ایران اسلامی در عاشورای سیدالشهدا(ع) خون گریست


با دیگران به اشتراک بگذارید

ایران اسلامی در عاشورای سیدالشهدا(ع) خون گریست

خبرگزاری فارس: کشورمان اسلامی در عاشورای سیدالشهدا(ع) خون گریه کرد

روز عاشورای حسینی یک بار دیگر از راه رسید تا دوستداران و دلدادگان اباعبدالله الحسین(ع) در عزای فرزند فاطمه(س) ماتم سر دهند و خون گریه بکنند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، کشورمان اسلامی که این روزها در ماتم حسین فاطمه(س) یکپارچه سیاهپوش است، در عاشورای سید و سالار شهیدان علاوه بر عزاداری و سوگواری و اطعام و انتشار نذری، یاد و خاطره «إنّی اُحبّ الصلوة» حضرت اباعبدالله را گرامی داشت و نماز باشکوه ظهر عاشورا را در نقاط گوناگون کشور به جماعت برپا کرد.

هیأت های مذهبی و مردمان عزادار ظهر امروز شور و شعور حسینی را در هم آمیختند و به پیروی از امام و مقتدای خویش، فریضه الهی نماز را به جا آوردند و پس از آن دوباره به عزاداری توجه کردند.

اهمیت نماز ظهر عاشورا به این دلیل است که سیدالشهدا(ع) با وجود حضور در میدان جنگ و تیراندازی لشکر عمر سعد، اقدام به برپایی نماز جماعت کرد تا نمایان کند، جز برای احیای دین خدا و برپایی سنت های جدش قیام نکرده است.

مردمان خداجوی کشورمان اسلامی با بدیعی «یا حسین(ع)» دیگر مسمانان دنیا، با مشکی پوشی سطح شهرها و شرکت در محافل عزاداری، تیپ عزا پوشیده و همچنان ۱۳۷۷ سال پس از مصیبت بزرگ دشت نینوا، ناله سر می دهند.

عزاداران که دیشب را با بدیعی «امشبی را شه دین در حرمش مهمان است / مکن ای صبح طلوع» سر کردند، از نخستین ساعات امروز (دهم محرم الحرام سال ۱۴۳۸ هجری قمری) با حضور در میادین عمده شهر، مساجد، حسینیه ها و تکایا، بار دیگر با امام حسین(ع) و یاران باوفای حضرت عهد و پیمان بستند.

در ادامه به گوشه ای از رسوم و رسوم ایرانیان در ایام محرم و روز عاشورا اشاره می شود:

* عزاداری رئیس جمهور در قبله تهران

حجت الاسلام حسن روحانی قبل از ظهر امروز و همزمان با عاشورای حسینی به شهرری مسافرت کرد. وی با حضور در آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) در جمع عزاداران حسینی حضور کشف کرد و همراه با آحاد گوناگون جامعه به اقامه عزا پرداخت.

ادامه مطلب…

* عزاداری رئیس مجلس در قم

رئیس مجلس شورای اسلامی که در تاسوعا و عاشورای حسینی به قم مسافرت کرده است در مهمانیهای گوناگون عزاداری در قم شرکت کرد. علی لاریجانی قبل از ظهر امروز در مراسم عزاداری که در دفتر مقام معظم رهبری در قم برپا شده بود شرکت کرد.

در حرم حضرت معصومه(س) نیز با حضور هزاران نفر از رمانتیک سالار شهیدان، نماز ظهر عاشورا به امامت آیت الله مکارم شیرازی اقامه شد.

ادامه مطلب…

* عزاداری منظم یزدی ها به همراه نخل گردانی

سینه خانمی منظم یزدی ها زبانزد است که در عاشورای حسینی رنگ و بوی دیگری به محافل حسینی بخشیده بود. مراسم نخل گردانی نیز از دیگر آیین های باستانی یزدی ها در سوگ سیدالشهداست. همچنین قرار است روز شنبه، ۱۳ محرم پس از نماز ظهر و عصر، اجتماع باشکوه عزاداران در میدان امیرچخماق یزد با حضور همه هیئت های عزاداری به انجام رسانده شود.

ادامه مطلب…

* غریو «لبیک یا حسین» در آسمان سیستان

میدان امام حسین (ع) زاهدان امروز حال و هوای عاشورایی داشت، دسته های عزاداری یک به یک با سوزو گداز بیشتری وارد شدند، نغمه نوحه ها و مرثیه ها در سوگ سالار شهیدان قلب همگان را به درد آورد. همچنین نماز ظهر عاشورا در زاهدان به امامت آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان اقامه شد.

ادامه مطلب…

* کردستان، تجلی گاه وحدت عاشورایی

مردمان استان کردستان که بافت قومی ترک و کرد و سنی و شیعه را در خود گنجانده است، متفاوت از سایر استان های کشور است و به نوعی هم نماد ملی و هم نوید وحدت اسلامی است که کرد و ترک و سنی و شیعه در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی دارند و در ایام محرم عزاداری می کنند.

ادامه مطلب…

* حلقه متصل سینه خانمی گرگانی ها

در استان گرگان دسته‎های عزاداری همچون سال‎های گذشته از محله‎های گوناگون شهرستان استان گرگان به سمت امامزاده عبدالله(ع) استان گرگان حرکت کردند و پس از اتمام عزاداری نماز باشکوه ظهر عاشورا به امامت آیت‎الله سید کاظم نورمفیدی امام جمعه استان گرگان بر پا شد.

ادامه مطلب…

* امضای میثاق نامه «لبیک یا زینب (س)» در سمنان

نماز ظهر عاشورا در روستاها، شهرها و مراکز شهرستان های استان سمنان با حضور خیل عزاداران حسینی اقامه شد و در شهرستان های بزرگ و مهم این استان نظیر سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار از شور و حال خاصی برخوردار بود.

همچنین زنان سمنانی در همایش رهروان زینبی، میثاق نامه «لبیک یا زینب (س)» امضا می کنند.

ادامه مطلب…

* پایتخت شور و شعور حسینی عاشورایی شد

امروز حال و هوای زنجان بیشتر کربلایی شده است، همه شهر عزادار سرور و سالار شهیدان است، هرچه می شنوی صدای یا حسین (ع) است.

ادامه مطلب…

* مشارکت ۱۴۰۰ هیئت مذهبی در عاشورای بوشهر

رئیس شورای هیئت های مذهبی استان بوشهر از مشارکت ۱۴۰۰ هیئت مذهبی در عزاداری عاشورای حسینی در استان بوشهر گزارش کرد. عزاداران حسینی پس از پایان عزاداری که در نقاط گوناگون شهر بوشهر انجام شده بود خود را به مصلی نماز جمعه بوشهر رساندند و نماز ظهر عاشورا را به امامت آیت الله صفایی بوشهری اقامه کردند.

ادامه مطلب…

* عزاداری خوزستانی ها با بدیعی حسین فخری

مردمان خرمشهر با بدیعی گرم حسین فخری و به سبک واحد در رثای سید و سالار شهیدان سینه خانمی کردند و اشک ماتم ریختند. اهوازی ها نیز با صدای دما، پای برهنه، سنج و طبل و سینه خانمی زنجیرهایی که بی هیچ ملاحظه ای فرو می آمد، یاد و خاطره عاشورای حسینی را گرامی داشتند.

ادامه مطلب…

* برپایی آیین گل مالی در شهر خرم آباد

مردمان دیار لرستان امروز هم مانند سال های گذشته رسم چندساله گل مالی را به انجام رساندند. همچنین نماز ظهر عاشورا در مصلی نماز جمعه شهر خرم آباد و به امامت آیت الله سید احمد فوت شو عمادی نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه شهر خرم آباد اقامه شد. نماز ظهر عاشورا در بروجرد در خیابان صفا و مقابل مصلی نماز جمعه این شهرستان به امامت حجت الاسلام حسن ترابی امام جمعه این شهرستان با مشارکت مردان و زنان عزادار این شهرستان در صفوفی به هم پیوسته اقامه شد.

ادامه مطلب…

* عزاداری ارومیه ای ها در باغ رضوان

امروز نماز ظهر عاشورا در مسجد لطف علی خان ارومیه به امامت حجت الاسلام سید مهدی قریشی و با حضور حداکثری مردمان عزدارا اقامه شد. پس از ظهر امروز نیز دسته های عزاداری در مرکز استان آذربایجان غربی با حضور در باغ رضوان ارومیه و مزار شهدای این شهر علاوه بر تجدید میثاق با شهدای انقلاب اسلامی، در آرامگاه باغ رضوان ارومیه اقدام به عزاداری خواهند کرد.

ادامه مطلب…

* ندای «لبیک یاحسین» اهالی شهرکرد

ظهر امروز همزمان با سر تا سر استان نماز ظهر عاشورا در شهرکرد به امامت حجت الاسلام والمسلمین فاطمی در مصلی نماز جمعه شهرکرد اقامه شد.

ادامه مطلب…

* استقبال حسینی از شهید عاشورایی در اصفهان

خیابان های شهر اصفهان برای عزای حسینی، پرچم به دست گرفته و علم به دوش دارند، گویی آسمان هم قبل از شهادت سید و سالار شهیدان بغض کرده و هوای گریه دارد.

همچنین مراسم استقبال حسینی از شهید غلامعلی رضایی کوجانی(شهید عاشورایی) عصر روز عاشورا از خیابان شهیدان کاظمی به طرف آستان مقدس سیدین کوجان آغاز خواهد شد.

ادامه مطلب…

* اجتماع بزرگ عاشورائیان در امامزاده سید عباس خراسان شمالی

نماز ظهر عاشورا در مرکز خراسان شمالی با حضور گسترده عزاداران و عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) در جوار آستان مقدس امامزاده سید عباس ابن موسی ابن جعفر برادر گرامی امام رضا(ع) به امامت حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد به انجام رسانده شد.

ادامه مطلب…

* دیار کریمان یک پارچه در ماتم است

مردمان روستاهای ریگان از توابع استان کرمان، با پای پیاده بیش از ۱۲ کیلومتر راه را گذراندند و در مسجد ابوالفضل(ع) ریگان به عزاداری توجه کردند. همچنین اجتماع عظیم زنجیرزنان بمی از صبح در میدان عمده شهر بی نظیر است.

ادامه مطلب…

* اقامه عزای حسینی در دروازه نجف

امروز حال و هوای عاشورای حسینی در دروازه نجف با حضور گسترده دسته جات زنجیرزنی و سینه خانمی هیأت های مذهبی پر از ماتم دردانه حضرت زهرا(س) است.

مردمان متدین و مومن کرمانشاه امروز همزمان با روز دهم ماه محرم و در روز عاشورای حسینی در عزای شهادت سیدالشهد(ع) و ۷۲ تن از یاران باوفایش با نواهای غم انگیز در تمام شهر به سوگواری و عزاداری توجه کردند.

ادامه مطلب…

این گزارش در حال تکمیل است…

*لطفا نظرات خود را در بخش نظر بنويسيد*

گردآوری توسط: بينا ح.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هزار دشمنم ار می‌کنند قصد هلاک
««« »»»
گرم تو دوستی از دشمنان ندارم باک

ایران اسلامی در عاشورای سیدالشهدا(ع) خون گریست

TT / 111 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال