اصفهان در شام غریبان امام حسین(ع)، زینب وار به عزا نشست


با دیگران به اشتراک بگذارید

اصفهان در شام غریبان امام حسین(ع)، زینب وار به عزا نشست

دلسوختگان اهل بیت (ع) در اصفهان در آخرین ساعات روز عاشورا مراسم شام غریبان امام حسین (ع) را با رسوم خاصی همچون برافروختن شمع و سینه خانمی در بقاع متبرکه و مزار شهدا به انجام رساندند.

تصویر و عکس   اصفهان در شام غریبان امام حسین(ع)، زینب وار به عزا نشست

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از اصفهان، شام غریبان یکی از سنت های دیرینه ای است که در شامگاه عاشورای حسینی به انجام رسانده میشود. در این مراسم آنچه پس از شهادت امام حسین (ع) بر کاروان کربلا گذشت و توسط حضرت زینب(س) با مقتل خوانی بازگو شد با رسوم و رسوم خاصی روایت می شود.

هرساله در آخرین ساعات روز عاشورا در همه شهرهای کشور این رسم دیرینه با رسوم خاصی همچون برافروختن شمع، شب زنده داری و سینه خانمی در بقاع متبرکه و سر مزار شهدا به انجام رسانده میشود.

از قدیم در اصفهان در جوار بسیاری از امامزاده ها و جاهای متبرک و مذهبی در کنار برپایی مهمانیهای مخصوص ای همچون احیا و سینه خانمی، برگزاری شام غریبان نیز مرسوم بوده است.

امشب نیز در مکان مکان این استان پهناور هرکس به شیوه ای شب عاشورا را در غم شهادت اباعبدالله الحسین(ع) و اسارت خاندانش سپری می کند.

در بسیاری از محلات کهنه غرب اصفهان قافله های نمادین پس از اجرای تعزیه پس از نماز مغرب و عشا به راه افتاده و در بخشی از این کاروان ها اسارت کودکان و بانوان به اکران قرار داده شد.

همچنین در این قافله ها عده ای برای رسیدن به حاجات خود شمع، نان و حلوا، غذا و غیره نذر کرده و در هر گذری که از آن عبور می کنند حاملان طبق ها با خواندن ابیاتی اطراف شهادت حسین(ع) مقداری از آن را بین مردمان انتشار میدهند.

در کنار این مراسم ها آتش زدن نمادین خیمه ها نیز شبیه سازی شده و مردمان بسیاری برای تماشای صحنه های عاشورا و آنچه یزیدیان بر خاندان عصمت و طهارت روا داشتند، گرد خیمه ها جمع شده و همراه با تعزیه خوانان ناله سر می دند.

گلستان شهدای اصفهان نیز که یکی از بزرگترین محافل برگزاری مراسم شام غریبان است امشب در غم غربت امام حسین(ع) مشکی بر تن کن و میزبان عزادارانی شد که در این فضای معنوی به یاد شب غربت کاروان کربلا شمع برافروختند.

______________________

تهیه و تدوین: شهباز ق.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو دل در زلف تو بسته‌ست حافظ
««« »»»
بدين سان کار او در پا ميفکن

اصفهان در شام غریبان امام حسین(ع)، زینب وار به عزا نشست

TT / 54 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات