سبک زندگی عاشورایی؛ همرنگی به سیره خون خدا


با دیگران به اشتراک بگذارید

سبک زندگی عاشورایی؛ همرنگی به سیره خون خدا

چنانچه نهضت عاشورا را صرفاً یک رخداد نپنداشته و به آن به صورت یک فرهنگ متعالی نگاه کنیم، از عمقِ وجود این فرهنگ قادر هستیم به گوهر” سبک زندگی عاشورایی” دست کشف کنیم.

تصویر و عکس سبک زندگی عاشورایی؛ همرنگی به سیره خون خدا

به گزارش خبرگزاری «حوزه»،چنانچه در چرایی تحقق کربلا و حادث شدن عاشورا تعمقی ژرف داشته باشیم، به این حقیقتِ تلخ می رسیم که روز واقعه وقتی رخ داد که سبک زندگی اسلامی غروب کرد و بدین سان سنت های اسلام ناب محمدی(ص) عملاً در حال تعطیلی بود؛این سان شد که حضرت خون خدا دیگر قادر نبود سکوت کند و اینشکلی قیام تاریخ ساز و جاودان خود را در اوج مظلومیت بپا داشت.

در واقع وقتی سبک زندگی مردم صدر اسلام در پیِ حاکمیت سران اموی و به مخصوص در دورانِ یزید بن معاویه چرخشی صد و هشتاد درجه ای یافت و از رنگ و بویِ معنوی و ایمانی مطابق آنچه رسول خدا(ص) و امیرالمومنین علی(ع) می فرمود به سمت و سویِ سبک زندگی جانداری و شهوانی سوق یافت و در این میان سیستم حاکمیت نیز خود عملاً مروج فساد و ستم و بیداد شد ، امام حسین(ع) عَلَم اصلاح گریه کن برافراشت و با سلاح امر به معروف و نهی از منکر به مقابله با دین فروشان اُموی توجه کرد.

از این منظر چنانچه نهضت عاشورا را صرفاً یک رخداد نپنداشته و به آن به صورت یک فرهنگ متعالی نگاه کنیم، از عمقِ وجود این فرهنگ قادر هستیم به گوهر" سبک زندگی عاشورایی" دست کشف کنیم؛ طرحی که در آن شاخصه هایی چون شناخت حق از باطل، ارجحیت مرگ با عزت بر زندگی با ذلت، زیر بار حرف ناحق نرفتن، ایثار، بصیرت، حجاب و عفاف، ولایتمداری و تسلیم بودن در برابر درخواست خدا، جوانمردی و اخلاص ، تبلور و درخشش خاصی دارند.

با توجه به این که یکی از مسائل اصلی امروز ، وجود طرح های گوناگون زندگی است که جامعه را دچار معضل کرده ، از این منظر ضرورت ایجاد و شناسایی یک سبک زندگی عالی به جامعه و همه جوامع انسانی کلید سعادت و موفقی است.

در این بین، رجوع به زندگی و سیره امام حسین(ع) بیانگر این مساله است که همه موارد جهت ارائه گونه ای از سبک زندگی برای انسان ها وجود دارد که بتواند در همه وقتها و جاها عملیاتی باشد و همواره به عنوان الگویی عالی مطرح شود.

«کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» نیز اشاره به همین واقعیت است که سبک زندگی حسینی و عاشورایی ، یگانه راه فلاح و رستگاری است و این نقشه راه در همه زمانها و سرزمین ها، فراروی حق طلبان و آزادی خواهان و ستم ستیزان عالم قرار دارد.

بی شک یکی از خوشگل ترین درس های مکتب حسینی، شناسایی زشتی های جهان و لزوم پرهیز از آن است، چه آن که از دیدگاه سیدالشهداء(ع) "جهان، خانه نابودی و ناپایداری، و سرایی است که اهل خویش را پیوسته دگرگون می سازد."

البته این بیان رسایِ خون خدا ، ترجمان آیه معروف قرآن کریم است که تصریح می کند: «زندگانی جهان، چیزی جز کالای فریب و سرگرمی و بازیچه ای بیش نیست».

از همین روست که در کلاس درس عاشورا، به رانده شدن از این دام پیشنهاد داده میشود، چه آن که دردسر در این دام، آغاز هرگونه خطا و اشتباهی است که دامان آدمی را می گیرد.

شیفتگی و دلبستگی به جهان، سبب می شود تا به تعبیر استاد بزرگ این کلاس انسان ساز، "آدمی دینش بر سر زبانش باشد و تا در رفاه و آسایش است، از دین پشتیبانی کند، ولی اگر به امتحان گرفتار آید، آن گاه معلوم می شود دین داران قرار می داری اندکند."

حسین بن علی(ع) به خوبی در قرن های متمادی به همه اَبنای بشر یاد گرفت که عظمت و بزرگی از آن خداست و معرفت به او در دل انسان های عارف در پرتو تقوا و خداترسی جلوه می کند.

در واقع پرورش یافتن در مکتب اهل بیت(ع) و دل و جان سپردن به اقیانوس معارف آن بزرگوران به مخصوص حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ایجاب میکند آدمی در برابر غیر خدا سر خم نکند و هیچ گاه در برابر منکر و ستم و پلیدی ، تن به ذلت و سازش ندهد و در این میان ، نهضت حسینی محل تربیت انسان هایی استکه فقط از خدا به وحشت مییافتند و تنها در مسیر رضای او گام برمی دارند.

به تعبیر حضرتش، انسان پرهیزکار خوب ترین امان را امان خدا آگاهی میدارد و یقین دارد که اگر در جهان از خدا به وحشت نیافتد، هرگز در قیامت امان کشف نخواهد کرد.

آری! عاشورا، تکلیف است و عاشورایی شدن عمل به تکلیف.

سید محمد مهدی موسوی

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال