اعتراض مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به سخن مداح مشهور در نسبت ناروا به امام حسین مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به سخن مداح مشهور در نسبت ناروا به امام حسین اعتراض کرد.

به گزارش ملی مذهبی در بیانیه این مجمع آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة

به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، ماه شهادت سرور و سالار شهیدان حسین بن علی ع، مسلمانان انتظار دارند جامعه بشری هر چه بیشتر به اهداف و انگیزه های این قیام مهم تاریخی و به شخصیت امام حسین ع آشنا شود و آن حرکت ماندگار که تقابل عدل با ظلم و عقل با جهل است بیشتر شناخته شود.

متاسفانه این سرمایه گرانبهای انسانی و اسلامی که، به همه انسان ها درس آموخته است، به دست عده ای نا آشنا به دین و امام حسین، از طریق برخی مصاحبه ها یا در قالب پاره ای مداحی  ها تحریف می شود. ذکر مصیبت امام حسین ع در خور صواب و تقدیر است؛ اما اگر برخی بخواهند با این وسیله مقدس اهداف نامقدس خود را دنبال کنند باید دربرابر آن ایستاد.

این روزها شاهد بودیم یکی از مداحان صاحب نام در سیمای جمهوری اسلامی، که متعلق به ملت است، در توضیح این سخن مجری که، “سخن شما گاهی ناسزاست”، گفت: امام حسین یک جایی می گوید یابن الدعیة. بروید از امام حسین ایراد بگیرید. چرا از من ایراد می گیرید.” امیدواریم این استناد نادرست به امام حسین (ع) از روی ناآگاهی باشد. بدون شک ساحت مقدس امام حسین (ع) از ناسزا گفتن به دشمن خود نیز پاک است. عبارت “الدعی ابن الدعی” در بعضی از کتب روایی بدون سند و در بعضی با سند مجهول به امام نسبت داده شده است. بنابراین استناد آن به امام به طور جدی مورد تردید است. بعلاوه، اگر روایتی، به ظاهر، مخالف اصول اعتقادی یا قواعد متقن شرعی باشد و نتوان آن را به گونه ای توضیح داد که سازگار با فرهنگ دینی و سیره معصومین باشد قابل استناد نیست. این گونه روایات، به فرض صحت سند، باید کنار گذاشته شود؛ نه این که با نقل آن ها، بعضی از مسلمات دینی مورد تردید قرارگیرد و شأن امامان معصوم مخدوش شود. اگر بعضی بخواهند با استناد به این نقل ها به برخی از مسئولان ناسزا بگویند و برای توجیه کار غیر اخلاقی خود از امام حسین (ع) هزینه کنند بسیار جای تاسف است.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم ضمن گرامیداشت سوگواری امام حسین (ع)،این نوع حرکات و گفتارهای جاهلانه و تخریب کننده چهره دین را محکوم می کند و از مسئولان می خواهد نگذارند مقدسات دینی دستخوش برخی از جریان های سیاسی شود.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

۱۳۹۵/۷/۲۰

برچسب ها :

این مطلب در سایت "ملی مذهبی" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال