نماز ظهر عاشورا؛ پیام نهضت حسینی/ اقتدای عزاداران آبیکی به اباعبدالله(ع)


با دیگران به اشتراک بگذارید

نماز ظهر عاشورا؛ پیام نهضت حسینی/ اقتدای عزاداران آبیکی به اباعبدالله(ع)

خبرگزاری فارس: نماز ظهر عاشورا؛ پیام نهضت حسینی/ اقتدای عزاداران آبیکی به اباعبدالله(ع)

فارس از نماز ظهر عاشورای امام حسین (ع) و یاران باوفایش و همچنین اقتدای عزاداران حسینی به این امام همام گزارش می‌دهد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از آبیک، هر ساله و با آمدن روز دهم محرم، نماز ظهر عاشورای امام حسین(ع) در سال ۶۱ هجری قمری در ذهن تداعی می شود.

بدون شک امام حسین(ع) قادر میبود نماز ظهر را به صورت فرادی و در خیمه خود بخواند، اما جلو روی دشمن نماز امام حسین(ع) در ظهر عاشورا غیر از جنبه معنوی ، در بر می داری بعد سیاسی و اجتماعی هم بود.

اگر عاشورا مناسبترین و ناب ترین جلوه های ارزش الهی و انسانی، نقطه اوج و قله رفیع تابناک ترین آموزه ها و مفاهیم ولایت است و اگر عاشورا را تحقق آرمان ها و تبلور صداقت اسلام آگاهی بداریم ، پس نماز ظهر عاشورا نماینده تمام عیار ارزش و اعتبار است که نماز در این مکتب آسمانی دارد و از این منظر نماز ظهر عاشورا پیام نهضت حسین(ع) را دارد.

نماز ظهر عاشورا امروز علاوه بر روستاها و شهرها در خیابان طالقانی مقابل مسجد امام جعفر صادق(ع) شهر آبیک(مسجد جامع) به انجام رسانده میشود.

*اقامه نماز ظهر عاشورا برای حفظ ستون دین بوده است

امام جمعه شهر آبیک در مکالمه با خبرنگار فارس در آبیک اظهار داشت: در روز عاشورا و گرماگرم جنگ تعداد بسیاری از یاران امام حسین(ع) شربت شهادت آشامیدند که یکی از یاران امام گفت که زمان نماز است و آخرین نماز رو می خواهم پشت سر شما بخوانم که امام فرمود، « خدا تو را از نمازگزاران حساب کند».

حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی افزود: در نماز ظهر عاشورا دو گروه نماز جماعت را به همراه امام حسین(ع) به جا آوردند.

وی ادامه داد: امام حسین(ع) در روز عاشورا زیر رگبار، چشم و تیررس دشمن نماز به جا آورد تا ثابت کند که برای نماز در برابر دشمن قرار گرفته است.

امام جمعه شهر آبیک افزود: امام حسین(ع) نماز ظهر عاشورا را اقامه کرد و جان خود را فدا کرد تا نماز که ستون دین است، باقی بماند و خیمه دین نابود نشود.

موسوی خاطرنشان کرد: اقامه نماز ظهر به صورت جماعت در روز عاشورا مستحب موکد است اما مطلوب است که عزاداران حسینی در شهرستان آبیک و در تمام دنیا در شرق و غرب عالم که عزاداری می کنند، به امام حسین(ع) اقتدا کرده و در نماز جماعت ظهر روز عاشورا شرکت کنند.

وی بیان کرد: از عزاداران حسینی خواست می شود خارج از تکایا، مساجد و حسینیه ها نماز ظهر را در روز عاشورا به صورت گروهی اقامه کنند تا دشمنان آگاهی بدارند که اسلام جاوید بوده و هر کار و حرکتی که بخواهند علیه اسلام به انجام رسانند، محکوم به شکست است.

امام جمعه شهر آبیک افزود: دشمنان باید آگاهی بدارند که با اقامه نماز، دین اسلام و شرف و فضیلت مسلمانان حفظ می شود.

موسوی عزاداری در روز عاشورا را امری مستحب اما اقامه نماز در ظهر عاشورا را امری واجب آگاهی داشت و ادامه داد: هر چقدر تعداد نمازگزاران در نماز جماعت ظهر عاشورا بیشتر باشد از ثواب بیشتری بهره مند می شوند.

وی با اشاره به دومین روز جنگ معاویه با این امام علی(ع) تصریح کرد: هنگام ظهر امام علی(ع) در زیر بارش ماه تیر و نیزه و خنجر به آسمان نگاه کرد و دید که زمان نماز است.

امام جمعه شهر آبیک افزود: امام از اسب فرود آمد و یکی از یارانش گفت که الان چه زمان نماز بوده که امام فرمود جنگ ما با دشمنان برای نماز است.

موسوی ادامه داد: امام علی(ع) فرمود که با دشمن که ضد نماز است و می خواهد این فریضه را دفن کند می جنگیم بنابراین نماز به جا مییاوریم تا اسلام باقی بماند.

*اقامه نماز ظهر عاشورا باید نگرانی عزاداران حسینی باشد

مسؤول هیأت عشاق المهدی (عج) شهر آبیک در مکالمه با خبرنگار فارس در آبیک اظهار داشت: تمام هم و غم امام حسین(ع) در روز عاشورا اقامه نماز ظهر بوده که در فرمایشی فرموده اند، «من کشته نماز ظهر عاشورا هستم» که می طلبد با شکوه هر چه بهتر نماز ظهر روز عاشورا به انجام رسانده شود.

رحمان جعفری افزود: حضور و آوردن تمام عزاداران هیأت های عزاداری در نماز ظهر عاشورا به صورت متمرکز گرچه کار بسیار سختی است اما وظیفه ای است که بر عهده مسؤولان هیأت ها قرار داده شده و باید به نحو احسن صورت گیرد.

وی با بیان اینکه نماز ظهر عاشورا باید نگرانی عزاداران حسینی شهر آبیک باشد، ادامه داد: با توجه به تبلیغات دشمنان و جنگ نرم، ضروری است که نماز ظهر در روز عاشورا باشکوه خاصی به انجام رسانده شود حتی افرادی که در گوشه و کنار به تماشای دسته های عزاداری توجه میکنند باید سعی کنند در نماز شرکت کنند.

این مسؤول هیأت افزود: در سیستم امام حسین(ع) همه چیز باید باشکوه باشد به مخصوص نماز ظهر در روز عاشورا که باید در اول زمان و جماعت خوانده شود که از ثواب بالایی برخوردار است.

رحمانی افزود: عزاداران حسینی قادر هستند با وضو در مهمانی عزاداری شرکت کنند که نور است چراکه کار برای امام حسین(ع) بدون وضو ارزش ندارد.

این مسؤول هیأت ادامه داد: به عنوان جزئی از عزاداران حسینی از عزاداران می خواهیم که در روز عاشورا به این موضوع اندیشند که آیا نماز ظهر را به جا آوریم امام حسین(ع) از ما راضی است یا اینکه برای این امام همام عزاداری کنیم؟ البته به نتیجه خوبی هم دست کشف میکنند.

مسؤول هیأت عشاق المهدی(عج) شهر آبیک افزود: فرهنگ اقامه نماز ظهر عاشورا باید در شهرستان آبیک نهادینه شود چراکه احساس می شود شهرستان از این مقوله عقب مانده است.

* اقامه نماز ظهر عاشورا امر به معروف است

شیرین مافی خلال تسلیت ایام سوگواری به عزاداران حسینی در مکالمه با خبرنگار فارس در آبیک اظهار داشت: یکی از اهداف قیام امام حسین(ع) اقامه نماز و احیای امر به معروف و نهی از منکر بوده است.

وی افزود: اقامه نماز هم، امر به معروف است که امام حسین(ع) در روز عاشورا به جا آورد.

این کارمند ادامه داد: در روز عاشورا، هیأت های عزاداری در هر نقطه از شهر یا روستا باشند باید تلاش کنند خود را به نماز ظهر عاشورا منتقل بکنند.

مافی افزود: اقامه نماز اول زمان در ظهر عاشورا باید در اولویت برنامه های عزاداران حسینی قرار گیرد با توجه به اینکه به اقامه نماز در اول زمان تأکید شده، در روز عاشورا اقامه نماز ظهر در اول زمان از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: تمام برنامه ها، کارها و عزاداری عزاداران و سوگواران حسینی باید به اقامه نماز در روز عاشورا ختم شود.

* امام حسین(ع) برای نماز شهید شد

یکی از شهروندان آبیکی در مکالمه با خبرنگار فارس در آبیک اظهار داشت: امام حسین(ع) برای نماز شهید شد اما متأسفانه ما در اقامه نماز قصوراتی داریم.

محمدحسن دادخواه با اشاره به اقامه نماز ظهر عاشورا در شهر آبیک به صورت متمرکز افزود: این برنامه حرکت خوبی است که ضروری است همه هیأت های عزاداری در این برنامه حضور پررنگ داشته باشند تا حق مطلب ادا شود.

وی افزود: اگر حرکت نمادین برگزاری اقامه نماز ظهر روز عاشورا در شهر آبیک با جمعیت بیشتری اقامه شود، پرشورتر و خوشگل تر شده و واقعه عاشورا و نماز ظهر آن بهتر برای مردمان تبیین می شود.

این شهروند آبیکی ادامه داد: امام حسین(ع) برای احیای نماز به شهادت رسید و می طلبد مردمان در نماز ظهر عاشورا حضوری پررنگ داشته باشند.

دادخواه خاطرنشان کرد: اقامه نماز اول زمان، ثواب خاص خود را دارد که اگر به صورت جماعت هم به انجام رسانده شود از ثواب بیشتری برخوردار است اما اقامه نماز ظهر در روز عاشورا علاوه بر اینکه اجر و ثواب خاص خودش را دارد سبب انسجام و وحدت بین مردمان هم می شود.

بنابراین گزارش، امید است که عزاداران و سوگواران شهرها و روستاهای آبیک با حضور پرشور و پررنگ خود در روز عاشورا، به یاد امام حسین(ع) و یاران باوفایش نماز ظهر را اقامه کرده و به دشمنان ثابت کنند که نام و یاد اباعبدالله(ع) همیشه تاریخ زنده مانده و می ماند که گواه این مطلب به فرمایش پیامبر اکرم(ص) است که فرمود، «شهادت حسین(ع) حرارتی در دل های مؤمنان افروخته که تا ابد خاموشی ناپذیر است».

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، کدام نام امروز مانده است؟ طنین کدام نام هر روز گستره آسمان و زمین را پنهان میکند و همه ذرات دنیا و تمام فرشتگان را با خود هم آوا می سازد؟

اگر نام معاویه و یزید باشد، بدرقه نامشان لعنت و نفرین و نفرت است و اگر نام پیامبر(ص) و خانواده اش است، پس درود و سلام و صلوات هر روز و بارها بر لبان نمازگزاران می شکفد و عطر و نسیم یادشان دنیا را بهارانه می سازد.

روز عاشورا خوب ترین فرصت برای تجدید میثاق با امام حسین(ع) و شهدای کربلا است و چه از این بهتر که به یاد سیدالشهدا (ع) و یارانش، نماز عاشورایی اقامه کنیم.

–براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد–

گردآورنده : خدايار ز.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خورشيد می ز مشرق ساغر طلوع کرد
««« »»»
گر برگ عيش می‌طلبی ترک خواب کن

نماز ظهر عاشورا؛ پیام نهضت حسینی/ اقتدای عزاداران آبیکی به اباعبدالله(ع)

TT / 127 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال