کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم عربستان


با دیگران به اشتراک بگذارید

کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم عربستان

عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده و اینک می‌بایست یکی از دو گزینه بد و بدتر فراروی خود را برگزد: یا همانند اسرائیل در لبنان شکست را پذیرفته، فرار را بر قرار ترجیح دهد یا همچون شوروی در افغانستان به جنگ فرسایشی ادامه دهد.

تصویر و عکس   کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم عربستان

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، حسین جابری انصاری در یادداشتی هجوم اخیر رژیم عربستان سعودی به صنعا را نکته بررسی گذاشت.

در رویداد خونین بمباران مجلس عزاء در صنعا پایتخت یمن، از سوی جنگنده های متجاوز عربستان، صدها یمنی بی پناه و مظلوم دیگر، قربانی تجاوز و بی خردی سیاستمداران عربستان شده اند. عربستان بر خلاف جهت حرکت عقربه های زمان و در آرزوی بازگشت یمن به وضعیت گذشته، یک سال و نیم است که خود را گرفتار جنگی مستقیم با مردمان یمن کرده است.

سودای جنون آمیز عربستان البته هیچگاه محقق نخواهد شد و یمن از میانه خون و آتش، ققنوس وار بیرون رفته و به آینده قدم قرار خواهد داد؛ هر چندین در هنگامه این زایش و تغییر تاریخی، بخشی از حجر و بشر و شجرش در آتش خشم و جهل و کینه میراث خواران بوجهل و بوسفیان خواهد سوخت.

این نخستین جنگ از این قبیل نیست که در تاریخ روی می دهد، قاعدتاً آخرینش نیز نخواهد بود. "باربارا تاکمن" نگارنده و مورخ آمریکایی در کتاب ارزشمند خود بنام "تاریخ بی خردی از تروا تا ویتنام" از این جنگ ها و سرنوشت محتوم شکست برای آغاز کنندگانش به تفصیل نقل کرده و در افتتاحیه فراز کتاب خود دردمندانه نگاشته است:

"پیروی حکومت ها از سیاست های مغایر با منافع خویش یکی از پدیده های مشهود سر تا سر تاریخ صرف نظر از زمان و جا است. انسان ظاهراً در حکومت بیش از هر رشته دیگر از فعالیت های بشری بی کفایتی نمایان میکند. تهیه کند که … داوری بر پایه تجربه و عقل سلیم و اطلاعات وجود می دارد، در این رهگذر کمتر به کار می افتد و اغلب سرخورده و ناکام می ماند. چرا زمام داران این همه برخلاف عقل و منافع خردمندانه خویش عمل می کنند؟ چرا شعور چنین به ندرت وارد کار می شود؟"

تاریخ بی خردی سیاستمداران در زمان معاصر ما دو نمونه بزرگ دیگر نیز داشته است، جنگ افغانستان و جنگ لبنان. اتحاد جماهیر شوروی سابق با همه قدرت خود قادر نبود از جنگ افغانستان پیروز بیرون آید. اسرائیل نیز با همه قدرت نمایی و برخورداری از حمایت گسترده قدرتهای دنیاای و دوستان پنهان منطقه ای خود قادر نبود از جنگ لبنان پیروز بیرون آید.

جنگ یمن نیز مشمول قاعده مندی موجود در تاریخ بی خردی انسان است و سیاستمداران عربستان همچون اقران خود در برابر ایمان و ایستادگی مردمان یمن در این معرکه سرنوشت ساز، نتایج "قدرت ضعف" و "ضعف قدرت" را لمس کرده و شکست محتوم را خواهند آزمود.

کشتار اخیر صنعا نماد شکست عربستان در جنگ یمن است و نتایج اولیه ای که در پی داشته تنها به مثابه نوک کوه یخ حقیقتی است، که از دل جنگ جاری؛ در برابر عربستان و همه سر بر خواهد آورد. این سنت الهی و درس تاریخ و از جمله اموری است که دیر و زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد.

"… کَم مِن فِئَةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَت فِئَةً کَثیرَةً بِإِذنِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ مَعَ الصّابِرین… چه بسیار گروه های کوچولوای که به فرمان خدا، بر گروه های عظیمی پیروز شدند! و خداوند، با صابران و استقامت کنندگان است."

عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده و اینک می بایست یکی از دو گزینه بد و بدتر فراروی خود را برگزد: یا همانند اسرائیل در لبنان شکست را پذیرفته، فرار را بر قرار ترجیح داده و به سیاست عقیم و جنگ بی حاصل خود پایان دهد یا همچون اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان به جنگ فرسایشی موجود ادامه داده و دیر یا زود محصول سیاست ها و کشته های سیاستمداران خود را درو کند.

"تاجداران یک دنده و خشک مغز" عربستان که مطابق تعابیر "تاکمن"، "چهار گونه سوء حکومت" یعنی "استبداد و ستم، جاه طلبی بیش از حد، بی کفایتی و انحطاط، و بالاخره بی خردی و اصرار در کژاندیشی" را یک جا با هم جمع کرده اند، هنوز حق انتخاب دارند؛ اما نه برای همیشه. چه کسی آگاهی میدارد شاید آنان همین روزها و شبها " تاریخ بی خردی" را به عنوان کتاب بالینی خود برگزیده و با درس یاد گیری از عبرت های تاریخ، خود و عربستان را از حق انتخاب محدود موجود محروم نکنند.

—————————————————

مسئول متن : مهتاب ذ.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

من که شب‌ها ره تقوا زده‌ام با دف و چنگ
««« »»»
اين زمان سر به ره آرم چه حکايت باشد

کشتار خونین صنعا نماد بی خردی و سیاست عقیم عربستان

TT / 49 — TP / 6%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال