مردم و مسئولان قدر مکتب حسینی را برای معرفی مکتب اصیل اسلام بدانند


با دیگران به اشتراک بگذارید

مردم و مسئولان قدر مکتب حسینی را برای معرفی مکتب اصیل اسلام بدانند

باید قدر مکتب الهی خود را آگاهی بداریم؛ باید با خود فکر بکنیم اگر هر کدام از مکاتب موجود دنیا شخصیتی همچون حسین بن علی علیه السلام داشت چقدر قادر میبود از ابعاد وجودی اش بهره ها ببرد.

تصویر و عکس مردمان و مسئولان قدر مکتب حسینی را برای شناسایی مکتب کلاسیک اسلام آگاهی بدارند

حجت الاسلام والمسلمین حسین مرادی دولت آبادی در مکالمه با خبرگزاری حوزه، گفت: امروزه عشق و علاقه و برگزاری مراسم بزرگداشت حضرت سید الشهدا علیه السلام در عرصه دنیاای به یک فرهنگ مبدل شده است و انسان های زیادی از ادیان و مذاهب گوناگون بر آستان کبریایی حضرت سر خشوع و خضوع و تضرع فرود می آورند و شخصیت امام حسین علیه السلام را به عنوان مصلحی حقیقی و آرمان گرا در جهت اهداف متعالی بشریت تعریف می کنند و از کیش و آئین های گوناگون و ملیت های متنوع هر کدام به روش خویش به حضرت عرض ارادت دارند.

وی اضافه کرد: همگان تجلی این حرکت دنیاای را در اجتماع عظیم اربعین همگان نظاره گرند هر چندین اربابان نظام سرمایه داری نمیخواهند پیام این حضور شکوهمند به جهانیان مخابره شود؛ مردمان متدین و فرهنگ دوست ایرانِ اسلامی نیز همچون دیگر جهانیان به صورت پرشور به عزاداری حضرت سیدالشهدا علیه السلام توجه می کنند و با عزاداری، اطعام ، نذورات و تحول در ظواهر پوشش فردی و اجتماعی عشق و محبت خویش را عینیت میبخشند.
مدیر کل فرهنگی جامعه المصطفی العالمیه بیان کرد: با بررسی شرایط فرهنگی اجتماعی حاکم بر عصر امام حسین علیه السلام و همچنین سخنان حضرت به وضوح کشف میکنیم که ارزش های انسانی که در پرتوی تعالیم روح بخش اسلامی توسط پیامبر اعظم صلی الله علیه و اله و سلم برای هدایت جامعه اسلامی وضع شده بود و جهت تسهیل رابطه انسان با خداوند در افق تکامل تبیین گردیده بود با خطر انحراف روبروی شده و میرفت که از آموزه های متعالی آن چیزی باقی نماند.

وی اضافه کرد: در این شرایط امام حسین علیه السلام در جهت اصلاح امت واحده اسلامی و زودن زنگارهای جامعه و ممانعت از انحطاط و بحران هویت اجتماعی دست به قیام زدند و با جانفشانی و نثار جان و مال و اهل بیت و تمام داشته های ظاهری خویش اسلام راستین را به مجرای عمده خود بازگرداندند و آن را مصون نمودند.

استاد المصطفی بیان کرد: امام اصلاح گرِ آرمان گرایی بود که در قیام الهی خویش در برابر همه انحرافات و کجروی ها جانانه ایستادند. امام حسین علیه السلام اصلاح امت، اقامه نماز، برانگیختن به خوبی ها و بازداشتن از بدی ها و مبارزه با ستم و ستم و تعدی و فساد را از جمله اهداف متعالی خویش در قیام برمیشمارند.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی دولت آبادی اظهارکرد: بدون تردید توجه با اهداف قیام حسینی و مدد به تحقق آن در وقت حاضر بسیار اهمیتی می دارد؛ اگر چه عزاداری و اشک و دعا و زیارت و مناجات و اطعام فی نفسه تداوم بخش و احیاگر داستان عاشوراست اما باید اهداف قیام امام تحت الشعاع مباحث روتین یا ظاهری و عاطفیِ صرف قرار نگیرد؛ باید فکر کرد که اگر امروز حسین بن علی علیه السلام ندای《هل من ناصر ینصرونی》 سر میدادند چه اشخاصی و با چه ویژگی هایی لیاقت و سعادت حضور در کمپ حسینی کشف میکردند و اصولا توفیق در رکاب امام نصیب چه کسانی می شد.
وی گفت: مفهوم این واژه قادر می باشد قابل انطباق بر مصادیق متعددی باشد، اما بنده یکی از مصادیق آن را عرض می کنم به نظر بنده درون وجود هر کدام از ما یک امام حسین علیه السلام است و یک یزید بن معاویه علیه اللعنه؛ هر روز قادر هست در وجودمان عاشورایی به مقیاس ابعاد وجودی ما بوجود بیاید در هر کاری اگر جانب خیر و نیکویی ها و اتصاف به صفات حمیده رفتیم حسین درونمان پیروز شده و اگر سراغ بدی ها و اوصاف رذیله گرفتیم یزید درونمان ترجیح داده شده است.

استاد المصطفی یادآورشد: لحظه لحظه عمر ما قادر هست حسینی باشد یا خدای ناکرده یزیدی. ما هستیم که میبرگزیم در کدام مسیر قدم برداریم؛ هر شخصی به نفسِ خودش آگاه تر است؛ اگر در پایان روز محاسبه گر اعمال و رفتار خود باشیم در خویشتن تنهایی خویش متوجه میشویم که کدام عملکرد ما حسینی بود و کدام رنگ و بوی حسینی نداشت ؛ این مساله قادر هست یکی از مصادیق این جمله سرشناس باشد.
وی در پیشنهاد به مسئولان هیئت های مذهبی یادآورشد: مسئولین هیئات باید قدر این توفیق خدمتگذاری را آگاهی بدارند و هیچوقت خود را رئیس و همه کاره هیئت آگاهی ندارند و توجه داشته باشند عملکردشان به گونه ای باشد تا مدال پرافتخار نوکری حضرت امام حسین علیه السلام بر وجودشان تداوم داشته باشد و طوری مدیریت بفرمایند تا از ایشان سلب توفیق نشود.

مدیر کل فرهنگی جامعه المصطفی العالمیه گفت: با توجه به اینکه از امشب مهمانیهای دیگری در خصوص اباعبدالله(ص) تا پایان ماه صفر به انجام رسانده میشود مسئولان هیئات باید به جوانان میدان بدهند و از وعاظ و مداحان با رویکرد معارف ناب قران و حدیث و مردمی استفاده کنند.

وی اظهارکرد: مسئولان هیئت ها باید از هر گونه مجادله و اختلاف بپرهیزند و مواظبت کنند در اجرای برنامه های هیئت مردمان و همسایگان به هیچ وجه نکته اذیت و اذیت و مزاحمت قرار نگیرند؛ آنها باید نذورات مردمی را مدیریت کنند و خلال صرفه جویی و امانت داری امور مالی هیئت را به صورت شفاف خبر دهی کند؛ هیچگاه نباید کیفیت را فدای کمیت نکنند و خلوص نیت را سرلوحه کار خویش گذارند.

استادحوزه با باین این مطلب که مدیران هیئت ها باید به مباحث مترقی نظام اسلامی دقت دارند، تصریح کرد: آنها باید در پرتوی آرمان های عاشورا اهداف متعالی انقلاب اسلامی و ولایت مداری را تبیین نمایند؛ همچنین زمینه مطالعه و تحقیق و پژوهش عمیق را در بین عزاداران نخبه هیئت فراهم آورند و تلاش کنند نذر های فرانگی و اجتماعی را جایگزین برخی نذورات کلیشه ای نمایند.
وی گفت: اگر چه حرکت انقلابی امام حسین علیه السلام در ابعاد گوناگون نکته بررسی و اهتمام قرار گرفته است لکن نسبت به مباحث استراتژیک عقلایی و تصمیمات مدقن و معقول امام کمتر توجه شده است به چشم می آید در کنار توجه به مباحث حماسی، عرفانی، سیاسی، عاطفی و تراژیک، میبایست به امور عقلایی هم اهتمام مخصوص ای داشت به طور مثال وقت و چگونگی خروج امام از مدینه، وقت خروج از مکه و ناتمام گذاردن حج، راهبری و نوع تعامل با یاران خود و سپاه دشمن، چیدمان نیروها، جنگ تن به تن، مهندسی پیام رسانی واقعه و بسیاری از تصمیمات امام حسین علیه السلام معقول ترین تصمیماتی است که یک فرمانده آگاه قادر می باشد در جهت نیل به مقصود اتخاذ نماید.

مدیر کل فرهنگی جامعه المصطفی العالمیه یادآورشد: باید توجه داشت که حضرت اگر چه نکته ستم و تعدی و نا انسانی ترین جنایت بشری واقع شدند اما از اول تا آخر قیام درس عزت و رشادت و شجاعت و آزادگی و ایثار را به جهانیان مخابره فرمودند. ایشان هیچگاه هیچ ذلتی نپذیرفت و مدام تلاش می نمودند در سخت ترین لحظات نبرد نیز منجی هدایت انسان ها در نیل به کمال انسانی و قرب الی الله باشند .
وی گفت: در این بین و در این یا مسئولان کشور نیز باید آگاهی بدارند که چه وظیفه ای در قبال این فرهنگ دارند؛ مسئول در نظام اسلامی باید آگاهی بدارد چرا و به چه صورت به مسئولیت رسیده است و برای تحقق این میز و صندلی او چه شهدای گرانقدری جانفشانی نموده و چه تلاش قیمتی عرصه فرهنگی خون دل ها خورده اند.

مدیر کل فرهنگی جامعه المصطفی العالمیه مرادی دولت آبادی بیان کرد: مسئولین می بایست خدمت خالصانه و بی منت به مردمان را سرلوحه اعمال خویش گذاشته و همواره در پی گشایش امور مردمان باشند؛ در ماه محرم الحرام شرایط عزاداری را تسهیل بفرمایند و به قول هایی که در مجامع عمومی میدهند پایبند و پیگیر باشند.

وی گفت: مسئولان در این ایام و ایام دیگر نباید جناحی و باندی عمل کنند و شایسته سالاری را مد نظر داشته باشند. اگر چه توقع می رود در جهت ازدیاد بودجه ها مخصوصا در عرصه فرهنگ بکوشند اما آنچه اهمیتی می دارد داشتن برنامه و هم افزائی هایی و وحدت میباشد که امید است در این خصوص هم کامیاب عمل کنند؛ توجه به نخبگان، بومی گزینی، حفظ وحدت و انسجام، دامن نزدن به حواشی و تلاش در جهت ارتقاء سطح فرهنگی جامعه از جمله وظایفی است که مسئولان به عهده دارند که ایام عزای سید الشهدا علیه السلام قادر می باشد بستر خوبی برای تحقق این قبیل امور باشد .
این استاد المصطفی یادآورشد: باید قدر مکتب الهی خود را آگاهی بداریم؛ باید با خود فکر بکنیم اگر هر کدام از مکاتب موجود دنیا شخصیتی همچون حسین بن علی علیه السلام داشت چقدر قادر میبود از ابعاد وجودی اش بهره ها ببرد؛ همچنین به ظرفیت بسیار ممتازِ تقریب بین المذاهب و بین الادیانی و بشری وجود حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام بیشتر توجه داشته باشیم. امروز آزادگان جهان تشنه معارف ناب حسینی هستند و توفیق رسانیدن پیام حسینی به جهان بشریت سعادتی بس بزرگ و موهبتی الهی است.

با تشکر از انتخاب شما

تهیه از: زيبا ت.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو آفتاب می از مشرق پياله برآيد
««« »»»
ز باغ عارض ساقی هزار لاله برآيد

مردم و مسئولان قدر مکتب حسینی را برای معرفی مکتب اصیل اسلام بدانند

TT / 130 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال