رد فرضیه گرد بودن زمین


با دیگران به اشتراک بگذارید

رد فرضیه گرد بودن زمین

عکس رد فرضیه گرد بودن زمین

گردبودن زمین یک فرضیه است که تقریبا همه دانشمندان آن را قبول کرده اند و به کروی بودن آن شک ندارند می خواهیم به بررسی این نظریه و چگونگی تایید آن توجه بکنیم اما به تازگی برخی دانشمندان به رد این موضوع توجه کرده اند به عقیده آن ها زمین کاملا صاف و بدون انحنا است فیزیکدانان و جغرافیدانان و منجمین زیادی به این نظریه رای داده اند. می خواهیم تفاوت این دو نظریه و استدلال هریک را آگاهی بداریم.

کلیک – امروزه اغلب مردمان فکر می‌کنند، زمین گرد است و البته این را بدیهی هم می‌دانند. شاید باور نکنید ولی احتمالا بسیار تعجب می‌کنید اگر آگاهی بدارید نه تنها افرادی هستند که به گردش زمین به دور خورشید اعتقاد ندارند، بلکه معتقدند این یک اشتباه بزرگ است که اندیشیم زمین مثل یک توپ کروی است و حقیقت این است که زمین تنها می‌تواند به صورت یک سکه یا بیسکویت مسطح باشد! انسان‌های بی‌سوادی هم نیستند و بسیار پرادعا هستند.
بسیاری از آنها جز فیزیکدانان و جغرافیدانان معروف هستند. مثل تمام مسایل دوقطبی دیگر، مانند مسافرت انسان به ماه، زمین کروی و زمین تخت (زمین مسطح یا زمین صاف هم گفته می‌شود) طرفدارن و مخالفان خودش را دارد. هر یک از این گروه برای رد نظریه مقابل، دلایلی را ذکر می‌کنند.

نخستین کسی که برای گرد بود زمین دلیل آوردی کسی عدم جز ارسطو. او در این باره استدلال‌های گوناگونی را مورد استفاده قرار داده است تا به احتمال زیاد بتواند دیگران را هم مثل خودش متقاعد کند. بسیاری از مردمان تا پایان قرن ۱۹، به هر آنچه ارسطو گفته بود ایمان داشتند. اولین استدلال ارسطو این بود که سایه‌ی زمین که موقع ماه گرفتگی دیده می‌شود، همیشه به شکل منحنی یعنی بخشی از دایره است. اگر زمین شکلی جز کره می‌داشت، سایه‌ای که در بعضی جهت‌ها می‌انداخت بخشی از دایره عدم (هلالی شکل بودن فازهای عادی ماه دال بر گرد بودن خود ماه است).دومین دلیل ارسطو این بود که طلوع و غروب ستاره‌ها برای ساکنان شرق زمین زودتر اتفاق می‌افتد تا برای آنهایی که در غرب‌اند. اگر زمین از شرق تا غرب تخت می‌بود، ستاره‌ها هم برای غربی‌ها و هم برای شرقی‌ها در یک زمان طلوع می‌کردند. و دست آخر این که، مسافرانی که به شمال می‌روند کم‌کم ظهور ستاره‌هایی را در بالای افق شمال می‌بینند که قبلا نمی‌دیدند، و این نشانه‌ی انحنای زمین از شمال به جنوب است. البته در این مورد ناگزیرید یا گزارش‌های دوستان سفرکننده را بپذیرید یا خودتان بار مسافرت ببندید.

سومین استدلال ارسطو صرفا نظری یا حتی فلسفی بود. اگر زمین یک وقتی در گذشته‌ها از قطعات کوچک‌تری تشکیل شده باشد (یا می‌توانسته است تشکیل شده باشد)، قطعات آن به مرکز مشترکی سقوط کرده‌اند و به این ترتیب لابد کره‌ای تشکیل داده‌اند. علاوه بر این، کره مسلما کامل‌ترین شکل صلب است. جالب این جاست که ارسطو بر این استدلال آخر هم اندازه‌ی دو تای قبلی تاکید کرده است. در آن روزها، پیش از «روش علمی» به روز، تأیید مشاهداتی برای جست‌و‌جوی حقیقت ضروری عدم.

پس اگر قبول کنیم که زمین گرد باشد، نخستین کسی که محیط آن را به دقت اندازه گرفت یک یونانی دیگر بود به اسم اراتوستن. او توجه کرد که در روز اول تابستان، اشعه‌ی آفتاب درست به ته چاه قائمی در سیرن (آسوان به روز) در مصر می‌خورد و این یعنی که درست در بالای آسمان است. همزمان در اسکندریه (۵۰۰۰ استادیم دورتر) نور آفتاب زاویه‌ای برابر با یک پنجاهم دایره با راستای قائم می‌سازد (هر استادیم تقریبا ۱۶۰ متر بود). از آن جا که خورشید در فاصله‌ی بسیار دوری واقع شده است، پرتوهای آن تقریبا موازی با هم به زمین م‌ رسند.
اگر دایره‌ای بکشید و دو شعاع آن را طوری رسم کنید که یکی از سیرن و دیگری از اسکندریه بگذرد (هر دو شعاع بر محیط دایره عمودند) خواهید دید که پرتویی که موازی با یکی از شعاع‌ها (در سیرن) به زمین می‌رسد با شعاع دیگر (در اسکندریه) زاویه‌ای می‌سازد که مساوی با زاویه‌ی میان دو شعاع است.

بنابراین اراتوستن نتیجه گرفت که محیط کامل زمین ۵۰۰۰×۵۰ استادیم یا تقریبا ۴۰ هزار کیلومتر است. این محاسبه با خوب ترین مقدار به روز حداکثر یک درصد اختلاف دارد. یکی از طرفداران نظریه زمین تخت می‌گوید: دنیا تخت است ما معتقدیم کسانی که امروز به نام عالم و دانشمند شناخته می‌شوند، در واقع فریبکارانی هستند که عوام را گول می‌زنند.
البته فناوری و تمام چیزهای خوبی که برای ما آورده است، هیچ ربطی به علم ندارد. تمامی مخترعین ضدعلم بوده‌اند؛ مثلا برادران رایت (مخترعین هواپیما) گفته‌اند: نظریات علمی ما را سال ها عقب نگه داشت. وقتی که ما تمام علم را به دور انداختیم و از تجربه‌ها شروع کردیم، آنگاه هواپیما را اختراع کردیم. طرفدارن نظریه زمین تخت علل متعددی را برای اثبات مسطح بودن زمین آورده‌اند در زیر به چند مورد از معروف‌ترین نظریه‌های آنها برای رد نظریه زمین کروی را آورده‌ایم:

۱٫ ناپدید‌شدن کشتی‌ها در افق
از گذشته مردمان وقتی در کنار ساحل کشتی‌ها را مشاهده می‌کردند آنها را در حال پایین رفتن می‌دیدند و ارسطو برای کرویت زمین این دلیل را مطرح می‌کند که کشتی به زیر انحنا می‌رود و ناپدید می‌شود ولی اگر زمین صاف باشد باید کم‌کم رانده شود و کوچولو شود و امروزه نیز این یک دلیل اصلی برای کروی گرایان است که ادعا‌های فراوانی دارند. درگذشته به خاطر عدم امکانات توسعه یافته و کافی مردمان افکار گوناگونی داشتند اما امروزه با وجود امکانات بیشمار و توسعه یافته دست انسان برای نتیجه‌گیری نهایی از وقایع بازتر است و دورشدن کشتی‌ها و ناپدید شدن آنها چیزی است که نکته‌ای در آن از شما پوشانیده شده.
اگر فرض کنیم زمین کروی است و یک کشتی درحال رانده شدن است به علت وجود انحنا که مانند تپه است کشتی باید به سمت پایین منحرف شود و دکل آن کج دیده شود و کم‌کم ناپدید شود اما، ما مورد اول را شاهد نیستیم و فقط مورد دوم را شاهدیم و اگر واقعا زمین کروی باشد وقتی که با یک تلسکوپ یا دوربین سوپرزوم به مسیری که کشتی در آن ناپدید شده نگاه می‌کنید نباید کشتی را ببینید زیرا انحنا مانع دید شما می‌شود اما موضوع کاملا خلاف چیزی است که فکر می‌کنید!!
یک دوربین سوپر زوم یا یک تلسکوپ بردارید و یک کشتی را انتخاب بکنید وقتی کشتی دور می‌شود و ناپدید می‌شود به سمت آن زوم کنید و با عکس و تصویر شگفت‌انگیزی روبرو خواهید شد زیرا کشتی کاملا نمایان است و می‌شود کشتی را در افق بصورت کامل دید هرچند بخار آب و لایه اتمسفر دید شمارا محدود می‌کند اما می‌شود کشتی‌های ناپدید شده را در افق دید! دلیل اینکه کشتی‌ها در افق ناپدید می‌شوند انحنا نیست، این به این معنی است که چشمان شما در بر می داری یک افق محدود هستند که با دوربین و تلسکوپ دید در افق افزایش می‌یابد.آونگ فوکو

۲٫ آونگ فوکو زمین تخت
بسیاری ادعا می‌کنند که چون آونگ فوکو با سرعت‌های مختلف در مکان های مختلف چرخش دارد پس زمین کروی و درحال حرکت است. چرخش زمین کاملا بی‌ربط به آونگ است! نکته‌ای که اینجا مطرح می‌شود این است که اگر زمین در حقیقت چرخش دارد و آونگ را تحت تاثیر چرخش خود قرار می‌دهد، کسی نباید به آونگ نیرو وارد کند و آن را هل بدهد تا حرکت کند، بلکه باید منتظر مانند تا حرکت زمین باعث حرکت آونگ شود و اگر چنین است که ادعا دارند پس هرچیزی در این دنیا باید دچار تغییر بر اساس چرخش زمین شود و همه چیز باهم ۳۶۰ درجه بچرخد و تحت تاثیر قرار بگیرد و این طوری است که نظم دنیا برهم خواهد ریخت! زمین تخت
حال این ادعا بماند که جو هم با زمین درحال چرخش است و همه چیز همراه جو حرکت می‌کند و تنها خارج از جو میتوان حرکت زمین را حس کرد (اینجا هم مشکل دیگری برای آونگ فوکو ایجاد می‌شود) یک خودرو باید سرعتی متفاوت در قطب و استوا داشته باشد و همینطور هیچ آونگ ثابتی در دنیا موجود نموجود باشد و همه رفتاری مانند فوکو از خود نمایان کنند و خیلی ایرادات دیگر که دکتر سموئل برلی روبوتهام در کتاب زمین نه یک کره به آن پرداخته است.

۳٫ ماه یک دیسک است
طرفداران نظریه زمین تخت معتقدند که در تمامی نقاط مختلف زمین، مردمان ماه را به یک شکل می‌بینند! گاز نزنم مدرن ادعا دارد ماه یک کره است که مدار آن در مدار زمین قفل شده و درحال چرخش به دور زمین است و البته آن ها اعتقاد دارند سمت تاریک ماه وجود دارد اما هیچ مدرکی برای این ادعا خود ندارند! درواقع سمت تاریک ماه وجود ندارد! ماه یک دیسک است یک دارو مانند خورشید! برای همین است که شما در هرجای زمین خواهید توانست ماه را به یک شکل بینید!
اگر ماه یک کره بود قسمت‌های دیگر آن نیز قابل مشاهده می‌شد اما هرگز قسمت‌های دیگری از ماه مشاهده نمی‌شود! رخ‌گردی یا لایبرشن ماه چه است؟ در رابطه با ماه رخ‌گردی باعث پدیدار شدن ۹ درصد از گوشه‌های نیمه ناآشکار ماه بصورت متناوب در زمان‌بندی گردش ماهانه ماه برای مشاهده‌کنندگان زمینی می‌شود.

درواقع چون ماه یک دارو است در بر می داری گوشه‌هایی هم در سمت عقب خود است و در رخ‌گردی ما می توانیم آن قسمت‌ها را رصد کنیم! ماه و خورشید هر دو دیسک‌هایی هستند که مانند هم چرخش دارند و این موضوع کروی بودن زمین را به کل باطل می‌کند زیرا در کرویت زمین ماه و خورشید دو جرم فضایی متفاوت از هم هستند اما در زمین تخت و به اعتقاد ما ماه و خورشید هم‌اندازه هستند!

۴٫ هیچ انحنایی وجود ندارد
بر اساس هندسه کروی، ما در هر مایل هشت اینچ انحنا داریم و علم مدرن اعتقاد دارد چشم انسان نمی‌تواند بیش از ۳۰ یا ۴۰ کیلومتر را ببینید چون انحنای زمین مانع می‌شود اما این موضوع صحت ندارد! در یک هوای صاف شما می توانید تا حداقل ۲۸۰ کیلومتر را ببینید و حداکثر ۴۰۰ کیلومتر. (اتمسفر زمین مانع دیده شدن بیشتر می‌شود) هرچقدر به ارتفاعات بروید، فرقی ندارد چه ارتفاعی، زمین کاملا صاف است و هیچ انحنایی وجود ندارد.

بهتر است از ریاضیات در این رابطه بهره نگیریم چون حاصلی که به دست می‌آید زمین را بیشتر شبیه به استوانه جلوه می‌دهد تا یک کره. در صاف‌ترین مناطق دنیا مانند salar de uyuni انحنا معنا ندارد، اکثر سطح زمین را اقیانوس‌ها فراگرفته‌اند و صاف‌ترین چیزی که در عمر دیدیم اقیانوس‌ها هستند و اگر این مناطق صاف را حساب کنیم اکثر زمین را مناطق صاف تشکیل می‌دهد که این در یک کره با انحنا هشت اینچ در هر مایل جور در نمی‌آید. در فیزیک طبیعی آب، سطح آب همیشه صاف است و در بر می داری انحنا نیست و نمی‌شود.
جالب است آگاهی بدارید کروی گرایان قوس آب را با قطره آب نشان می‌دهند و چون این قطره فقط آب است اگر می‌توانند سنگی کروی را نمایان کنند که آب بر روی آن خم شده و قوس یافته است که اصلا چنین چیزی امکان ندارد. هرچند با برخی قوانین این موضوع را به وعده خود توجیه کرده‌اند اما باز هم معضلی وجود دارد و آن هم برابر نبودن جاذبه در نقاط مختلف زمین است.

۵٫ دروغ سازمان‌های فضایی
تمامی تصاویر آماده شده توسط سازمان‌های فضایی در ارتفاع بیش از هفتادهزار مایلی انحنا را نشان می‌دهند درحالی که تصاویری که مردمان به وسیله بالن‌ها در ارتفاعات بیش از ۱۲۷ هزار‌پایی تهیه کرده‌اند زمین را صاف نشان می‌دهد. تصاویر زمین توسط سازمان‌های فضایی دستکاری می‌شود، فوتوشاپ می‌شود و ما می‌توانیم این سوتی‌ها و اشکالات را در عکس‌های بسیاری از آنان یابیم.
سازمان‌های فضایی چرا حقیقت را پنهان می‌کنند؟ چرا جعل و فوتوشاپ؟ در اکثر تصاویری که توسط دوربین‌هایی غیر از گوپرو تهیه شده‌اند زمین کاملا صاف است و انحنایی در کار نیست. اکثر تصاویر سازمان‌های فضایی انیمیشنی هستند و حقیقت ندارند و چیزهایی هستند که به اعتقاد کروی گرایان فقط خودشان آنها را مشاهده کرده‌اند بنابراین در بر می داری اعتبار نیستند.

۶٫ این خورشید است که حرکت می‌کند نه زمین
هیچ علتی برای این ادعای گاز نزنم مدرن که می‌گوید زمین با چندین‌ هزار مایل برساعت به دور خورشید می‌چرخد، خورشید و منظومه شمسی درحال حرکت با چند هزار مایل بر ساعت هستند و خود منظومه همراه کهکشان راه شیری سریع سرسام‌آور دیگری درحال حرکت است وجود ندارد و هیچ علتی برای اینکه زمین درحال چرخش به دور چیزی است وجود ندارد. ولی ما می‌توانیم با چشمان خودمان همه چیز را ببینیم اگر زمین درحال حرکت بود آن هم با این سرعت‌های سرسام آور در فضایی بی‌کران کاملا مشخص است که اوضاع انسان و بشریت این عدم و همه چیز برهم می‌ریخت.
(لطفا مثال حرکت خودرو سریع ثابت را نیارید چون شما اگر یک خودرو را سریع ثابت خودش به عنوان مثال نود کیلومتر سریع متفاوت بچرخانید، همه چیز برهم خواهد ریخت) همه چیز درحال چرخش به دور ماست و زمین ثابت است و حرکتی ندارد حتی در کلیپ برخی موشک‌ها و فضانوردان، زمین کاملا ثابت است و حرکتی ندارد.

۷٫ بهره گیری از دوربین‌های گوپرو
اگر واقعا زمین کروی است، چرا از لنز‌های فیش‌ای و دوربین‌های گوپرو برای انحنای مصنوعی استفاده می‌کنند؟ اگر واقعا زمین کروی است و در بر می داری انحنا، هیچ علتی وجود ندارد که ما انحنای واقعی را انتخاب نکنیم و با دوربینی که عکس و تصویر را کروی می‌کند عکس یا فیلم آماده کنیم!
نقل شده برای خوشگلی عکس و تصویر زمین این لنز‌ها استفاده می‌شود! مگر زمین زیبا نیست!؟ چرا در همه تصاویر لنز فیش‌آی وجود دارد؟ چرا انحنای خود زمین زیبا نیست؟ خب اگر واقعا انحنا دارد، چران انحنای واقعی را نشان نمی‌دهند و تصاویر را دستکاری می‌کنند! بنابراین شما هیچ عکس و تصویر واقعی از انحنای زمین ندارید و ندیده‌اید! اصلا مگر می‌شود بر روی یک کره که خود انحنا دارد دوباره انحنا به وجود آورد؟

۸٫ تغییرات طلوع و غروب خورشید در قطب شمال
مردمان قوم inuit ساکن مناطق نزدیک فطب شمال، چند سالی است که تغییراتی را در محیط زندگی کرد خود احساس کرده و آنرا گزارش کردهاند. بعضی خواستند آنرا به پدیده گرمایش زمین مرتبط کنند، اما آنچه که این قوم گزارش می‌کنند، چیز دیگری است.
آنها ادعا می‌کنند که چند ده سال پیش در نزدیکی زمستان طول روز به حدی بود که حدود یک ساعت برای شکار وقت داشتند. اما الان آنها ۲ ساعت برای شکار وقت دارند. به علاوه خورشید در وسط روز خیلی بالاتر می‌آید و بنابراین گرمای بیشتری دارد. محل طلوع و غروب خورشید نیز از دید آنها عوض شده است. همه این تغییرات در مدت زمان کمی رخ داده که افراد میانسال آنها چنین تغییراتی را به خوبی حس می‌کنند.

پيشنهادات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود

گردآورنده: پاكمهر و.

نقد و بررسی محصولات در بخش کامپیوتر , اینترنت و موبایل سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به کوی ميکده گريان و سرفکنده روم
««« »»»
چرا که شرم همی‌آيدم ز حاصل خويش

رد فرضیه گرد بودن زمین

TT / 165 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات