مناسب ترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید! (۱۰ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

برترین هلیکوپترهای جنگی جهان را بشناسید!

هلیکوپترهای تهاجمی درجهان به روز وظایف فرق می داری را بر عهده دارند که کمترین آنها حملات غافلگیرانه مانند نابودی اسامه بن لادن است. حفاظت از اشخاص مهم در طول مسافرت، پشتیانی گردان های زرهی، حفاظت از قافله های مهم حمل تسلیحات و برتری هوایی در جنگ هایی میانی از جمله اصلی ترین کاربردهای آنها است.
مجله سخت افزار – امیرحسین آریایی: سالها به طول انجامید تا مهندسان ارتش های دنیا متوجه آن شوند یک یک هلیکوپتر تهاجمی علاوه بر تسلیحات خود نیازمند تکنولوژیهای مدرن روز و تجهیزات پیچیده کامپیوتری است.
هلیکوپترهای تهاجمی درجهان به روز وظایف فرق می داری را بر عهده دارند که کمترین آنها حملات غافلگیرانه مانند نابودی اسامه بن لادن است. حفاظت از اشخاص مهم در طول مسافرت، پشتیانی گردان های زرهی، حفاظت از قافله های مهم حمل تسلیحات و برتری هوایی در جنگ هایی میانی از جمله اصلی ترین کاربردهای آنها است.
کلکسیون Military Today که ید طولانی در انتخاب خوب ترینهای دنیا دارد، اینبار نیز دست به کار شده و در آخرین ویرایش از لیست ۹ هلیکوپتر تهاجمی برتر دنیا تغییراتی را صورت داده است. این هلیکوپترها همگی در خدمت ارتش های دنیا حضور دارند و تنها نام محصولاتی گفته شده است که هم اینک در خدمت هستند.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید!
پارامترهای بسیاری در این مقاله دخیل شده اند که حتی مهارت خلبانان از جمله آنها بوده است. متاسفانه اطلاعات مهم کامپیوتری در بسیاری از هلیکوپترهای مورد بحث کاملا محرمانه است و حتی تصاویر داخلی از کاکپیت آنها نیز در دست نیست! هلیکوپترهای تهاجمی همواره هزینه های بسیار بالایی را در زمینه های تولید به خود اختصاص می دهند.
Boeing AH-64E Apache Guardian ایالات متحده

مجددا هلیکوپتر تهاجمی و فوق مدرت آپاچی در صدر لیست کلکسیون Military Today قرار گرفته است. آپاچی بعنوان مدل ۷۷ توسط شرکت بالگردسازی هیوز و در قالب برنامه بالگردهای تهاجمی پیشرفته ارتش کشور آمریکا و جهت جایگزینی هلیکوپتر ای‌اچ-۱ کبرا طراحی شد. آپاچی که نخستین بار در تاریخ ۳۰ سپتامبر ۱۹۷۵ به پرواز درآمد در بر می داری یک حسگر نصب شده در دماغه بالگرد است که نقش جستجو برای یافتن اهداف و سیستم‌های دید در شب را ایفا می‌کند.

تسلیحات آپاچی شامل یک توپ ۳۰ میلی‌متری (۱٫۲ اینچی) ام۲۰۳ که بین دو چرخ فرود اصلی در زیر بدنه جلویی بالگرد نصب شده‌است به همراه معمولاً مخلوطی از موشک‌های ضد زره ای‌جی‌ام-۱۱۴ هلفایر و غلاف راکت‌های هیدرا ۷۰ است که روی ۴ غلاف تسلیحات روی بال‌های بالگرد نصب می‌شوند. ای‌اچ-۶۴ در بر می داری چند سیستم پروازی پشتیبان برای زیاد کردن احتمال دوام در نبرد می‌باشد و افزایش احتمال زنده ماندن خدمه در سقوط اولویت بالایی دارد. چند کشور عربی از جمله عربستان، مصر و امارات نیز این بالگرد را تحت اختیار دارند.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید!
جالب است آگاهی بدارید که طبق قوانین ارتش آمریکا، نیروی زمین این کشور قادر به بهره گیری از هواپیماهای جنگی نیست و آپاچی به منظور جایگزین شدن با کبری شناسانده شد. دلیل آن هم هجومهای هوایی سنگین به دستگاه های زرهی بود که مدیریت آن تمام و کمال در دست نیروی زمینی باشد. نسخه جدید این بالگرد در بر می داری تغییراتی در سامانه نشانه قرار دهی دیجیتالی و هجومهای ساکت است.
Bell AH-1Z Viper ایالات متحده

دومین هلیکوپتر تهاجمی لیست میلیتاری تودی به یک بالگرد ترسناک از آمریکا اختصاص دارد. ی‌اِچ-۱زد وایپر بالگرد تهاجمی دو موتوره و چهار پره ساخت شرکت بل است که این مدل پیشرفته مدل بِل اِی‌اِچ-۱دبلیو سوپر کبرا است که برای نیروی تفنگداران دریایی کشور آمریکا طراحی شده است. نسخه اولیه این هلیکوپتر در سال ۲۰۱۰ معرفی و در سال ۲۰۱۲ وارد خدمت شد. این هلیکوپتر در بدنه خود از متریال های آپاچی نیز بهره می برد و جایگزین قدرتمند هلیکوپتر کبری است.

کبری در طول جنگ تحمیلی ساله کشورمان بارها کامیاب به عقب نگاه داشتن ستون های زرهی شده و برای مدت ها تهاجم کشور عراق را درهم کوبید تا در این زمان بدست آمده نیروهای داخلی سامان دهی شوند. کشورمان در پیش از انقلاب تعداد زیادی از کبری ها را خریداری کرده و خوشبختانه این هلیکوپتر بسیار بهتر از نمونه های تولید شوروی که در اختیار کشور عراق بود عمل کرد.
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید!
Bell AH-1Z Viper به یک سیستم مادون قرمز برای نابودی گرمای موتور مجهز شده است و یک توپ ۲۰ میلی متری، راکت انداز هلفایر ضد تانک نیز بر روی آن نصب گشته. این هلیکوپتر قادر به مهار موشک های هدایت شونده، سامانه کاملا دیجیتالی رویت و معرفی هدف، ردیابی کامپیوتری و درگیری با کمترین زمان است.
Kamov Ka-52 Hokum-B روسیه

روسیه در سالهای بسیار زیاد همچنان از هلیکوپترهای تهاجمی پیشین خود بهره میگرفت که طراحی برخی از آنها به شوروی سابق باز می گشت. روسیه در این سالها تمرکز اصلی خود را معطوف به تولید جنگنده های جدید کرده بود اما با توجه به احساس نیاز به یک هلیکوپتر مدرن و تهاجمی، کاموف یا KA-52 طراحی و در سال ۲۰۰۸ شناسانده شد.

کاموف ۵۲ نسخه بهبود یافته کاموف ۵۰ بود که غرب از جزئیات آن نیز با خبر شده بود. تا سال ۲۰۱۲ تنها ۳۰ فروند از این هلیکوپتر به ارتش روسیه تحویل داده شد و دلیل آن نیز معضلات مالی این کشور خبر داده شد. کا ۵۲ برای درگیری در هر شرایط آب و هوایی طراحی شده است و سامانه های دید در شب و هدف گیری کامپیوتری در نسخه های جدید آن نصب شد.
تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید!
به خاطر بهره گیری از فناوری Contra Rotating حتی در صورت زیان دیدن یکی از موتورها، هلیکوپتر با یک موتور به فعالیت پرداخته و وجود دو ملخ در مانور پذیری آن تاثیر بسیار زیادی دارد. (در این قسمت مهندسان هوانوردی به طبع توضیحات خوب تری را ارئه خواهند کرد).
کاموف جدید قادر هست میدان نبرد را از طریق یک کامپیوتر مستقل مدیریت کرده و اطلاعات جنگی را برای دیگر نمونه های مشابه خود ارسال نماید. یک توپ ۳۰ میلی متری بر روی آن نصب شده است و بدنه در برابر گلوله های ۲۳ میلی متری نیز مقاوم است. همچنین تا ۱۲ موشک ضد تانک Vikhr نیز در تسلیحات آن قابل نصب است.
Mil Mi-28 Havoc روسیه

هلیکوپتر میل ۲۸ که برخی نام ابلیس را بر روی آن نهاده اند، هلیکوپتر تهاجمی روسی است که ستون فقرات بالگردی این کشور نیز به حساب مییاید. میل ۲۸ یک بالگرد تهاجمی روسی جهت مقابله با اهداف زمینی زره‌پوش و اهداف هوایی کم‌سرعت در روزوشب و تمام وضعیت‌های آب‌وهوایی است. این بالگرد ۴ پره مجهز به به دو موتور توربو شفت با قدرت۲۲۰۰ اسب بخار می‌باشد. کار بر روی طراحی میل ام آی-۲۸ در سال ۱۹۸۰ آغاز شد و اولین پیش‌نمونه آن در نوامبر ۱۹۸۱ به پرواز درآمد.

در سال ۲۰۰۶ اولین فروند از آن به نیروی هوایی روسیه تحویل داده شد. پیش بینی می‌شود این بالگرد تا سال ۲۰۱۶ جایگزین میل می ۲۴ شود. آخرین اطلاعات حاکی از آن است که تا کنون نزدیک به ۶۰ فروند از آن تولید شده و کشور ونزوئلا نیز از دارندگان است.
تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید!
دو کاکپیت آن به شدت محافظ شده است و جالب است آگاهی بدارید که یک سامانه فرار اضطراری نیز برای آن انتخاب شده است که خلبانان را نجات می دهد. این بالگرد به مجموعه‌ای از سامانه‌های الکترواُپتیکی برای دیده بانی و هدفگیری مجهز شده است و این تجهیزات عبارتند از: یک فاصله یاب لیزری، جوینده هدف نشان قرار دهی شده بالیزر، دوربین تلویزیونی با سطح نوری پایین، برای انجام عملیات شبانه و یا شرایط کمترین نور طبیعی روزانه، دستگاه نمایشگر Head Up و دستگاه هدف گیری مستقر بر روی کلاهخود خدمه پروازی.
این بالگرد به سامانه یکپارچه تمام دیجیتال «بی آر یی او-۲۸ان» (BREO-28N) با قدرتمندی عملیات روزانه و شبانه و همه شرایط گاز زنی و در کل شش نمایشگر چند منظوره کریستال مایع (سه عدد در کابین هر یک از خدمه) مجهز است.
Eurocopter Tiger فرانسه/آلمان

پنجمین هلیکوپتر تهاجمی لیست محصولی مشترک بین آلمان و فرانسه است. نخستین پیش‌نمونه این هلیکوپتر در سال ۱۹۹۱ به پرواز درآمد اما مورد استفاده قرار دهی رسمی آن در هوانیروز آلمان و فرانسه تا سال ۲۰۰۳ به طول انجامید. این هلیکوپتر تهاجمی محصول نهایی پروژه مشترک آلمان و فرانسه در زمان جنگ خنک برای تولید یک هلیکوپتر ضدتانک کارآمد است که بتواند در برابر حمله نیروهای زمینی شوروی به اروپای غربی ایستادگی کند. به این منظور بخش‌های هلیکوپترسازی شرکت فرانسوی آئروسپاسیال و شرکت آلمانی دایملر-بنز در هم ادغام شده و یوروکوپتر را بوجود آوردند.

بعد از فروپاشی شوروی و پایان جنگ خنک آلمان و فرانسه بر آن شدند این پروژه را برای ساخت یک هلیکوپتر جنگنده چند منظوره ادامه دهند که بتواند علاوه بر شکار تانک‌ها و زرهپوش‌های دشمن در نقش های دیگری چون پشتیبانی نزدیک هوایی از نیروهای زمینی خودی، عملیات‌های معرفی مسلح در میدان جنگ و اسکورت بالگردهای دیگر نیز کارآمد باشد. تایگر در آلمانی Tiger و در فرانسوی Tigre نگاشته می‌شود و به معنی ببر است. نام این بال‌گرد به پیروی از سنت فرانسوی‌ها در نام‌گذاری بال‌گردهای خود به نام جانداران تیزرو انتخاب شده‌است.
تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید!
باستانی که در نامگذاری هلیکوپترهای سرشناس فرانسوی همچون پوما، غزال و آلوئت رعایت شده بود. تایگر نخستین بالگرد اروپایی است که به طور کامل با ترکیبات کامپوزیتی ساخته شده‌است. این هلیکوپتر از ویژگی‌های پیشرفته دیگری چون کابین خلبان شیشه‌ای، فناوری‌های پنهان‌کاری و مانورپذیری بالا برخوردار است و در طول عمر کوتاه فعالیت خود ماموریت‌های جنگی متعددی را در افغانستان، لیبی و مالی به انجام رسانده‌است. این هلیکوپتر هم‌اکنون در نیروهای مسلح چهار کشور آلمان، فرانسه، اسپانیا و استرالیا در حال فعالیت است.
Z-10 چین

چینی ها به کپی از دیزاینهای غربی و شرقی شهره هستند، ششمین هلیکوپتر تهاجمی لیست را به خود اختصاص داده اند. این هلیکوپتر با مددهای فراوان از دو کمپانی Eurocopter و Augusta به تولید رسیده و اولین هلیکوپتر تهاجمی تولید این کشور است. برخی منابع مدعی آن شده است که این هلیکوپتر را دفتر طراحی کاموف در روسیه طراحی کرده است. مدل های اولیه در سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ به ارتش این کشور تحویل داده شده است.

ماموریت های اصلی Z-10 در زمینه مبارزه با ستون های زرهی و برتری میدان نبرد است؛ با این حال چند ویژگی به منظور چالشهای هوا به هوا نیز در آن جای داده شده است. بدنه Z-10 به منظور کاهش سطح مقطع راداری به طور سراشیب طراحی شده است. کاکپیت خلبان به وسیله یک زره قطور محافظت می شود. این بالگرد به یک توپ ۳۰ میلی متری مجهز و موشک های TOW-2A مجهز شده است.
تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید!
همچنین موشک های نصب شده بر روی آن توانایی مهار کامپیوتری و درگیری با تانک را در بر می دارند. Z-10 قادر هست راکت های غیر هدایت شونده را نیز بر روی خود حمل نماید. خلبان ها به سامانه دیجیتالی هدف کشف کنی و دید در شب مجهز شده اند.
سیستم معرفی دوست یا دشمن ( IFF ) در WZ-10 به گونه ای طراحی شده است که بتواند در جنگ های بسیار شلوغ نیست به درستی عمل نماید. Z-10 قادر به طبقه بندی و الویت قرار دهی دشمنان به وسیله کامپیوتر است. حداکثر ۱۶ موشک توسط این هلیکوپتر قابل حمل هستند. نمایشگرهایی بر روی این کلاه نصب شده که شبیه به نمایشگر های کلاه خلبان در AH-64 آپاچی است.
Denel AH-2 Rooivalk آفریقای جنوبی

شاید تعجب کنید اگر یک هلیکوپتر تهاجمی ساخت آفریقای جنوبی را در لیست مشاهده نمائید. اما این بخش از اتحادیه تولید کننده بسیاری از تسلیحات ارتشی دنیا است که بسیاری از کشورها از آن بهره میگیرند! بالگرد تهاجمی ساخت شرکت دنل اویشن کشور آفریقای جنوبی است.اولین فروند از این بالگردها در ژوئیه سال ۱۹۹۹ میلادی به اسکادران شانزدهم مستقر در پایگاه نیروی هوایی بلومسپریت تحویل داده شد.این بالگردها سرانجام در پایان سال ۲۰۰۵ میلادی به قدرتمندی عملیاتی اولیه (IOC) دست کشف کردند.نیروی هوایی آفریقای جنوبی (SAAF) دوازده فروند از گونه AH-2A آن را پیشنهاد داده است.

در سال ۲۰۱۱ این بالگردهای به مرحله دقیق از عملیات جنگی رسیده و به طوری مجلسیتر مورد بهره برداری قرار گرفتند. این بالگرد مهندسی معکوس از هلیکوپتر پوما نیز به حساب مییاید. یک توپ ۲۰ میلی متری برای آن انتخاب شده است.
تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید!
AH-2 در بر می داری یک سیستم دیجیتالی تشخیص هدف و ردیابی سیستم است. این هلیکوپتر قادر هست ۱۶ موشک TOW را حمل نماید. موشک ضد تانک بومی Mokopa نیز در لیست پشتیبانی آن قرار دارد. اسکورت و نقش نفوذ عمیق، حملات هوایی بر علیه نیروهای زرهی متعدد، حمله زمینی مستقل، معرفی مسلح و آتش ناگهانی از جمله کاربردهای تعریف شده برای این هلیکوپتر است.
به خاطر معضلات مالی تنها ۱۱ یا ۱۲ فروند از آن به مرحله تولید رسیده است. با توجه به ظاهر و بدنه باریک آن، نشانه گرفتن این هلیکوپتر کار چندان راحتی نیست. متاسفانه اطلاعات چندانی از ویژگی های خاص Denel AH-2 Rooivalk در دست نیست.
Augusta A129 Mangusta ایتالیا

هشتمین انتخاب کلکسیون Military Today یک هلیکوپتر عجیب است چرا که می توان آن را آپاچی آمریکایی آگاهی داشت که توسط ایتالیا تولید می شود. با این حال بسیاری از امکانات و مشخصات آنها با یکدیگر فرق می دارد. A129 اولین هلیکوپتر تهاجمی است که در غرب اروپا تولید می شود. این هلیکوپتر برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ شناسانده شد اما در پایان سال ۱۹۹۲ تولید آن به علل معضلات مالی متوقف شد و هلیکوپترهای تولید شده تا آن زمان، به ارتش ایتالیا تحویل داده شد.

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید!
کمی بعد این هلیکوپتر به استاندارهای بین المللی جدید شد. این هلیکوپتر تهاجمی در بر می داری وزن پایینی است از این رو زره جابجا شده توسط آن کمتر از همتایان است. اما تیغه های آن در برابر شلیک گلوله های ۳۰ میلی متری مقاوم است.
نقش اصلی این هلیکوپتر در میدان نبرد درگیری با تانک و ستون های زرهی است. راکت های مطرحی مانند Hellfire و TOW یا استینگر بر روی آن قابل نصب است. در حال حاضر کشور ترکیه به طراحی یک هلیکوپتر بومی مشغول است که مشتق شده از Mangusta است.
Mil Mi-24 Hind روسیه

آخرین هلیکوپتر این لیست را برخی به ارابه ابلیس می نامند. میل ۲۴ نوعی بالگرد تهاجمی سنگین روسی است. میل-۲۴ علاوه بر آن‌که به چند تیربار و جایگاه‌های حمل راکت و موشک مجهز است، ظرفیت حمل ۸ سرباز مسلح را هم در بر می دارد و در واقع یک هلیکوپتر ترابری نیز محسوب می‌شود و از این نظر قابل مقایسه با هیچ بالگرد جنگنده دیگری نیست. این بالگرد زره‌پوش دوموتوره در شرکت میل طراحی شده و از سال ۱۹۷۲ مورد استفاده اتحاد جماهیر شوروی و وارثان آن و بیش از ۳۰ کشور دیگر دنیا قرار گرفته‌است.

خلبانان شوروی به این بالگرد لقب «تانک پرنده» را داده‌اند. لقبی که اشاره به قدرت آتش فوق‌العاده بالا، و استقامت و حفاظت زرهی عالی این بالگرد اشاره دارد. مدل‌های صادراتی میل-۲۴ از قابلیت‌های کمتری نسبت به مدل‌های مورد استفاده شوروی و هم‌پیمانان نزدیک شوروی برخوردارند و میل-۲۵ و میل-۳۵ نامیده می‌شوند. در طراحی میل به عامل سرعت بسیار پرداخته شده بود و درسال ۱۳ آگوست ۱۹۷۵ میل-۲۴ قادر بود رکورد سرعت ۳۳۲٫۶۵ کیلومتر در ساعت را به نام خود به تصویب رساند.
تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید!
در ۲۱ سپتامبر ۱۹۷۸ میل-۲۴ رکورد قبلی خود را با رسیدن به سرعت ۳۶۸٫۴ کیلومتر در ساعت شکست که این رکورد در سال۱۹۸۶ به وسیله هلیکوپتر لینکس انگلیسی شکسته شد. کشور عراق در سال ۱۹۷۷ برای نخستین بار ۱۲ فروند میل-۲۵ (مدل صادراتی میل-۲۴) را پیشنهاد داده بود که تا پیش از شروع جنگ با کشورمان هشت فروند آن به ارتش کشور عراق تحویل شده و یکی از آن‌ها ۱۵ روز پیش از شروع رسمی جنگ توسط یک اف-۱۴ ایرانی سرنگون شده بود.
در طول جنگ هشت‌ساله عراقی‌ها در چند پیشنهاد جداگانه تعداد بیشتری میل-۲۵ را پیشنهاد دادند. هرچند روس‌ها در تحویل این بالگردها به کشور عراق بسیار کند عمل می‌کردند چون خودشان نیاز مبرمی به میل‌های بیشتر برای حمایت از نیروهای خود در جنگ افغانستان داشتند. در تابستان سال ۱۳۶۱ زمانی که جنگ کشورمان و کشور عراق به اوج خود رسید حدود ۲۰ بالگرد میل-۲۵ در کشور عراق فعال بود. این بالگردها در اختیار یکی از واحدهای هوانیروز کشور عراق واقع بود که از قدرتمند ترین و وفادارترین خلبانان به حکومت تشکیل می‌شد.

*با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد*

گردآوری توسط: شادی س.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اگر نه باده غم دل ز ياد ما ببرد
««« »»»
نهيب حادثه بنياد ما ز جا ببرد

مناسب ترین هلیکوپترهای جنگی دنیا را بشناسید! (۱۰ عکس)

TT / 310 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال