تولید غضروف زنده در مفصل ران با سلول های بنیادی


با دیگران به اشتراک بگذارید

تولید غضروف زنده در مفصل ران با سلول های بنیادی

تصویر و عکس تولید غضروف زنده در مفصل رانندگی بکن با سلول های بنیادی
آرتروز و ساییدگی مفصل رانندگی بکن از جمله بماری های دردآور است که اغلب در سالمندان دیده می شود. این مریضی قادر می باشد آدم را از کارهای روزمره ساقط سازد. ولی امروزه محققان راه تازه ای را یافته‌اند تا به مدد سلول‌های بنیادی بتوانند یک لایه غضروف زنده تولید کنند و آن را در مفصل رانندگی بکن افراد بیمار گذارند. این می‌تواند راه تازه ای برای درمان بیماران مبتلا به آرتروز و ساییدگی مفصل رانندگی بکن باشد تا شاید دیگر نیازی به مفصل مصنوعی نداشته باشند.محققان دانشگاه واشنگتن میگویند می‌توان سلول‌های غضروفی تولیدشده را طوری برنامه‌ریزی کرد تا مولکول‌های ضدالتهابی از خود آزاد کنند تا بدین‌وسیله از پیشرفت ساییدگی مفصل پیش گیری شود.

در این روش محققان ابتدا تعدادی از سلول‌های چربی را از زیر پوست فرد به دست یاورند سپس آن‌ها را تبدیل به سلول‌های بنیادی و سپس سلول‌های غضروفی می‌کنند. آن‌ها این سلول‌ها را بر روی یک داربست سنتتیک سه‌بعدی به شکل کره رشد می‌دهند که بعداً می‌توان این لایه غضروفی را بر روی استخوان سر رانندگی بکن بیمار کشید. بدین ترتیب می‌توان غضروف تخریب‌شده سر استخوان رانندگی بکن بیمار را با یک لایه غضروفی جدید تعویض کرد. محققان میگویند این روش می‌تواند آغازی بر نوع تازه ای از درمان برای بیماران مبتلا به ساییدگی مفصل رانندگی بکن باشد.

محققان میگویند حتی از این هم فراتر رفته‌اند. آن‌ها ژن خاصی را در سلول‌های غضروفی جدید وارد می‌کنند تا آن‌ها را وادار به تولید نوعی ماده ضدالتهابی کنند. این ماده می‌تواند مانع بازگشت التهاب مفصل و تخریب مجدد آن شود.

محققان میگویند روش آن‌ها در مدل‌های جانداری با موفقیت بررسی‌ شده و احتمالاً می‌توانند تحقیقات بر روی انسان را در ۵-۳ سال آینده شروع کنند.

******************

تهیه شده توسط : پرهام ش.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چوگان حکم در کف و گويی نمی‌زنی
««« »»»
باز ظفر به دست و شکاری نمی‌کنی

تولید غضروف زنده در مفصل ران با سلول های بنیادی

TT / 38 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال