"گِل مالی" اوج اندوه مردم عاشورایی در لرستان (۶ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

"گِل مالی" اوج اندوه مردم عاشورایی در لرستان

مردمان استان لرستان آداب‌ و آداب دیرینه‌ای در عزاداری سرور و سالار شهیدان در ایام محرم دارند و در روز عاشورا سرتاپای خود را آغشته به گِل کرده و خاکی‌ترین آئین عاشورایی دنیا را به نام "گِل‌‌ مالی" در استان لرستان به اجرا در می‌آورند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس  "گِل  مالی" اوج اندوه مردمان عاشورایی در لرستان

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از شهر خرم آباد، مردمان استان لرستان در ایام محرم با یک سنت کهنه و متفاوت به نام «گِل مالی» عشق و ارادات خود را به امام حسین (ع) نمایان میکنند. این آئین دیرینه مردمان لر با پیشینه ای مربوط به قبل از اسلام از اوج ارادت خالصانه این مردمان بر خواسته است.

این آئین در شهر خرم آباد توسط همه اقشار از هر فکر و سلیقه، تهیدست و غنی و پیر و جوان و زن و مرد انجام می شود، برای این مهمانی ابتدا در روز تاسوعای حسینی جوانان پرشور و دوستدار ائمه اطهار(ع) در لرستان به تدارک آماده ک‍ردن خ‍‍اک مخصوص ع‍ز اد ار ی روز ع‍‍اش‍ور ا توجه میکنند تا در این روز تمام بدن خود را به گِل آغشته کنند و در ماتم سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به عزاداری توجه بکنند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس  "گِل  مالی" اوج اندوه مردمان عاشورایی در لرستان

گِل مالی اوج ارادت مردمان لرستان به سید و سالار شهدا

خ‍‍اک مخصوص ع‍ز اد ار ی اباعبدالله الحسین (ع) توسط جوانان لرستانی از کوهپایه های پیرامون شهر ت‍‍ه‍ی‍ه می شود پ‍س از غربال و ال‍ک کردن، آن را با ع‍طر و گ‍لاب های نذر شده معطر می کنند و خاک آماده شده را در حوضچه های مخصوص با آب گرم به گِل مبدل میکنند و اقشار گوناگون مردمان پس از اقامه نماز صبح روز دهم محرم (عاشورا) با خلوص نیت خود را گِل اندود می کنند.

در روز تاسوعا عزاداران در مقابل خیمه ها و تکیه های شهر که از نخستین روز محرم برپا کرده اند حوضچه هایی بزرگ و کوچولو که معمولاً به دو شکل مربع و دایره با آجر می سازند و خاک نرم و از صافی گذرانده شده را مهیا کرده و در آن می ریزند، بطری های گلاب نذری را بر تپه ای از خاک رس در میان حوضچه ها می چینند تا در روز عاشورا این خاک را با گلاب ترکیب نموده و گِل روز عاشورا را تهیه کنند.

عزاداری مردمان شهر خرم آباد در شب تاسوعا با حزنی خاص تا روز عاشورا ادامه دارد، حدود نیمه های شب عزادارانی که برخی نذر دارند وارد حوضچه های گل شده و بعضی تمام سر و صورت و حتی چشمان خود را آغشته به گل می کنند و به اصطلاح به گِل می افتند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس  "گِل  مالی" اوج اندوه مردمان عاشورایی در لرستان

برپا شدن گرد عشق و ارادت به سیدالشهدا(ع) در لرستان

در قدیم مرکب هر اسب سوار نیز گل بر سر می گذاشت که امروزه به مکان اسب عزاداران تنها سر و صورت و دو کتف و شانه خود را گل می زنند سر و روی گل اندود شده چهره عزاداران سرور و سالار شهیدان در روز عاشورا است که همه عاشقان حضرت سر تا پای خود را با گِلی که معطر به گلاب است آغشته می کنند و دور آتش می ایستند تا گل روی تیپشان خشک شود و این وضعیت را تا ظهر عاشورا حفظ می کند.

پس از خشک شدن عزاداران با اشعاری از جمله «این بدن از کیست که سر ندارد ـ عزیز زهرا است کفن ندارد، زاده زهراست، عزیز زینب بی کس و یاور صحت ندارد» شروع به سینه خانمی می کنند و آسمان لرستان را با گردوغباری آکنده به بوی گلاب که از عشق به سیدالشهدا بر خواسته تبرک می کند و روی چهره همه عزاداران حسینی می نشیند که غم و ماتم از چهره یک یک عزاداران حسینی دیده می شود.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس  "گِل  مالی" اوج اندوه مردمان عاشورایی در لرستان

عطا حسن پور کارشناس ارشد باستان شناس و پژوهشگر در مکالمه با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: هیئت های عزاداری استان لرستان در روز عاشورا به رسم یک سنت دیرینه که در غم از دست دادن عزیزانشان است خود را به خاک و گل آغشته می کنند در غم مولایشان تمام بدن خود را به گل آغشته می کنند.

وی اضافه کرد: این آئین مخصوص که در استان لرستان به صورت خاص به انجام رسانده میشود از عصر روز تاسوعا با آوردن خاکی عاری از هر گونه ناپاکی از کوهپایه های پیرامون شهر جمع آوری می شود آغاز می شود.

بامداد عاشورا آغاز آیین مخصوص گِل مالی

این پژوهشگر بیان کرد: به همین منظور حوضچه هایی برای تهیه گل از سوی نوجوانان و جوانان ساخته می شود و پس از تهیه خاک آن را در حوضچه ها غربال کرده و با آب و گلاب ترکیب نموده و از آن گلی معطر و پاک برای عزاداران حسینی آماده میکنند و در این روز هیزم ها و جاای برای حرارت دادن عزاداران پس از گل مالی در نظر گرفته می شود که پس از گل مالی بدن خود را با آتش خشک کنند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس  "گِل  مالی" اوج اندوه مردمان عاشورایی در لرستان

وی عنوان کرد: آیین مخصوص گِل مالی بامداد روز عاشورا از حدود ساعت چهار تا پنج صبح توسط نوجوانان، جوانان، مرد، زن، پیر و جوان در شهر شهر خرم آباد آغاز می شود و مردان و بانوان لر پس از اقامه نماز صبح با گل مالی کردن خود به عزای سید و سالار شهیدان توجه میکنند.

حسن پور گفت: در روز عاشورا تمام گرمابه های شهر به روی عزا باز است تا پس از پایان مهمانی مردمان گل خود را بشویند و پس از پایان عزاداری در مساجد، حسینیه ها و مصلاهای شهر نیز نماز ظهر عاشورا برپا می شود.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس  "گِل  مالی" اوج اندوه مردمان عاشورایی در لرستان

بهزاد پاکدل مسئول اجلاس آیین باستانی استان لرستان با بیان اینکه گِل مالی یکی از آیین ها و فرهنگ مردمان لرستان است که قدمت و تاریخچه چندین هزار ساله دارد اضافه کرد: وقتی مشکی نماد غم بود و با توجه به اینکه پارچه مشکی کم بود دُور(مشکی چادر) را می بریدند و بر روی شانه ها می بستند به این معنی که «دُور وَ شُو بُویی» یعنی عزادار باشی و گِل تهیه میکردند و روی شانه ها و سر که محل اندیشه انسان و خوشگلی های آفرینش خداوند است قرار میدادند به این نماد که جسم ما از خاک است و به خاک برمی گردد.

گزارش از مرضیه شیرخان

*با تشکر از حسن انتخاب شما*

گردآوری توسط: شهربانو گ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صلاح کار کجا و من خراب کجا
««« »»»
ببين تفاوت ره کز کجاست تا به کجا

"گِل مالی" اوج اندوه مردم عاشورایی در لرستان (۶ عکس)

TT / 152 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال