http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

مراسم گل گیری در بیجار، نماد اوج عزا و فضای حزن آلود دشت کربلا + تصاویر (۶ عکس)

مراسم گل گیری در بیجار، نماد اوج عزا و فضای حزن آلود دشت کربلا + تصاویر (۶ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

مراسم گل گیری در بیجار، نماد اوج عزا و فضای حزن آلود دشت کربلا + تصاویر

در هر یک از نقاط کشورمان اسلامی آئین‌های مخصوص ایام محرم، با شکوه خاصی برگزار می‌شود که یکی از آئین‌ها در این زمینه که ثبت ملی شده مهمانی گل‌گیری در شهرستان بیجار است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   مهمانی گل گیری در بیجار، نماد اوج عزا و فضای حزن آلود دشت کربلا + تصاویر

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از بیجار، با آمدن ماه محرم و صفر هر یک از شهرهای مختلف در استان کردستان مطابق با آئین ها و رسوم خاص خود به عزاداری امام حسین(ع) و یارانش توجه میکنند.

مردمان این استان متدین که از پیروان دو مذهب تشیع و تسنن هستند، در ایام مختلف به مخصوص در ماه محرم، با برگزاری مهمانی و دسته جات عزاداری، ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان، امام حسین(ع) ابراز می کنند و هم زمان با آمدن ایام سوگواری آن حضرت، جامه مشکی به تن کرده و بیرق های عزا و ماتم را بر سر در منزل خود نصب می کنند.

یکی از آئین ها و مهمانی خاص این ایام، مهمانی گل گیری در شهرستان بیجار است که در چهارمین همایش ثبت ملی آثار در آذر ماه سال ۹۰، در فهرست آثار معنوی استان کردستان به ثبت رسید.

این آئین که ویژه مردمان منطقه گروس است و ریشه در عقاید تاریخی و اسلامی مردمان بیجار دارد، همه ساله با حضور عزاداران حسینی در شهرستان بیجار و روستاهای پیرامون آن، در روز عاشورا به انجام رسانده میشود و عزاداران و سیه پنهان کن حسینی، با مالیدن گل به سر و روی خود نهایت غم و اندوه خود را نسبت به آن حضرت ابراز می کنند.

آئین گل گیری در بیجار به روایت افراد محلی و بر اساس باورها و قصه های گذشته، ماجرا از آن دارد که در روزی که امام حسین(ع) به شهادت رسید، اجدادشان برای مدد به ایشان راهی دشت کربلا شدند اما در میانه راه خبر شهادت آن امام بزرگوار را شنیدند و با مالیدن خاک به سر و روی خود عزاداری کردند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   مهمانی گل گیری در بیجار، نماد اوج عزا و فضای حزن آلود دشت کربلا + تصاویر

در روز عاشورا همه دوستداران عصمت و طهارت(ع) خود را از روستاها و شهرهای مختلف به بیجار منتقل میکنند تا با شرکت در مهمانی گل گیران، عزاداری کنند.

خاک این گل از نوع رس است و از اراضی گندم زارهای پیرامون بیجار آماده میشود که بعد از از صافی گذراندن و ترکیب شدن با آب و گلاب، در ظرف های گوناگونی ریخته می شود و در اختیار هیئت های مذهبی قرار می گیرد تا گل گیران حسینی، آن را به سر و روی خود بمالند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   مهمانی گل گیری در بیجار، نماد اوج عزا و فضای حزن آلود دشت کربلا + تصاویر

آئین گل گیری در بیجار بی شباهت به فضای حزن و اندوه در صحرای کربلا نیست، چرا که نمادی از غربت و حزن و اندوه کودکان یتیم و اسیر دشت کربلاست.

گل گیران در طول مسیر حرکت خود به هر مسجدی که برسند، وارد مسجد می شوند و با خواندن "عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، مهدی صاحب زمان(عج)، صاحب عزاست امروز" مصیبت کربلا را به حضرت قائم(عج) تسلیت می گویند.

نواختن موزیک با طبل و سنج از دیگر آئین های عزاداری در این شهر است که در میان هیئت های عزاداری در بیجار به چشم می خورد.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس   مهمانی گل گیری در بیجار، نماد اوج عزا و فضای حزن آلود دشت کربلا + تصاویر

انتشار نذورات، طبخ کرد غذا و انتشار آن در میان مردمان و به مخصوص نیازمندان، انتشار خرما، شربت و شیر داغ در بین عزاداران، مشکی بر تن کردن و مشکی پوشی در و دیوار مساجد، قربانی کردن گاو و گوسفند در هیئت های عزاداری، برپایی نمادین رود خونین کربلا، تشکیل حلقه عزا در مقابل مساجد و تکایا، زنجیر خانمی، سینه خانمی، حرکت علم و بیرق عزاداری، گهواره علی اصغر، عزاداری با پای برهنه، مجالس روضه خوانی و برپایی تعزیه از دیگر آئین و رسوم مردمان منطقه گروس در ایام محرم است.

بعد از اقامه نماز ظهر عاشورا و اتمام مهمانی عزاداری، شیفتگان آن حضرت هنگام بازگشت به مسجد، شاهد به آتش کشیده شدن خیمه های امام حسین(ع) و یارانش توسط شمر هستند و این امر ماجرا از وقتی دارد که بعد از به شهادت رسیدن امام حسین(ع)، سپاه دشمن خیمه های سرور و سالار شهیدان و یاران با وفایش را به آتش می کشند.

بعد از عزاداری در روز عاشورا، غروب آن روز مردمان در مساجد و حسینیه شهر گرد هم می آیند و با برگزاری مهمانی شام غریبان و خواندن زیارت عاشورا به سوگ می نشینند و اشک می ریزند. اغلب مردمان این دیار به اعتقادات دینی و مذهبی و شعائر اسلامی بسیار پایبند هستند و از این رو در زنده نگه داشتن عاشورای حسینی که در دشت کربلا به وقوع پیوست، بسیار متعصب و متاثرند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس   مهمانی گل گیری در بیجار، نماد اوج عزا و فضای حزن آلود دشت کربلا + تصاویر

مهمانی تشت قرار دهی در سریش آباد

این مهمانی که خاص منطقه سریش آباد در استان کردستان است، همه ساله پیش از شروع ماه محرم با حضور عزاداران حسینی در مساجد و تکایا به انجام رسانده میشود.

بستن آب به روی امام حسین(ع) و یارانش و ایثارگری سقای کربلا در منتقل کردن آب به لب تشنگان، نشانگر قداست و ارزش والای آب در فرهنگ شیعیان است و این امر در برخی از مناطق کشور به صورت رسوم و رسوم مانند تشت قرار دهی در سریش آباد، انعکاس کشف کرده است.

تشت آب نماد مشک سقای کربلا و نمادی از آب رود فرات است که به روی امام حسین(ع) و یارانش بسته شد و عزاداران حسینی با سینه خانمی و زنجیر خانمی در گرداگرد این تشت آب، به سوگواری آن حضرت می نشینند و در روز عاشورا آب تشت را در بین حاجت مندان توزیع می کنند.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس   مهمانی گل گیری در بیجار، نماد اوج عزا و فضای حزن آلود دشت کربلا + تصاویر

— براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد —

نگارنده : فرخ ز.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پيمان شکن هرآينه گردد شکسته حال
««« »»»
ان العهود عند مليک النهی ذمم

مراسم گل گیری در بیجار، نماد اوج عزا و فضای حزن آلود دشت کربلا + تصاویر (۶ عکس)

TT / 145 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
بروزرسانی جدید بازی DOOM حالت Arcade را به بازی اضافه کرد
فال روزانه : فال امروز 1 آبان
استخدام بازاریاب با مزایای عالی در شرکت همدل بهاران
عکس گلشیفته فراهانی بغل محسن نامجو و زهرا امیر ابراهیمی
استخدام شابلون زن ماهر با حقوق عالی در تهران
نوشیدن آب یخ چه بلایی سر بدن می آورد
بازار به نفت 50 تا 60 دلاری عادت می کند؟
چه خطری در کمین دستگاه های قابل شارژ است؟
استخدام راننده جرثقیل پایه یک و ویژه در تهران
آرزوی کودک سرطانی با گشودن دروازه پرسپولیس برآورده شد
ساخت صفحات E-Ink تمام رنگی بوسیله‌ی مواد انعطاف پذیر
استخدام سرپرست انبار در شرکت معتبر در محدوده کرج و شهریار
نبش قبر یک زن پس از شنیدن صداهایی از درون آن! (عکس)
نگاه بدبینانه بانک جهانی به توافق اوپک برای تقویت قیمت نفت
۱۰ بازی پرفروش آمریکا در ماه سپتامبر؛ بازی‌های ورزشی در صدر
معرفی برترین موبایل های ۴G
استخدام بهیار | شنبه ۱ آبان ۹۵
دانلود قسمت ۴ چهارم سریال رویای فرمانروای بزرگ با لینک مستقیم شبکه نمایش
تست باتری گوشی گوگل پیکسل XL انجام شد
استخدام بازاریاب حرفه ای فروش در شرکت برنا ارتباط کوثر