سوگواری مردم سرزمین آفتاب در شام غریبان امام حسین(ع) (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

سوگواری مردم سرزمین آفتاب در شام غریبان امام حسین(ع)

مردمان استان مرکزی در شام غریبان امام حسین(ع) با برگزاری آئین شام غریبان به سوگواری و عزاداری توجه کردند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   سوگواری مردمان سرزمین آفتاب در شام غریبان امام حسین(ع)

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از اراک، شام غریبان از رسوم و سنن دیرینه ای است که در شامگاه عاشورای حسینی و هم نوا با بانوان و کودکان و اهل بیت امام حسین(ع) به انجام رسانده میشود که در این مهمانی حین مقتل خوانی خطبا و مدیحه سرایی ذاکران اهل بیت(ع)، مردمان با روشن کردن شمع به یاد غربت و صحرای تاریک کربلا در شامگاه شهادت حسین بن علی(ع) به عزاداری توجه میکنند.

هرساله در آخرین ساعات روز عاشورا در شهرهای استان مرکزی، سرزمین آفتاب این رسم دیرینه با رسوم خاصی همچون برافروختن شمع، شب زنده داری و سینه خانمی در بقاع متبرکه، مساجد و تکایا و گلزار شهدا به انجام رسانده میشود.

امشب در مکان مکان این استان در مساجد و تکایا و حسینیه ها هرکس به شیوه ای شب عاشورا را در غم شهادت سیدالشهدا(ع) و اسارت خاندان تمیزش سپری می کند.

براساس گزارش خبرنگاران تسنیم از شهرهای گوناگون استان مرکزی، مهمانی نخل برداری در خمین و تفرش، آتش زدن نمادین خیمه ها در اراک و ساوه، محله گردی دسته جات عزاداری در سوگ امام غریبان در شهرهای استان مرکزی از عصر روز عاشورا به انجام رسانده شد.

در برخی مناطق اراک و شهرهای گوناگون استان مرکزی، گروه های شبیه خوان با شبیه سازی اسارت خاندان آل الله در کنار هیئات مذهبی در محله های شهرها حضور کشف کرده و نوحه خوانی می کنند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   سوگواری مردمان سرزمین آفتاب در شام غریبان امام حسین(ع)

آئین شام غریبان امام حسین(ع) در ۷۵بقعه شاخص استان مرکزی به انجام رسانده شد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با اشاره به برگزاری مهمانی شام غریبان در بقاع متبرکه استان مرکزی به خبرنگار تسنیم نقل کرد: آئین شام غریبان امام حسین(ع) در ۷۵بقعه شاخص استان مرکزی به انجام رسانده شد.

حجت الاسلام سیدمحمدباقر حسینی اراکی با اشاره به برنامه های اوقاف در ایام ماه محرم اضافه کرد: ازابتدای ماه محرم الحرام تاکنون برنامه های گوناگون در راستای آشنایی بیشتر عزاداران و مردمان با جانفشانی امام حسین (ع) و یارانش در استان مرکزی به انجام رسانده شد که از جمله این برنامه ها می شود به برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی، همایش شیرخوارگان حسینی در اولین جمعه ماه محرم و همایش احلی من العسل مخصوص دانش آموزان نوجوان استان مرکزی اشاره کرد.

وی ادامه داد: برپایی خیمه های معرفت به منظور پاسخ گویی به شبهات مردمان در کنار بقاع متبرکه انجام شده است و دراین خیمه های معرفت مبلغان زن و آقا به سئولات مردمان و شبهاتشان پاسخ می دهند.

حسینی اراکی بیان کرد: سخنرانی وعاظ و خطبا، روضه و سینه خانمی و برگزاری مهمانی مخصوص شام غریبان در کنار زیارت حرم منزه امامزادگان واجب التعظیم استان از جمله برنامه‎های این شب بود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   سوگواری مردمان سرزمین آفتاب در شام غریبان امام حسین(ع)

دسته عزاداری و شبیه خوانی اسارت اهل بیت امام حسین(ع) در اراک برپا می شود

طبق سنت هرساله، صبح فردا دسته جات عزادار حسینی، در قلب هیئتی منسجم با شبیه خوانی اسارت اهل بیت(ع) و حرکتشان از کربلا به سمت کوفه و شام را نو سازی می کنند.

در این مهمانی مداحان استان، در هیئت عزاداری که هرساله با همراهی خیل عظیمی از مردمان استان همراه است به ذکر روضه و مصیبت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) توجه کرده و دسته جات عزادار هم به سینه خانمی و زنجیر خانمی توجه میکنند.

گزارش از فاطمه مختاری

___________________________________

گردآوری از : شاهين م.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

وام حافظ بگو که بازدهند
««« »»»
کرده‌ای اعتراف و ما گوهيم

سوگواری مردم سرزمین آفتاب در شام غریبان امام حسین(ع) (۳ عکس)

TT / 105 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال