اختلاف ترکیه و عراق، آتشی که تنور تروریست ها را گرم می کند


با دیگران به اشتراک بگذارید

اختلاف ترکیه و عراق، آتشی که تنور تروریست ها را گرم می کند

در آستانه آغاز عملیات آزادسازی موصل به نظر می‌رسد اختلاف بین کشور ترکیه و کشور عراق که تا احضار سفیران یکدیگر نیز جلو رفته است، فقط به نفع گروه‌های تروریستی به پایان رسانده خواهد شد.

تصویر و عکس   اختلاف کشور ترکیه و کشور عراق، آتشی که تنور تروریست ها را حرارت میدهد

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد، با آغاز شمارش معکوس برای آزادسازی موصل، اختلاف کشور ترکیه و کشور عراق تا مکانی جلو رفته است که دو طرف سفیران یکدیگر را احضار کرده اند حال آنکه اتهام خانمی و اختلاف بین این دو کشور همسایه در این مرحله حساس به نفع گروههای تروریستی به پایان رسانده خواهد شد.

این در حالی است که سخنگوی نیروی ارتشی کشور عراق چندین ماه پیش از آغاز نخستین مرحله از عملیات آزادسازی موصل سرشناس به عملیات «فتح» خبر داده و اعلام کرد که در جریان آن چهار روستا آزاد شده و بسیاری از تاسیسات نظامیان داعش نیز تخریب شد.

از سال ۲۰۱۴ گروه تروریستی داعش بخش های گسترده ای از خاک کشور عراق را به اشغال خود در آورد اما نیرهای عراقی قادر بودند مناطق پهناوری از جمله الرمادی، هیت، فلوجه و نیز قسمت هایی از استان صلاح الدین را آزاد کنند در نتیجه اکنون نوبت به موصل رسیده است.

آغاز عملیات آزادسازی بزرگترین پایگاه تروریست ها در کشور عراق

موصل مرکز استان نینوا است که اکنون بزرگترین پایگاه تروریست ها در کشور عراق حساب میشود و با وجود فراهم شدن مقدمات عملیات آزادسازی آن، درگیریهای سیاسی مانع از کلید خوردن این عملیات شده است.

از جمله معضلات اساسی موجود که اجرایی شدن عملیات آزادسازی موصل را به تاخیر انداخته است بحث نیروهای شرکت کننده در این عملیات است به این معنی که هنوز در رابطه با مشارکت نیروهای پیشمرگه کُرد و نیز نیروهای بسیج مردمی سرشناس به الحشد الشعبی اختلاف نظر وجود دارد.

اظهارات وزیر دفاع کشور عراق در رابطه با نیروهای پیشمرگه

در همین رابطه خالد العبیدی وزیر دفاع کشور عراق حدود دو ماه پیش با اشاره به نبود حضور نیروهای پیشمرگه کُرد در عملیات موصل اظهار داشت این نیروها در عملیات مزبور نقشی نخواهند داشت اما برخی منابع دیگر از مشارکت محدود آنان سخن نقل کرده و اعلام کردند که این مشارکت در مناطق از پیش تعیین شده خواهد بود.

مورد دیگر مربوط به نیروهای الحشد الشعبی می شود؛ گروهی که هرچند اتمهای اولیه آن از سوی شیعیان تشکیل شد اما اکنون تعداد زیادی از اهل سنت، آشوری و ایزدی و مسیحیان نیز در آن حضور دارند و در کنار یکدیگر در حال مبارزه با گروهک تروریستی داعش هستند.

در این میان حیدر العلبادی نخست وزیر کشور عراق مشارکت نیروهای الحشد الشعبی را در کنار نیروهای ارتش کشور عراق در عملیات آزادسازی موصل را تایید کرد و برخی منابع نیز از مستقر شدن این نیروها در پیرامون موصل گزارش کرده اند.

اختلاف کشور ترکیه و کشور عراق در آستانه عملیات موصل

همزمان با آغاز شمارش معکوس برای آغاز عملیات آزادسازی موصل، استقرار نیروهای ترک در شمال کشور عراق و نارضایتی کشور عراق از این وضعیت موجب بروز اختلاف بین دو کشور همسایه شده است.

در همین رابطه بن علی یلدیریم نخست وزیر کشور ترکیه استقرار نیروهای کشورش در شمال کشور عراق را مفید توصیف کرده و گفت که قرار است این نیروها در عملیات آزادسازی موصل همکاری کرده باشند.

اظهارات نخست وزیر کشور ترکیه در حالی است که مقامات عراقی اعلام کرده اند که هیچ نیروی خارجی در عملیات موصل همکاری نخواهد کرد.

نیروهای ترک، میهمان ناخوانده در شمال کشور عراق

در این میان دولت کشور عراق حضور نیروهای ترک در شمال کشور را بدون فراخوان برشمرده که امکان می دارد به جنگ منطقه ای منجر شود. یلدیریم در واکنش به این اظهارات، آن را خطرناک و تحریک کننده آگاهی داشته و گفت که نیروهای ارتشی کشورش در کشور عراق باقی خواهند ماند.

به این ترتیب تنش در روابط دو کشور در روزهای اخیر تا حدی بالا گرفت که دو طرف سفیران یکدیگر را احضار کردند و کشور عراق نیز با ارسال خواستی به شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرد که با برگزاری نشست شگفت انگیز به موضوع حضور نیروهای کشور ترکیه در مناطق شمالی کشور عراق رسیدگی کند.

در فراز و نشیب این اختلافات، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور کشور ترکیه در جدیدترین اظهار نظر در خصوص استقرار نیروهای ارتشی کشورش درشمال کشور عراق، خطاب به حیدرالعبادی نخست وزیر این کشور گفت: باید حد و حدود خودت را نگه داری، ما عملیات خود را در شمال کشور عراق ادامه می دهیم.

وی اضافه کرد: ما از العبادی دستور نمی گیریم و برای محافظت از مرزهای خود و انجام عملیات ارتشی به اجازه هیچ کس نیاز نداریم.دفتر حیدرالعبادی نیز در واکنش به این اظهارات آن را غیرمسئولانه دانست.

اختلاف کشور ترکیه و کشور عراق تنور تروریست ها را حرارت میدهد

در حالی که گروهک تروریستی داعش در کشور عراق و کشور سوریه خسارت های زیادی را متحمل شده و بسیاری از مناطق تحت اشغال خود را از دست داده و در آستانه فروپاشی قرار گرفته اند اکنون همزمان با آغاز عملیات آزادسازی موصل، اختلاف کشور ترکیه و کشور عراق به نفع هیچ کس جز تروریست ها به پایان رسانده نخواهد شد.

–ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد–

گردآورنده : شاهين م.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حکايت شب هجران نه آن حکايت حاليست
««« »»»
که شمه‌ای ز بيانش به صد رساله برآيد

اختلاف ترکیه و عراق، آتشی که تنور تروریست ها را گرم می کند

TT / 173 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال