رویه دلچسب لهستان برای رواج دوچرخه سواری


با دیگران به اشتراک بگذارید

رویه جالب لهستان برای رواج دوچرخه سواری

تصویر و عکس رویه جالب لهستان برای رواج دوچرخه سواری

امروزه عموم مردمان برای حمل و نقل شهری از ماشین شخصی و یا لوازم حمل و نقل عمومی بهره میگیرند و با توجه به نتایج مصیبت وار استفاده بیش از حد از سوخت های فسیلی،دولت ها درصدد فرهنگ سازی دوچرخه سواری هستند.

به گزارش کلیک،دوچرخه ها در حال برگشتن به زمان اوج خود هستند،اواخر قرن نوزدهم میلادی بود که بهره گیری از دوچرخه رواج بی سابقه ای میان شهروندان آمریکا پیدا کرد،در این میان بانوان بهره گیری از این وسیله را راهی برای اثبات آزادی خود کشف کردند و دوچرخه سواری بانوان در صده نوزدهم به یکی از اصلیترین اتفاقات تاریخ پاسداری از حقوق بانوان آمریکا تبدیل گردید.

اکنون قریب به ۱۰۰ سال از آن زمان می گذرد و امروز شاهد برگشت دوچرخه ها جدید های اوجشان هستیم،دوچرخه سواری در حمل و نقل شهری به قدری در آمریکای امروز رواج یافته که در آمار حمل و نقل سهمی برای آن قائل می شوند و از همه مهم تر باعث دگرگونی وجهه زندگی شهر نشینی در آمریکا شده است،طبق  آمارها تعداد کاربران این وسیله نقلیه در ۱۰ سال اخیر به طور منظم افزایش داشته و مشخصا در شهر هایی چون واشنگتن،مینپلیس،پورتلند و اورگن شاهد افزایش ۷۱ درصدی در به کارگیری دوچرخه بوده ایم.

پدیده رواج دوچرخه سواری به ایالات متحد محدود نمی شود و در سطح دنیا تقاضا و میل مردمان برای بهره گیری از آن رو به افزایش بوده که یکی از علل آن سیاست قرار دهی های جالب و به کارگیری روش های ابتکار آمیز دولت ها برای راغب کردن شهروندان به دوچرخه سواری است،برای مثال کشور هلند به تازگی پیستی را برای دوچرخه سواران ساخته است که در شب نور آبی خوشگلی را از خود منعکس کرده و صحنه خوشگلی را خلق می کند؛یکی از این مسیر های دوچرخه سواری جالب در شهر لیدزبارک وارمینسکی قرار دارد،برای ساخت این مسیر ها قسمت سطحی آسفالت آن را با بهره گیری از ترکیباتی شیمیایی چون فسفر دیزاین می کنند و طبق ماهیت شیمیایی این مخلوط با جذب نور آفتاب در روز،در طول شب و تاریکی،مسیر نور آبی گیراای را به اکران قرار میدهد که همه را به هوس دوچرخه سواری می اندازد.

مسئولیت دیزاین و ساخت این پروژه به کانون فنی مهندسی TPA Sp. zo.o محول شده بود که مهندسین آن قادر بودند به خوبی از پس اجرای آن برآیند،این کانون به منظور پیاده سازی این پروژه از نقش مشابه دیگری به نام Starry Night Bike Lane که پیشتر توسط کانون Roosegaarde ارائه شده بود اقتباس کرده است؛به نقل کرده ایگور راتمار مدیر عامل کانون TPA Sp. zo.o دیزاین روی مسیر دوچرخه سواری مذکور می تواند تا ۱۰ ساعت نور آبی را از خود منعکس کند،اجزا لومینوفور مخلوط شیمیایی به کار رفته در ساخت این پروژه در طول روز نور خورشید را به سوی خود کشیده و در طول شب آن را به صور نور آبی پس می دهند،وی در این باره نقل میکنید:مسیر نور آبی شگفت انگیز گیراای را منعکس می کند که در تاریکی محیط جنگلی این پیست منظره زیباای را بوجود آورده است،همچنین نور آبی پیست به طوری برگزیده شده که با محیط و طبیعت پیرامون پیست هماهنگی کاملی را به اکران قرار میدهد.

آقای والدمار کرولیکوسکی مدیر سازمان حمل و نقل و تردد جاده ای شهر لیدزبارک وارمینسکی در باره این پروژه جالب نقل میکنید:من معتقدم که ارزش این پروژه تنها به دلیل ظاهر جذاب آن نیست و ما امیدواریم که مسیر درخشان دوچرخه سواری در این پروزه بتواند عاملی برای پیش گیری از تصادفات بین دوچرخه و افراد پیاده باشد؛آقای راتمار در این باره مییافزاید:تصادفات بین دوچرخه سواران و نیز افراد پیاده در این شهر یک معضل اساسی است و احتمال این تصادفات در مسیر های تاریک تر و دورتر بیشتر و تبعات آن خطرناک تر می باشد.

مواد شیمیایی شب تاب  به کار رفته در اجرای این پروژه قدرتمندی تابش رنگ های گوناگونی را دارند اما مهندسان کانون TPA Sp. zo.o رنگ آبی را به دلیل هماهنگی آن با دریاچه و محیط پیرامون پیست دوچرخه سواری برگزیده اند،علاوه بر این مسئولین فنی این کانون برای مدتی طولانی بر روی بهینه سازی بودجه اختصاص یافته به این پروژه مطالعه کرده اند تا پروژه مذکور راندمان حداکثری داشته باشد.

مورد قابل توجه درباره این پیست دوچرخه سواری این است که بر خلاف پروژه Starry Night Bike که الهام بخش این پروژه بوده ،برای روشنایی پیست از LED های خورشیدی و رنگ شب تاب بهره گرفته نشده است و پیست دیزاین شده جدید به لحاظ هزینه های نگهداری به مراتب به صرفه تر از پیست قبلی است.

این پیست دوچرخه سواری از تاریخ ۲۳ سپتامبر برای استفاده عموم باز است ولی مدیر عامل کانون TPA Sp. zo.o معتقد است که هنوز نکات جزئی متعددی در این پروژه نا تمام مانده اند و هنوز نمی توان به معنای قرار می داری این پروژه را انجام شده نامید،وی در این باره اضافه کرد:در مقطع وقتی فعلی این پیست طولی معادل ۱۰۰ متر دارد،هدف ما این است که میزان تحمل پروژه در برابر سرمای زمستان را در همین مقیاس ۱۰۰ متری بسنجیم و سپس طول پیست چند برابر خواهد گردید.

امیدواریم که در آینده نزدیک پروژه های زیبا و مؤثر دیگری از این دست را در سراسر دنیا ببینیم و فرهنگ سازی برای رواج دوچرخه سواری در سطح دنیا مثمر ثمر واقع شود.

***با تشکر از انتخاب شما***

نگارش از : شهربانو گ.

تازه های فناوری در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به عاشقان نظری کن به شکر اين نعمت
««« »»»
که من غلام مطيعم تو پادشاه مطاع

رویه دلچسب لهستان برای رواج دوچرخه سواری

TT / 113 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال