مهسا احمدی از فعالیت در هالیوود نقل می کند (۷ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

مهسا احمدی از فعالیت در هالیوود می گوید

مهسا احمدی از وقتی که عضو گروه بدلکاری ۱۳ بود میشناسیم . آن روزها ارشا اقدسی و گروه شان جدید در سینمای ایران به شهرت رسیده بودند.
هفته نامه همشهری سرنخ – خاطره علی نسب: مهسا احمدی از وقتی که عضو گروه بدلکاری ۱۳ بود میشناسیم . آن روزها ارشا اقدسی و گروه شان جدید در سینمای ایران به شهرت رسیده بودند.
حالا دوباره رفته ایم سراغ مهسا، این بار اما داستان از سینمای ایران فراتر رفته است. او این بار نه جای بانو مهناز افشار روی قطار دویده است و نه جای امیر آقایی حرکات خطرناکی را انجام داده است، کار خیلی بالاتر از اینهاست. بهانه گفت و گومان این است که او جایزه «کریستال اوارد» را به دست آورده و شده خوب ترین بدلکار زن سینمای هالیوود.

حالا احمدی مدتی است مقابل دوربین خوب ترین کارگردان های جهان نقش آفرینی می کند. این در حالی است که او همچنان عاشق ایران است و نقل میکنید هر وقت پروژه های سینمایی اش را به پایان رساند، برای کار در سینمای ایران به ایران بر می گردد.

عکس شماره ۱ ⇩
عکس مهسا احمدی از فعالیت در هالیوود نقل میکنید

چه شد که از ایران رفتی؟

– بارها برای انجام پروژه های گوناگون از ایران به کشورهای دیگر رفته بودم، از جمله کشور ترکیه، امارات و … اما این سفر با تمام مسافرت ها تفاوت کرد. مدت ها پیش با حضور در فیلم «جیمز باند» وارد سینمای هالیوود شده بودم اما همه چیز برایم از مهر سال ۹۴ شروع شد.

«اندی آرمسترانگ» مدیر صنف بدلکاری در هالیوود، تابستان پارسال با من تماس گرفت و گفت که تو برگزیده شدی تا در مهمانی انتخاب خوب ترین بدلکار هالیوود شرکت کنی. هیجان زده شدم. با خودم نقل کردم چقدر خوب که به یک مهمانی به این بزرگی آن هم از طرف یک هنرمند شناخته شده در جهان فرا خوانده شده ام؛ این در حالی بود که ما در ایران حتی به مهمانی فستیوالی فجر هم فرا خوانده نمیشدیم.

خوب به یاد دارم در جشنواره فجر چند سال پیش یکی از مدیران در جواب پرسش من که چرا بدلکاران در لیست میهمانهای جشنواره نیستند گفت که اگر می خواهی فیلم ببینی بهتر است به سینما بروی. بعد هم برایم توضیح داد که کار من و همکارانم اصلا ربطی به هنر سینما ندارد که خواست کنیم تا در لیست هنرمندان قرار بگیریم. حالا من به ضیافتی دعوت شده بودم که در آن بزرگ ترین بدلکاران دنیا حاضر بودند، بدلکارانی که دیدن شان برایم آرزو بود.

از جمله؟

– خود اندی آرمسترانگ و البته الگوی من جنیفر کاپوتو خوب ترین بدلکار زن در دنیا. من به کشور امارات رفتم و به سفارت ایالات متحده در این کشور مراجعه کردم. همه چیز از قبل هماهنگ شده بود. اندی آرمسترانگ فکر همه جا را کرده بود و علاوه بر دعوت نامه، نامه ای را هم با مهر و امضای صنف بدلکاران هالیوود به سفارت ایالات متحده در امارات ارسال کرده بود تا کارهای ویزا و … من خیلی زود انجام شود.

می دانستی که برنده جایزه خوب ترین بدلکار زن هالیوود شده ای؟

– بله، آرمسترانگ این خبر را خودش به من داد و گفت که من موفق شده ام برنده جایزه «کریستال اوارد» شوم. قادر نیستم توضبح بدهم که در همان لحظه چه حالی داشتم.

عکس شماره ۲ ⇩عکس مهسا احمدی از فعالیت در هالیوود نقل میکنید

چند روز قبل از مهمانی به لس آنجلس رسیدی؟

– تقریبا یک هفته، به تاریخ ما ۱۸ مهر مهمانی به انجام رسانده شد. چند روز قبل از مهمانی با گریه کن پاوور – کارگردان اکشن فیلم سینمایی جیمز باند – تماس گرفتم و نقل کردم که در ایالات متحده هستم و می خواهم او را در مهمانی ببینم. او گفت که قادر نیست در مهمانی شرکت کند چون در حال حاضر در اسپانیا فیلمبرداری دارد و بعد هم باید به لندن سفر کند.

او یکی از خوب ترین کارگردان های اکشن دنیاست و من دوست داشتم در این مهمانی حاضر باشد و اهدای جایزه را ببیند. روز برگزاری مهمانی من همراه با اندی و جنیفر کاپوتو منتظر بودیم تا مهمانی شروع شود و به روی فرش قرمز برویم اما اندی آرمسترانگ ایستاده بود و حرکت نمی کرد.

چرا؟

– من هم در دلم همین پرسش را از خودم سؤال کردم و از آنجا که خیلی هیجان داشتم رو به او نقل کردم چرا نمی رویم، پس کی می رویم روی فرش قرمز؟ ناگهان آرمسترانگ گفت احمدی برگرد و پشتت را ببین. استرس تمام وجودم را گرفته بود. برگشتم و دیدم گریه کن پاور در پشت سر من است. همه با هم جیغ کشیدند «سورپرایز» و من از هیجان زدم زیر گریه.

یعنی گریه کن به دلیل تو به لس آنجلس آمده بود؟

– بله. او شب قبل از مهمانی از اسپانیا به لس آنجلس آمده بود تا روی فرش قرمز کنار من و دوستان دیگر باشد و بعد هم فردای آن روز با یک پرواز دیگر به سمت لندن برگشت، این همه لطف و احترام واقعا من را شوکه کرده بود.

از مهمانی برای مان بگو، در آنجا همه تو را می شناختند؟

– من خیلی از آنها را می شناختم و با کارهای شان آشنا بودم اما اصلا فکرش را هم نمی کردم که آنها من را بشناسند و کار بدلکاری را در ایران پیگیری کنند. بدلکاری در هالیوود هزار و یک تفاوت با بدلکاری در ایران دارد اما همه آنها من را به اسم صدا می زدند.

لحظه ای که برای دریافت جایزه روی صحنه رفتی، چه حسی داشتی؟

– تمام زحمت هایی که در طول این چند سال کشیده بودم مانند یک فیلم از جلوی چشمانم رد شد. کار با تیم بدلکاری ۱۳ و تلاش هایی که برای خوب ترین بودن کردیم، چقدر بی امکاناتی کشیدم و امروز من در حالی روی صحنه حاضر شده بودم که آرمسترانگ و کاپوتو و خیلی از اکشن کارهای معروف جهان به احترامم ایستاده بودند و تشویقم می کردند.

عکس شماره ۳ ⇩عکس مهسا احمدی از فعالیت در هالیوود نقل میکنید

گیراترین قسمت این مهمانی کجا بود؟

– حتی با تعریف کردنش هم اشک از چشمانم جاری می شود. زمانی که از روی صحنه پایین آمدم یک پیرزن هشتاد ساله دست من را گرفت و بوسید. نقل کردم این چه کاری است که می کنید و در آغوشش گرفتم و تشکر کردم از این همه محبت. وقتی اسمش را سؤال کردم از تعجب سر مکانم خشکم زد. او اولین زن بدلکار هالیوود بود، کسی که برای اولین بار راه را برای حضور خانمها درت هالیوود گشوده بود، از شدت مسرت انگار داشتم بال در می آوردم.

چرا پس از مهمانی به ایران برنگشتی؟

– ویزای من سه ماهه بود. به هیچ وجه تصمیم ماندن و زندگی در ایالات متحده را نداشتم اما پس از مهمانی یکی از مدیران یک مدرسه مجهز و کمپانی اکشن کار در ایالات متحده به من گفت که چرا در اینجا نمی مانی و کارت را ادامه نمی دهی، نقل کردم من عاشق کارهای بزرگ هستم. اگر به من ارائه داده شود حتما قبول خواهم کرد.

و او پیشنهاد کار داد؟

– نه، او گفت که می تواند اسپانسر من شود تا عضو تیمش باشم و فعالیت کنم. او به من گفت سینمای دنیا روی هالیوود می چرخد و من با خودم نقل کردم چرا که نه. همیشه دوست داشتم یک روز در فیلم های بزرگ و دنیاای بازی کنم.

گویا در حال حاضر دو اسپانسر بزرگ برای کارهایت داری. اسپانسر دیگرت کیست؟

– جورج پیتر سه اسکار دارد و ۹۹ درصد تیزرهای هالیوودی را او فیلمبرداری می کند. جورج را سر فیلم «اسکای فال» دیدم و همانجا با کارم آشنایی پیدا کرد. او هم به من گفت که می تواند اسپانسرم بشود تا راحت اقامت بگیرم و در هالیوود فعالیت کنم. حالا من دو حامی بزرگ و معتبر داشتم. همه این موفقیت ها پس از دریافت بزرگترین و معتبرترین جایزه در حیطه بدلکاری برایم رقم خورد.

تو تنها ایرانی هستی که در عرصه بدلکاری در هالیوود فعالیت میکنی؟

– قرار بدهید این طوری نقل بکنیم که من تنها و کم سن ترین خارجی هستم که جایزه کریستال اوارد را در طول تاریخ هالیوود گرفته ام. همیشه بدلکاران آمریکایی این جایزه را می بردند.

اولین پروژه ای که در ایالات متحده در آن حاضر بودی چه نام داشت؟

– یک سریال به نام «شهر تبهکار». خودم را تهیه کرده بودم برای یک کار سخت اما راستش را بخواهید زیاد حرکات سختی نداشت.

عکس شماره ۴ ⇩عکس مهسا احمدی از فعالیت در هالیوود نقل میکنید

نامت در لیست بدلکارانی که با «جف وولف» هنرپیشه نقش بتمن فعالیت کردند هم به چشم می خورد. در اولین فیلم او حاضر بودی؟

– یکی از محبوبترین پروژه هایم با جف وولف بود، همه او را با نقش بتمن می شناختند و حالا می خواست اولین فیلم اکشن خود را سازد. پیشنهاد کاری از طرف تیم او به شدت هیجان زده ام کرد. پس از این پروژه در چند و چند سریال و فیلم دیگر هم حاضر بودم.

این روزها چه می کنی؟

– برای حضور در قسمت سوم پروژه «زد زیشن» خودم را تهیه میکنم البته باید برای این کار به واشنگتن بروم.

آیا در هالیوود هم به باندبازی و پارتی بازی برخورد کرده ای؟

– نمی توان گفت باندبازی بلکه می توانم نقل بکنیم اینجا کارگردان ها ترجیح می دهند با کسانی کار کنند که قبلا تجربه همکاری با آنها را داشته اند. برای مثال من از وقتی اینجا شروع به فعالیت کردم حدود سه پروژه را با یک کارگردان فعالیت کردم اما این به معنای آن نیست که اینجا باندبازی و یا پارتی بازی شده است، من به هالیوود آمدم آن هم بدون این که پارتی داشته باشم. قرار بدهید برایتان یک خاطره تعریف کنم روزی که من جایزه را گرفتم یکی از بدلکاران زن که سابقه خوبی هم در هالیوود داشت جلو آمد و بدون مقدمه با حرف هایش من را کوبید.

اهانت کرد؟

– درست در لحظه ای که همه من را تشویق می کردند او جلو آمد و گفت پدرت در ایران مقام بالایی دارد نقل کردم خیر، گفت فرزند پر درآمدی؟ باز هم با تکان دادن سرم به او نقل کردم که هیچ کدام از این حرف هایی که می زند درست نیست. او بدون این که حرف های من را بشنود گفت پس به چه صورت از سینمای ایران که در بدلکاری اسم و مجلسی ندارد به اینجا رسیده ای.

و تو چه جوابی دادی؟

– نقل کردم برای به اینجا رسیدن زحمت کشیدم نه با پول پدرم جایزه کریستال اوارد را گرفتم و نه با رابطه و پارتی بازی به اینجا رسیدم. من اعتقاد دارم می شود با تلاش به همه جا رسید.

پس از آن مهمانی این بدلکار را باز دیدی؟

– بله، هنوز هم از من بدش می آید. نه او بلکه بیشتر دختران جوانی که در حیطه بدلکاری هالیوود کار میکنند از من خوش شان نمی آید.

علتش را از آنها سؤال کردی؟

– یک روز به کاپوتو نقل کردم چرا بدلکاران دیگر رفتارهای شان اینقدر خنک است و او گفت تو از ایران آمده ای و جای شان را گرفته ای. آمریکایی ها عادت دارند همیشه حرف اول را در بدلکاری هالیوود بزنند، حق بده کمی با تو لج بشوند. حرف کاپوتو بسیار روی روحیه ام تاثیر قرار داد. من اینجا خیلی تنها هستم و این رفتارها هم گاهی اوقات اذیتم می دهد.

آنجا دوست ایرانی نداری؟

– زمانی که به اینجا آمدم به جز یک ایرانی، دوست دیگری نمی شناختم اما چند ماه پیش با دوستی که در ایران می شناختمش پس از ۱۴ سال روبرو شدم. او را از زمانی می شناختم که هر دو در باشگاه ژیمناستیک فعالیت میکردیم.

عکس شماره ۵ ⇩عکس مهسا احمدی از فعالیت در هالیوود نقل میکنید

از کاپوتو نقل کردی و این که یک زمانی الگویت بود. چه حسی دارد یک روز مقابل الگویت بایستی و با او مشارکت داری؟

– من علاقه شدیدی به کارهای جنیفر کاپوتو داشتم. یکی از آرزوهایم دیدنش بود اما از کاپوتو فقط چند عکس و کلیپ دیده بودم و بس. هیچ وقت فکرش را هم نمی کردم روزی جنیفر دوست صمیمی ام بشود. اطمینان می دارم می توانم شبیه به او و شاید بالاتر از او عمل کنم البته اگر پشتکار داشته باشم. به هر حال یکی از آرزوهای من دیدن اندی آرمسترانگ و جنیفر کاپوتو بود که به آن رسیدم.

در هالیوود، تمرینات به چه صورت است؟

– اینجا من عضو کمپانی و مدرسه یکی از سرشناسترین اکشن کارهای هالیوود هستم و در قراردادم گفته شده است که باید هر جمعه ساعت ۱۰ صبح تا ۱۵ مقابل دوربین کارگردان و … تمرین کنم.

یعنی کارگردان می نشیند و شما ماشین آتش می زنید و یا خودتان را می سوزانید؟

– اینجا انواع و اقسام امکانات برای تمرین وجود دارد، هر نوع تمرینی به انجام میرسانیم از پرش ارتفاع بگیرید تا مبارزه و تصادف با ماشین و هر صحنه ای که در ایران فقط سر ضبط و فیلمبرداری آن هم برای یک برداشت به انجام میرساندیم.

به وعده معروف تو یک دفعه درست وسط کندوی امکانات قرار گرفتی؛ دیدن چه تجهیزاتی ذوق زده ات کرد؟

– «تاب روسی». من تا حالا حتی این وسیله را از نزدیک ندیده بودم و حالا هر هفته دارم با این وسیله تمرین می کنم.

خوب ترین فراموش نا شدنی که از سینمای هالیوود داری کدام است؟

– اندی آرمسترانگ یک کتاب نوشته بود درباره ساخت پروژه های اکشن. در این کتاب تمام تجربیاتش را قادر میبودی بخوانی. خب او خیلی بزرگ بود و کتابش در همان روزهای اول اینجا خیلی سروصدا کرد. به هر حال رییس صنف بدلکاران هالیوود بود، او قبل از این که از کتابش رونمایی کند در یک مهمانی خصوصی به من و جنیفر کاپوتو و چند نفر دیگر از بدلکاران، کتابش را هدیه داد. برای هر کدام مان چیزی نوشته بود. جملاتی که در آن برای من نوشته بود، به شدت تکان دهنده بود.

اندی همچنین دو کتاب دیگر نیز با امضای خودش به من داد و گفت حتما به دست ارشا اقدسی و امیر بدری منتقل کن. این خوب ترین فراموش نا شدنی بود که من در هالیوود تا به امروز داشته ام. نوشته اندی برای من از ده ها اسکار گرفتن بیشتر می ارزید.

این همان کتابی است که در یکی از صفحه هایش تصویر و عکسی از تو چاپ شده و مطلبی هم درباره ات نگاشته شده است؟

– بله. ما آگاهی نمیداشتیم اما اندی به من و کاپوتو گفت که در کتابش از ما دو نفر هم مطالبی چاپ شده است.

اعضای خانواده ات را آخرین بار چه زمانی دیدی؟

– یک سال است که هیچ کدام شان را ندیده ام و دلم برای شان تنگ شده است. عالیت ها برایم خیلی اهمیتی می دارد، امسال اولین سالی بود که سال نو را بدون خانواده شروع کردم اما به خودم نقل میکنیم نمی شود که همه چیز را با هم داشته باشم. اگر قرار است به هدفم برسم باید سختی هایی هم بکشم.

چه زمانی صد برگشتن به ایران را داری؟

– هر وقت کارم به پایان رسانده شود به ایران بر می گردم. من خانه دارم و خانه ام ایران است. اینجا نیامده ام که بمانم. فعالیت میکنم و قوی تر به ایران بر می گردم. گاهی آنقدر دلم هوای تهران را می کند که نقشه ایرانی که در گردنبندم دارم را با دست می چسبم و اشک می ریزم. آگاهی میدارید من آدم اینجا ماندن نیستم، من آدم اقامت در ایالات متحده نیستم. نام من را در ایران همیشه در تیم بدلکاران ۱۳ خواهید دید.

یک خاطره برای مان تعریف کن از برداشت های اکشنی که مقابل دوربین های هالیوودی داشتی.

– در یکی از پروژه ها من نقش زامبی داشتم و باید مقابل هنرپیشه نقش اول بازی می کردم. در یک صحنه، هنرپیشه فوت شد یک مشت به من می زند و من به شدت پرت می شوم. وقتی این سکانس استخراج شد، کارگردان به سمت من دوید و گفت زنده ای، من با تعجب به او نگاه کردم و نقل کردم این که اصلا خطر نداشت و او گفت این خطرناک ترین صحنه ای بوده که تاکنون استخراج کرده است. در دلم نقل کردم شما به ایران نیامدی تا ببینی ما چه حرکات ژانگولری به انجام میرسانیم؛ اینها که چیزی نیست.

عکس شماره ۶ ⇩عکس مهسا احمدی از فعالیت در هالیوود نقل میکنید

طبخ کن ایرانی ها را به آنها دادی یا نه؟

– ما ایرانی ها یک چیزی داریم به نام غیرت ایرانی. باورتان نمی شود یک روز به همکارانم نقل کردم در دنیا پنج نفر هستند که قادر هستند ماشین را در حالی که در هواست بیش از دو دور بچرخانند و یکی از آنها مربی من است. اینجا شما با بی ام و این کار را به انجام میرسانید در حالی که همه کارهایش را مسئولان دیگر به انجام رسانده اند و شما فقط میرانید ولی مربی من خودش از گاراژهای کهنه خودروای را می آورد سر صحنه که نه ترمز داشت و نه آهن کشی شده بود و بعد خودش همه کارها را متقبل میشد و با آن چند دور در هوا می زد.

تاکنون در پروژه ها با حادثه ای که زیان ببینی روبرو شده ای؟

– خدا را شکر تاکنون هیچ حادثه ای یقه ام را نگرفته است. امیدوارم پس از این هم نگیرد.

برنامه بعدی ات کدام است؟

– باید چند روز دیگر یک سفر داشته باشم و سر پروژه سریالی هیجان انگیز ایفای نقش کنم. من در این پروژه مانند سایر پروژه هایی که به انجام رساندم هم نقش دارم و هم بدلکاری می کنم.

***********************

نگاهی به کارنامه کاری «مهسا احمدی» در ایران

فرزندی که اولین شد

پس از ۱۱ سال مسابقه در تالارهای ژیمناستیک و کسب مدارک قهرمانی در سن هفده سالگی جدید راه زندگی اش را یافت. برای مهسا همه چیز از سال ۸۵ شروع شد. در همان دوران بود که به خودش وعده داد تا با تمام سختی ها و کاستی ها، لقب اولین بدلکار زن ایرانی را به نام «مهسا احمدی» به تصویب رساند و راه را برای دیگر دخترانی که می خواهند در این رشته کار کنند گشاید.

مهارتش در حرکات ژیمناستیک را با جسارت و شجاعت به هیجان وصله زد و از فوت و فن هایی که ژیمناستیک به او یاد گرفته بود پله ای ساخت برای موفقیت در بدلکاری. در همان دوران بود که وارد گروه «بدلکاران ۱۳» به سرپرستی «ارشا اقدسی» شد و در کنار ارشا تمریناتش را روی اسب و پشت فرمان ماشین و رد ارتفاع بانجی جامپینگ جلو برد. طولی نکشید که او به یک بدلکار حرفه ای مبدل شد و در کارنامه کاری اش اسامی پروژه های زیادی به چشم می خورد.

سقوط آزاد، قلب یخی ۳، ساخت ایران، رالی ایرانی، مسیر انحرافی، شهر موش های ۲، سیزده، متروپل، استراحت کن زده ها، جرم، گشت ارشاد، میکاپ و آرایش غلیظ، خط مخصوص و … اسامی تنها چند پروژه از ده ها پروژه ای است که مهسا مقابل دوربین شان بدلکاری کرده است.

عکس شماره ۷ ⇩عکس مهسا احمدی از فعالیت در هالیوود نقل میکنید

او همچنین در چند پروژه سینمایی در خارج از ایران نیز کار کرد که سرشناسترین آنها فیلم سینمایی «جیمزباند ۳» یا همان «اسکای فال» بود. مهسا اولین فرزندی است که در ایران سقوط آزاد را از ارتفاع شش هزار پایی (حدود دو هزار متر) آزمود. به این ترتیب او را می توان نامدار ترین زن بدلکار تاریخ ایران و کامیابترین زن بدلکار در هالیوود دانست. مهسا عادت دارد همیشه لقب اولین ها را به نام خودش در ذهن ها حک کند.

مهسا قصد اقامت و زندگی در هیچ کشوری جز ایران را ندارد. او اعتقاد دارد خانه اش ایران است و در سایر کشورها فقط برای کار، مدتی خواهد زیست.

–با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، کمک کنيد–

نگارنده: شهسوار ن.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيا که فرقت تو چشم من چنان در بست
««« »»»
که فتح باب وصالت مگر گشايد باز

مهسا احمدی از فعالیت در هالیوود نقل می کند (۷ عکس)

TT / 376 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات