غربی ها از شکل گیری دموکراسی واقعی در منطقه هراس دارند


با دیگران به اشتراک بگذارید

غربی ها از شکل گیری دموکراسی واقعی در منطقه هراس دارند

عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: غربی‌ها از دموکراسی در کشورهای منطقه به همان معنایی که خود فهم می‌کنند، هراس دارند؛ چراکه می‌دانند در این صحنه نیز بازنده خواهند بود.

تصویر و عکس   غربی ها از بوجود آیی دموکراسی قرار می داری در منطقه هراس دارند

«محمدهادی همایون»، عضو هیئت امنای جامعه الصادق و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) در مکالمه با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص جدید‎ترین اظهارات «بدیعم چامسکی» اندیشمند، فیلسوف و زبان‎شناس یهودی تبار آمریکایی درباره اسلام رادیکال عربستان سعودی که حامی گروه‎های تروریستی و افراطی مانند گروهک تروریستی داعش و جبهه النصره و نکته حمایت غرب است، با اشاره به چرایی نبود مخالفت غرب با اسلام رادیکال اظهار داشت: فهم چرایی نبود مخالفت غرب با اسلام رادیکال نیازمند بررسی شرایط دنیاای و صحنه اتفاقات آن است.

وی با توصیف دشمنی ها علیه الگوی انقلاب اسلامی گفت: تمدن اسلامی از دل انقلاب اسلامی به وجود مییاید. بر اساس تمدن اسلامی یک الگوی بسیار جدی و توسعه یافته از اسلام ارائه می شود که از ابتدا این چنین بوده است؛ اما دشمنان انقلاب اسلامی سعی در مخدوش کردن چهره این اسلام دارند. طبیعتاً دشمنان انقلاب اسلامی از سر اتفاق دشمنی نمی کنند، بلکه دشمنی آن ها ریشه دار است. این دشمنی در جریان کلی حق و باطل تاریخ قرار می گیرد و برای نبود موفقیت انقلاب اسلامی تلاش می کنند.

عضو هیئت امنای جامعه الصادق موفقیت الگوی انقلاب اسلامی را نکته توجه گذاشت و اضافه کرد: الگوی انقلاب اسلامی در اداره کشور با موفقیت همراه بوده است و قادر هست به کشورهای دیگر اسلامی نیز گسترش یابد. انقلاب اسلامی این مسئولیت را بر عهده دارد و زمینه سازی ظهور از همین طریق انجام می شود. در مقابل دشمنان انقلاب اسلامی الگوهای فرق می داری را مطرح می کنند.

وی با اشاره به نقش الگوی اسلام معتدل در برابر الگوی انقلاب اسلامی بیان داشت: به چشم مییاید الگوی اسلام متعادل به صورت جدی در برابر الگوی انقلاب اسلامی مطرح می شود؛ لذا دشمنان انقلاب اسلامی در مقطعی الگوی اسلام متعادل را در کشورهای جنوب شرق آسیا چون مالزی ارائه می کردند. این کشورهای اسلامی که از نظر ظواهر تمدن غربی معضل چندانی ندارند، به زعم دشمنان انقلاب اسلامی اهل جهاد و شهادت نیستند و قادر هستند در جامعه دنیاای به عنوان الگوی متعادل اسلامی مطرح شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) با توصیف نبود پذیرش الگوی اسلام سازشکار از سوی کشورهای جنوب شرق آسیا عنوان کرد: الگوی اسلام معتدل در جنوب شرق آسیا چندان جواب نداد. فاصله جغرافیایی این کشورها از بقیه کشورهای اسلامی و به مخصوص کشورهای غرب آسیا از جمله علل نبود موفقیت این الگو بود. این در حالی است که اصل مسائل انقلاب اسلامی بیشتر در غرب آسیا پیش مییاید. بر این اساس این الگو به کشوری چون کشور ترکیه رسانده شد تا این کشور این وظیفه را بر عهده گیرد.

وی با ذکر نابود شدن اعتبار کشور ترکیه به عنوان الگوی مدنظر غربی ها یادآور شد: کشور ترکیه در قبال اتفاقاتی که در کشور عراق و کشور سوریه روی داد، چاره ای جز ورود به این جریان نداشت؛ لذا به چشم مییاید که کشور ترکیه در مسئله الگو بودن اعتبار خود را از دست می دهد. با این حال اسلام رادیکال و هنرپیشگی چون عربستان سعودی گزینه ای نیست که آمریکایی ها به دنبال مطرح کردن آن به عنوان یک جامعه کامیاب اسلامی باشند.

صاحب کتاب «تاریخ تمدن و ملک مهدوی» ایجاد اختلافات داخلی در جهان اسلام را دومین نقش مهم غربی ها عنوان کرد و اضافه کرد: اختلاف اهل قبله یکی از کلیدی ترین عبارتها است که در روایات آخرالزمانی دیده میشود و تحلیل آن شرایط را مشخص تر می سازد. اختلاف بین مسلمانان، سیاست اصلی و اصلیتری است که پس از ارائه الگوی اسلام معتدل سازش کار با غرب مطرح شده است. بر این اساس دشمنان انقلاب اسلامی به دنبال درگیر ساختن انقلاب در اختلافات داخلی جهان اسلام هستند تا موفقیتی برای جمهوری اسلامی متصور نباشد.

وی با توصیف تلاش دشمنان انقلاب اسلامی برای نبود موفقیت الگوی انقلاب اسلامی بیان داشت: مقام معظم رهبری نیز اخیراً در بیانات خود اشاره داشتند که دشمنان انقلاب اسلامی به دنبال نبود موفقیت انقلاب هستند. بر این اساس دشمنان به دنبال گرفتن روحیه انقلابی و نبود اداره صحیح جامعه هستند تا انقلاب اسلامی نتوانسته باشد به عنوان یک الگو مطرح شود. اقدامات وهابیت، سعودی ها، گروهک تروریستی داعش و القاعده نیز در جهت نبود موفقیت انقلاب اسلامی است. دشمنان انقلاب اسلامی به دنبال چالش داخلی در کشور و جهان اسلام هستند.

همایون در پاسخ به این پرسش که «چرا غرب از تشکیل یک حکومت دموکراتیک در منطقه نیز هراس دارد؟» گفت: همان طور که اشاره شد، از یک طرف الگوی اسلام معتدل برای ممانعت از دوست داشتنی شدن انقلاب اسلامی و تسری آن مطرح شده و از طرف دیگر یک اسلام بسیار خشن و افراطی که جریان تقابل های داخلی جهان اسلام را دامن می زند، ارائه شده است. الگویی نیز مابین این دو الگو وجود دارد که داستان اخوان المسلمین از این نوع است.

وی اخوان المسلمین را الگویی مابین الگوی معتدل و رادیکال خواند و ادامه داد: اخوان المسلمین به عنوان یکی از کهنه ترین سازمان ها و تشکیلات، ادعای سازمان دهی جهان اسلام و اداره آن را داشته است. این اسلام در جریان بیداری اسلامی به مخصوص در مصر در معرض حکومت قرار گرفت؛ اما در کمتر از یک سال سرنگون شد. این اتفاق نیازمند تحلیل تحلیلی است که بزرگ ترین رقیب ایدئولوژیک و سازمانی ایده انقلاب اسلامی بیشتر از یک سال قادر به تداوم قدرت نشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) سرنگونی اخوان المسلمین را اثبات کننده الگوی انقلاب اسلامی نامید و اضافه کرد: سرنگونی اخوان المسلمین ثابت کرد که انقلاب اسلامی قادر هست پاسخ نهایی جهان اسلام باشد. این سرخوردگی در کشورهایی چون مصر خوب تر فهم می شود که این الگوها چندان جواب نمی دهد. بر اساس نظرسنجی ها مقابله با جریان استکبار دنیاای، صهیونیسم و به مخصوص ایالات متحده در این کشورها یک مسئله جدی است. اگر این موضوع در الگوی انقلاب اسلامی، حکومت مردمسالاری دینی قرار گیرد، قاعدتاً این جریان توفنده سهمی برای ایالات متحده در جهان اسلام باقی قرار نمیدهد.

وی بازنده بودن غربی ها در جریان دموکراسی های منطقه را عامل هراس آنها توصیف کرد و اشاره داشت: غربی ها از دموکراسی در کشورهای منطقه نیز به همان معنایی که خود فهم می کنند، هراس دارند؛ چراکه آگاهی میدارند در این صحنه نیز بازنده خواهند بود. غربی ها در حال حاضر بین دو صحنه دموکراتیک و ارتشی درگیر شده اند که در هر دو صحنه به زاویه رانندگی میشوند.

____________________________________

تهیه و تدوین: آزادمهر چ.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ ار آب حيات ازلی می‌خواهی
««« »»»
منبعش خاک در خلوت درويشان است

غربی ها از شکل گیری دموکراسی واقعی در منطقه هراس دارند

TT / 120 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال