واکاوی عوامل ایجاد کننده فشارهای روحی مهم ترین عوامل مضطرب کننده در بچه ها (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

واکاوی عوامل ایجاد کننده فشارهای روانی اصلی ترین عوامل استرس زا در کودکان

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس واکاوی عوامل بوجود آورنده فشارهای روانی		عمده ترین عوامل استرس زا در کودکان
سیناپرس: استرس (فشار روانی) جزئی طلاق ناپذیر از زندگی انسان است. در این میان به چشم مییاید که سبک زندگی مدرن به گونه ای است که حتی کودکان نیز از این فشارهای روانی در امان نیستند.

یک مطالعه روی کودکان در ایالت متحده نمایان کرد که والدین، معمولا مدرسه و دوستان را به عنوان بزرگترین منبع استرس فرزندان خود به شمار می‌آورند. این بررسی همچنین دریافت که استرس در ۷۲ درصد از کودکان با رفتارهای منفی و در ۶۲ درصد از آنان با نشانه‌های فیزیکی همچون سردرد و معده‌درد همراه است.

بر اساس مکالمه هایی که در این پژوهش با پدر و مادرها صورت گرفت، بچه‌ها بعد از اتمام مدرسه برای برنامه‌ریزی در رابطه با مرحله بعدی تحصیل خود در دانشگاه بر سر دوراهی قرار می‌گیرند. برای نمونه، مادر یکی از این دانش‌آموزان می‌گوید: «فرزندم هنوز سر در گم است و هیچ برنامه خاصی ندارد. تا یک سال قبل او قصد داشت تا ورزشکار شود اما در حال حاضر تصمیم دارد دامپزشکی بخواند. با این حال اطمینان نمی دارد که در رشته فناوری دامپزشکی درس خواند یا دامپزشک شود. اما مربیان مدرسه به بچه‌ها می‌گویند که اگر همین حالا بر آن نشوند، از بقیه دانش‌آموزان عقب می‌مانند».

مادر این دختر معتقد است که این موضوع از یک‌سو و از سوی دیگر زندگی اجتماعی به فرزندش فشار آورده است. زمانی فرزندش در شبکه‌های جایزی تصاویری از دوستان خود را می‌بیند که دسته‌جمعی با یکدیگر هستند و او در جمع آنها نیست، حس بدی پیدا می‌کند. مادر این دختر اظهار داشت که تا قبل از اینکه رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های جایزی باب شود، فرد مطلع نمی‌شد که‌ دوستانش بدون او چه کارهایی انجام می‌دهند تا با دیدن تصاویر آنها اذیت ببیند.

همه اینها با هم استرس فراوانی برای کودکان به وجود می‌آورد. مادر می‌گوید : «فرزندم سه روز بی‌وقفه گریه کرد و فقط می‌گفت که احساس فشار می‌کند. بیشتر شبها از دغدغه آینده‌اش خوابش نمی‌برد. او دوست دارد یک کودک باشد اما مجبور است که به چهار سال آینده تحصیل خود از الان اندیشد».

متاسفانه این مشکل بسیاری از والدین و فرزندان است. چه چیزی سبب این تنش می‌شود؟ تحقیقات و کارشناسان بهداشت ۹ مورد را جمع‌آوری کرده‌اند که در ادامه می‌خوانید:

با سرعت تر شدن رشد کودک – به نقل کرده بسیاری از والدین و معلمان، امروزه مهدکودک به عنوان همان کلاس اول مدرسه به شمار می‌رود. سی سال قبل، مهدکودک فقط برای نقاشی و کارهای ساده‌ای از این قبیل بود. اما امروزه، در مهدکودک به طور متوسط ۲۵ دقیقه تکالیف روزانه به کودک داده می‌شود. در حال حاضر وقت صرف شده برای آموزش سواد اولیه ۲۵ درصد افزایش کشف کرده در حالیکه وقت صرف شده برای هنر، موزیک و تربیت بدنی به طور گیراای کاهش کشف کرده است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس واکاوی عوامل بوجود آورنده فشارهای روانی		عمده ترین عوامل استرس زا در کودکان

فشار ناشی از آزمونهای علمی و پر استرس – وسواس عجیبی که بیشتر افراد برای آزمایش گرفتن و تجربه کردن کودک دارند سبب می‌شود تا فشار زیادی بر کودک اعمال شود. بسیاری از دانش‌آموزان به این دلیل به مشاور مراجعه می‌کنند که والدین آنها متوجه معضلات خواب، گریستن و بی‌میلی آنها به مدرسه رفتن شده‌اند و این نشانه‌ها به خاطر وجود تنش روی عملکرد کودک و آزمونهایی است که از او گرفته می‌شود.

برنامه‌ریزی فشرده برای کودک – امروزه سطح فعالیت کودکان و نوجوانان اصلا به آنچه باید باشد شباهت ندارد. بیشتر کودکان برنامه‌ روزانه فشرده‌ای دارند که این سبب می‌شود اصلا وقت آزاد و برنامه‌ریزی نشده نداشته باشند. فعالیتهای بعد از مدرسه مانند ورزش، هنر یا موزیک باید به برطرف کردن استرس یاری رساند نه اینکه به شدت آن بیفزاید. از آنجا که همه ما کودکانی را سراغ داریم که بدون برنامه‌ریزی خوب تر کار می‌کنند و کودکانی هم هستند که چون علاقه دارند آگاهی بدارند در آینده چه می‌شود برنامه‌ریزی را دوست دارند، بنابراین برنامه هر کودک باید متناسب با شخصیت وی انتخاب شود.

هر کسی در طول زندگی خود استرس و پریشانی را تجربه می‌کند، اما اگر استرس سبب آشفتگی در زندگی خردسالتان شده است و بعد از مدتی هنوز از بین برده نشده، باید به او یاری رسانید.

رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی – بر اساس بررسی‌های انجام شده روی کودکان مقطع ابتدایی، حدود ۷ درصد از دانش‌آموزان کلاس اول و حدود ۸ درصد از دانش‌آموزان کلاس سوم هرگز تفریح ندارند. از سال ۲۰۰۸ حدود ۲۰ درصد از سیستم‌های تعلیمی مدارس، وقت زنگ تفریح را به طور متوسط ۵۰ دقیقه در هفته کاهش داده‌اند. زنگ تربیت بدنی نیز کوتاه‌تر شده است، به طوری‌که بیشتر بچه‌ها دوبار در هفته یا کمتر زنگ ورزش دارند.

ازدیاد رسانه‌ها و تماشای موضوعات مربوط به بزرگسالان – به لطف پوشش‌های خبری ۲۴ ساعته و اتصال دائمی به اینترنت، بچه‌ها در سنین خیلی پایین در جریان اخبار نامناسب برای سن خود قرار می‌گیرند. امروزه بیش از آنچه نیاز باشد مسائل خشونت‌آمیز و همچنین موضوعات مربوط به بزرگسالان در قالب سرگرمی و اغلب بدون حضور پدر و مادر از طریق گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها در دسترس بچه‌ها قرار می‌گیرد. کاربرد دستگاههای الکترونیکی نیز به طور سرسام‌آوری در دنیا رو به افزایش است.

پدر و مادر باید جریان این اطلاعات غیرضروری برای کودک را فیلترسازی کرده و آگاه باشند که کودک آنها چه چیزهایی تماشا می‌کند و برای آن چارچوبی تعیین کنند. آنها باید با حضور کشف کردن در کنار بچه شان در هنگام بهره گیری از رسانه‌ها مراقب آنچه کودک دریافت می‌کند باشند.

خواب ناکافی – حدود یک سوم از والدین می‌گویند تکالیف و فعالیتهای بعد از مدرسه تا هنگام خواب بچه شان طول می‌کشد. از سوی دیگر، از هر چهار کودک سه نفر در رده سنی ۶ تا ۱۷ سال حداقل یک سیستم الکترونیکی در اتاق خواب دارند که می‌تواند تقریبا یک ساعت از خواب آنها را کم کند. تحقیقات نشان می‌دهد که حتی کمی بی‌خوابی می‌تواند حافظه، قضاوت و خلق و خوی فرد را تحت تاثیر گذاشته و او را دچار استرس کند.

بیماری‌های مزمن – در سالهای ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۶ تا کنون بیماری‌های مزمن در کودکان به بیش از دو برابر یعنی از ۱۲.۸ درصد تا ۲۶.۶ درصد رسیده است و در صدر فهرست این مریضی ها، آسم، اضافه وزن می‌ داری، معضلات رفتاری و آموزش قرار دارند. در حدود ۶.۴ میلیون کودک در آمریکا با مشکل اوتیسم (ADHD) مواجه هستند، که دو میلیون بیشتر از آمار دهه گذشته است. علاوه بر این بسیاری از بیماری‌ها مانند ایدز و «سندرم داون» که سبب مرگ و فوت شو کودکان بود در حال حاضر در زمره بیماری‌های مزمن و قابل مهار به شمار می‌روند. بازماندن از فعالیتهای مدرسه به خاطر مراجعه به پزشک، پیامد جانبی درمان و ناتوانی کودک از انجام کارهایی که کودکان دیگر می‌توانند به انجام رسانند، می‌تواند سبب ایجاد تنش و استرس در کودک شود.

آشفتگی در خانواده – مسائل خانوادگی مانند بیماری پدر و مادر، اعزام به جنگ و طلاق واقعا می‌تواند کودکان را دچار استرس کند. در طول دهه گذشته یا بیشتر نرخ آمار طلاق نسبتا پایدار باقی مانده است و حدود ۱.۵ میلیون کودک در بین این پدر و مادرهای مطلقه زندگی می‌کنند.

اما تعداد کمی از کودکان در سالهای ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ پریشانی ناشی از اعزام طولانی و مکرر والدین خود به جنگ را داشته‌اند. در حالیکه امروزه، بیش از دو میلیون نفر از کودکان آمریکایی هستند که والدین آنها به جنگ اعزام شده‌اند و مطالعات نشان می‌دهد که کودکان خانواده‌های ارتشی در تمام سنین، استرس و پریشانی بیشتری نسبت به کودکان دیگر تجربه می‌کنند.

استرس والدین – خانواده به خودی خود حائلی برای استرس کودک است. اما هنگامی که با وجود تلاش بی‌وقفه نمی‌تواند از پس نقش خود برآید، کودک حتی تنش بیشتری حس می‌کند. همانطور که از والدین خواسته می‌شود تا بیشتر به کودکان دقت دارند، پدر و مادر نیز خودشان نیاز به توجه و مراقبت دارند. صرف کمی وقت بدون برنامه‌ریزی و حرف زدن با کودک کافی است تا استرس او کاهش کشف کرده و به او در مراحل بعدی زندگی انرژی دهد.

اگر آگاهی بدارید کودک شما از استرس رنج می‌برد چه خواهید کرد؟ شاید راه‌حل آن را آگاهی بدارید اما امکان می دارد دانسته‌های شما در همه موارد صدق نکند. استرس و پریشانی در کودکان اغلب ناشناخته است، زیرا یک آشفتگی خاموش به شمار می‌رود و معمولا به سادگی نمی‌توان نشانه‌های آن را دریافت.

با این حال مراقب علائم زیر در فرزندان خود باشید:

-رفتارهای غیرمنتظره

-تغییرات غیرقابل توضیح در عملکرد آنها در مدرسه

-نبود معاشرت با دوستان

-سرباز زدن از شرکت در فعالیتهای مورد علاقه‌اشان

-علائم فیزیکی غیرقابل توضیح مانند دل‌دردهای مکرر و یا سردرد

-استراحت کردن بیشتر یا کمتر از حد متداول

-خوردن بیشتر یا کمتر از حد متداول

هر کسی در طول زندگی خود استرس و پریشانی را تجربه می‌کند، اما اگر استرس سبب آشفتگی در زندگی خردسالتان شده است و بعد از مدتی هنوز از بین برده نشده، باید به او یاری رسانید.

در این شرایط می‌توانید از راهکارهای زیر برای کمک به کودک بهره گیرید:

-رابطه خود را با کودک قطع نکنید. مطمئن شوید که در فعالیتهای روزمره خود زمانی را برای حرف زدن با کودک اختصاص می‌دهید.

-اطمینان حاصل کنید که به طور منظم کودکان زمان‌های برنامه‌ریزی نشده‌ای برای بازی، استراحت، خواندن و مانند آن داشته باشند. این موقعیت‌های تعیین نشده باید برای آنها تسکین دهنده، سرگرم کننده و عاری از استرس باشد.

-از اسامی عادی برای نامگذاری استرس بهره گیرید. مثلا در رابطه با بچه‌های کوچولو آن را «آقای دغدغه» بنامید. به کودکان توضیح دهید که احساساتی که در بدن آنها در پاسخ به استرس اتفاق می‌افتد شرایطی عادی است. به آنها بگویید که در این شرایط نفس عمیق بکشند.

-مراقب تغذیه آنها باشید و مطمئن شوید که خواب منظم و کافی دارند.

-ابتدا از خودتان مراقبت کنید. اگر خودتان پر از استرس و تنش باشید هرگز نمی‌توانید به کودکان خود آرامش هدیه کنید.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال