از راه اندازی موکب شباب الاهواز تا اجرای تعزیه ای با قدمت ۸۱ سال (۵ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

از راه اندازی موکب شباب الاهواز تا اجرای تعزیه ای با قدمت ۸۱ سال

همزمان با آمدن عاشورای حسینی مردمان منطقه لشکرآباد اهواز در عزای حضرت سیدالشهدا (ع) به سوگواری توجه کردند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   از افتتاح موکب شباب الاهواز تا اجرای تعزیه ای با قدمت ۸۱ سال

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از اهواز، در ماه محرم شیعیان و دوستداران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در سر تا سر جهان رخت عزا به تن می کنند و به سوگواری برای سرور و سالار شهیدان و شهدای کربلا توجه میکنند.

منطقه نهضت آباد که نام قدیمش لشکرآباد است و هنوز هم بیشتر مردمان این محله را با نام قدیمش می شناسند یکی از محلات کهنه اهواز است که از دیر باز در ایام محرم سیاهپوش می شود و اهالی خونگرم و میهمان نوازش به عزاداری برای حضرت سیدالشهدا (ع) توجه میکنند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   از افتتاح موکب شباب الاهواز تا اجرای تعزیه ای با قدمت ۸۱ سال

رهسپار این محله کهنه می شوم و پای در کوچه ها و خیابان هایی قرار میدهم که همه سیاهپوش حسین (ع) است از خیابان شهید خالد ماموسیان گرفته تا خیابان های امت، شهید حسینی و ابومسلم.

پذیرایی با حلوای محلی

وارد محله که می شوم بیشتر خانه ها بر در خود پرچم عزا نصب کرده و مغازه ها نیز سیاهپوش سیدالشهدا (ع) است و از برخی از آنها نیز نوحه های جانسوز عربی انتشار داده میشود.

بر اساس یک سنت دیرین در ماه محرم خیلی از خانه های لشکرآباد حسینیه می شوند و درب آنها همه روزه تا پاسی از شب باز است و هر کس در توان خود به پذیرایی از عزاداران حسینی توجه میکند که این کارها تا روز سوم شهادت شهدای کربلا ادامه دارد.

قدم که در خیابان ها و کوچه های لشکرآباد می نهم یکی اسفند دود می کند یکی با حلوای محلی به پذیرایی از عزاداران توجه میکند و یکی هم سقا می شود و به عزاداران آب می دهد.

برپایی موکب حضرت فاطمه زهرا (س)

وارد خیابان امت می شوم خیابانی که سیاهپوش است و در نقاط گوناگون به عزاداری توجه میکنند و موکب حضرت فاطمه زهرا(س) در کنار حسنیه حضرت فاطمه زهرا (س) در خیابان امت با سادگی وصف ناپذیری با چای و قهوه به پذیرایی از سوگواران حسینی و مردمان منطقه توجه میکند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   از افتتاح موکب شباب الاهواز تا اجرای تعزیه ای با قدمت ۸۱ سال

به خیابان ابومسلم می روم خیابانی که اوج دلدادگی اهالی مهربان و محب اهل بیت (ع) لشکرآباد در آن به نقطه اوج خود می رسد و هر کسی به هر طریقی که قادر هست ارادت خود را به ساحت مقدس سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ابراز می دارد.

موکب کف العباس (ع) در خیابان ابومسلم منطقه نهضت آباد (لشکرآباد) اهواز با حضور جوانان و نوجوانان اهوازی (شباب الاهواز) افتتاح شده و به پذیرایی از عزاداران و سوگواران حسینی توجه میکند.

پذیرایی در موکب ابوالاحرار

حسینیه ها و مواکب زیادی به عالیت ایام محرم بر پا شده که امروز نیز در روز شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یارانش مشغول عزاداری هستند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس   از افتتاح موکب شباب الاهواز تا اجرای تعزیه ای با قدمت ۸۱ سال

به همت تعدادی از جوانان اهوازی موکب ابوالاحرار در منطقه نهضت آباد (لشکرآباد) اهواز افتتاح شده و چای، شربت، خرما و نذورات دیگر را بین مردمان توزیع می کند.

قاسم باوی یکی از دست اندرکاران موکب ابوالاحرار در مکالمه با خبرنگار تسنیم در اهواز نقل میکنید: این موکب در خیابان ابومسلم کوچه شهید حسینی منطقه نهضت آباد از روز سوم محرم تا یازدهم محرم برپا است.

اجرای تعزیه روز دهم

وی با بیان اینکه همه هزینه های موکب ابوالاحرار بر عهده خودمان است، اضافه میکند: البته مردمان نیز نذورات خود را به این موکب می آورند که در بین عزاداران حسینی توزیع می شود.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس   از افتتاح موکب شباب الاهواز تا اجرای تعزیه ای با قدمت ۸۱ سال

امروز همچنین تعزیه ای در خیابان ابومسلم منطقه لشکرآباد اجرا شده که با استقبال گسترده مردمان روبرو شد که با راهنمایی یکی از جوانان به سراغ مسئول اجرای این برنامه می روم.

مهدی البرزیان، مسئول موکب کف العباس (ع) نیز با بیان اینکه تئاتر خیابانی با عنوان روز دهم هر ساله در روز عاشورا انجام می شود، ادامه می دهد که این تئاتر خلاصه ای از کل اتفاقاتی است که در روز عاشورا در کربلا رخ داد.

افتتاح دسته دمام خانمی

وی با اشاره به قدمت تعزیه روز دهم ادامه می دهد: این تعزیه از سال ۱۳۱۴ تا کنون هر ساله اجرا می شود که امسال نیز با استقبال مردمان روبرو شد.

تعدادی از جوانان در یک ایستگاه صلواتی مشغول خدمات منتقل کنی هستند که علیرضا سیاحی مسئول فرهنگی مسجد المومنین لشکرآباد با بیان اینکه این ایستگاه از سوی مسجد افتتاح شده، نقل میکنید: هیئت مسجد المومنین در شب های محرم با افتتاح دسته دمام خانمی به عزاداری توجه میکنند، ایستگاه صلواتی این مسجد نیز از اول تا سیزدهم محرم پذیرای سوگواران حسینی است.

گزارش از حسین یزدی

**************************

تهیه شده توسط: كاوه ق.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلم اميد فراوان به وصل روی تو داشت
««« »»»
ولی اجل به ره عمر رهزن امل است

از راه اندازی موکب شباب الاهواز تا اجرای تعزیه ای با قدمت ۸۱ سال (۵ عکس)

TT / 108 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال