهایت هم بساط دنیا جمع می شود، انسان برای رسیدن به سعادت در دنیا منتظر ماند تا به مقام رضا برسد، انسان نباید به متاع دنیا چشم بدوزد، چون این ها وسیله ای برای آزمایش است.

رئیس آکادمی علوم اسلامی قم ادامه داد: جلوه های دنیا آزمایش است، همه قادر هستند در این صحنه ها از دنیا عبور کنند و از بهشت و جهنم هم رد شوند تا به بالاترین مقام ها برسند. قرآن می فرماید اگر کسی ایمان بیاورد، خداوند او را هدایت می کند، به عنوان مثال اصحاب کهف که ایمان آوردند خداوند به آنها شرح صدر عطا کرد تا در مقابل بت پرستان از ایمان خود به خداوند بگویند.

وی اضافه کرد: یکی از شؤونی که برای اهل بیت(ع) در روایات و زیارت بیان شده این است که آن ها کهف حصین هستند، اگر انسان به آن ها پناه ببرند، محفوظ می ماند، البته این به آن معنی نیست که سختی ظاهری وجود ندارد. ما بعد از وجود پیامبر(ص) در زمانی قرار داریم که دوران سختی مؤمنین است و جریان کفر حاکم شده، در چنین موقعیتی باید به کهف اهل بیت(ع) پناه برد، اگر چنین کاری را به انجام برسانیم در نهایت به رحمت خداوند می رسیم.

میرباقری با اشاره اثرات پناه بردن به اهل بیت(ع) اظهار کرد: اگر ما به اهل بیت(ع) پناه ببریم، دیگر خطر انحراف و فرهنگ بت پرستی و مادی ما را به مخاطره نمییاندازد، البته به این معنی نیست که سختی های ما را به مخاطره نمییاندازد، بلکه ایمان ما در کنار اهل بیت(ع) حفظ خواهد شد.

رئیس آکادمی علوم اسلامی قم ادامه داد: حضرت سیدالشهدا(ع) کهف امت است، هر کسی که بخواهد جلوه های دنیا، او را غافل نکند و در دنیا خوب ترین اعمال را به انجام برساند، باید به امام حسین(ع) پناه ببرد وگرنه سیستم های دیگر در دنیا او را غافل می کند و درنهایت انسان اسیر جلوه های دنیا خواهد شد. ما برای خوردن و استراحت کردن متولد نشدیم، بلکه باید از دل جلوه های دنیا عبور کرده و به احسن اعمال برسیم.

وی اضافه کرد: کسانی که در سر راه انبیاء بودند، جلوه های دنیا را به بت مبدل میکردند و اکنون هم ما با این مسأله مواجه هستیم. حضرت سیدالشهدا(ع) کهف تمام کائنات است، ایشان با ابتلای خودش و خانواده اش به این مقام رسید. امام حسین(ع) سخت ترین بلاها را تحمل کرد تا پناه کائنات شد، ایشان با عاشورای خودشان کهف شدند و ما هم باید عاشورای امام حسین(ع) پناه ببریم.

————————————-

تهیه شده توسط : لاله غ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن که پرنقش زد اين دايره مينايی
««« »»»
کس ندانست که در گردش پرگار چه کرد

سیدالشهدا(ع) کهف امت است/ امام حسین(ع) با تحمل سخت ترین بلاها پناهی برای کائنات شد

TT / 75 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال