سنت های عزاداری نشاط فرهنگی را در جامعه ایجاد می کند


با دیگران به اشتراک بگذارید

سنت های عزاداری نشاط فرهنگی را در جامعه ایجاد می کند

رئیس بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران با اشاره به این که سنت‌های عزاداری شادمانی فرهنگی را در جامعه ایجاد می‌کند گفت: اگر آیین‌های عزاداری عدم پیام‌ها و عزاداری حسینی ۱۴۰۰ سال در اتم جامعه شیعی تداوم پیدا نمی‌کرد.

تصویر و عکس   سنت های عزاداری شادمانی فرهنگی را در جامعه بوجود مییاورد

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از قم، به نقل از مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، سید مجید امامی با اشاره به نهادینه شدن آیین ها و المان های عاشورایی در عزاداری های محرم اظهار داشت: بدون تردید ناچار هستیم باورها و ادبیات دینی را در تمثال ها، نمادها و اشکال متنوع انتخاب بکنیم هیچ دینی قادر نیست در جامعه انسانی موجود موجود باشد مگر آن چه در قالب بیان های متنوع مرتبط شود در تجربه های وقتی و جاای تمثال ها و نمادهای فرهنگی متنوعی وجود دارد.

امامی عنوان کرد: اگر بخواهیم معارف قیام عاشورا و مظلومیت سیدالشهدا(ع) را دنیاای کنیم بخش اصلی از طریق اشکال و بیان های متنوع فرهنگی، رسوم و رسوم نشانه شناختی و رسانه گریه کن های کلاسیک است.

وی با بیان اینکه اگر از این تنوع ها بهره گرفته شود به وجوه خوشگلی شناختی مسئله دقت داشتیم گفت: اینشکلی امکان جلب توجه افرادی که از سطح معرفتی و باورهای الهی مشهود برخوردار هستند فراهم می شود و فطرت های موحد را می توان از طریق هنر احیا و بیدار کرد.

رئیس بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران بیان کرد: اگر این آیین ها عدم پیام ها و چنین عزاداری هزار و ۴۰۰ سال در اتم جامعه شیعی تداوم نمییافت سنت عزاداری آزاده طلب، آزاده گرایانه، بسیار اعتراض گرایانه و سازنده است ولی سوزنده نیست و افسردگی بوجود نمییاورد بلکه می خواهد شادمانی فرهنگی را به وجود آورد.

وی ادامه داد: مشکل ما این است که بی محابا و بدون مشارکت نخبگان در برهوت و خشکسالی ایده توجه کنی ها و نمادپردازی های نوگرایانه این اتفاقات روی داده و یک سری از رسوم و رسوم بدون مغز درونی در شهرهای بزرگ از سوی گروه های مهاجر به تصویر کشیده شده است.

امامی با بیان اینکه مشکل از زمانه و ویژگی های اجتماعی است تصریح کرد: مشکل را نباید به سوی مناسک، نمادها و تمثال های فرهنگی ببریم وقتی که تمام عزاداری را به تمثال و شمایل مبدل میکنیم و تمام هنر یک گروه خاص در یک خیابان فرعی این است که صدها متر شمائل نصب کنند و ذره ای فرهنگ عزاداری را ترویج نکنند مشکل در این بخش از انسان شبهه مدرن است.

رئیس بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران خاطرنشان کرد: اگر معضلی وجود دارد از انسان شبهه مدرن بدون وابستگی به سنت ها است پیکان نقد را باید به سمت شهروندان شبهه مدرن ببریم مشکل از این نمادها و مناسک نیست.

وی با بیان اینکه اوج مناسک عاشورایی، منبرها و روضه های باستانی است گفت: اگر از تنوع ها بهره گرفته شود اینشکلی به وجوه خوشگلی شناختی پرداخته میشود و امکان جلب توجه افراد که از سطح معرفتی و باورهای الهی محدود برخوردار هستند فراهم می شود و به این طریق می توان فطرت های بشری را از طریق هنر احیا کرد.

به نقل کرده وی اگر علامت ها خالی از معنا باشند هیچ اثر معرفتی و فرهنگی ندارند. خیمه های موجود در کوچه و خیابان، پرچم های قرمز در کنار مشکی از معنای تاریخی و بزرگی در قیام عاشورا غنی شدند و در آنها نهادینه و آمپول زده شده است باید مد نظر گرفت پرچم قرمز اوجی از معنا برای شیعه به همراه دارد.

امامی با بیان اینکه در زمینه علم گردانی معضلی وجود ندارد گفت: معانی در چراغ و مرغ آزادگی علم قابل نشانه شناسی است علم کشانی بیهوده، تحمل وزن علم و مبدل شدن آن به بازی فرزند گانه و جوانانه در خیابان ها می تواند نکته نقد قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: با تاسی به الگوهای کامیاب و ناب عزاداری وجوه معنوی و معنابخش عاشورا و پاسخ به شبهات و تقویت وجوه عقلانیت در منابر مذهبی قادر هستیم کار فرهنگی کرده و از برخی از وجوه زیان زای نمادها، مناسک و رفتارها مذهبی جلو گیری کنیم.

****با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز****

نگارش از: ايراندخت د.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

رسيد باد صبا غنچه در هواداری
««« »»»
ز خود برون شد و بر خود دريد پيراهن

سنت های عزاداری نشاط فرهنگی را در جامعه ایجاد می کند

TT / 94 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال