کشورمان ایران بیستمین کشور سود بردار فضای مجازی اشیا


با دیگران به اشتراک بگذارید

ایران بیستمین کشور بهره بردار اینترنت اشیا

نسل پنجم شبکه های رابطه ای، مبتنی بر فناوری تکامل یافته تری در مقایسه با نسل چهارم شبکه های رابطه ای است. در واقعیت نسل پنجم تغییر بنیادی در شبکه های رابطه ای حساب میشود، به گونه ای که تحولات مرتبط با اینترنت اشیا (Internet of Things IoT) موضوع عمده مطرح در این حوزه خواهد بود و به این ترتیب با محقق شدن این هدف همه اشیا در بستر اینترنت با هم در ارتباط خواهند بود. سامانه های رابطه ای باستانی قادر نیستند پاسخ گوی این تحولات باشند و باید از زیرساخت های تازه رابطه ای و تکنولوژیهای گوناگون به عنوان زیرساخت های نسل آینده شبکه های رابطه ای بهره گرفته شود.
اقتصاد اینترنت اشیا
براساس تفسیرهای اقتصادی گوناگون حدس زده میشود IoT سهم زیادی در رشد اقتصادی در دهه آینده داشته باشد. در حال حاضر ارزش مالی بازار اینترنت اشیا حدود دو تریلیون دلار تخمین زده میشود که این میزان تا ١٠ سال آینده به چهار تا ١١ تریلیون دلار افزایش کشف خواهد کرد. هم اکنون بیش از یک میلیارد سیستم و خودرو آلات متصل درحال استفاده هستند و شبکه ها و داده های حاصل از این ارتباطات شبکه ای، محدوده وسیعی از کاربردها، برنامه ها و فرصت های اقتصادی را دربر خواهد گرفت. حدس زده میشود تأثیر مالی ناشی از اینترنت اشیا در اقتصاد دنیاای تا سال ٢٠١٥ امکان می دارد به ٣,٩ تا ١١ تریلیون دلار برسد.
همچنین براساس آمار ارائه شده به وسیله شرکت ورایزون، تعداد اتصالات خودرو به خودرو به سرعت درحال رشد است و در سال ٢٠١٤، شاهد ارتقای درآمد ٤٥درصدی در کسب وکار اینترنت اشیا در این شرکت بودیم که با فعال سازی اینترنت ٤G و LTE، این میزان افزایش درآمد به ١٣٥ درصد رسید. این شرکت درحال حاضر بیش از ١٥ میلیون اتصالات اینترنت اشیای فعال را برای طیف گسترده ای از صنایع مدیریت می کند.
تعداد اشیای متصل در سر تا سر جهان در سال ٢٠١٢ در حدود ٨,٧ میلیارد تخمین زده شده است و حدس زده میشود این مقدار تا سال ٢٠١٠ به ٥٠ میلیارد افزایش کشف کند. این امر نمایان کننده وجود بازار عالی برای شرکت ها، فروشندگان و تهیه کنندگانی است که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار میکنند و آثار اقتصادی ناشی از آن به تغییر زندگی روزانه افراد بسیاری در سر تا سر جهان منجر خواهد شد. شرکت سیسکو معتقد است اینترنت اشیا تأثیر اقتصادی بیش از ١٤ تریلیون دلار تا سال ٢٠٢٢ بوجود خواهد آورد.
همچنین شرکت جنرال الکتریک، درباره اینترنت اشیا نقل میکنید تکنولوژیهای این حوزه تا ٢٠ سال آینده می توانند در حدود ١٥ هزار میلیارد دلار به اقتصاد دنیاای بیفزایند. همچنین حدس زده میشود تا پایان این دهه، به ازای هر فرد ده ها سیستم متصل موجود خواهد بود و رشد سالانه کسب وکارها نیز در حدود ٢- درصد تخمین زده شده است. همچنین تا سال ٢٠١٥، سوددهی سازمان هایی که از اینترنت اشیا بهره میگیرند، حداقل ١٠ درصد بیشتر از سایر رقبایشان خواهد شد.
اینترنت اشیا در کشورمان
اینترنت اشیا در کشورمان قادر هست کاربردهای زیادی داشته باشد، اما دولت باید آگاهی بدارد به چه تواناییهایی در کشور نیاز دارد و آنها را به دقت تعریف کند تا زمینه های توسعه به وجود آید. استفاده از این فناوری برای کارآفرینان و محققان خلاق ایرانی فرصتی گران بها به حساب مییاید که قادر هست به بهبود فضای کسب وکار و اشتغال زایی در کشور مدد شایانی کند. براساس گزارش تحقیقی که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به انجام رسانده، مرکز تحقیقات مخابرات کشورمان درهمین راستا پروژه هایی را به منظور پیاده سازی فناوری اینترنت اشیا در کشورمان به انجام رسانده است. یکی از این پروژه ها با عنوان «تدوین کسب و کار اینترنت اشیا در کشور» انجام شده است. در این پروژه براساس تجربیات علمی و عملیاتی کشورهای گوناگون در حوزه های حاکمیت، کسب و کار، کاربردها و فناوری ها، مطالعات اولیه ای صورت گرفته است.
شورای راهبردی اینترنت اشیا در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در راستای ایجاد زیرساخت های قانونی و تعیین استانداردها و پروتکل های این حوزه افتتاح شده است. درصورتی که زیرساخت های خاص این فناوری توسعه یافته در کشور با مدد مجامع بین المللی به وجود آید، فضایی بسیار گسترده برای کسب وکار فراهم خواهد شد. با اینکه ایجاد زیرساخت در این حوزه، وظیفه دولت است، اما کارهای زیربنایی در این حوزه باید به نحو مطلوب انجام شود تا زمینه ورود فعالانه افراد نوآور، بخش خصوصی و شرکت ها به حوزه توسعه خدمات بر مبنای IoT فراهم شود.
اینترنت اشیا و جایگاه آن در کشورمان
درحال حاضر کشورمان بیستمین کشوری است که از این فناوری توسعه یافته و مدرن بهره گرفته و با استفاده از این فناوری همه اشیا از طریق شبکه های اینترانت و اینترنت به هم متصل شده و قابلیت فرمان پذیری اشیا از طریق شبکه های مخابراتی فراهم شده است. این فناوری بعد از بومی سازی وارد کشورمان و اکنون به محصولی ایرانی مبدل شده است. اینترنت اشیا در کشورهای توسعه یافته در بر می داری استاندارد دنیاای است و سعی شده در این بسته نرم افزاری نیز این استانداردها رعایت شود. سیستم اینترنت اشیا در دانشگاه علم و صنعت افتتاح شده که شهر هوشمند، از جمله اهداف نهایی این سامانه است که در آن ارائه امکاناتی نظیر روشن و خاموش کردن لامپ های معابر شهر و مهار ترافیک را به صورت هوشمند، شاهد خواهیم بود.
پروژه های ایرانی
سامانه اطلاعات تندرست (HIS)، سامانه پرونده الکترونیک تندرست (نقش سپاس)، شبکه ملی تندرست (شمس)، سامانه هوشمند حمل ونقل و ترافیک، حفاظت از محیط زندگی کرد و رفع بحران ناپاکی هوا و دستبند الکترونیکی برای زندانیان، از جمله پروژه هایی است که در راستای اینترنت اشیا در کشورمان افتتاح شده و نکته بهره برداری قرار گرفته اند.
حفظ امنیت، بزرگ ترین درگیری کشورمان
در جهان کسب وکار مدرن، دسترسی به اطلاعات بیشتر و خوب تر به منزله مهار خوب تر آینده است. دراختیارداشتن اطلاعات درباره تولید محصولات و خدمات منجر به تسهیل زندگی بشر می شود. اینترنت اشیا نیز براساس همین هدف یعنی دریافت، ثبت و ارسال اطلاعات برای استفاده، تحلیل و بهبود محصولات و خدمات و درنهایت استفاده کاربران، مطرح شده و توسعه یافته است. اینترنت اشیا قادر هست توانایی انسان ها را در مدیریت و پردازش اطلاعات زیاد کند. این فناوری برای ایجاد تغییر در صنایع، سبک زندگی و کسب وکار انسان ها از ظرفیت های بسیاری برخوردار است.
در جهان مبتنی بر اینترنت اشیا دسترسی نداشتن به داده ها بی معناست و چنین بستری در نهایت به افزایش کارایی نیروهای کار منجر خواهد شد. از سوی دیگر، امکان برقراری ارتباط با مصرف کنندان کالا و خدمات به منظور ارائه راهکارهای خوب تر بر مبنای نیازهای آنها به بهینه سازی هزینه های زنجیره تولید و عرضه کالا و خدمات منجر می شود. براساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس، ضروری است دغدغه های مطرح شده درباره امنیت و حریم شخصی را نیز همواره مد نظر گرفت. با افزایش تعداد ابزارها و لوازم متصل به اینترنت، امکان هجوم به آنها افزایش کشف خواهد کرد و در چنین شرایطی ایجاد تعادل نسبی میان تأمین امنیت و استفاده از ابزارها و امکانات اینترنت اشیا به یک ضرورت مبدل خواهد شد.
راهکارهای توصیه ای برای سیاست گذاران
اینترنت اشیا امکان تولید ابتکار آمیز تر محصولات، ارائه خدمات به صورت تٲثیرگذار تر و استفاده بهینه از منابع کمیاب را فراهم می کند و ضروری است سیاست گذاران، آرمان ها و چشم اندازهای روشنی را برای توسعه IoT و استفاده از خدمات آن عکس و تصویر کنند. حدس زده میشود تحصیل این چشم اندازها زمینه ساز دستیابی به منافع اقتصادی و اجتماعی بی شمار و درخور توجه در ١٠ سال آینده باشد. بنابراین دولت باید نقش راهبر را در ارائه چشم اندازها ایفا کرده و با مرتفع کردن موانع موجود، به توسعه IoT تسریع بخشد. برای این منظور ضروری است دولت در حوزه هایی مانند استانداردسازی، وضع قوانین و مقررات، پرورش مهارت ها و هدایت پژوهش ها، فرهنگ سازی، اعتمادسازی و تأمین امنیت وارد شود.

***پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست***

نگارنده: منيژه ع.

اینترنت و وب در بخش کامپیوتر , اینترنت و موبایل سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از ديده گر سرشک چو باران چکد رواست
««« »»»
کاندر غمت چو برق بشد روزگار عمر

کشورمان ایران بیستمین کشور سود بردار فضای مجازی اشیا

TT / 196 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال