شناسنامه امروز و دیروز شوش در محرم/ حال و هوای شوش کربلایی است


با دیگران به اشتراک بگذارید

شناسنامه امروز و دیروز شوش در محرم/ حال و هوای شوش کربلایی است

خبرگزاری فارس: شناسنامه امروز و دیروز شوش در محرم/ حال و هوای شوش کربلایی است

از تعزیه‌خوانی آگاهی می داری «بیت چریم» و برپایی سنت‌های کلاسیک حسینی در میان عشایر تا نقش «پویش فرهنگی شهروند حسینی» جمعی از فعالان فرهنگی شوش، حال و هوای این روزهای شوش را کربلایی‌تر کرده است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از خوزستان، حال و هوای محرم در شوش کربلائی است؛ این توصیف گزاف نیست زمانی که سنت ها و خرده فرهنگ ها و آیین های مذهبی برپا شده در شوش را بفهمیم و شور حسینی حاصل از آنها را لمس کنیم.

تعزیه خوانی آگاهی می داری ۲۰۰ ساله «بیت چریم» در شهر حر و به دنبال آن تعزیه های صدساله دیگر همراه با سنت ها و خرده فرهنگ های حسینی مردمان این منطقه، شناسنامه محرم در شوش را تشکیل می دهد.

*شبیه خوانی چندین صد ساله

شاید خیلی قبل تر از شیخ حیدر و بچه اش خلف حیدر، یعنی بیش از دو قرن قبل که شبیه سرشناس بیت چریم یا همان شهر حر بنیان قرار دهی شد تعزیه های آگاهی می داری در منطقه شوش توسط عشایر عرب برپا می شد.

اما شکوهی که شیخ حیدر و بچه اش به این شبیه خوانی داده بودند، هیچ تعزیه خوانی دیگری به گستردگی آن نمی رسید؛ آن هم در فضایی همچون فضای خفقان شاهنشاهی آن سال های کشورمان …!

اکنون میراث داران شبیه بیت چریم نه تنها در شهر حر بلکه در مکان مکان شهرستان شوش این مراسم تعزیه خوانی آگاهی می داری را هر چه باشکوه تر به انجام میرسانند.

شبیه جریه، شبیه حمزه، شبیه شهر شوش، شاوور، صرخه، عبدالخان و سایر مناطق این شهرستان، گر چه به واژه ای وام داران شبیه بیت چریم هستند اما اکنون قادر بوده اند با اکران بخش کوچولوای از مظلومیت اهل بیت، یاد آن مصیبت ها را زنده نگه دارند.

اهمیت این تعزیه خوانی های آگاهی می داری را می شود از استقبال پرشور مردمان از هر تیره و قومی فهمید که در کنار یکدیگر اشک غم بر سالار شهیدان و اهل بیت مظلومش می ریزند.

*موکب ها، تکیه ها و نذری های حسینی

از شبیه حسینی که بگذریم هر نقطه و جا شهرستان شوش رنگ و بوی کربلایی به خود گرفته است؛ از طرفی حال و هوای محرم در این شهرستان با عطر کرامت قهوه دله های عربی ای عجین شده که در خیابان های این شهرستان فنجان های قهوه را به کام عزاداران حسینی منتقل میکنند تا به آنها خدا قوت نقل کرده باشند.

از طرف دیگر سیر موکب های حسینی و حرکت دنباله روی عزاداران شوشی به سمت آستان دانیال نبی، قلب هر بیننده ای را می فشارد تا این صفوف حسینی نیز فشرده تر شوند.

موکب منطقه ۱۰، موکب احمدآباد، مسجد موسی کاظم، اما سجاد، دعبل خزاعی، موکب زمین شهری شمالی و جنوبی و ده ها موکب دیگر در سطح شهرستان فضای شوش را در حضور دانیال نبی، کربلایی کرده اند.

در این میان از شربت و چای و قهوه و بوی اسفند موکب ها که بگذریم، مردمان شوش همگام با سایر شیعیان دنیا، برای امام خود نذر ادا می کنند؛ شب آخر ذی الحجه به رسم همیشگی اولین نذری امام حسین(ع) توسط شیخ طاهر صرخی، در روستای جریه سید راضی برپا می شود.

در این مراسم روضه خوانی با حضور علمای حوزوی از دزفول همچون آیت الله بیگدلی دزفولی، با شور حسینی هر چه تمام تر برپا می شود.

از آن تاریخ تا اربعین حسینی این مهمانیها در مناطق گوناگون شهرستان شوش ادامه مییابد؛ توزیع آش نذری یک و نیم تنی توسط هئیت عزاداران علی اصغر (ع)، قربانی کردن توسط ریش سفیدان عشایر تا برپایی نهار حسینی گسترده توسط هیئت عراقی های شوش نذوراتی است که همه ساله در این شهرستان به یاد مظلومان کربلا ادا می شود.

*پویش فرهنگی شهروند حسینی

در کنار این سنت ها و آیین های مذهبی، بزرگداشت فرهنگ ناب حسینی در عمل نکته توجه فعالان اجتماعی این شهرستان قرار گرفته است تا به این ترتیب هر کسی در جایگاه خود، به هر نحوی، خدمت قرار دهی شایسته برای امام خود باشد.

اجلاسهای مردمان نهاد و فعالان اجتماعی شهرستان، همه باهم، این تصمیم خود را با عنوان «پویش فرهنگی شهروند حسینی» عملی کردند.

آنها در این ایام سوگواری با برپایی ایستگاه های جمع آوری زباله و ترویج فرهنگ نظافت شهری، نقشی بی بدیل در فرهنگ سازی مدنی را ایفا کرده اند.

حسن ناصر، یکی از فعال اجتماعی شهرستان شوش در این رابطه نقل میکنید: پویش فرهنگی که با نگاهی بدیع به ظرفیت های دهه محرم توجه میکند وارد میدان پر درگیری فرهنگی شد تا این ظرفیت بالقوه، بالفعل شود.

وی ادامه می دهد: پویش فرهنگی با معرفی نقاط ضعف پذیرایی در مراسمات عزاداری و ارائه راهکارهای متناسب با آن، کار خود را از اولین روز محرم آغاز کرد؛ اقدامی که به یک جنبش فرهنگی مؤثر استانی مبدل شد.

این فعال فرهنگی شوش، اصلیترین علت همه جانبه شدن این اقدام فرهنگی را مشارکت آگاهانه خانواده محیط زندگی کرد به شکل یک تیم قوی و منسجم عنوان می کند و اضافه میکند: انتظار می رود روش ها و ایده های انجام شده که بسیار اثربخش بوده اند به شکل یک مقاله قابل پاسداری و ارائه به نقاط گوناگون کشور تهیه و تنظیم شود.

ناصر به اصلیترین اقدامات این پویش فرهنگی در دهه اول محرم اشاره می کند و توضیح می دهد: نصب پیام های فرهنگی در تمام هیئت ها و تکیه ها، برگزاری نذر کتاب جهت افتتاح کتابخانه های روستایی، برگزاری کمپین درب بطری با هدف گسترش فرهنگ تفکیک زباله و مدد به جامعه معلولان با به فروش رسان درب بطری ها و تهیه کرد ویلچر از اصلی ترین اقدامات صورت گرفته در این ایام سوگواری است.

وی همچنین توزیع پلاستیک زباله بین هیئت ها و تکیه ها، اجرای پانتومیم با هدف نبود ریزش زباله بر کف خیابان ها، تعلیم نحوه درست پذیرایی و خواست از مردمان جهت ریزش زباله در پلاستیک های انتخاب شد در خلال پذیرایی را از دیگر فعالیت های نقش «پویش فرهنگی شهروند حسینی» در شوش بر می شمارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، شوش به عنوان یک شهرستان مذهبی همه ساله در محرم پذیرای عزاداران حسینی از سراسر استان خوزستان است؛ وجود آرامگاه دعبل خزاعی شاعر اهل بیت، نبی دانیال (ع) و یادمان شهدای فتح المبین روح معنوی را در این شهرستان دمیده است.

————————————-

گزارش از: عارف شریفی صرخه

————————————-

با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد

گردآورنده: رها ج.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هر آن کو خاطر مجموع و يار نازنين دارد
««« »»»
سعادت همدم او گشت و دولت همنشين دارد

شناسنامه امروز و دیروز شوش در محرم/ حال و هوای شوش کربلایی است

TT / 112 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال