قابلیت نو سازی شبکیه صدمه مشاهده کرده سمندرها با سلول های بنیادی


با دیگران به اشتراک بگذارید

امکان بازسازی شبکیه آسیب دیده سمندرها با سلول های بنیادی

تصویر و عکس امکان نو سازی شبکیه زیان دیده سمندرها با سلول های بنیادی
سیناپرس: گروهی از محققان دریافته اند که پروتئین Pax۶ یک تنظیم کننده کلیدی نو سازی شبکیه در سمندرها است.

به گزارش پایگاه خبر دهی سلول های بنیادی، در پشت شبکیه چشم مهره داران بالغ، لایه ای بسیار تمایز کشف کرده از سلول ها به نام اپی تلیوم رنگدانه دار شبکیه(RPE) وجود دارد که به طور طبیعی در بالغین قادر به تکثیر و مهاجرت نیستند اما در انسان ها در پاسخ به ترومای شبکیه این سلول ها قادر به تکثیر و مهاجرت هستند.

آن ها از یک مرحله چند توانی عبور کرده  و این پتانسیل را دارند که به چند نوع سلول مبدل شوند؛ در نهایت به سلول هایی مبدل میشوند که قدرتمندی ترمیم جراحت را دارند و منجر به از دست دادن بینایی می شوند. این امر منجر به آشفتگی ای در شبکیه به نام ویترورتینوپاتی تکثیر شونده(PVR) خواهد شد.

در سمندرهای بالغ نیز فرایند مشابه وجود دارد اما یک تفاوت کلیدی وجود دارد. در این موجودات، تکثیر این سلول ها منجر به نو سازی کامل شبکیه و RPE و احیای عملکرد آن ها می شود.

مکانیسم دخیل در این فرایند نو سازی در سمندرها به صورت یک راز باقی مانده است. در مطالعه ای جدید، محققان دانشگاه تسوکوبای کشور ژاپن با تولید سمندرهای تراریخته ای که پروتئین Pax۶ را در سلول های بنیادی RPE شان بیان نمی کردند تا حدی از این فرایند پرده برداشته اند.

در این نوع سمندرها، نو سازی شبکیه مهار شد و سلول های بنیادی RPE ، سلول های RPE انسانی را تولید کردند که دچار تروما نشدند. پروتئین Pax۶ تشکیل بافت ها و اندام ها را طی تکوین جنینی مهار می کند و بیان ژن را در بخشی از چشم در پس از تولد تنظیم می کند.

در این مطالعه جدید پس از برداشتن شبکیه، سرکوب ژن Pax۶ منجر به ناهنجاری هایی در رفتار سلول های RPE شد. سلول ها قادر به مهاجرت و تکثیر شدند اما قادر نبودند شبیکه تازه ای را بوجود آورند و RPE را نوزایی کنند.

در واقع در چشم، در صورت فقدان Pax۶ در سلول های RPE، پروتئین هایی مانند «ویمنتین»، «ان کادهرین» و «اکتین »عضلات صاف شکل می گیرند که ساختاری غشا مانند را شکل می دهند. این مطالعه نمایان کرده است در تعیین سرنوشت سلول های RPE برای نو سازی یا بدست آوردن فنوتیپ غشایی، ناک آگاهی دار کردن Pax۶ نقش اهمیتی می داری دارد.

***با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، کمک کنيد***

نگارنده: فريبا آ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ذخيره‌ای بنه از رنگ و بوی فصل بهار
««« »»»
که می‌رسند ز پی رهزنان بهمن و دی

قابلیت نو سازی شبکیه صدمه مشاهده کرده سمندرها با سلول های بنیادی

TT / 53 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال