روند جنگ در یمن معکوس شده است/ ائتلاف سعودی در دام یمنی ها


با دیگران به اشتراک بگذارید

روند جنگ در یمن معکوس شده است/ ائتلاف سعودی در دام یمنی ها

جنگ ائتلاف سعودی در یمن دیگر برای بازگرداندن منصور هادی به صنعا نیست بلکه جنگی متفاوت و معکوس برای بی‌ثبات کردن و ناامن کردن عربستان و خاندان حاکمش شده است؛ تشدید نبردها در مرزهای عربستان و یمن در حال حاضر این روند را نکته تایید قرار می‌دهد.

تصویر و عکس   روند جنگ در یمن معکوس شده است/ ائتلاف سعودی در دام یمنی ها

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته دنیا عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه ای «رای الیوم» در مقاله ای در این روزنامه نگاشت: کم سابقه است که دولت عربستان سعودی و سخنگویانش هر گونه اظهار تاسفی یا عذرخواهی برای قربانیان بمباران «هواپیماهای قاطعیتش» در یمن بکنند. آن (حکومت سعودی) این کشتار را مشروع و موجه آگاهی میدارد و هواپیماهایش برای اهداف والایی (!) یعنی بازگشت «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور فراری و مستعفی به عرصه قدرت، می کُشند و از میان میبرند. به همین دلیل ابراز «تأسف» و نه «عذرخواهی» بابت کشتار مجلس عزاداری در تالار بزرگ در صنعا اقدامی بی سابقه و منحصر به فرد بوده است و عمق بحرانی را نمایان میکند که عربستان سعودی در عرصه های منطقه ای و بین المللی در آن به سر می برد و همچنین این ابراز تاسف نمایان میکند که این کشور متوجه شده است که روش های تکبرآمیز و دست کم گرفتن دشمن دیگر خاصیتی ندارد.

نامه ای، که نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل به شورای امنیت فرستاد و حاوی این ابراز تأسف بود و نیز تأکید می کند که این کشور به قوانین بین المللی حقوق بشر کاملا پایبند است و همه تدابیر ممکن را برای حمایت از غیرنظامیان اتخاذ می کند، اعترافی اولیه و تدریجی برای پذیرفتن مسئولیت این کشتار و تلاش برای دور زدن هرگونه نقش برای تحقیق بین المللی درباره آن است.

ابراز تاسف کافی نیست؛ بمباران مجلس ترحیم با هر توجیهی که باشد نه تنها در رده جنایت جنگی علیه بشریت به حساب مییاید بلکه خروج از همه اخلاقیات جنگ و خصومت هاست همان گونه که بازتاب دهنده گرایش های انتقام جویانه و شرورانه ای است که به هیچ ارزش یا عرف دینی یا قبیله ای یا انسانی استناد نمی کند.

فرماندهان ارتشی عربستان سعودی، که تصمیم بمباران مجلس ترحیم را اتخاذ کردند آشکارا دروغ نقل کردند وقتی که آنها نقل کردند هواپیماهای شان هیچ گونه عملیات تهاجمی در این منطقه به انجام نرسانده اند. پس چه کسی غیر از عربستان هواپیماهایی دارد که از ۱۸ ماه قبل تاکنون یمنی های بی گناه را بِی وقفه بمباران می کنند؟ ایا یمن و مدارس، بیمارستان ها، مزارع و مهمانیهای عروسی آن بایستی به طور کامل از بین رود به طوری که دیگر چیزی به جز مجلس عزای یک شخصیت میهنی سرشناس به ساز و گرایش های مسالمت آمیز باقی نمانده است که بمباران شود؟

***

قدر مسلم آن است که کسی این گمراه شده ها یا به واژه ای خوب تر این فرماندهان ارتشی سعودی را گمراه کرد و به آن ها از همان سمی چشاند و آن وقتی بود که به آنها اطلاعاتی مبنی بر حضور «علی عبدالله صالح» رئیس جمهوری سابق یمن و «عبدالملک الحوثی» همپیمان وی (رهبر انصارالله) در مراسم برای تقدیم واجب تسلیت به بچه مرحوم یعنی سرلشکر «جلال الرویشان»، وزیر کشور داد. این فرماندهان ارتشی به این باور رسیدند که آنجا یک شکار ارزشمندی وجود دارد که با وجود عارضه ها و واکنش ها به این کشتار، مستحق بمباران است.

یمنی ها بالفطره زیرک هستند و بعید آگاهی نمیداریم که افراد نفوذی را قبل فرماندهان ارتشی سعودی فرستادند تا آنها را گمراه و در شر کارهای شان گرفتار کنند و معضل اینجاست که این فرماندهان سعودی از تاریخ و جنگ های یمن و چه بسا غیر یمن نیز درس عیرت نمی گیرند به خاطر آن که بیشتر تصمیم ها و شرط بندی های اخیرشان درست از آب درنیامده اند و فهرست آنها نیز طولانی است.

علی عبدالله صالح مجلس ترحیمی که برای دوست و هم پیمان تاریخی اش یعنی «عبدالکریم الاریانی» به انجام رسانده شد را با حضور خود شگفت زده کرد و همین کار را در تظاهرات میلیونی اخیر تکرار کرد؛ امری که کار «خبرچین ها» را برای بازاریابی برای خبرهای شان درباره حضورش و چه بسا حضور آقای عبدالملک الحوثی نیز، که از ابتدای بحران در اماکن عمومی نمایان ساخته نشده است، در این مجلس ترحیم در صنعا به خاطر جایگاه قبیله ای و سیاسی مرحوم و پسرانش، راحت کرد.

حکومت عربستان سعودی به خاطر ارتکاب این کشتار بسیاری چیزها را به لحاظ سیاسی، رسانه ای و ارتشی و نیز ته مانده های حمایت و تایید برخی یمنی ها را از دست داد، حتی دولت (مستعفی) همپیمانش یعنی هادی در وضعیتی قرار گرفت که مجبور شد عاملان این کشتار را محکوم و با قربانیان و نزدیکان شان ابراز همدردی کند؛ اگر چه این محکومیت فاقد قدرت مطلوب بود.

این کشتار اکثریت قریب به اتفاق یمنی‎ها را بر ضد عربستان سعودی و پشت ائتلاف «انصارالله- صالح» متحد خواهد کرد؛ ائتلافی که این جنایت را فرصتی طلایی برای بسیج یمنی ها جهت انتقام می بیند و این همان چیزی است که فراخوان صالح و آقای الحوثی را برای رفتن به جنوب جهت جنگ با حکومت سعودی و ارتش هایش تحلیل می کند. علاوه بر آن، آنها تاکید کردند که زنده هستند و در بمباران کشته نشد.

این جنگ، دیگر برای بازگرداندن هادی به صنعا و غلبه کردن «کودتاچیان» یا «شورشیان» (ائتلاف انصارالله- صالح) نیست بلکه جنگی متفاوت و معکوس برای بی ثبات کردن و ناامن کردن عربستان و خاندان حاکمش شده است؛ تشدید نبردها در مرزهای عربستان و یمن در حال حاضر این روند را نکته تایید میگذارد.

اقدام ائتلاف «انصارالله- صالح» به شلیک موشک بالستیک از «صعده» برای نشانه گرفتن پایگاه هوایی «ملک فهد» – فاصله میان مبدا و مقصد موشک ۵۰۰ کیلومتر است- تغییری ترسناک در جنگ به حساب مییاید و تأکید می کند که دشمنان عربستان سعودی چنین موشک هایی را در اختیار دارند که قادر هستند حتی به ریاض و «جده» و دیگر شهرهای بزرگ عربستان برسند.

درست است همان گونه که سخنگوی ائتلاف سعودی اعلام کرد سامانه های ضد موشکی «پاتریوت» این موشک را نشانه گرفته و منهدم کردند ولی گزارش کردن از این هجوم موشکی به «طائف»، که فقط ۱۵۰ کیلومتر با «جده پایتخت» اقتصادی و نیز ۷۰ کیلومتر با شهر «مکه» فاصله دارد، حامل پیام های زیادی است و تغییری بزرگ در جنگ روانی به نفع ائتلاف یمنی ها خوانده می شود.

***

موازنه های جنگ در یمن بعد از ۱۸ ماه عوض شده و به تدریج شاهد انقلاب بزرگی است ولی نه به نفع ائتلاف سعودی. اوایل ماه جاری یک کشتی جنگی اماراتی در تنگه «باب المندب» بمباران و منهدم شد، روز دوشنبه فرماندهی ارتشی مرکزی آمریکا اعلام کرد که دو موشک از مناطق تحت مهار انصارالله به سمت یک ناوشکن آمریکایی شلیک شدند. اصلیتر از همه اینها، تصمیم دولت آمریکا به تعلیق هرگونه همکاری ارتشی و اطلاعاتی با دولت عربستان درخصوص پرونده جنگ یمن، آن هم در اعتراض به کشتار مجلس عزاداری است.

ورود به جنگ یمن اقدامی جسورانه و خطرناک است و هزینه های مادی و انسانی هنگفتی دارد و ارزیابی اشتباه از قدرت دشمن و هم پیمانانش و تعامل با این دشمن از موضع بالا و تکبر، اشتباه بزرگی است. بهره نگرفتن از میانجی گریه کن بین المللی برای خروج آبرومندانه و کاستن از خسارت ها، فاجعه بزرگ دیگری است که فقدان عقل، تدبیر و دوراندیشی را نمایان میکند.

جنگ قرار می داری پیشِ روی چه بسا در یمن شدیدتر و خطرناک تر از همتایش در کشور سوریه است. خدا خوب تر آگاهی میدارد.

-لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه براي ما بنويسيد-

نگارنده: فرنگيس ض.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جز قلب تيره هيچ نشد حاصل و هنوز
««« »»»
باطل در اين خيال که اکسير می‌کنند

روند جنگ در یمن معکوس شده است/ ائتلاف سعودی در دام یمنی ها

TT / 122 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال