عاشورا مکتبی روشن برای هدایت همه نسل هاست/هر سال بر عظمت عاشورا افزوده می شود


با دیگران به اشتراک بگذارید

عاشورا مکتبی روشن برای هدایت همه نسل هاست/هر سال بر عظمت عاشورا افزوده می شود

عاشورا مکتبی مفید، انسان ساز و آزادی بخش است که هیچ گاه از یاد برده نمیشود و نسل های آینده نیز به وسیله این مکتب درمسیر درست حرکت خواهند کرد.

تصویر و عکس عاشورا مکتبی روشن برای هدایت همه نسل هاست/هر سال بر عظمت عاشورا اضافه میشود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله مکارم شیرازی بعد از اقامه نماز ظهر و عصر عاشورای حسینی در حرم کریمه اهل بیت(س) در شبستان امام خمینی(ره) درباره ماندگاری عاشورای حسینی نقل کردند: خاصیت حوادث تاریخی این است که با گذشت وقت کم رنگ و در نهایت از یاد برده میشود و اصلیترین حوادث از این قاعده مستثنی نیست.
این مرجع تقلید با اشاره به جنگ دنیاای دوم که ده ها میلیون نفر در آن کشته شده و کمتر از صد سال از آن می گذرد، ولی خیلی ها آن را از یاد برده اند، گفت: واقعه عاشورا که نزدیک به ۱۴۰۰ سال از آن می گذرد، نه تنها از یاد برده نشده، بلکه هر سال بر عظمت آن اضافه میشود.
ایشان با اشاره به آیه ۱۴ سوره مبارکه رعد نقل کردند: خداوند در این آیه بیان می دارد، باطل مانند کف های روی آب پر سر و صدا هستند و هیچ خاصیتی ندارند، از این رو زود هم نابود میشود، ولی آب که موجب آبادی و برکات است، بی سر و صدا در حرکت است و آثار و برکات آن نیز ماندگار می باشد.
این مرجع تقلید با بیان این که آنچه مفید است، ماندگار و آنچه بی فایده است، از بین رفتنی است، گفت: سیستم امام حسین علیه السلام مفید است و مکتبی است که همه در هر وقت قادر هستند از آن بهره گرفته و راه خود را به وسیله آن یابند.
ایشان انقلاب اسلامی را برگرفته از مکتب عاشورای حسین بن علی علیه السلام عنوان کردند و نقل کردند: عاشورا مکتبی مفید، انسان ساز و آزادی بخش است که هیچ گاه از یاد برده نمیشود و نسل های آینده نیز به وسیله این مکتب درمسیر درست حرکت خواهند کرد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی درباره علت دیگر ماندگاری مکتب عاشورای حسینی اظهار داشتند: عالم ماده، عالم فرسودگی است و هرچه به آن ارتباط داشته باشد، فرسودنی است، ولی ذات خداوند ابدی و جاودانه است، از این رو هر که به آن وصل شود، ماندگار می شود.
ایشان ادامه دادند: مکتب امام حسین علیه السلام با خدا مربوط است، ایشان برای خدا جنگید، برای خدا اسیر و شهید داد و در راه خدا شهید شد. قطره آب، در صورتی که تنها باشد، با وزیدن نسیمی، نابود میشود، ولی اگر به دریا وصل شود، هیچگاه نابود نمی گردد.
* خاطره آیت الله العظمی مکارم از شفا کشف کردن بیمار مسیحی
معظم له در ادامه با اشاره به کرامت امام حسین علیه السلام به جوان مسیحی نقل کردند: برای شما داستانی نقل میکنیم که نه استراحت کن دیدم و نه این که کسی برایم تعریف کرده، بلکه خود شاهد آن بودم. قبل از انقلاب به منزل یکی از مراجع سرشناس آن وقت رفتم که ایشان به من گفت، جوانی که در نیروی هوایی فعالیت میکند و مسیحی است، می خواهد مسلمان شود؛ شما رسوم مسلمان شدن را برای ایشان نقل کن.
ایشان با بیان این که قبل از هر کاری، من از وی علت مسلمان شدنش را سؤال کردم، ادامه دادند: آن جوان گفت که من مریضی سینوزیت سختی داشتم، به طوری که هر روز که از استراحت کن بیدار می شدم، قطره های چرک از بینی من می ریخت، هر کاری که می کردم، درمان نمی شد. روزی بیش از ده دارو و مسکن به کار میبردم، ولی خاصیتی نداشت. ایام عاشورا شد ولی من آگاهی نمیداشتم عاشورا چه چیزی است. دیدم که در کنار منزل ما مجلس روضه ای برپاست، پنجره را گشودم و گوش کردم و دیدم حرف های جالبی زده می شود و امام حسین را میشناسانند. علاقه مند شدم و هر شب پنچره با میگشودم و گوش می کردم.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی اضافه کردند: وی گفت که شبی دیدم کسی آمد جلوی در منزل ما و سینی چایی در دست داشت، گفت که شنیده ام شما مریضی دارید، این چایی مربوط به مجلس امام حسین علیه السلام است؛ چای را خوردم و صبح که پا شدم، دیدم اثری از آن مریضی در من نیست. من علت به این روشنی دارم از این رو می خواهم مسلمان شوم.
ایشان خاطرنشان کردند: به وی نقل کردم که زمانی مسلمان شدی، می خواهی چه نامی برای خود برگزی، گفت که من نام حسین را برای خود میبرگزم. همان کسی که باعث نجات من شد، من نام او را میبرگزم. وی مسلمان شد و نام حسین را برای خود انخاب کرد و رفت. کسانی که با اخلاص به در خانه امام حسین بروند، با دست پر بر می گردند.

انتهای پیام// ۱۵/ ۳۱۳

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال