راه مصر و عربستان از هم جدا شده است


با دیگران به اشتراک بگذارید

راه مصر و عربستان از هم جدا شده است

بعد از سال ها روابط دوستانه، اکنون اختلافات رورز افزون و علنی مصر و عربستان به مکانی رسیده است که دیگر پوشانیدن آن دشوار است تا مکانی که ماه عسل دو طرف دیگر پایان کشف کرده است.

تصویر و عکس   راه مصر و عربستان از هم طلاق گرفته است

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد به نقل از روزنامه الاخبار، بعد از مدتها دوستی عربستان و مصر، اکنون دیگر پوشانیدن اختلافات روز افزون و علنی دو طرف دشوار است تا مکانی که باید نقل کرد که ماه عسل بین قاهره و ریاض به بدترین سناریو رسیده است و آن اینکه: مددهای که عبدالفتاح السیسی برای حفظ آن بسیاری مسائل داخلی و خارجی را تحمل کرد، به برگه فشار ریاض مبدل شده و از آن به عنوان اهرمی برای اجبار قاهره به تحول مواضع خود بهره میگیرد.

اختلاف مواضع قاهره و ریاض بر سر پرونده های متعدد

تلاقی مواضع قاهره و ریاض در مسائل گوناگون از حدود یک سال و نیم پیش نمود پیدا کرد به این معنی که عربستان مددهای میلیاردی به نظام عبدالفتاح السیسی را کم کرد و بعد از آن دو طرف بر سر بحران کشور سوریه نیز اختلاف یافتند.

این وضعیت همچنان ادامه یافت تا اینکه چندی پیش قاهره در شورای امنیت به جای تایید مواضع عربستان و فرانسه به نفع روسیه رای داد و تنها کشوری بود که به نفع دو نقش ضد و نقیض در برخورد با بحران کشور سوریه رای داد.

این نخستین بار نیست که مصر مخالفت خود را با موضع عربستان در قبال کشور سوریه اعلام می کند به مخصوص اینکه اصرار دارد راه حل بحران کشور سوریه با بقای بشار اسد در قدرت دست کم در مرحله انتقالی جلو برود.

کلید خوردن مجازات های سعودی علیه قاهره در مرحله جدید روابط دو طرف

با اینهمه اختلاف مواضع دو طرف به طلاق آنان نرسیده بود و هیچ یک از مسئولان دو کشور به شکل علنی علیه دیگری نقد نمی کردند اما چندین روز گذشته در شورای امنیت موضع منتقدانه و علنی عربستان از مصر ایجاب کرد که روابط دو طرف وارد مرحله تازه ای شود که چه بسا در جریان این مرحله عربستان نظام السیسی را در خصوص مسائل گوناگون نکته مجازات گذارد.

از جمله پرونده های باز بین دو طرف جنگ در یمن است به این معنی که با اینکه قاهره ترجیح داد در قبال جنایت بزرگ در جنوب صنعاء سکوت اختیار کند، اما به طور غیر علنی نارضایتی شدید خود را در قبال ارتکاب این جنایت ابراز داشت.

خروج قاهره از معادله های سعودی در قبال یمن

از سوی دیگر مصر عملا از برنامه ریزی راهبردی نقش عربستان مبنی بر حمایت از عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن و بازگرداندن او به قدرت بیرون رفته است به اضافه اینکه از چندین ماه پیش نیز بیرون از معادله ارتشی علیه یمن قرار گرفته است.

اختلاف مواضع مصر و عربستان و پایان ماه عسل روابط دو کشور در حالی است که عربستان اکنون با بدترین بحران اقتصادی ناشی از کاهش بهای نفت و در نتیجه کاهش درآمدهای حاصل از آن روبه رو است و در تلاش است با کاهش برخی هزینه ها کسر بودجه حدود ۹۸ ملیارد دلاری که از سال ۲۰۱۴ بروز یافت، کنترل کند.

********************

تهیه شده توسط: افسانه ا.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تو را چنان که تويی هر نظر کجا بيند
««« »»»
به قدر دانش خود هر کسی کند ادراک

راه مصر و عربستان از هم جدا شده است

TT / 73 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال