بیوگرافی جمشید مشایخی


جمشید مشایخی در تاریخ ۶ آذر ۱۳۱۳ در جاجرود، استان تهران دیده به جهان گشود. وی که تحصیلاتش در رشته تئاتر را نا‌تمام رها کرده است، در سن ۲۵ سالگی به عنوان یکی از اولین اعضا به استخدام اداره تازه تاسیس هنرهای دراماتیک در آمد. جمشید مشایخی در دوره‌ای توانست مدیریت این اداره را بر عهده گرفته و در زمره افرادی مانند علی نصیریان، محمود عزیزی و خسرو شجاع‌زاده قرار بگیرد. سرآغاز فعالیت‌های هنری جمشید مشایخی همراه بود با ایفای نقش در برنامه‌های نمایشی کانال سوم غیر دولتی و فیلم کوتاه «جلد مار» در کنار فخری خوروش (بازیگر فیلم‌ها و سریال‌های «خانه‌ای در تاریکی»، «روشن‌تر از خاموشی» و «بگذار زندگی کنم») و کارگردانی هژیر داریوش. جمشید مشایخی از سال ۱۳۴۰ به مدت چهار سال در هشت تله‌تئاتر به عنوان بازیگر حضور داشت که از بین آن‌ها می‌توان به «گاو» (به کارگردانی جعفر والی)، «آتش‌کده» (به کارگردانی علی نصیریان) و «مزرعه‌های سبز» (به کارگردانی رکن‌الدین خسروی و هنرنمایی محمد علی کشاورز) اشاره کرد.

جمشید مشایخی

جمشید مشایخی پس از تله‌تئاتر «گاو» به منظور تجربه حوزه سینما هشت سال از تلویزیون فاصله گرفت و ۲۰ فیلم سینمایی را به کارنامه هنری خود افزود. شاخص‌ترین فیلم‌هایی که وی در طی این سال‌ها در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته عبارتند از «خشت و آینه» (به کارگردانی ابراهیم گلستان و بازیگری زکریا هاشمی و محمد علی کشاورز)، «قیصر» (به کارگردانی مسعود کیمیایی و بازیگری بهروز وثوقی وناصر ملک‌مطیعی) و «مردان خشن» (به کارگردانی صابر رهبر و بازیگری محمد علی فردین). سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ جزء پر‌کار‌ترین دوران هنری جمشید مشایخی هستند زیرا او در این دو سال در ۶ فیلم سینمایی حضور داشته است. جمشید مشایخی سال ۱۳۵۳ با سریال ۶ قسمتی «داستان‌های مولوی» به کارگردانی علی حاتمی و سریال «گذر خلیل ده‌مرده» ساخته محمود استاد‌محمد باری دیگر به تلویزیون بازگشت. از این دوران جمشید مشایخی در تولیدات سینمایی و تلویزیونی به صورت همزمان هنرنمایی را آغاز کرد. یک سال بعد علی حاتمی در دومین همکاری‌اش با جمشید مشایخی سریال «سلطان صاحبقران» را بر روی آنتن برد که همواره به عنوان یکی از بهترین نقش‌های جمشید مشایخی شناخته می‌شود. جمشید مشایخی در طی سال‌های ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۵ در ۶ اثر سینمایی حضور به عمل رساند که فیلم‌های «شازده احتجاب» و «آب» بیش از دیگران شناخته‌شده هستند. سال ۱۳۵۶ مخاطبین سینما و تلویزیون توانستند به طور همز‌مان به واسطه فیلم‌های «ماهی‌ها در خاک می‌میرند»، «شارلوت به بازارچه می‌آید» و «سوته‌دلان» و سریال‌های «طلاق» و «مستنطق» تماشا‌گر بازیگری جمشید مشایخی باشند.

جمشید مشایخی سه سال از هنر به دور بود تا در سال ۱۳۵۹ با فیلم «گفت هرسه نفرشان» به عالم سینما بازگشت. سال ۱۳۶۲، علی حاتمی پروژه‌ای را کلید زد که تاثیر آن در اعطلا و پیشرفت تاریخ سینمای ایران بر همگان آشکار و مشهود است. فیلم سینمایی «کمال‌الملک» که علاوه بر جمشید مشایخی، عزت‌الله انتظامی، داوود رشیدی و محمد علی کشاورز در آن به هنرنمایی پرداختند، جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را برای جمشید مشایخی به ارمغان آورد. یک سال بعد به واسطه یکی از دیگر ایفا‌گری‌های بی‌مانند‌ش جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را برای فیلم گل‌های داوودی دریافت کرد. شبکه یک سیما در سال ۱۳۶۴ با سریال پاییز صحرا زمینه بازگشت جمشید مشایخی را فراهم کرد. در سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶ چهارده فیلم سینمایی با بازیگری جمشید مشایخی بر پرده سینما به نمایش در آمد که «سیمرغ»، «سراب» و «پدربزرگ» تعدادی از آن‌ها هستند. سال ۱۳۶۶ سرانجام یکی از بزرگ‌ترین تولیدات صدا‌و‌سیما به همت علی حاتمی تحت عنوان «هزار‌دستان» از شبکه یک پخش شد و جمشید مشایخی برای چند‌مین بار با محمد علی کشاورز، علی نصیریان و داوود رشیدی هم‌بازی شد. سه سال پایانی دهه ۶۰، جمشید مشایخی در هفت فیلم «چون ابر در بهاران» (۱۳۶۹)، «گالان» (۱۳۶۹)، «ملک خاتون» (۱۳۶۹)، «دخترک کنار مرداب» (۱۳۶۸)، «رانده شده» (۱۳۶۸)، «سرب» (۱۳۶۷) و «شاخه‌های بید» (۱۳۶۷) حضور به عمل رساند. سال ۱۳۷۰ آغاز‌گر همکاری طولانی مدت و پیوسته جمشید مشایخی با صداو‌سیما و هنرنمایی در ۱۱ سریال تلویزیونی است که دو سریال «پهلوانان نمی‌میرند» و «امام علی» بیش از دیگران مورد توجه قرار گرفتند. در سریال ۲۲ قسمتی «امام علی»، تولید شبکه یک سیما، جمشید مشایخی نقش عبدالله بن مسعود، از اولین حافظین قرآن و یاران پیامبر را ایفا کرد.

جمشید مشایخی

حضور در صدا‌و‌سیما به معنای جدایی از عالم سینما نبوده و جمشید مشایخی تا سال ۱۳۷۸ مجموع ۲۲ فیلم سینمایی دیگر را نیز به کارنامه کاری خود افزود که از بین آن‌ها «دلاوران کوچه دلگشا» (۱۳۷۱)، «دندان طلا» (۱۳۷۰)، «طهران روزگار نو» (۱۳۷۸)، «اشک و لبخند» (۱۳۷۳) و «روز واقعه» (۱۳۷۳) شاخص هستند. همچنین وی به واسطه فیلم سینمایی «کمیته مجازات» (۱۳۷۸) توانست جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دورهٔ جشن خانهٔ سینما را دریافت کند. از این سال، جمشید مشایخی به مدت دو سال از سینما فاصله گرفته و در سال ۱۳۸۰ با فیلم سینمایی «خانه‌ای روی آب» به کارگردانی بهمن فرمان‌آرا (کارگردان فیلم «بوی کافور، عطر یاس») باری دیگر مخاطبین سینما را با هنر خود همراه کرد. اما در مقابل جمشید مشایخی ارتباطش با تلویزیون را حذف نکرده و پس از «پهلوانان نمی‌میرند»، در سریال‌های «راه سوم» به کارگردانی قاسم جعفری و «شب‌زدگان»، از اولین تولیدات شبکه تازه تاسیس تهران به بازیگری پرداخت. در سال ۱۳۷۹ او با شبکه استانی مرکز یزد همکاری کرده و سریال «ذبیح» را ارائه داد و در همین سال در سریال مشترک شبکه یک و مرکز کیش یعنی «طلوع» به بازیگری پرداخت. اما مهم‌ترین سریال جمشید مشایخی در نیمه دوم دهه ۷۰ شمسی را باید سریال «روشن‌تر از خاموشی» دانست. این سریال ۳۵ قسمتی که حسن فتحی کارگردانی و نویسندگی آن را بر‌عهده داشته، روایت‌گر زندگی صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام معروف به ملاصدرا، فیلسوف بزرگ ایرانی از بدو تولد تا مرگ است. علاوه بر جمشید مشایخی که نقش میر‌داماد را ایفا کرده، حسین یاری در نقش ملاصدرا، محمود پاک‌نیت در نقش شاه عباس صفوی، علی نصیریان در نقش شیخ بهایی و محمدعلی کشاورز در نقش میرفندرسکی هنرنمایی کرده‌اند. «چشمان سیاه» به کارگردانی ایرج قادری یکی از سه فیلمی است که جمشید مشایخی در سال ۱۳۸۱ در آن به بازیگری پرداخته و به واسطه ایفای نقش در فیلم سینمایی «بانوی من» (۱۳۸۱) توانست تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در هفتمین دورهٔ جشن خانهٔ سینما را دریافت کند. پس از این سال، جمشید مشایخی به مدت چهار سال به صورت متوالی در ۶ فیلم سینمایی «نسکافه داغ داغ» (۱۳۸۵)، «این ترانه عاشقانه نیست» (۱۳۸۴)، «یک بوس کوچولو» (۱۳۸۴)، «پل سیزدهم» (۱۳۸۳)، «بله برون» (۱۳۸۲) و «شمعی در باد» (۱۳۸۲) حضور به‌عمل رساند. در مقابل جمشید مشایخی تا سال ۱۳۸۵ حضور در سریال‌های «بدون شرح» (۱۳۸۱)، «مهمانپذیر طوبی» (۱۳۸۲)، «پیله‌های پرواز» (۱۳۸۳-۱۳۸۴)، «عشق گمشده» (۱۳۸۴)، «آخرین گناه» (۱۳۸۵) و «بوی گل‌های وحشی» (۱۳۸۴) را تجربیات خود اضافه کرد.

جمشید مشایخی

در سال ۱۳۸۵، الهام قره خانی و امیر مهرتاش مهدوی با همراهی ۶۵ هنرمند از جمله پرویز پرستویی و در قالب یک فیلم مستند، دفتر زندگی جمشید مشایخی را ورق زده و با نمایش آن در مراسم پنجاه سال سایه دوست داشتنی جمشید مشایخی در خانه هنرمندان ایران و جشنواره فیلم شهر در خانه هنرمندان ایران و همچنین انتشار لوح فشرده، علاقه‌مندان و دوست‌داران این هنرمند را با خود همراه کردند. جمشید مشایخی پس از دو سال وقفه، سال ۱۳۸۷ به عالم سینما و تلویزیون با فیلم سینمایی «یک گزارش واقعی» (به کارگردانی داریوش فرهنگ) و سریال «پنهان، اما آشکار» (به کارگردان سید محسن یوسفی) بازگشت. از این دوران که جمشید مشایخی وارد نیمه دوم هفتمین دهه زندگی‌اش می‌شود، فعالیت‌های هنری این بازیگر با‌سابقه کم‌‌تعداد‌تر اما با فروغ همیشگی همراه هستند. در سال ۱۳۸۸، جمشید مشایحی پس از ۳۶ سال باری دیگر حضور در یک تله‌فیلم را با «غریبه‌ها» (به کارگردانی یزدان فتوحی) را تجربه کرد. یک سال بعد سعید سلطانی و محمد‌رضا ورزی به ترتیب کارگردانان سریال‌های «ستایش» و «تبریز در مه» تصمیم گرفتند که از هنر بی‌مانند جمشید مشایخی بهره ببرند. در آن‌روی سکه، «سیزده ۵۹» (به کارگردانی سامان سالور) و «جرم» (به کارگردانی مسعود کیمیایی) فیلم‌هایی هستند جمشید مشایخی در کنار پرویز پرستویی، فرزاد اصلانی، پولاد کیمیایی، داریوش ارجمند و نیکی کریمی در آن‌ها به هنرمندی پرداخته است. جمشید مشایخی تا پنجمین سال از دهه نود شمسی در سریال‌های «نیلی‌تر از مهتاب» (۱۳۹۲‌-‌۱۳۹۳)، «راه شیری» (۱۳۹۳)، «همه چیز آنجاست» (۱۳۹۳)، «معمای شاه» (۱۳۹۴)، «پادری» (۱۳۹۵) و سه تله‌فیلم «به من نگو قراضه» (۱۳۹۲)، «اولین باران پائیزی» (۱۳۹۱) و «مأموریت غیرممکن» (۱۳۹۰) به بازی پرداخته و مجموع آثار تلویزیونی‌اش را به ۵۸ رسانده است. «رفقای خوب» (۱۳۹۳)، «پدر آن دیگری» (۱۳۹۳)، «پایان خدمت» (۱۳۹۲)، «رنج و سرمستی» (۱۳۹۲) و «چک» (۱۳۹۰)، پنج فیلم سینمایی هستند که جمشید مشایخی از سن ۷۷ سالگی تا ۸۱ سالگی در آن‌ها ایفای نقش کرده است. با افزودن این پنج فیلم، مجموع فیلم‌های سینمایی که جمشید مشایخی در آن‌ها به عنوان بازیگر حضور به عدد ۹۸ می‌رسد که رقم قابل‌توجهی است. در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، وزارت بهداشت و دانشکده علوم پزشگی دانشگاه تهران، جمشید مشایخی را به عنوان سفیر سلامت چشم و بینایی و سفیر سلامت معرفی کرده و تندیس سلامت را اهدا کردند.

[ منبع این خبر سایت زومیت می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال