چرا شهادت امام حسین(ع) طولانی شد


با دیگران به اشتراک بگذارید

چرا شهادت امام حسین(ع) طولانی شد

خبرگزاری فارس: چرا شهادت امام حسین(ع) طولانی شد

طبق گزارش‌ها وقتی طولانی از روز عاشورا گذشت. اگر کوفیان می‌خواستند امام حسین(ع) را بکشند می‌توانستند ولی درباره او وقت‌گذرانی کردند و خوش نداشتند که به قتل حضرت اقدام کنند، و هر گروه می‌خواست دیگری کار حضرت را به پایان برساند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، در مقتل جامع سیدالشهدا(ع) که توسط گروهی از تاریخ پژوهان زیر نظر حجت الاسلام والمسلمین مهدی پیشوایی گردآوری شده، درباره نحوه شهادت امام حسین(ع) آمده است:

امام حسین(ع) آنقدر جنگید تا آنکه پیکر تمیزش ده ها زخم برداشت و درحالی که از نبرد ناتوان شده بود، ایستاد تا اندکی بیاساید در همان حال که ایستاده بود سنگی آمد و بر پیشانی او خورد و خون از پیشانی اش جاری گشت. گوشه جامه را برگرفت تا با آن خون از پیشانی اش زداید که برج تیر سه شعبه زهرآگینی آمد و در قلب حضرت مکان گرفت.

امام حسین(ع) فرمود: بسم الله و بالله و علی ملة رسول الله. آنگاه سر به آسمان بلند کرد و نقل کرد: خداوندا تو آگاهی میداری که اینان کسی را می کشند که در روی زمین جز او فرزند پیغمبری نیست سپس برج تیر را گرفت و از پشتش بیرون کشید. خون همچون ناودان جاری شد دست خود را روی زخم قرار داد چون پر از خون شد به طرف آسمان پاشید حتی یک قطره هم برنگشت.

سپس بار دیگر دست روی زخم قرار داد چون پر از خون شد آن را به سر و صورت و محاسنش کشید و فرمود: به خدا سوگند اینشکلی خون آلود خواهم بود تا جدم محمد را دیدار کنم و نقل بکنیم: ای رسول خدا فلانی و فلانی مرا کشتند.

طبق گزارش ها وقتی طولانی از روز عاشورا گذشت. اگر کوفیان می خواستند آن حضرت را بکشند قادر میبودند ولی درباره او وقت طی کنی کردند و خوش نداشتند که به قتل حضرت اقدام کنند، برخی به برخی دیگر واگذار می کردند و هر گروه می درخواست دیگری کار او را به پایان برساند.

در این هنگام شمر در میان سپاهیانش ندا داد: چرا ایستاده اید؟ درباره او منتظر چه هستید؟ تیرها او را از پا افکنده است به او هجوم کنید مادرتان به عزایتان بنشیند. به دنبال این فرمان از هر طرف به امام هجوم کردند و زخم شمشیرها او را از پا در آورد. نخستین کسی که سراغ امام حسین(ع) رفت، زرعة بن شریک تمیمی بود که بر دست چپ او ضربه ای زد. عمرو بن طلحه جعفی هم از پشت سر بر شانه حضرت ضربه محکمی زد.

براثر این زخم ها و ضربت ها امام حسین(ع) از اسب به زمین افتاد. سپس برخاست و نشست و برج تیر از گلویش بیرون کشید و دستانش را به هم وصل کرد و زیر گلو گرفت و هر وقت پر از خون می شد سرو محاسن خود را با آن آغشته می کرد و می فرمود: خدا را با این وضع ملاقات می کنم درحالیکه حق من غصب شده است.

آنگاه از پیرامون امام پراکنده شدند درحالیکه او گاهی با صورت روی زمین می افتاد و گاهی برمی خاست. در این حال سنان بن انس به او نزدیک شد و با نیزه ضربتی بر او زد که بر اثر آن امام نقش بر زمین شد. سنان آنگاه از اسب فرود آمد و سر مبارک امام را از تن جدا کرد و آن را به خولی داد؛ این درحالی بود که قبلا جراحتهای متعددی با شمشیر بر آن حضرت وارد کرده بودند.

*****************************************

تهیه شده توسط : پريچهر ی.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای پادشاه صورت و معنی که مثل تو
««« »»»
ناديده هيچ ديده و نشنيده هيچ گوش

چرا شهادت امام حسین(ع) طولانی شد

TT / 42 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال