همراه با کودکان کاروان عاشورا


با دیگران به اشتراک بگذارید

همراه با کودکان کاروان عاشورا

خبرگزاری فارس: همراه با کودکان قافله عاشورا

کتاب «بچه‌های عاشورا» اثر طاهره ایبد از آن آثاری است که خواننده نوجوان بعد از مطالعه‌اش خود را در کنار کودکان قافله عاشورا خواهد دید.

خبرگزاری فارس – گروه کتاب و ادبیات: دهم محرم سال ۶۱ هجری یا همان عاشورای حسینی یکی از خوبش های اصلی تاریخ بشری است که هر قدر از آن سخن نقل شود هنوز هم ظرفیت های یافته نشده ای برای انسان دارد.

یکی از وجوهی که اگر به آن خوب نگاه شود صحنه های با شکوهی را خواهیم دید؛ حضور و نقش آفرینی بچه ها در این واقعه است. فرزندهایی که سن شان از شش ماهه تا ابتدای جوانی را در بر می گیرد. نوزاد شیره خوار اباعبدالله الحسین(ع)، دخترکان حرم ایشان، برادرزادگان، عموزادگان و خواهرزادگان همه آنهایی هستند که در این واقعه حضور داشته اند.

طاهره ایبد در کتاب «بچه های عاشورا» سه داستان از سه شخصیت حاضر در این رستاخیز عظیم روایت کرده تا خواننده نوجوان بتواند درک قصه ای از آن روز داشته باشد. او در این کتاب با جملات کوتاه تلاش کرده حال و هوای آن روز را در خواننده کتابش بوجود آورد.

این کتاب که با تصاویر سه تصویرگر همراه شده به خوبی رساننده حال و هوای کودکان در این اتفاق تاریخی است که همچنان در حال تکرار شدن است. دغدغه و بی اطلاعی که در بچه ها موج می زند و همچنین آشوبی که ناشی از رفتار بزرگان در دل های کوچولو آنها به وجود مییاید همه عواملی است که قادر باش گفت که خواننده با مطالعه این کتاب قادر هست درک و دریافت خوب تری از آن روز سخت و جانکاه داشته باشد.

تشنگی، گرما، بی اطلاعی از سرنوشتی که در انتظار آنها است و … همه از نکاتی است که نگارنده با نوشته خود به آنها اشاره کرده و خواننده را در فضای خیمه های اباعبدالله الحسین(ع) گذاشته است.

در قصه های این کتاب به سه شخصیت این واقعه به صورت مستقیم و به برخی نیز در نوشته داستان اشاره شده است. در داستان «جنگجوی کوچولو» قصه عبدالله بن حسن روایت شده و در قصه «از غریبه ها می به وحشت افتم» روایت محمد فرزند سعید بن عقیل برای خواننده بیان شده است. در داستان پایانی که با عنوان «فوت شد و میدان» نگاشته شده خواننده قصه میدان رفتن و شهادت حضرت قاسم بن الحسن (ع) را می خواند. همچنین شخصیت هایی چون حضرت علی اصغر(ع)، حضرت رقیه و دیگر دختران امام حسین(ع) نیز در داستان ها به خواننده شناسانده میشوند.

زبان متناسب با مخاطب دیگر ویژگی این داستان ها است که طاهره ایبد به خوبی آن را در اثرش منعکس کرده و حتی برای اینکه بچه ها از وحشی گریه کن سپاه یزید دچار ضربه های روحی نشوند برخی از اتفاقات را در پرده بیان کرده و مستقیم آنها را بازگو نکرده است. نگارنده به ظرافت دریافته که مخاطبش چه روحیه ای دارد و در اثرش آن را لحاظ کرده است.

این کتاب یکی از سه کتابی است که در ششمین پویش مطالعاتی «روشنا» به مخاطبان شناسانده شده و در کنار کتاب های «سقای آب و ادب» اثر سید مهدی شجاعی و «رحمت واسعه» بیانات آیت الله بهجت اطراف امام حسین(ع) در این دوره تبلیغ می شود. کتاب «بچه های عاشورا» برای آنهایی که می خواهند خردسالانشان بیشتر با وقایع تاریخی عاشورا آشنایی پیدا کنند، عالی است و پیشنهاد داده میشود، به واژه ای در این کتاب مخاطب قادر هست خود را همراه کودکان قافله حسین بن علی(ع) ببیند.

علاقه مندان به تهیه این کتاب که با قیمت ۴۰۰۰ تومان از سوی انتشارات «به نشر» انتشار داده شده، قادر هستند آن را به صورت اینترنتی از فروشگاه های اینترنتی «من و کتاب» و «پاتوق کتاب فردا» خریداری کنند.

*با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى رسانيد*

گردآوری توسط: پگاه د.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن ترک پری چهره که دوش از بر ما رفت
««« »»»
آيا چه خطا ديد که از راه خطا رفت

همراه با کودکان کاروان عاشورا

TT / 72 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال