هیئات حسینی در صف مقدم احیای فریضه امر به معروف باشند


با دیگران به اشتراک بگذارید

هیئات حسینی در صف مقدم احیای فریضه امر به معروف باشند

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور خواستار پیشگامی محافل و هیئات حسینی در امر احیای فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه شد.

تصویر و عکس هیئات حسینی در صف مقدم احیای فریضه امر به معروف باشند

حجت الاسلام و المسلمین سعید بهمنی در مکالمه با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اشاره به اهمیت شگفت انگیز اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: آن گونه که از بیان درخشان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) مشخص است یکی از اهداف مهم و عمده قیام تاریخ ساز سیدالشهدا(ع) احیای امر به معروف و نهی از منکر است؛ فریضه ای که متاسفانه گاه دچار غفلت و فراموشی می شود و آن طور که باید و شاید نه صرفاً در کلام بلکه در حوزه عمل نکته توجه و اهتمام جدی واقع نمی گردد.

ایام عزای حسینی؛ خوب ترین موسم احیای فریضه از یاد برده شده

وی اضافه کرد: اساساً در دهه نخست محرم که به همین عالیت به عنوان دهه امر به معروف و نهی از منکر نیز نامیده شده ، یکی از مباحث لازم این است که چگونه می توان با عنایت به حال و هوای معنوی ایام حزن آل الله و به خصوص ظرفیت عظیم سیستم امام حسین(ع) و هیئات مذهبی به احیای این فریضه نسبتاً از یاد برده شده یاری رساند.

وی بیان داشت: البته پیش از هر چیز باید آگاهی داشت که بنا بر تاکید آموزه های دینی، اقامه چنین فریضه ای تکلیفی بر عهده همه مردمان و از جمله حاکمیت است و این مساله آنچنان اهمیتی می دارد که به واسطه آن دیگر فرایض الهی برپا داشته می شود.

نقش بسیار مهم عالمان و نخبگان جامعه

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اضافه کرد: به مخصوص رفتار حاکمیت و نیز رویه و سیره عالمان دینی در احیای این فریضه در بین بدنه اجتماعی مردمان بسیار ثمربخش است و به همان میزان اگر کارگزاران نظام و جامعه اسلامی و نیز عالمان و نخبگان به امر به معروف و نهی از منکر کم توجه یا بی توجه باشند، خسارت بزرگی از این طریق نصیب جامعه می شود که شاید جبران آن بسیار سخت و حتی ناممکن باشد.

وی همچنین ابراز داشت: در این بین، نقش هیئات و محافل مذهبی و به خصوص مادحین اهل بیت(ع) و خطبا و سخنرانان مذهبی بسیار مهم و کلیدی است چه آن که سخنرانان و وعاظ به تبیین معارف اهل بیت(ع) و واقعیات نهضت عاشورا در بالای منابر توجه میکنند و شعرا و مداحان و ذاکرین اهل بیت(ع) نیز همین ماموریت را با چاشنی عاطفه و شعور حسینی متولی و عهده دار می گردند.

رسالت تاریخی وعاظ و مادحین اهل بیت(ع)

حجت الاسلام و المسلمین بهمنی تصریح کرد: آنچه مهم و لازم است این که هم وعاظ و سخنرانان و هم مادحین و ذاکرین بر اساس تعالیم ناب قرآن و اهل بیت(ع) به تبیین معارف و اقامه عزا و روضه خوانی و سینه خانمی اهتمام بورزند و به شدت مراقب باشند که خدای ناکرده شبهه و بدعتی در این خصوص وارد سیستم عزای سیدالشهدا(ع) نکنند.

وی گفت: از سویی می بایست این دو قشر مهم و پرمخاطب هم به جنبه هاب معرفتی و هم جنبه های عملی نهضت حسینی توجه بکنند به این معنا که لحن و نغمه ها نباید خالی از معرفت و بصیرت حسینی باشد؛ به واژه دیگر، روضه خوانان و مداحان نباید صرفاً به بیان رنج و مصیبت اهل بیت(ع) توجه بکنند بلکه می بایست فلسفه و هدف از این رنج و مصیبت ها و به خصوص قیام حضرت اباعبدالله (ع) را برای مردمان تبیین کنند که این کار البته باید با ظرافت ها و انتخاب کردن جاذبه های مشروعی مثل شعر و مداحی های خوشگل و حزن انگیز همراه باشد.

این محقق و پژوهشگر حوزوی همچنین خاطرنشان کرد: اگر ما فقط مصیبت را بیان کرده و نگوییم که برای چه هدفی این رنج و مصیبت رخ داده ، این ذکر و تلاش برای بیان مصیبت در نهایت عقیم است، به این خاطر که ذکر مصیبت و اقامه عزا وقتی بارور و شکوفاست که هدفی که امام حسین(ع) به دلیل آن به آن مصیبت عظما دچار شد ، بیان شود و به این وسیله به تقویت شعور و بصیرت مردمان در حمایت از دین خدا و ولایت باوری و ولایت یاوری یاری رسانیم.

چرا سکولاریسم در هیئت حسینی خطرناک است؟

وی اظهار داشت: اساساً این که مقام معظم رهبری در سال های اخیر نسبت به خطر سکولاریسم در هیئات هشدار داده و می دهند به این جهت است که یزیدیان زمان به این وسیله می خواهند مردمان صرفاً مشغول به یک سری ظواهر امر باشند و از توجه به عمق فلسفه و قیام سیدالشهدا(ع) که مبارزه با ستم و احیای امر به معروف و نهی از منکر بوده، غافل شوند.

وی اضافه کرد: البته توجه کردن به عزاداری ها و تعظیم شعائر یک امر لازم است اما در کنار آن ما باید به اهداف قیام حسینی و چگونگی ثبات قدم در این مسیر درخشان نیز توجه مخصوص داشته باشیم تا انشاالله جزو یاوران حقیقی حجت بن الحسن(عج) در زمان پرتلاطم غیبت باشیم.

جایگاه ممتاز سیدالشهدا(ع) در میان همه معصومین

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که امام حسین(ع) در میان امامان معصوم موقعیت ممتازی دارد به طوری که همه معصومان انگشت اشاره به سمت حضرت ایشان نمایان کرده اند، گفت: امامان پیش از ایشان از حیث شان و مقام مقدم و افضل هستند اما همان ها هم اشاره به حضرت سیدالشهدا(ع) دارند ، خلال آن که این خاک تربت اباعبدالله الحسین(ع) است که شفاست و سجده بر آن دوست داشتنی است به طوری که درباره هیچ تربت دیگری چنین پیشنهاد اهمیت آمیزی نشده است

وی اضافه کرد: ما باید دقت داریم که چه خصوصیتی در امام حسین(ع) است که این جایگاه مخصوص را دارند ؛ باید توجه داشت که آرزو و خواسته همه ائمه (ع) برپایی دین بوده و آن هم نه دین حداقلی و سیدالشهدا(ع) با خون مقدس خود و عزیزانش در راستای احیای دین خدا قیام کرد و برای اصلاح امت پیامبر و اقامه امر به معروف و نهی از منکر حرکت کرد و به شهادت رسید.

همه برای احیای امر به معروف مسئولیم

حجت الاسلام و المسلمین بهمنی در خاتمه تاکید کرد: از این رو ما هم که داعیه پیروی و تبعیت از حضرت را داریم باید با همه وجود در مسیر اقامه دین و پاسداری از آموزه های اسلامی گام برداشته و کمر همت ببندیم و یکی از مصادیق بارز این امر تلاش برای اقامه امر به معروف و نهی از منکر است که البته هر کس در هر جایگاهی که هست این وظیفه مسلم دینی را برعهده دارد و قادر نیست در قبال آن شانه خالی کند.

نظر يا پيشنهاد خود را با ما در ميان گذاريد

گردآورنده: گل آذين ی.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

روزه يک سو شد و عيد آمد و دل‌ها برخاست
««« »»»
می ز خمخانه به جوش آمد و می بايد خواست

هیئات حسینی در صف مقدم احیای فریضه امر به معروف باشند

TT / 145 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات