عاشورا و شوریدگی عزاداران در« پایتخت حسینیت» / دیار دارالارشاد اردبیل سوگوار در ماتم شهدای نینوا+تصاویر


با دیگران به اشتراک بگذارید

عاشورا و شوریدگی عزاداران در« پایتخت حسینیت» / دیار دارالارشاد اردبیل سوگوار در ماتم شهدای نینوا+تصاویر

خبرگزاری فارس: عاشورا و شوریدگی عزاداران در« پایتخت حسینیت» / دیار دارالارشاد اردبیل سوگوار در ماتم شهدای نینوا+تصاویر

پایتخت حسینی اردبیل همنوا با ندای «هل من ناصر ینصرنی» امام حسین(ع) شوریدگی و دلباختگی خود را به مکتب حسینی نشان داد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از اردبیل، در روز عاشورا دارالارشاد اردبیل همنوا با سایر هموطنان در پاسداشت شهدای دشت نینوا اقامه عزای باشکوهی را کردند تا به یاد مظلومیت شهدای نینوا با برگزاری آیین های باستانی و عزاداری های پرشور و حرارت اوج دل سپردگی خود را به خاندان عصمت و طهارت و امام حسین(ع) نمایان کند.

مردمان پایتخت حسینی اردبیل که از روزها پیش شهر و دیار خود را ملبس به تیپ مشکی عزا کرده و در ماتم بچه رسول گرامی اسلام و حضرت زهرا(س) شب و روز در قالب هیأت ها و دستجات عزاداری عشق و ارادتشان را به امام حسین(ع) نمایان میکنند.

امروز در اوج این عزاداری ها در یوم عاشورا در قالب دستجات و هیأت های گوناگون عزاداران به خیابان ها آمده اند تا در اتم مرکزی شهر اکرانی از ارادتشان را به ساحت سیدالشهدا(ع) و یاران باوفایش در صحرای کربلا نمایان کنند.

امروز در دارالارشاد اردبیل تکایا، مساجد، حسینیه ها، خیمه گاه و … مملو از عزادارانی است که از شهرها و مناطق گوناگون کشور نیز آمده اند تا در پایتخت حسینی شور عاشورایی مردمان اردبیل را به عینه بینند که به چه صورت در عزای شهدای کربلا بر سیر و سینه زده و یاد مظلومان نینوا را گرامی می دارند.

عده ای با اسب، شتر، ادوات جنگی، آهنگ های محزون و عد ه ای نیز به شکل باستانی با زنجیر و سینه خانمی و پرچم های برافراشته شده به یاد شهدای کربلا اقامه عزا کرده و ارادت قلبی خود را به رهروان طریق عشق نمایان کردند.

امروز در روز عاشورا پایتخت حسینی شاهد مویه های داغداران دشت نینوایی بود که با حزن و اندوه تمام سعی می کردند تا اشک ریزان به یاد مظلومیت امام حسین(ع)، ابوالفضل عباس(ع)، علی اکبر، قاسم و سرباز شش ماهه امام حسین(ع) علی اصغر اشک مات ریختند که ماجرا از دل سوخته آنها در ماتم بچه علی مرتضی و فاطمه زهرا دارد.

در کنار عزاداری ها و برپایی ایستگاه های گوناگون صلواتی که در آن حلوا، خرما، چای و شربت نذر می دادند در شهرها و مناطق گوناگون و همچنین روستاها آیین های شبیه خوانی با حضور گسترده مردمان برپا شده و در این آیین ها در قالب دو گروه حق و باطل اکرانی از واقعه نینوا را به تصویر کشیده و جالب است از گروه اشقیا نیز به مظلومیت امام حسین(ع) اشک ماتم می ریزند.

امروز دهم محرم ۹۵ در قالب آیین های تاریخی و باستانی و مذهبی شبیه خوانی که در مکان مکان این دیار با سوز و نوایی خاص برپا می شود بانوان و مردان گرد هم آمدند تا تعزیه ای را به شکل زنده و در قالب شبیه خوانی بینند که این مهمانی از به میدان آمدن حر آغاز شده و عکس و تصویری از شهادت حضرت عباس(ع)، علی اکبر، قاسم بن حسن و در نهایت به میدان آمدن امام حسین(ع) و نحوه شهادت علی اصغر نمایش داده میشود و در گروه باطل نیز شاهد به میدان آمدن شمر و عمر ملعون هستیم که در گروه اشقیا نقش آفرینی کرده و اجرای مهمانی می کنند.

مناسبترین مرتبه این نوع عزاداری در قالب آیین شبیه خوانی که از آیین های باسابقه در ایران به مخصوص دیار آذربایجان است وقت گفتگو امام حسین(ع) با خواهرش حضرت زینب(س) در ترک خیمه گاه است که امام حسین(ع) فریاد «هل من ناصر ینصرنی» را سر می دهد اما گویی دیگر هیچ پاسخی از یارانش که به شهادت رسیدند نمی شنود و خود راهی میدان می شود تا در این جنگی سخت با لشکر کفر جنگ کرده و در نهایت حوادث تلخ شهادت علی اصغر و جان سوز بودن چنین رویدادی که دل های به حزن و اندوهی قرار می داری می کشاند.

آری امروز روز عاشورای حسینی و پایتخت حسینیت، عشق به امام حسین(ع) و عباس بن علی بانوان، مردان، کودکان، نوجوانان و جوانان همه یک صدا به میدان آمدند تا در لبیکی مجدد یاد شهید نینوا را گرامی دارند.

—————————

گزارش از شهرام جباری

—————————

***نظر يادتان نرود***

نگارنده: ساغر د.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به ترک خدمت پير مغان نخواهم گفت
««« »»»
چرا که مصلحت خود در آن نمی‌بينم

عاشورا و شوریدگی عزاداران در« پایتخت حسینیت» / دیار دارالارشاد اردبیل سوگوار در ماتم شهدای نینوا+تصاویر

TT / 63 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات