عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده/کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم


با دیگران به اشتراک بگذارید

عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده/کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم

خبرگزاری فارس: عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده/کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم

معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه در یادداشتی عنوان کرد: عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده و اینک می بایست یکی از دو گزینه بد و بدتر فراروی خود را برگزد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در یادداشتی با محکوم کردن هجوم عربستان سعودی به صنعا اظهار داشته است: در رویداد خونین بمباران مجلس عزا در صنعا پایتخت یمن، از سوی جنگنده های متجاوز عربستان؛ صدها یمنی بی پناه و مظلوم دیگر، قربانی تجاوز و بی خردی سیاستمداران عربستان شده اند. عربستان بر خلاف جهت حرکت عقربه های زمان و در آرزوی بازگشت یمن به وضعیت گذشته، یک سال و نیم است که خود را گرفتار جنگی مستقیم با مردمان یمن کرده است.

وی در این یادداشت اضافه کرده است: سودای جنون آمیز عربستان البته هیچگاه محقق نخواهد شد و یمن از میانه خون و آتش، ققنوس وار بیرون رفته و به آینده قدم قرار خواهد داد؛ هر چندین در هنگامه این زایش و تغییر تاریخی، بخشی از حجر و بشر و شجرش در آتش خشم و جهل و کینه میراث خواران بوجهل و بوسفیان خواهد سوخت.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با بیان اینکه این نخستین جنگ از این قبیل نیست که در تاریخ روی می دهد، قاعدتا آخرینش نیز نخواهد بود، ادامه داده است: «باربارا تاکمن» نگارنده و مورخ آمریکایی در کتاب ارزشمند خود به نام «تاریخ بی خردی از تروا تا ویتنام» از این جنگ ها و سرنوشت محتوم شکست برای آغازکنندگانش به تفصیل نقل کرده و در افتتاحیه فراز کتاب خود دردمندانه نگاشته است: «پیروی حکومت ها از سیاست های مغایر با منافع خویش یکی از پدیده های مشهود سر تا سر تاریخ صرف نظر از زمان و جا است. انسان ظاهرا در حکومت بیش از هر رشته دیگر از فعالیت های بشری بی کفایتی نمایان میکند. تهیه کند که … داوری بر پایه تجربه و عقل سلیم و اطلاعات وجود می دارد، در این رهگذر کمتر به کار می افتد و اغلب سرخورده و ناکام می ماند. چرا زمام داران این همه برخلاف عقل و منافع خردمندانه خویش عمل می کنند؟ چرا شعور چنین به ندرت وارد کار می شود؟»*

جابری انصاری با اشاره به اینکه تاریخ بی خردی سیاستمداران در زمان معاصر ما دو نمونه بزرگ دیگر نیز داشته است، جنگ افغانستان و جنگ لبنان، آورده است: اتحاد جماهیر شوروی سابق با همه قدرت خود قادر نبود از جنگ افغانستان پیروز بیرون آید. اسرائیل نیز با همه قدرت نمایی و برخورداری از حمایت گسترده قدرت های دنیاای و دوستان پنهان منطقه ای خود قادر نبود از جنگ لبنان پیروز بیرون آید.

وی در ادامه این یادداشت تصریح کرده است: جنگ یمن نیز مشمول قاعده مندی موجود در تاریخ بی خردی انسان است و سیاستمداران عربستان همچون اقران خود در برابر ایمان و ایستادگی مردمان یمن در این معرکه سرنوشت ساز، نتایج «قدرت ضعف» و «ضعف قدرت» را لمس کرده و شکست محتوم را خواهند آزمود.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه اضافه کرده است: کشتار اخیر صنعا نماد شکست عربستان در جنگ یمن است و نتایج اولیه ای که در پی داشته تنها به مثابه نوک کوه یخ حقیقتی است، که از دل جنگ جاری؛ در برابر عربستان و همه سر بر خواهد آورد. این سنت الهی و درس تاریخ و از جمله اموری است که دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. «… کَم مِن فِئَةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَت فِئَةً کَثیرَةً بِإِذنِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ مَعَ الصّابِرین… چه بسیار گروه های کوچولوای که به فرمان خدا، بر گروه های عظیمی پیروز شدند! و خداوند، با صابران و استقامت کنندگان است.»**

جابری انصاری با تاکید بر اینکه عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده و اینک می بایست یکی از دو گزینه بد و بدتر فراروی خود را برگزد، عنوان کرده است: یا همانند اسرائیل در لبنان شکست را پذیرفته، فرار را بر قرار ترجیح داده و به سیاست عقیم و جنگ بی حاصل خود پایان دهد یا همچون اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان به جنگ فرسایشی موجود ادامه داده و دیر یا زود محصول سیاست ها و کشته های سیاستمداران خود را درو کند.

وی در پایان این یادداشت خاطرنشان کرده است: «تاجداران یک دنده و خشک مغز» عربستان که مطابق تعابیر «تاکمن»، «چهار گونه سوء حکومت» یعنی «استبداد و ستم، جاه طلبی بیش از حد، بی کفایتی و انحطاط، و بالاخره بی خردی و اصرار در کژاندیشی»*** را یک جا با هم جمع کرده اند، هنوز حق انتخاب دارند؛ اما نه برای همیشه. چه کسی آگاهی میدارد شاید آنان همین روزها و شب ها «تاریخ بی خردی» را به عنوان کتاب بالینی خود برگزیده و با درس یاد گیری از عبرت های تاریخ، خود و عربستان را از حق انتخاب محدود موجود محروم نکنند.

————————

* تاکمن، باربارا، تاریخ بی خردی از تروا تا ویتنام، ترجمه حسن کامشاد، نشر کارنامه، ۱۳۸۷، ص ۲۳.

** قرآن کریم، سوره بقره، آیه ۲۴۹.

*** تاکمن، باربارا، همان، ص ۲۴.

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد —

نگارش توسط : دنيا ش.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کنون که چشمه قند است لعل نوشينت
««« »»»
سخن بگوی و ز طوطی شکر دريغ مدار

عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده/کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم

TT / 58 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات