تحقیقات جالبی روی مغز انسان انجام شده که درباره وزن مغز انسان و علت بزرگی آن اطلاعات مفیدی به شما میدهد.پس با همراه باشید.

تبلیغات
چگونه در اینترنت مارک سازی کنیم برنده تور رایگان ارمنستان شوید
دو عصب شناس از دانشگاه هاروارد موفق به ارائه یک توضیح قوی اما سهل به سوال دیرینه دانشمندان درباره تأثیر افزایش اندازه مغز در افزایش قابلیتهای انسان شدند

مورد های بسیار متعددی وجود دارد که انسان را به یک گونه منحصر به فرد مبدل کرده است اما در میان تمام این موارد مغز و ذهن ما در صدر این فهرست قرار می گیرند.

نتایج مطالعات یک تیم تحقیقاتی به رهبری دانشمندان رشته کامپیوتر دانشگاه کاردیف، حاکی از آن است که افزایش سریع اندازه مغز انسان در دو میلیون سال اخیر، بر اساس تمایلات یک فرد برای همکاری با دیگران، نسبت به شهرت و اعتباری که انجام آن کار برایش در پی دارد، صورت می گرفته است.

 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس علت بزرگی مغز انسان کدام است؟

وزن مغز انسان چقدر است؟

نسبت وزن مغز به بدن در انسان، خیلی بیشتر است

 در مطالعه ای انتشار داده شده در مجله “گزارشات علمی”، تیم تحقیقاتی با حضور روانشناس تکاملی “پروفسور رابین دونبار از دانشگاه آکسفورد”، به طور مشخص دریافت که تکامل یا فرگشت مغز در افرادی با سرعتتر و بیشتر صورت می گیرد که تمایل بیشتری به همکاری با افراد در سطح خود یا کامیابتر از خودشان، نمایان میکنند. پایه قرار ده عمده این مطالعه، پروفسور راجر ویتاکر از دانشگاه انفورماتیک کاردیف خاطر نشان کرد:نتایج حاکی از آن است که تکامل همکاری میان انسان ها، که کلیدی برای زندگی سعادتمند به حساب مییاید، ذاتاً به مقایسه اجتماعی مربوط است – قضاوت در رابطه با دیگران و بر آن شوی برای اینکه دائماً می خواهیم به دیگران یاری رسانیم یا نه.

نمایان کردیم که رحلت کن وقت، فرگشت مغز در افرادی با سرعتتر رخ می دهد، که از استراتیژی هایی برای کمک به افراد در سطح خود یا کامیابتر از خود بهره میگیرند. این تیم در مطالعه شان از شبیه سازی کامپیوتری برای انجام صد ها هزار شبیه سازی، یا “بازی بخشش” بهره گرفتند، تا بتوانند سختی بهره گیری از روشهای بر آن شوی را در انسان های متداولی کم کنند؛ تا از این راه، بفهمند چرا بعضی از انواع رفتار های میان انسان ها، رحلت کن وقت تقویت می شوند.

در هر دور از “بازی بخشش”، دو بازیکن شبیه سازی شده، از جمعیت به صورت تصادفی برگزیده شدند. سپس، بازیکن اول، با توجه به شهرت و مقامی که انجام آن کار برایش در پی می داشت، باید بر آن میشد که آیا می خواهد به بازیکن دیگر چیزی ببخشد و اهداء کند، یا نه. اگر بازیکن بر آن میشد چیزی اهداء کند، خسارت می دید و گیرنده سود می برد. در مرحله بعد، میزان شهرت هر بازیکن نسبت به کاری که به انجام رسانده بود، بروز رسانی می شد و بعد بازی دیگری شروع می شد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس علت بزرگی مغز انسان کدام است؟

علت بزرگ شدن مغز انسان

امر قضاوت دیگران، احتمالاً به بزرگ شدن اندازه مغز انسان یاری رسانده است

 در مقایسه با گونه های دیگر (مثل نزدیک ترین خویشاوند ما “شامپانزه ها”)، نسبت وزن مغز به بدن در انسان، خیلی بیشتر است. انسان ها همچنین بزرگ ترین قشر مخ را در بین پستانداران دارند؛ که اندازه آن نیز، بسته به اندازه مغز آنهاست. این منطقه، از نیمکره های مغز محافظت می کند که خود، مسئولیت های سنگین تری مثل حافظه، تفکر و ارتباظات ما را دارد. تیم تحقیقاتی نتیجه گرفت که قضاوت کردن در رابطه با دیگران برای یاری رساندن یا نکردن آنها، تأثیر بسزایی در بقای نسل داشته است. همچنین نتیجه گیری کرد که امر قضاوت مداوم انسان ها، به قدر کافی کار سختی برای افزایش بزرگی مغز انسان ها در عصر انسان بوده است.

پروفسور رابین دونبار، که قبلاً فرضیه “مغز اجتماعی” را داده بود، گفت:طبق فرضیه “مغز اجتماعی”، اندازه مغز انسان که بطور نامتناسبی بزرگ است، نتیجه حضور او در گروه های اجتماعی بزرگ و پیچیده است. تحقیق جدید ما، درستی این فرضیه را مستحکم تر می کند، و بینش تازه ای نسبت به نقش مفید همکاری در مهار فرگشت مغز پیشنهاد میکند. و به نوعی نتیجه گرفت که امر قضاوت دیگران، احتمالاً به بزرگ شدن اندازه مغز انسان یاری رسانده است.

طبق نقل کرده تیم، این تحقیق همچنین قادر هست تأثیر بسزایی بعداً در مهندسی داشته باشد؛ مخصوصاً در موقعیت هایی که خودروهای هوشمند و خودکار، باید بر آن بشوند چه مقدار مهربانی و بخشش، در تعامل های لحظه ای، از خود نمایان کنند. پروفسور ویتاکر گفت:مدل هایی که قادر هستیم بهره گیریم، به صورت الگوریتم های کوتاهی با نام “فرایند های کاوشی” به تصویر کشیده میشوند؛ که به سیستم این اجازه را می دهند درباره ی مشارکت داشتن یا نکردن، سریعاً بر آن بشود. فناوریهای خودکار جدید، مثل شبکه های بی سیم توزیع شده یا خودروهای بی سرنشین، مجبورند خودشان رفتار خود را مدیریت کنند، و در همین هنگام، با یکدیگر در محیط پیرامونشان مشارکت دارند.