http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

توضیح ناجا در خصوص حذف نام خاوری از لیست اینترپل

توضیح ناجا در خصوص حذف نام خاوری از لیست اینترپل

هرچند از رقم خوردن فساد مالی بزرگ در مجموعه‌های تحت امر مه‌آفرید امیرخسروی (یا همان امیرمنصورآریا) و محاکمه وی در دادگاه مدت زیادی می‌گذرد، اما ظاهرا قرار نیست به این زودی‌ها حواشی این پرونده تمام شده و پرونده‌ای که متهم ردیف نخست آن مدت ها پیشتر به دار مجازات آویخته شده، به بسته شدن نزدیک شود.

یکی از دلایل این موضوع، عدم حضور برخی متهمان پرونده در کشور و گریختن آنها از دست محاکم قضایی کشورمان است. از جمله محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی که نام وی به عنوان یکی از متهمان این پرونده معرفی می‌شود اما چندسالی است که به منزل گران قیمتش در کانادا گریخته و ظاهرا از ابعاد تخلفات خود به خوبی آگاه است.

متهمی که حتی نحوه فرار وی از کشور و ابعاد تخلفاتی که در وقوعشان دست داشته نیز حاشیه هایی آفریده و نه تمایلی به بازگشت به کشورمان و محاکمه دارد و نه هیچ اظهار نظری در خصوص اتهامات سنگین وارد شده به وی. رویکردی که موجب شده از دید افکار عمومی کشورمان، مجرم به نظر برسد، نه متهم پرونده.

این در حالی است که از ابتدای طرح عمومی مسائل مرتبط با این پرونده، مسئولان بر جست‌وجو برای یافتن متهمان فراری پرونده، بازداشت و انتقالشان به کشور تاکید داشتند. رویکردی که پس از مشخص شدن محل اختفای خاوری در کانادا، رنگ و بویی جدید گرفت و با درج نام این متهم در سایت پلیس اینترپل، این امیدواری را به وجود آورد که هرچه سریع تر شاهد حضور این مدیرفراری در کشور و محاکمه وی در دادگاه باشیم.

اتفاقی که نه تنها روی نداد، بلکه پس از مدتی خبر رسید که این متهم فراری در کانادا تبدیل به بساز و بفروش شده و حتی با شریکش اختلافات مالی گسترده پیدا کرده، تا جایی که کار به شکایت رسیده است. اخباری که برای بسیاری از ایرانیان ناامید کننده بود و حکایت از آن داشت که قرار نیست این متهم دستگیر شده و بابت تخلفات پرشمارش در کشورمان محاکمه شود.

وضعیتی که این سوال را به وجود می‌آورد که پس معنای حضور نام و تصویر این متهم در سایت پلیس اینترپل چیست؟!
 

البته این سوال دیگر اعتبار ندارد، چراکه می‌بینیم پلیس اینترپل نام و مشخصات این متهم را از سایتش حذف کرده است. اتفاقی که درک آن با توجه به شناسایی محل سکونت این متهم در سالهای گذشته و حتی انتشار تصاویر ملک بزرگ و گران قیمت وی در شمال قاره آمریکا، کار دشواری به نظر نمی‌رسد و حکایت از وقوع فعل و انفعالاتی در پرونده این فرد دارد که ظاهرا از آن بی خبریم.

این در حالی است که مقامات پلیس کشورمان نظر دیگری دارند. آنقدر که سخنگوی نیروی انتظامی کشورمان، خروج نام خاوری از لیست اینترپل را تکذیب می‌کند و در این باره می‌گوید: «اعلان قرمز خاوری به قوت خود باقی است و از لیست اینترپل حذف نشده است و از نظر قانونی و حقوقی در سیستم های داخلی پلیس اینترپل که با یکدیگر ارتباط دارند تحت تعقیب بودن ایشان پابرجا است.»

و در توضیح این موضوع می‌افزاید: «متهمینی که تحت تعقیب بوده و محل اقامتشان معلوم نیست از سوی سازمان اینترپل برای آنها اعلان قرمز صادر و مشخصات آن ها بر روی پورتال عمومی سازمان اینترپل ثبت می شود و به محض اینکه محل اقامت آن ها مشخص و بین پلیس اینترپل دو کشور ارتباط برقرار شد، بطور خودکار نام این افراد از روی پورتال عمومی برداشته می شود.»

توضیحاتی که با توجه به سپری شدن 5 سال از سکونت این متهم مشهور در کانادا و شروع کسب و کار با ثروت های مشکوک (اگر نگوییم نامشروع!)، قانع کننده به نظر نمی‌رسد. بماند که از دید برخی وکلا و حقوق دانان مسلط به قوانین بین المللی، خروج نام یک متهم از فهرست اینترپل (حتی در سایت پلیس بین الملل) تنها با حکم دادگاه ممکن است.

گزینه‌ای که با توجه به آنکه خاوری اقامت کانادا را داشته و اکنون شهروند آن کشور است، محتمل تر به نظر می‌رسد، تا این سوال به وجود آید که براستی چرا نیروی انتظامی کشورمان به حذف نام این متهم از سایت پلیس اینترپل واکنش نشان می‌دهد؟ مگر کسی قصوری متوجه ایشان دانسته که سریع به موضوع واکنش نشان می‌دهند؟ اصلا چگونه است که نام این متهم حذف شده و توضیحی مبنی بر تغییر رنگ وضعیت اعلان وی یا شناسایی مکان او و سپردن پرونده اش به مراحل دیگر منتشر نشده؟

نکند آن گونه که ایشان از هماهنگی کامل میان پلیس اینترپل کشورها خبر می‌دهند، از چرایی خروج نام خاوری از فهرست اینترپل آگاهند که نسبت به انتشار خبر آن واکنش نشان می‌دهند؟ واکنشی که هیچ اظهار نظری درباره چرایی دستگیر و مسترد نشدن وی به کشورمان را شامل نمی‌شود تا بر ابهامات آن افزوده شود و این ظن را تقویت نماید که مبادا قرار نیست این متهم مشهور هرگز دستگسر شده و با تحویل به کشورمان به مجازات برسد و مسئولان از این موضوع آگاهند؟!

تابناک

منبع: ساعت 24
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
جایزه یک عمر دستاورد هنری جشنواره فیلم آنتالیا به اصغر فرهادی رسید
باز هم آبرو ریزی کاربران ایرانی اینبار در پیج میشاییل بالاک +عکس
شکنجه ای وحشیانه گاو نر از طریق آلت تناسلی اش (+عکس)
دانلود آهنگ جدید معین راهبر به نام غصه نخور
استانداردسازی مختص تولید نیست
اتوبوس ثبت نام بی‌آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه هاي غيرانتفاعي هنوز مسافر سوار می‌کند+سند
پای بازی دختر طائرپور در شهرزاد در میان است یا دولت سابق!/ چرا «طائرپور» از امضای کارت تهیه کنندگی «امامی» می‌هراسد؟
جشنواره جنگ با برگ های خاردار (تصاویر)
کتابخانه منزوی در جنگل های نیویورک (+عکس)
دانلود موزیک ویدیو جدید احمد سعیدی به نام چند وقته
تبریک فیفا به فوتبالیست‌های جوان ایران+عکس
کامبیز دیرباز در مشهد مغازه کبابی زد!
بی‌اعتنایی به سینماگران مدافع حرم و سرمایه‌گذاری روی شبه‌روشنفکران بیات شده!
دختران رزمی کار ماهر در سوریه (+عکس)
شعر گنجینه رز از مرحوم خلیل قادری سعدی
عکس یادگاری دختر پرسپولیسی با علی کریمی
تولید بزرگترین تبلت جهان توسط شرکت لنوو + عکس
گرفتن مهریه به زور دندان زن و چاقوی برادر زن
پیدایش رژیم لاغری با آب
جزئیات یک کلاهبرداری بزرگ
تبلیغات