چه می شد امام حسین(ع) با یزید سازش می کرد


با دیگران به اشتراک بگذارید

چه می شد امام حسین(ع) با یزید سازش می کرد

خبرگزاری فارس: چه می‌شد امام حسین(ع) با یزید سازش می‌کرد

اگر امام حسین (ع) سکوت می‌‎کرد یا سازش را در قبل می‌گرفت؛ نه تنها عزت تمام مسلمانان خدشه‌دار می‌شد که حتی دیگر سربلندی برای اسلام باقی نمی‌ماند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، یکی از درس های بزرگ امام حسین(ع) در واقعه عاشورا، درس عزت مندی و سربلندی بود. آری! همه می خواهند عزیز باشند و عزت مند زیند اما برای رسیدن به این هدف ابتدا باید دشمن شناس باشند؛ چرا که این دشمنان هستند که نمی خواهند طرف مقابل روی عزت و سربلندی را ببیند.
عزت گمشده ای است که هر انسانی در زندگی خویش به دنبال آن است و هیچ کسی نیست که بخواهد در زندگی خویش فردی ذلیل و خوار باشد. اگر فردی به سادگی شکست را بپذیرد و بدون هیچ تلاشی خود را شکست خورده آگاهی بدارد؛ شرافت و عزت خویش را باخته است و ذلت را برگزیده است. عزت در اصل به معنای صلابت و نبود پذیرش شکست است. صفتی که بر آمده از غیرت، حمیت، رشادت و شجاعت است. در اصل عزت به معنای شناخت هر فرد از مقام و منزلت خویش است، مقامی که آن را به فروش نرساند و آن را از دست ندهد.

در بیان قرآنی انسان خلیفه و جانشین خداوند شناسانده شده است. مقامی که تنها برازنده انسان بوده و این وظیفه آنهاست که این مقام را حفظ و نگهداری کنند. حفظ این مقام ارزشمند نیز تنها در سایه اطاعت و بندگی خداوند شدنی است؛ چرا که عزت صفتی نیک است و خداوند جامع تمامی صفات نیک و پسندیده می باشد. حتی خداوند در قرآن به این مسئله اشاره کرده و تمامی عزت را منحصر در خود آگاهی داشته و نزدیکی به خود را راه عزتمندی برشمرده است: «مَنْ کَانَ یُرِیدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمِیعًا [فاطر/۱۰] هر کس سربلندى مى‏ خواهد سربلندى یکسره از آن خداست‏.»

همواره بودند افرادی که برای کسب عزت و سربلندی تلاش کردند اما از آن جهت که راه را درست نبرگزیده بودند و از ابزار صحیح بهره نگرفته بودند؛ نتیجه معکوس و غلط گرفتند و به مکان عزت، ذلیل شدند. حتی در صدر اسلام برخی از مؤمنان عزت را در نزدیکی، رفاقت و رابطه با کافران آگاهی میداشتند که خداوند در این آیه، عمل آنها را تقبیح کرد و به آنها راه صحیح عزتمندی را یادآور شد: «الَّذینَ یَتَّخِذونَ الکافِرینَ أَولِیاءَ مِن دونِ المُؤمِنینَ ۚ أَیَبتَغونَ عِندَهُمُ العِزَّةَ فَإِنَّ العِزَّةَ لِلَّهِ جَمیعًا﴿نساء/۱۳۹﴾ همانها که کافران را به مکان مؤمنان، دوست خود میبرگزند. آیا عزّت و آبرو نزد آنان می جویند؟ با اینکه همه عزّتها از آن خداست؟!»

یکی از افرادی که در زندگی خویش همواره راه عزت را پیمود و یک زندگی عزیزانه را به اکران قرار داد، حضرت امام حسین (ع) بود. فردی که نخواست ذلت اسلام را ببیند و برای بازگشت عزت به دین و امت جدش قیام کرد و فرمود: «إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِصْلاحِ فی أُمَّةِ جَدّی (ص): و به تحقیق که من برای اصلاح و تهیه کردن [کارها] در میان امت جدم قیام کردم.»
امام حسین (ع) اگر سکوت می ‎کرد یا سازش را در قبل می گرفت؛ مطمئناً عزت تمام مسلمانان خدشه دار می شد و حتی سربلندی ای برای اسلام باقی نمی ماند. زمانی یک فرد فاسق و گناهکار بر مسند خلافت بنشیند، شراب بیاشامد و با سگ و بوزینه هم بازی شود، به چه صورت می توان حرف از عزت و سربلندی اسلام به میان آورد؟ از این رو بود که امام با صدایی رسا و بدون هیچ واهمه ای فرمود: « یَزیدُ رَجُلٌ فاسِقٌ شارِبُ الْخَمْرِ، قاتِلُ النَّفْسِ المُحَرَّمَهِ، مُعْلِنٌ بِالْفِسْقِ، وَ مِثْلِی لا یُبایِعُ لِمِثْلِهِ[۴] یزید مردى است، فاسق، مى گسار، قاتل بى گناهان; او کسى است که آشکارا مرتکب فسق و فجور مى شود. بنابراین، هرگز شخصى همانند من، با مردى همانند وى بیعت نخواهد کرد.»
رمز کسب عزت
رمز بدست آوردن عزت در این است که انسان «دشمن شناس» باشد. چرا که دشمنان همواره می خواهند به هر حیله و مکری شده انسان را بر زمین بزنند و او را خوار کنند. کسی که به دنبال عزت و زندگی عزیزانه است در مرحله نخست باید دشمنش را بشناسد و فریب چهره فریبکارانه دشمن را نخورد. امام حسین (ع) با شناخت دشمن و مقابله به موقع با آنان عزت را برای اسلام و تشیع به ارمغان آورد.
ما و سه دشمن
هر انسانی در محاصره سه دشمن است. دشمنی در درون خودش، هوای نفس و دشمنی از جنس جنّیان، ابلیس و در نهایت دشمنی از جنس انسان یعنی همان شیاطین انسانی. تا ما این دشمنان را باور نکنیم قادر نیستیم به عزت برسیم. اینها دشمنانی هستند قسم خورده تا قرار ندهند ما در جایگاه رفیع خود باقی بمانیم و به خدا نزدیک شویم.
تکلیف ما با هوای نفس و ابلیس روشن است. تا حدودی هم از رنگ و بوی وسوسه ها نیز می توان آن دو را شناخت اما شناخت انسان های ابلیس صفت کار معضلی است. افرادی که در نقاب دوست وارد می شوند و ما را به ورطه هلاکت و نابودی می کشانند و متأسفانه امروزه این افراد هم کم نیستند. کسانی که ما را از خوبی ها میرانند و قرار نمیدهند ما شکوفایی معنوی یابیم. این ابلیس صفتان در تمام عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حضور دارند و از هر راهی برای ضربه زدن به شخصیت، جایگاه و کیان ما بهره میگیرند. باید هشیار باشیم.
کلام آخر
انسان برای عزتمندی در زندگی نیازمند شناخت دشمن است. دشمنی که او را از سه جهت محاصره کرده و هدفش خواری و زبونی اوست. سرسخت ترین دشمنان، آن دشمنی است که در نقاب دوست وارد شده و قصدش تنها و تنها ضربه زدن است. او گاهی ما را از جنگ می ترساند و گاهی با حیله و مکر به ما قول آب و نان می دهد، فراخوان به صلحنامه می کند و پای میز مذاکره ما را می نشاند. حتی لبخند دوستی هم می زند اما آنچه در سر دارد جز دشمنی نیست.

—نظرات شما کاربران عزيز براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود—

تهیه از : بهرام د.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سواد لوح بينش را عزيز از بهر آن دارم
««« »»»
که جان را نسخه‌ای باشد ز لوح خال هندويت

چه می شد امام حسین(ع) با یزید سازش می کرد

TT / 59 — TP / 6%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال