پایتخت شور و شعور حسینی عاشورایی شد


با دیگران به اشتراک بگذارید

پایتخت شور و شعور حسینی عاشورایی شد

خبرگزاری فارس: پایتخت شور و شعور حسینی عاشورایی شد

امروز حال و هوای زنجان بیشتر کربلایی شده است، همه شهر عزادار سرور و سالار شهیدان است، هرچه می‌شنوی صدای یا حسین (ع) است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از زنجان، از ساعات اولیه صبح امروز مهمانی عزاداری، عاشورای حسینی در گوشه گوشه استان زنجان آغاز شده است.

مساجد، هیئات عزاداری، بقاع متبرکه امروز همگی عزادار سرور و سالار شهیدان هستند و دسته های سینه خانمی و زنجیرزنی هر یک به نحوی ارادت و عشق خود را به امام حسینی (ع) و یاران با وفای ایشان نمایان میکنند و در سوگ آنها عزاداری و نوحه سرایی می کنند.

امروز پایتخت شور و شعور حسینی یکپارچه عزادار شده است، حال و هوای شهر بیشتر کربلایی شده و گویی همه شهر عزادار سرور و سالار شهیدان هستند، هرچه می شنوی صدای یا حسین (ع) است.

تعزیه خوانی و بازخوانی واقعه عاشورا نیز در برخی از مناطق شهر در حال اجراست، تعزیه خوانی که در واقع نوعی هنرنمایی برای تثبیت و تجلی نهضت حسینی و قیام عاشورایی است، واقعه عاشورا را بازخوانی کرده و از مخاطبان خاص بسیاری در زنجان برخوردار است.

تعزیه خوانی مردمان زنجان و گروه های اکرانی فعال در این استان، از شهرت خاصی برخوردار بوده و امسال فقط در این ایام ۲۰ اجرای نمایش در مناطق گوناگون استان انجام می شود که موضوعیت همه آنها واقعه عاشورا و وقایع اطرافی آن است.

از دیگر آداب مردمان زنجان در ایام عاشورا و تاسوعای حسینی نذری دادن است که تقریبا می شود نقل کرد، در همه نقاط شهر این اقدام انجام می شود.

این روزها در خانه ها به روی عزاداران بسته نیست و در همه مناطق هستند، کسانی که به عشق امام حسین (ع) و برای گرفتن حاجات خود سفره اطعام برای عزاداران برپا کرده اند.

یکی از بزرگترین نذری هایی که امروز در زنجان داده می شود، طبخ کرد حلوای ۱۴ تنی است که امروز بین ۱۴ هزار عزادار تقسیم خواهد شد.

همچنین در حسینیه اعظم زنجان نیز ۲۰ هزار عزادار دیگر در قول ناهار اطعام شده و بسته های تبرک حلوا از محل نذورات این مسجد بین عزاداران توزیع می شود.

اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان نیز در این ایام ۱۲ هزار عزادار را از محل موقوفاتی که برای عزاداری امام حسین (ع) وقف شده، اطعام خواهد کرد.

در یکی از مناطق استان (شهر ارمغانخانه) نیز در خانه های ساکنان به روی هیچکدام از عزاداران بسته نبوده و در همه خانه های این شهر سفره های نذری پهن شده است.

مردمان این شهر بنا به رسم هر سال، در روز عاشورا در خانه های خود را به روی عزاداران باز قرار میدهند و به اطعام عزاداران و مسافرانی که برای تماشای تعزیه ارمغان خانه آمده اند، می کنند.

هر یک از مردمان به اندازه ارادتی که به امام حسین (ع) دارند به عزاداران خدمت می کنند، چه بسیار هستند رانندگانی که به عشق امام حسین (ع)، عزاردان سرور و سالار شهیدان را رایگان سرویس دهی می کنند.

در محل های اطراف برگزاری نماز ظهر عاشورا، در اغلب خانه ها برای تجدید وضو کردن عزاداران باز است.

حال و هوای شهر امروز تغییر کرده، درست است که از اینجا تا کربلا فاصله بسیار بوده، اما شور و شعور حسینی و عشق به امام حسین (ع) باعث شده دلت بیشتر هوای کربلا کند.

****همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد****

نگارش از: كاوه ق.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پری نهفته رخ و ديو در کرشمه حسن
««« »»»
بسوخت ديده ز حيرت که اين چه بوالعجبيست

پایتخت شور و شعور حسینی عاشورایی شد

TT / 36 — TP / 6%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال