http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

خاطره رضا کیانیان درباره نقش کیان ایرانی در مختارنامه

خاطره رضا کیانیان درباره نقش کیان ایرانی در مختارنامه

با دیگران به اشتراک بگذارید

خاطره رضا کیانیان درباره نقش کیان ایرانی در مختارنامه


تصویر و عکس خاطره رضا کیانیان درباره نقش کیان ایرانی در مختارنامه

رضا رویگری، هنرپیشه شخصیت کیان ایرانی در کلکسیون «مختارنامه»، دیالوگ نگاری داود میرباقری را یکی از ویژگی های بسیار مثبت او آگاهی داشت.

رضا رویگری درباره نقش کیان در مختارنامه گفت

رضا رویگری تا به امروز در نقش های گوناگونی جلوی دوربین رفته است، اما یکی از شخصیت های فراموش نشدنی که در سال های اخیر با بازی او دیده شده، شاهزاده کیان ایرانی در کلکسیون «مختارنامه» بوده است. «مختارنامه» ساخته داود میرباقری یک کلکسیون الف مخصوص تلویزیون بود که به زندگی و قیام مختار ثقفی می توجه کرد. این سریال در ۴۰ قسمت ۶۰ دقیقه ای از شبکه یک سیما انتشار داده شد و پس از پایان کشف کردن پخش نخست، در این سال ها بارها به عالیت های مختلف از دیگر شبکههای صداوسیما نیز روی آنتن رفته است. به بهانه بازپخش این سریال، خاطرات رضا رویگری از «مختارنامه» را مرور کردیم.

همیشه به کارهای میرباقری علاقه داشته ام

شاهزاده کیان ایرانی یکی از نقش های عمده و محوری سریال «مختارنامه» بود. توصیه بازی در این نقش از طرف خود داوود میرباقری به من داده شد. همان ابتدای کار، خود میرباقری برای سپردنش به من تماس گرفت و توضیحاتی درباره کلیت سریال به من داد و درباره جزئیات نقش هم با هم گپ و نقل کردی داشتیم. او برایم از کیان هم گفت و اینکه قرار است در قصه چه نقشی داشته باشد. البته من خودم هم از آنجایی که همیشه به تاریخ علاقه داشتم، اطلاعاتی درباره این شخصیت تاریخی به دست آورده بودم. کیان که در تاریخ به اسم کیسان ابو عمره شناخته می شود از شاهزاده های ایرانی بوده که بخش زیادی از فتوحات مختار توسط او انجام شده است و در تاریخ هم از او به عنوان یک ایرانی دلاور نام برده می شود.

پس از گفتمانهایی که با میرباقری داشتیم، من برای تست گریه کنم رفتم و قرار بود که کار شروع شود اما با شش هفت ماه تاخیر از زمان نکته انتظار کار کلید خورد و بعد هم که فیلمبرداری کار حدود هفت سال زمان برد. البته از آنجایی که حجم کار و تعداد بازیگرانی که در کل کار حاضر بودند، بالا بود من در تمام آن هفت هشت سال همیشه درگیر پروژه نبودم و به صورت مقطعی بازی داشتم.

من همیشه به کارهای میرباقری علاقه داشته ام و یکی از مخاطبان ساخته های او هستم. حتی اگر در سریال های تاریخی اش بازی نکنم هم باز از سبک کارها و متنهای او خوشم می آید. اتفاقا یادم می آید همان زمان این حرف ها را به خود میرباقری هم گفتم.

دیالوگ هایی که سریال را متفاوت کرد

مییاندیشید چرا «مختارنامه» هنوز هم پس از چندین سال گیرا است و همه شبکه ها در عالیت های مذهبی آن را انتشار میدهند، چون یکی از ویژگی های این سریال متن آن است. فوت شو باقری خودش متن این کار را بازنویسی کرده بود و من واقعا از خوشگلی های آن صفا کردم. یادم می آید وقتی که سریال انتشار داده میشد مخاطبان از شنیدن دیالوگ های گیرا این سریال به وجد می آمدند. شاید جالب باشد نقل بکنیم یکی از دلایلی که من کارهای میرباقری را می پسندم متن ها و دیالوگ های گیرا آن هاست. شاید همین ویژگی دیالوگ های او باشد که این «مختارنامه» را از سایر کارهای تاریخی متمایز کرد. من معتقدم قصه در هر کاری جایگاه خودش را دارد، اما این دیالوگ هاست که کار را متفاوت و برجسته می کند و میرباقری این کار را به خوبی بلد است و در «مختارنامه» این کار را به خوبی به انجام رساند.

«مختارنامه» از «امام علی» قوی تر است

«مختارنامه» ویژگی هایی زیادی داشت تا به یک سریال خوب و ماندگار مبدل شود، یکی از امتیازهای بصری که داشت، دکور بی نظیرش بود که توسط محسن شاه ابراهیمی دیزاین شده بود. یادم می آید روزهایی که سر تصویربرداری می رفتم از دیدن دکور عظیمی که برای این سریال ساخته شده بود صفا میکردم. وقتی که این سریال انتشار داده شد خیلی ها نقل کردند این اثر میرباقری متمایز با سایر کارهایش است، من نیز با آنها هم عقیده بودم و «مختارنامه» را یکی از خوب ترین ساخته های میرباقری آگاهی میدارم. به وعده یکی از دوستان که در سریال «امام علی» هم بازی کرده بود، آن سریال به دلیل قصه زیبای زندگی امام علی نکته توجه قرار گرفت، اما به لحاظ تکنیکی خواهیم دید که «مختارنامه» کاری به مراتب قوی تر است.

هر روز منتظر نوشته هایم بودم

من سر همه کارهایم با انرژی و انگیزه زیاد می روم، البته حالا که نسبت به پیش به دلیل مریضی ام کم کار شده ام، اما این ویژگی ام بود که با انرژی سر کار حاضر شوم. در «مختارنامه» هر روز که سر صحنه منتظر بودم تا متن کار را به دستم بدهند و من هم آن را با علاقه و اشتیاق بخوانم و تمرین کنم. در طول چندین سالی که با میرباقری کارکردم هر روزش برایم مثل یک کار تازه بود. متن قوی، قدرت کارگردانی و نوع دکوپاژ میرباقری ازعواملی است که علاوه بر ویژگی های اخلاقی اش او را برای من به عنوان یک کارگردان متمایز می کند.

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
اینترپل ناجا :پلیس خاوری را شناسایی کرد
تریلر لایو اکشن بازی CoD: Infinite Warfare با نام Let’s Go to Space
مدیران در سایه بنفش و ولنگاری فرهنگی/ چگونه تمرکز بر عرصه اقتصاد باعث نپرداختن به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی شد؟
زندگی بدون موبایل چگونه است؟
استخدام حسابدار خانم آشنا به رایانه در قم
استخدام تعمیرکار فنی اتومبیل در قم
استخدام کارگر و راننده آقا در یک شرکت معتبر
استخدام کارشناس و مسئول دفتر در یک شرکت معتبر بازرگانی
استخدام داروساز جهت کار در داروخانه در ایرانشهر
استخدام حسابدار مسلط به حسابدار صنعتی در البرز
استخدام کارشناس فنی آشنا به شبکه و تجهیزات وابسته
استخدام چرخکار مانتو و پالتو و مزدی دوز در زنجان
استخدام فروشنده جهت کار در فروشگاه کیف و کفش در زنجان
استخدام همکار خانم جهت کار در واحد تولیدی در زنجان
استخدام یک شرکت معتبر بازرگانی در چهار ردیف شغلی
استخدام سالن دار جهت رستوران در مازندران
فیلم خواستگاری کردن از دختر و گم شدن حلقه..! ( آپارات ) -دانلود و پخش
استخدام فروشنده جهت فروشندگی در شیرینی سرا – زنجان
استخدام نیرو با مدرک کامپیوتر در شرکت گلستان
استخدام کارشناس خانم در نمایندگی مجاز ایران خودرو
تبلیغات