http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده/کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم

عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده/کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم

با دیگران به اشتراک بگذارید

عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده/کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم

خبرگزاری فارس: عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده/کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم

معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه در یادداشتی عنوان کرد: عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده و اینک می بایست یکی از دو گزینه بد و بدتر فراروی خود را برگزد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در یادداشتی با محکوم کردن هجوم عربستان سعودی به صنعا اظهار داشته است: در رویداد خونین بمباران مجلس عزا در صنعا پایتخت یمن، از سوی جنگنده های متجاوز عربستان؛ صدها یمنی بی پناه و مظلوم دیگر، قربانی تجاوز و بی خردی سیاستمداران عربستان شده اند. عربستان بر خلاف جهت حرکت عقربه های زمان و در آرزوی بازگشت یمن به وضعیت گذشته، یک سال و نیم است که خود را گرفتار جنگی مستقیم با مردمان یمن کرده است.

وی در این یادداشت اضافه کرده است: سودای جنون آمیز عربستان البته هیچگاه محقق نخواهد شد و یمن از میانه خون و آتش، ققنوس وار بیرون رفته و به آینده قدم قرار خواهد داد؛ هر چندین در هنگامه این زایش و تغییر تاریخی، بخشی از حجر و بشر و شجرش در آتش خشم و جهل و کینه میراث خواران بوجهل و بوسفیان خواهد سوخت.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با بیان اینکه این نخستین جنگ از این قبیل نیست که در تاریخ روی می دهد، قاعدتا آخرینش نیز نخواهد بود، ادامه داده است: «باربارا تاکمن» نگارنده و مورخ آمریکایی در کتاب ارزشمند خود به نام «تاریخ بی خردی از تروا تا ویتنام» از این جنگ ها و سرنوشت محتوم شکست برای آغازکنندگانش به تفصیل نقل کرده و در افتتاحیه فراز کتاب خود دردمندانه نگاشته است: «پیروی حکومت ها از سیاست های مغایر با منافع خویش یکی از پدیده های مشهود سر تا سر تاریخ صرف نظر از زمان و جا است. انسان ظاهرا در حکومت بیش از هر رشته دیگر از فعالیت های بشری بی کفایتی نمایان میکند. تهیه کند که … داوری بر پایه تجربه و عقل سلیم و اطلاعات وجود می دارد، در این رهگذر کمتر به کار می افتد و اغلب سرخورده و ناکام می ماند. چرا زمام داران این همه برخلاف عقل و منافع خردمندانه خویش عمل می کنند؟ چرا شعور چنین به ندرت وارد کار می شود؟»*

جابری انصاری با اشاره به اینکه تاریخ بی خردی سیاستمداران در زمان معاصر ما دو نمونه بزرگ دیگر نیز داشته است، جنگ افغانستان و جنگ لبنان، آورده است: اتحاد جماهیر شوروی سابق با همه قدرت خود قادر نبود از جنگ افغانستان پیروز بیرون آید. اسرائیل نیز با همه قدرت نمایی و برخورداری از حمایت گسترده قدرت های دنیاای و دوستان پنهان منطقه ای خود قادر نبود از جنگ لبنان پیروز بیرون آید.

وی در ادامه این یادداشت تصریح کرده است: جنگ یمن نیز مشمول قاعده مندی موجود در تاریخ بی خردی انسان است و سیاستمداران عربستان همچون اقران خود در برابر ایمان و ایستادگی مردمان یمن در این معرکه سرنوشت ساز، نتایج «قدرت ضعف» و «ضعف قدرت» را لمس کرده و شکست محتوم را خواهند آزمود.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه اضافه کرده است: کشتار اخیر صنعا نماد شکست عربستان در جنگ یمن است و نتایج اولیه ای که در پی داشته تنها به مثابه نوک کوه یخ حقیقتی است، که از دل جنگ جاری؛ در برابر عربستان و همه سر بر خواهد آورد. این سنت الهی و درس تاریخ و از جمله اموری است که دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. «… کَم مِن فِئَةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَت فِئَةً کَثیرَةً بِإِذنِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ مَعَ الصّابِرین… چه بسیار گروه های کوچولوای که به فرمان خدا، بر گروه های عظیمی پیروز شدند! و خداوند، با صابران و استقامت کنندگان است.»**

جابری انصاری با تاکید بر اینکه عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده و اینک می بایست یکی از دو گزینه بد و بدتر فراروی خود را برگزد، عنوان کرده است: یا همانند اسرائیل در لبنان شکست را پذیرفته، فرار را بر قرار ترجیح داده و به سیاست عقیم و جنگ بی حاصل خود پایان دهد یا همچون اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان به جنگ فرسایشی موجود ادامه داده و دیر یا زود محصول سیاست ها و کشته های سیاستمداران خود را درو کند.

وی در پایان این یادداشت خاطرنشان کرده است: «تاجداران یک دنده و خشک مغز» عربستان که مطابق تعابیر «تاکمن»، «چهار گونه سوء حکومت» یعنی «استبداد و ستم، جاه طلبی بیش از حد، بی کفایتی و انحطاط، و بالاخره بی خردی و اصرار در کژاندیشی»*** را یک جا با هم جمع کرده اند، هنوز حق انتخاب دارند؛ اما نه برای همیشه. چه کسی آگاهی میدارد شاید آنان همین روزها و شب ها «تاریخ بی خردی» را به عنوان کتاب بالینی خود برگزیده و با درس یاد گیری از عبرت های تاریخ، خود و عربستان را از حق انتخاب محدود موجود محروم نکنند.

————————

* تاکمن، باربارا، تاریخ بی خردی از تروا تا ویتنام، ترجمه حسن کامشاد، نشر کارنامه، ۱۳۸۷، ص ۲۳.

** قرآن کریم، سوره بقره، آیه ۲۴۹.

*** تاکمن، باربارا، همان، ص ۲۴.

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد —

نگارش توسط : دنيا ش.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کنون که چشمه قند است لعل نوشينت
««« »»»
سخن بگوی و ز طوطی شکر دريغ مدار

عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده/کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم

TT / 58 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
استخدام ۳ ردیف شغلی در شرکت داده پردازان دوران
«دمشق» از دریچه متفاوت (۱۶ عکس)
موج پیام تسلیت برای سگ بازیگر ایرانی! +عکس
حضور پررنگ تقلبی‌ها در بازار پوشاک
روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | یکشنبه ۲ آبان ۹۵
مخاطبان "قرار عاشقی" خانواده شهید خود را در "چهل چراغ" تماشا کنند
با خوردن این موز دوساعته می میرید
شماره‌ای که تعجب شهروندی را پس از ۳۷ سال برانگیخت
استخدام کارشناس ارشد فروش و بازاریابی در ۴ حوزه در تهران
عاداتی که سیستم ایمنی شما را ضعیف کرده و شما را آماده بیماری می کنند
عکس کمتر دیده شده از ترامپ و دخترش
پیام ترابرد کوتاه شد
روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه ۲ آبان ۹۵
سینما به لحاظ گستردگی گونه های مختلف در حال کوچک شدن است/ کوچک شدن سینما باعث مهجوریت کارگردانان بزرگ شده است
ارتش سوریه: با نیروهای ترکیه مانند اشغالگران رفتار خواهیم کرد
کاهش نرخ سود تسهیلات صادراتی
استخدام مدیر اجرایی/داخلی در شرکت مهندسی سایبرتک
بارگذاری هرگونه صدا و تصویر بدون مجوز صدا و سیما ممنوع است
مرگ بانوی 35 ساله در ایستگاه مترو کرج – تهران
موفقیت مایکروسافت در فناوری تشخیص سخن