خطرات دریافت کافئین در روزگار حاملگی


با دیگران به اشتراک بگذارید

خطرات دریافت کافئین در دوران بارداری

تصویر و عکس خطرات دریافت کافئین در زمان حاملگی

به  زنهایی که به تازگی متوجه حاملگی خود شده اند پیشنهاد میدهیم از مصرف نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنند چون احتمال سقط جنین در سه ماهه اول حاملگی بیشتر است همچنین این قبیل نوشیدنی ها بر ایجاد ناهنجاری در جنین نیز نقش زیادی ایفا می کنند خوب تر است به پیشنهادهای کارآزمودگان بانوان و زایمان در زمینه پرهیزات غذایی اثرگذار در این زمینه دقت کنند تا جنین سالم و بدون هیچ معلولیتی به جهان بیاورند.

طی مطالعه‌ای که در مرکز مطالعات کایسر در ایالات متحده انجام شده، مشخص شده مصرف بیش از ۲۰۰ میلی ‌گرم کافئین در روز، در ماه‌های اول حاملگی، می ‌تواند احتمال سقط جنین را زیاد کند.این مطالعه تنها به نقش قهوه اشاره ندارد، بلکه میزان کافئین مصرفی روزانه را مورد بررسی گذاشته است. کافئین می‌ تواند در نوشیدنی‌های مختلف موجود موجود باشد، از جمله در چای, نوشابه‌های کولادار ،, نوشابه‌های موسوم به ” نوشابه های انرژی ‌زا” و همچنین شکلات.بنابراین نتایج این بررسی، باید در رابطه با همه این نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها، تعمیم داده شود. هم ‌اکنون مراکز ارائه استانداردهای غذایی، مانند اداره استاندارد تغذیه‌ای انگلستان، میزان کافئین جایز مصرفی برای بانوان باردار را، ۳۰۰ میلی‌ گرم اعلام کرده‌اند و تصریح شده که مقادیر کمتر از این برای بانوان باردار هیچگونه خطری ندارد. این میزان کافئین تقریباً معادل ۴ فنجان متوسط قهوه متداولی است.از آنجا که احتمال سقط جنین، به خصوص در ماه‌های اول، بسیار زیاد است، به همه بانوان باردار توصیه می‌ شود در این دوره تا آنجا که امکان می دارد از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار اجتناب کنند.

در مطالعه تازه مقادیر کمتر هم خطرناک توصیف شده، چنانکه مجریان آن می‌ گویند مطالعاتشان نمایان کرده احتمال سقط جنین در بین زنانی که تا هفته بیستم حاملگی، ۲۰۰ میلی ‌گرم کافئین دریافت می ‌کردند، ۱۵ درصد بود، در حالی که این رقم در بین سایرین، ۱۲ درصد بود و با افزایش میزان کافئین دریافتی، احتمال سقط جنین نیز تا ۲۵ درصد بیشتر می‌ شد.بر اساس مطالعات مختلفی که پیش از این انجام شده بود، مشخص شده که کافئین از جفت عبور می ‌کند و به جنین می ‌رسد. با این حال اثر آن در کاهش رشد جنین هنوز اثبات نشده و حتی در برخی مطالعات رد شده بود، به عنوان مثال، مطالعه‌ای که سال ۲۰۰۳ در کانون تحقیقاتی کارولینسکای سوئد و با همکاری دانشگاه “اوپسالا” انجام شده بود، تأثیر کافئین و قهوه را بر کاهش رشد جنین رد کرده بود.با وجود دقت و جامعیت این مطالعه خاص، باز هم اداره استانداردهای تغذیه‌ای انگلستان اعلام کرده که قصد ندارد در محدوده جایز مصرف کافئین برای بانوان باردار تجدید نظر کند. به نقل کرده کارشناسان این اداره، برای تعیین استانداردهای تغذیه‌ای، باید مطالعات متعدد صورت بگیرد تا خاصیت محدودیت‌های بیشتر، روشن‌تر شود.اما همان‌طور که اشاره شد، این مطالعه تازه، که در آخرین شماره نشریه “بیماری‌های بانوان و زایمان ایالات متحده” انتشار داده شده، هشدارهای جدی‌ می ‌دهد.به نقل کرده این محققان، از آنجا که احتمال سقط جنین، به خصوص در ماه‌های اول، بسیار زیاد است، به همه بانوان باردار توصیه می‌ شود در این دوره تا آنجا که امکان می دارد از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار اجتناب کنند.

–براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد–

نگارنده: فرشيد و.

سلامت بانوان در بخش سلامت خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تنور لاله چنان برفروخت باد بهار
««« »»»
که غنچه غرق عرق گشت و گل به جوش آمد

خطرات دریافت کافئین در روزگار حاملگی

TT / 63 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات