جواب به بعضی شبهات درباره محصولات تراریخته


با دیگران به اشتراک بگذارید

پاسخ به برخی شبهات در مورد محصولات تراریخته

تصویر و عکس پاسخ به برخی شبهات در رابطه با محصولات تراریخته
معاون پژوهشی جهاددانشگاهی گیلان در خصوص برخی شبهات در رابطه با محصولات تراریخته پاسخ هایی پیشنهاد کرد.

دکتر سید محسن نساج حسینی در گفت وگو با ایسنا ، اظهار کرد: با قرار گرفتن بندی با موضوع تجاری سازی و کشت محصولات تراریخته در پیش‌نویس برنامه پنجم توسعه، مباحث و مجادلات بسیاری میان موافقان و مخالفان تراریخته مطرح شده است و با ورود افراد غیر کارشناس به این بحث گاهی منجر به بیان مطالب غیر واقعی گردیده است.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی گیلان با بیان اینکه یکی از مواردی که در مخالفت با کشت محصولات تراریخته مطرح می‌شود بحث بهره گیری از علفکش و کاهش تنوع گیاهی و زیان به جوامع گیاهی و اکوسیستم ها است، اضافه کرد: هیچ مستندی بابت این فرضیه ها وجود ندارد، کشت محصول تراریخته با تنوع گیاهان زراعی منافاتی ندارد بلکه در صورت کشت هر گیاهی، کشاورز باید علف های هرز مزرعه را از بین ببرد و این موضوع محدود به گیاهان تراریخته نیست.

وی با اشاره به اینکه در بعضی از محصولات مانند کُلزا، مبارزه با علف های هرز مزرعه کار دشواری است و بهره گیری از علفکش امکان می دارد به گیاه زراعی هم زیان بزند، گفت: گیاه تراریخته مقاوم به علفکش تولید شده که این مزیت را دارد که هنگام سمپاشی علیه علف هرز، زیان نمی‌بیند و نتیجه عملکرد عالی برای کشاورز است.

دکتر نساج اضافه کرد: هم اکنون مقادیر زیادی علفکش (به مخصوص علفکش رانداپ یا گلایفوزیت) توسط کشاورزان و حتی دامداران برای مهار علف‌های هرز استفاده می‌شود و این استفاده وسیع هم قطعا منجر به نابود شدن تنوع گیاهی می‌شود، پس این یک موضوع کلی است و ویژه گیاهان تراریخته نیست.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی با بیان اینکه بهره گیری از هر نوع سمی موجب زیان به محیط زیست است و یک دغدغه کلی است که بشر بوجود آورده و هم اکنون متاسفانه در کشور ما به صورت بی رویه استفاده می شود، گفت: مصرف سموم کشاورزی در کشورمان چیزی حدود ۴۰ برابر کشورهای دیگر است. آیا این آمار مکان دغدغه ندارد؟! دست کم گیاهان تراریخته مقاوم به آفات و مریضی ها می توانند بخشی از این مصرف بی‌رویه بکاهند.

وی اضافه کرد: از طرفی بیشترین به فروش رسان این علفکش توسط شرکتهای چینی انجام می‌شود نه شرکت‌های اسرائیلی و آمریکایی؛ به طوری که ده شرکت خوب تر در این زمینه چینی هستند و بیشتر علفکش مصرفی کشور ما نیز محصول شرکت‌های چین است.

دکتر نساج با بیان اینکه گاهی به نامه هایی اشاره می شود که توسط برخی سازمان های مردمان نهاد تهیه و با امضای الکترونیک انتشار داده شده است و حامل دغدغه گروه های مردمی است قابل استناد نیست چون در آن به مسائل به صورت عام و نه به صورت علمی توجه شده است، ادامه داد: اینکه گفته می‌شود قیمت خاتمه یافته تولید محصولات تراریخته بیش از محصولات دیگر است و یا محصول تقلبی تولید شده و باعث کاهش آفتکش ها نشده، درست نیست چون هدف از تولید و کشت محصولات همین است اگر هدف محقق نشود، نیازی به کشت آنها و این همه هیاهو نیست.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی گیلان با تاکید بر اینکه در رابطه با ناپاکی خاک و گیاه و ایجاد مریضی در انسان هیچ گزارشی در جهان وجود ندارد، اظهار کرد: قطعا برای اخذ مجوز هر محصول خوراکی امتحان های سلامت روی آن انجام می شود و محصولات تراریخته هم از این قاعده مستثنی نیستند.

وی اضافه کرد: همان طور که مقادیر زیادی از مواد خوراکی به مخصوص روغن های خوراکی از محصولات تراریخته هستند و سازمان غذا و دارو مجوز واردات برای آنها صادر کرده و به مصرف می رسند و تاکنون گزارشی از ایجاد مریضی نداشته است. مشخصا گیاهان تراریخته باعث هیچ نوع ناپاکی نمی شوند چون تنها یک یا چندین ژن معدود بیشتر از گونه‌های عادی دارند که منجر به تولید پروتئینی می شود که صفت مقاومت به تنش های زندگی کردی و غیر زندگی کردی را باعث می شود و بعد از خشک شدن گیاه هم مانند پروتئین های دیگر تجزیه می‌شود. لذا ادعای ناپاک کردن محیط زیست ادعایی بی مورد است.

وی با بیان اینکه برخی ادعا می کنند چرا کشورهای اروپایی و یا سایر کشورها محصولات تراریخته را ممنوع کردند؟ در پاسخ باید گفت: اولا کشورهای جهان از سه منظر برای این محصولات محدودیت یا ممنوعیت قائل شده‌اند. تولید، کشت و مصرف. اکنون ایالات متحده بزرگترین تولید کننده و کشت کننده محصولات تراریخته است و اروپا بزرگترین وارد کننده محصولات تراریخته به شمار می‌آید. دیگر این که تنها حدود ده کشور در جهان از هر سه منظر این محصولات را ممنوع کردند که علل آنها متفاوت و برگرفته از فرهنگ، مذهب یا مقررات محلی است.

دکتر نساج اضافه کرد: به عنوان مثال روسیه اعلام کرده منابع و شرایط کافی برای تولید محصول دارد و نیازی به اضافه کن عملکرد در سطح از طریق گیاهان تراریخته ندارد. همچنین در اروپا فرایند اعطای مجوز کشت این محصولات همراه با آزمون‌های متعدد برای سلامت و غیره است و اخیرا اجازه داده شده است که چندین کشور اروپایی نسبت به کشت آنها اقدام کنند. اسپانیا بیشترین سطح زیر کشت تراریخته را در اروپا دارد.

وی ادامه داد: این که نقل میشود محصول ارگانیک و سالم با مصرف کردن ابزار بیولوژیک امکان‌پذیر است نیز جزو رویاهای محققان بیوتکنولوژی نیز هست. به عنوان نمونه، تولید برنج ارگانیک یا سالم با بهره گیری از زنبورها، باکتری و نیز مصرف بهینه کودی و … بسیار عالی است و از زیان به طبیعت هم پیش گیری می شود ولی همیشه موفقیت آمیز نبوده و کشاورزان تاکنون استقبال مطلوبی از آن نکرده اند.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی گیلان گفت: اینکه یکی از ابزار مبارزه بیولوژیک باکتری های سرشناس به BT هستند که در محصولات تراریخت از پروتئین آنها به مکان سم علیه آفات استفاده می شود. برای نمونه، برنج تراریخته حاوی پروتئینی از این باکتری است که باعث نابود شدن کرم ساقه خوار می‌شود که اکنون برای مبارزه با آن در دو نوبت (در هر نوبت حدود ۱۵ کیلوگرم در هر هکتار) سم استفاده می شود که با عنایت به حدود ۶۰۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت برنج، چیزی معادل ۱۸ هزار تن سم وارد طبیعت می شود. هر اقدامی اعم از به کارگیری گیاه تراریخته مقاوم یا تولید محصول ارگانیک که مانع از این مقدار مصرف سالیانه سم شود، به حفظ محیط زیست و تندرستی بشر یاری رسانده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حقیقت این است که بیش از نود درصد سویا، کُلزا، پنبه و ذرت و محصولات تجاری جهان تراریخته است و در کشور ما نیز سالهاست روغن و خوراک دام تراریخته وارد می‌شود و قطع واردات هزینه هنگفتی به بازار تولید وابسته وارد می سازد. اگر این محصولات تندرستی را تهدید می‌کنند چرا تا کنون اجازه واردات داده شده؟ مگر جز این است که سازمان‌های ذیربط در زمینه سلامت محصولات وارداتی مسئولند. از این به بعد نیز این موضوع صادق خواهد بود و خوب تر است هر نوع محصول تراریخته به لحاظ سلامت انسان و محیط زیست پیش از کشت و مصرف مطالعه شود. علم و تکنولوژی باید در جهت سلامت و مطمئنی غذایی و زندگی کردی مورد استفاده قرار داده شود ولی در صورتی که مضر باشد باید محدود شود. هیچ محققی نمی‌خواهد محصولی تولید کند که خطرآفرین باشد.

– لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد –

نگارش : سيما ف.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جان درازی تو بادا که يقين می‌دانم
««« »»»
در کمان ناوک مژگان تو بی چيزی نيست

جواب به بعضی شبهات درباره محصولات تراریخته

TT / 126 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال