مهراد واتسون؛ شکارچی هواپیماها (۴ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

مهراد واتسون؛ شکارچی هواپیماها

بسیاری از عشاق عکس های هواپیما، میاندیشیدند مهراد واتسون (Mehrad Watson) یک عکاس غیرایرانی یا دست کم دورگه است. اما او یک جوان ایرانی است.
روزنامه هفت صبح – هانیه درویش: بسیاری از عشاق عکس های هواپیما، میاندیشیدند مهراد واتسون (Mehrad Watson) یک عکاس غیرایرانی یا دست کم دورگه است. اما او یک جوان ایرانی است. مهراد علت انتخاب عنوان واتسون به جای فامیلی اش را علاقه شدید او به فیلم هری پاتر و شخصیت اما واتسون میگود و به نظرش این فامیلی برای غیرایرانی ها راحتتر است و کلا بهتر در ذهن می ماند.
و حالا پس از گذشت شش سال از این انتخاب، نتیجه همین را ثابت کرده و همه او را به اسم مهراد واتسون و به عنوان یک عکاس شاخص در جهان عکاسان هوانوردی می شناسند. با مهراد ابوالقاسمی ۲۶ ساله که چند سال است به عنوان عکاس برتر در سایت های بین المللی نامش مطرح شده و سفرهای زیادی به فرودگاه های کشورهای گوناگون به منظور عکس برداری از انواع پرنده های آهنی و خدمات ایرلاین های گوناگون کرده، به مصاحبه توجه کرده ایم.
عکس شماره ۱ ⇩
عکس مهراد واتسون؛ شکارچی هواپیماها

اولین مسافرتش را با هواپیما در چهارسالگی به همراه خانواده اش آزمود. مقصد سوییس بود اما او تصور و ذوقی از کشور تازه ای که می خواهد آن را ببیند نداشت. تنها چیزی که برایش جالب بود و جلب دقت میداشت هواپیما بود و فرودگاه. چشمش به دیدن لباس خلبانی عادت داشت چرا که پدرش هم خلبان بود و همین موضوع کافی بود تا این فرزند کوچولو رویای خلبان شدن و پرواز با هواپیما را در سر بپروراند.

عکاسی را هم از نوجوانی شروع کرد اما نه از هواپیما و فرودگاه. بلکه از منظره و گهگاه به همراهی دایی اش. اما گرایش او به عکاسی از هواپیما وقتی مشخص شد که هر روز بخشی از زمانش را در کافی نت می گذراند و عکس های هواپیماها را از سایت های مطرح دنیا با اینترنت دایل آپ دانلود می کرد و در فلاپی می ریخت و در خانه نگاهشان می کرد. همان سایت هایی که امروز چند سال است به عنوان عکاس برتر در آنجا تصویر و عکسهایش دیده و خریداری می شود.

دوستانی قرار می داری اما در فضای جایزی


۹۰ درصد دنبال کنندگان و لایک کنندگان عکس ها در صفحه اینستاگرامش را غیرایرانی ها تشکیل داده اند و همه آنها به نوعی یا عکاس هوانوردی اند، یا خلبان، یا مهماندار، کلکسیونر و یا اینکه یک رابطه ای با هواپیما و فرودگاه دارند. مهراد به نوعی شهرت دنیاای یافته و در اکثر پروازهایش هم به عنوان مسافر مخصوص با او برخورد می شود.
او در این رابطه نقل میکنید: «از اول کارم نمیاندیشیدم که بخواهم با خارجی ها حتی در ارتباط یا در بین آنها مطرح بشم اما حالا که به واسطه تصویر و عکسهایی که برای تفریح از هواپیما و فرودگاه می اندازم بسیاری در این صنعت، من را می شناسند، حس خوبی دارم و برایم غیرمنتظره بود وقتی می دیدم در بین ۱۰ فرودگاه و پرواز خارجی، خلبان و مهمانداران یا خدمه حداقل هفت فرودگاه من را می نشناسند و این شناخت عکس برداری را برای من آسانتر می کرد.»
او در مورد شدت علاقه اش به خلبانی نقل میکنید: «برای رفتن به دانشگاه رشته مهندسی برق را برگزیدم اما وقتی دیدم از آن لذتی نمی خوبم آن را ول کردم و در موسسات خصوصی خلبانی یاد گرفتم. هر چند بازار کار این رشته در کشورمان کساد است اما آن را با عشق خواندم و دوست دارم که مانند پدرم خلبان شوم.»
عکس شماره ۲ ⇩عکس مهراد واتسون؛ شکارچی هواپیماها

هشت ساعت می ایستم تا هواپیما رد شود


مهرداد ابوالقاسمی تا به امروز ۲۶ کشور را دیده است و البته بعضی از کشورها را چند بار. خودش نقل میکنید امسال (سال میلادی) رکورد سفر کردن با هواپیما را زده و ۴۲ سفر به خارج از کشور داشته که بسیاری از آنها تنها به منظور عکاسی از هواپیماها و فرودگاه ها بوده است. به نحوی که شده مسافرتی را با هواپیما رفته، عکاسی کرده و بدون دیدن و گشت و گذار در شهر به کشورمان برگشته است.
این میزان از علاقه غیرقابل تصور است اما او در ادامه نقل میکنید: «گاهی شده هفت، هشت ساعت برای اینکه یک هواپیما رد شود زمان قرار میدهم تا بتوانم آن را به خوب ترین شکل ممکن عکاسی کنم. این کارها برایم هزینه بر است اما تصویر و عکسی که روزی در سایت ها و توسط عکاسان خارجی گرفته شده بود و آرزویم بود با همان زاویه و همان کشور و از همان هواپیما بگیرم، برایم به حدی گیرا است که حضور می دارم برایش هر چه دارم هزینه کنم.»
در این جای مصاحبه بود که فهمیدیم او هنوز شغل ثابتی ندارد و هزینه همه این سفرها را خودش بدون مدد می دهد و به محض اینکه پولی هم از فروش تصویر و عکسهایش به دست می آورد، برنامه سفر بعدی را رقم می زند.

شاید در عرض یک ماه یک عکس هم به فروش نرسانم

این عکاس تخصصی هوانوردی همه آنچه حالا آگاهی میدارد و بلد است را از راه تجربه به دست آورده. خطاطی، نقاشی، عکاسی و حتی زبان انگلیسی را. ارتباط با اهالی هواپیما و فرودگاه هم زبان انگلیسی او را تقویت کرد و هم روابط عمومی اش را. مهراد نقل میکنید تا پیش از اینکه از طریق شبکه های اجتماعی با کشورهای گوناگون در مرتبط بودم روابط عمومی بالایی نداشتم اما حالا تعداد دوست های خارجی ام خیلی بیشتر از دوست های ایرانی ام است و حتی بسیاری از آنها را به کشورمان فرا خوانده ام و گهگاه آنها هم برایم میزبانی کرده اند.
او از کامنت های اغلب بد هم وطنانش هم آزرده است و نقل میکنید: «هم وطنانم بیشتر از اینکه به نوع عکاسی و خوشگلی های موجود در عکس دقت دارند، این پرسش برایشان ایجاد میشود که من از چه قشر و خانواده ای هستم که قادر هستم این چنین سفر کنم، هر چند تعداد کامنت هایی که من را تشویق می کنند و انرژی می دهند هم کم نیست اما به آن دسته از افراد باید نقل بکنیم من از حرفه عکاسی درآمد ثابتی ندارم. امکان می دارد یک ماه اصلا تصویر و عکسی به فروش نرسانم و یک ماه هفت، هشت تا عکس به فروش برسانم که حدود سه میلیون تومان می شود و گاهی هم تا ۹ میلیون تومان هم درآمد داشته ام. ولی در کل حقوق ثابتی نیست و اصلا نمی شود رویش حساب کرد.»
عکس شماره ۳ ⇩عکس مهراد واتسون؛ شکارچی هواپیماها

آنقدر می ایستم که خوب ترین عکس ممکن را بگیرم


در کشورمان به نسبت کشورهای خارجی، هم کمتر حرفه عکاسی هوانوردی را می شناسند هم کمتر مهراد را. دو مجله آلمانی و سوییسی تا به حال با او مصاحبه کرده اند اما در کشورمان تقریبا ناشناخته است. البته علت آن هم کمی واضح است چرا که او در کشورمان به نسبت کشورهای خارجی کمتر کار میکند. هم به لحاظ امنیتی سختیگری های فرودگاه های کشورمان بسیار زیاد است و هم اینکه در کشورمان اتفاقات تازه ای در حوزه هواپیما و فرودگاه نمی افتد که محلی از اعراب برای عکاسی داشته باشد. اما او به هر حال خوب ترینهای کشورمان را هم از دست نمی دهد و مثلا برای لحظه فرود هواپیمای معراج که نشان یوزپلنگ ایرانی را در بدنه خود دارد، شش ماه منتظر میماند تا عکسبرداری از لحظه فرود را هم به نام خود به تصویب رساند.
او در این رابطه نقل میکنید: «شاید ۱۰ تا ۲۰ بار یک هواپیما را از دست دادم تا قادر بودم تصویر و عکسی که می درخواستم را از آن بگیرم و خیلی سعی کردم زوایای گوناگون عکاسی از هواپیما را به ایرانی ها نمایان کنم چرا که در کشورمان چنین حرفه ای وجود ندارد اما رقابت در کشورهای خارجی زیاد است.»
او حالا جزو تیم ۱۸۰ نفره عکاسان برتر هوانوردی دنیا است که مجلات معتبر تخصصی عکس های او را تهیه میکنند و در صفحاتشان بهره میگیرند. نحوه فروش عکس ها در سایت های معتبر و بنام دنیا هم به این صورت است که عکاسان عضو می شوند و بسته به راهنمای آن، عکس را ارسال می کنند و بعد در نوبت قرار می گیرند و پس از ۱۰ روز اگر عکس برگزیده شود، به گیرنده عکس ایمیل زده می شود و عکس در سایت قرار می گیرد.

آرزویی که امیدوار است به واقعیت بپیوندد


به اعتقاد طرفدارانش خوب ترین عکس او تصویر و عکسی از داخل کابین خلبان است. مکانی که عامه مردمان علاقه مند به دیدن آن هستند. آن هم وقتی با لنز فیش ای رفته و در یک تصویر کلیه آنچه باید، مشخص می شود. این عکس در سایت های معتبر دنیا تا ۴۸ ساعت، عکس برتر دنیا عنوان گرفته و صفحه های اینستاگرامی سرشناس آن را چند بار به اشتراک قرار میدهند.
عکس شماره ۴ ⇩عکس مهراد واتسون؛ شکارچی هواپیماها
مهراد با توجه به تجربه مسافرت هایش پرواز با بویینگ ۷۸۷-۹۰۰، آن را خوب ترین پرواز عمرش و فرودگاه آمستردام را خوب ترین و آزادترین فرودگاه دنیا آگاهی میدارد چرا که مرز بین فرودگاه و بیرون فرودگاه تنها یک گاز زنی آب است. او همچنین نقل میکنید خلبان های ایرانی جزو خوب ترین خلبان های دنیا هستند و در دنیا معروفند. همچنین مهراد معتقد است هواپیماهای ایرانی خوب ترین سرویس ها را در اختیار مهمانانشان قرار میدهند هر چند ایرانیان معمولا از سرویس ها راضی نیستند.
مهراد حتی تیپی از علامت های خوب ترین ایرلاین های دنیا دیزاین کرده است و در بسیاری از پروازها آن را میپوشد و خوب ترین آرم را آرم کشورمان ایر ایرانی آگاهی میدارد که آن را بزرگتر از همه و در مرکز لوگوها قرار داده و با افتخار آن را به دیگر کشورها نمایان میکند. او حتی مجموعه ای با یک فرودگاه کامل از ۹۰ هواپیما و آدم های کوچولو به عنوان پرسنل، ترمینال و برج مراقبت دارد که همه اش را از یک فروشگاه آلمانی خریداری کرده اما با این حال بیش از همه این عکس ها و هواپیماهای مجموعه ای اش، دوست دارد خلبان شود هرچند تنها تا آخر امسال قادر هست به این رویا دست کشف کند. چرا که او ۲۶ ساله است و ۲۶ سال آخرین سن استخدام برای خلبانی ست.

– با تشکر از انتخاب شما –

تهیه کننده : بينا ح.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفته لعل لبم هم درد بخشد هم دوا
««« »»»
گاه پيش درد و گه پيش مداوا ميرمت

مهراد واتسون؛ شکارچی هواپیماها (۴ عکس)

TT / 211 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال