تولید لباسهای ضد آتش با نانوالیاف شیشه ای دانشمندان کشور


با دیگران به اشتراک بگذارید

تولید لباس های ضد آتش با نانوالیاف شیشه ای محققان کشور

تصویر و عکس تولید تیپهای ضد آتش با نانوالیاف شیشه ای محققان کشور
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اجرای پروژه تحقیقاتی کامیاب به تولید نانو الیاف سیلیکا به روش الکتروریسی سل‌ ژل شده و برای نخستین بار به نانو نخ شیشه دست کشف کردند.

الیاف شیشه یکی از محصولاتی است که در صنایع گوناگون کاربردهای بسیاری یافته است. این ماده در بر می داری ریشه معدنی چون سیلیس است و در صنایع خودروسازی، لوله سازی، تولید عایق‌های صنعتی و آپارتمانی و تولید کامپوزیت‌ها (اختلاط مواد پلیمری و الیاف شیشه) از کاربرد وسیعی برخوردار است.

بهره گیری از الیاف شیشه به عنوان عایق حرارتی بسیار رواج دارد خلال آنکه در بسیاری از محصولات پلاستیکی به عنوان عامل تقویت‌کننده استفاده می‌شود. مواد کامپوزیتی که تحت عنوان (GRP) و یا Glass- Reinforced Plastics شناخته می‌شوند، از موارد مصرفی سرشناس الیاف شیشه است.

بر این اساس محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نقشی کامیاب به تولید نانو الیاف سیلیکا به روش الکتروریسی سل‌ژل شده و برای نخستین بار به نانو نخ شیشه دست کشف کردند. این دستاورد حاصل پروژه کارشناسی ارشد مهندس مهسا کنگازیان و به راهنمایی دکتر علی‌اکبر قره‌آغاجی و دکتر مجید منتظر است.

از میان نانو الیاف معدنی، نانو الیاف سیلیکا به خاطر واکنش‌پذیری زیاد و در دسترس بودن ترکیبات سیلیکونی در طبیعت، بیشتر نکته مطالعه قرار می‌گیرند. الکتروریسی نانو الیاف معدنی با بهره گیری از روش سل ژل انجام می‌شود. در این روش از یک آلکوکسید فلزی مانند تترا اتیل اورتو سیلیکات (TEOS)بهره گرفته شد. به منظور تولید نانو نخ شیشه، عملیات الکتروریسی با بهره گیری از دو نازل رو به روی هم با بارهای مخالف، یک سیلندر خنثی در وسط و همچنین یک واحد تاب دهنده انجام شد.

قطر نانو الیاف سازنده نخ در این پژوهش ۱۳۶ نانومتر بوده است و قطر کم نانو الیاف و نسبت سطح به حجم بالا سبب بهبود فواید نانو نخ شیشه تولید شده نسبت به نخ متداولی شده است.

برخی از فواید و ویژگی‌های نانو نخ شیشه تولید شده که آن را نسبت به نخ متداولی متمایز می‌کند شامل مواردی چون عایق حرارتی عالی، مدول و مقاومت بالا، مقاوم در برابر سایش، مقاومت خمشی بالا، مقاومت بالا در محیط‌های اسیدی و پیش گیری از گسترش ترک‌های پلاستیک می‌شود.

به گزارش ایسنا، نانو نخ شیشه تولید شده به خاطر در بر داشتن فواید مکانیکی عالی، به عنوان یک تقویت کننده ایده‌آل در صنعت کامپوزیت کاربرد دارد. همچنین نانو نخ شیشه به خاطر فایده عایق حرارتی عالی برای تولید پارچه‌های ضدآتش، مصارف الکتریکی و بدنه هواپیما قابل استفاده است.

****************************

مطلب از : پروين س.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

وفا مجوی ز کس ور سخن نمی‌شنوی
««« »»»
به هرزه طالب سيمرغ و کيميا می‌باش

تولید لباسهای ضد آتش با نانوالیاف شیشه ای دانشمندان کشور

TT / 53 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال