نشست بین المللی اقتصاد انتشار داد: نگرانی های بین المللی برای آینده مسکن


با دیگران به اشتراک بگذارید

مجمع جهانی اقتصاد منتشر کرد: دغدغه های جهانی برای آینده مسکن

تصویر و عکس گردهمایی دنیاای اقتصاد انتشار داد:		 نگرانی های دنیاای برای آینده مسکن
سیناپرس: سایت گردهمایی دنیاای اقتصاد در گزارشی به بررسی راهکارهایی برای ایجاد مسکن خوب تر در نواحی شهری طی ۲۰ سال آینده توجه کرده است.

در حال حاضر حدود ۵۴ درصد از جمعیت ۷.۳ میلیارد نفری دنیا در نواحی شهری زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود تا سال  ۲۰۴۵، تعداد ساکنان شهرها دو میلیارد دیگر افزایش کشف کند. در واقع دنیا از لحاظ سکونت‌دادن تعداد شهرنشین‌ها و برآورده‌کردن نیاز به زیرساخت به نقطه بحرانی رسیده است.

همه می‌دانند رابطه اهمیتی می داری بین مسکن باثبات و بهداشت خوب تر، بازدهی‌های خوب تر تحصیلی و فرصت‌های جدید زندگی وجود دارد و وقتی که وضعیت زندگی خانواده‌ها از جمله خانواده‌های کم ارتقا می‌یابد، چه تاثیر اهمیتی می داری بر جامعه می‌گذارد. یکی از خواصی که از طریق سرمایه‌گذاری در بخش مسکن بدست می‌آید، توسعه بازارهای جدید برای تولیدات و خدمات است.

هزینه‌های کمرشکن مسکن برای افسران پلیس، معلمان و کارکنان بیمارستان‌ها

ارائه مسکن کافی و قابل تهیه موضوعی است که هر دوی اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه باید به آن توجه داشته باشند. در شهرهایی مانند سان‌فرانسیسکو، لندن و بمبئی چالش‌های مهم اطراف دسترسی به زمین و مسکن قابل تهیه بر روی زندگی میلیون‌ها نفر تاثیر می‌گذارد.

به طور مثال نمی‌توان در هیچ مکان آمریکا پیش‌بینی کرد که یک کارمند تمام وقت با حداقل دستزمد بتواند هزینه تهیه یک ساختمان یک خوابه را تامین کند. در ۲۹ ایالت این کشور، حتی وقتی که دو نفر به طور تمام وقت و با توجه کردی حداقل کار می‌کنند، نمی‌توانند هزینه کرایه یک ساختمان دو خوابه را تامین کنند. بنابراین کارکنان خدماتی مانند افسران پلیس، معلمان، کارکنان بیمارستان‌ها و آتش‌نشان‌ها عملا از تهیه مسکن مناسب در شهرهایی که به آن‌ها وابسته‌ است، باز می‌مانند.

مسکن بالاخره موضوع روز شد

در حال حاضر حدود ۵۴ درصد از جمعیت ۷.۳ میلیارد نفری دنیا در نواحی شهری زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود تا سال  ۲۰۴۵، تعداد ساکنان شهرها دو میلیارد دیگر افزایش کشف کند.

ماه سپتامبر گذشته، نمایندگان ۱۹۳ دولت گرد هم آمدند تا طرح‌های خاصی را برای مبدل کردن دنیا به یک مکان خوب تر پیشنهاد کنند.

آن‌ها از ۱۷ هدف دنیاای طراحی‌شده برای پایان دادن به فقر، مبارزه با تغییرات گاز زنی و مبارزه با بی‌عدالتی و نابرابری را چک کردند. در این میان، ذکر این مورد قابل توجه است که برای این که مسکن در چنین فهرستی قرار بگیرد، رهبران دنیا باید به این موضوع مانند غذا، بهداشت، تحصیل، آب و دیگر اولویت‌ها بنگرند.

موضوع مهم دیگر برای توسعه شهرها انجمن Habitat III است که هر ۲۰ سال یک بار برگزار می‌شود و برای توسعه موضوع شهری و جهت هدایت کردن موج جدید شهری‌شدن حائزاهمیت است.

این انجمن تصمیم‌گیرندگان مهم سر تا سر دنیا مانند وزاری مسکن و اقتصاد، سفرا، سران دولت‌های محلی و ایالتی، اعضای بخش خصوصی و سازمان‌های مدنی جوامع را جذب می‌کنند و آن‌ها بر آن خواهند شد برای دو دهه آینده باید با وضعیت شهرها، مسکن و زمین به چه صورت برخورد کنند.  انجمن Habitat III خلال تاکید بر مبارزه با فقر و چگونگی پایان دادن به آن، نخستین فرصت برای سهامداران بخش‌های گوناگون جهت بسط دادن و رسیدن به اهداف ذکرشده است.

نابرابری و مرزهای نامرئی

دستور کار جدید شهری (New Urban Agenda) سندی عمل‌محور و امیدوارکننده برای ارائه گام‌های هدایتی خاصی است که می‌توان با رسیدن به آن‌ها مکان‌های عالی ای برای زندگی و کار بوجود آورد. با این حال، افرادی که نسخه این سند را ارائه می‌دهند نمی‌توانند نابرابری‌های موجود در فضاهای شهری را نادیده بگیرند.

سند دستورکار جدید شهری باید به اولویت‌ها، نیازها و تجارب شهروندان به مخصوص افراد تهیدست در نواحی شهری و دیگر سکونتگاه‌های انسانی در سر تا سر دنیا پاسخ دهد. این موضوع باید موضوعاتی مانند زیرساخت، حمل و نقل، مسکن، بهداشت، شغل و دسترسی به غذا و تحصیل را مد نظر گذارد؛ چنین سندی نباید صرفا به معضلات و چالش‌های مراکز شهری محدود شود و باید فرصت‌ها و مزیت‌ها را نیز تشخیص دهد.

به طور مثال، شهرها می‌توانند موتورهای تواناای برای رشد اقتصادی باشند و بنابر اعلام بانک دنیاای، بیش از ۸۰ درصد تولید ناخاص داخلی دنیاای در شهرها تولید می‌شود. بنابراین، ساکنان شهرها که مملو از ایده‌های جدید هستند، می‌توانند در رشد پایدار اقتصادی مشارکت کنند.

با رشد نواحی شهری طی یک قرن اخیر، باید به شیوه‌های جدید گریه نکرد و گرچه پیشرفت زمان می‌برد، مثال‌های اهمیتی می داری در زمینه همکاری برای ایجاد تغییرات مثبت در بخش مسکن مشاهده شده‌اند.

الگوی نمونه: از پایتخت قتل و جنایت تا مرکز جذب گردشگر

دهه‌ها پیش در شهر مدلین کلمبیا، رشد با سرعت جمعیت، تنش‌های سیاسی و قاچاق مواد مخدر بسیاری از مردمان را بر آن داشت تا در سکونتگاه‌های موجود بر روی تپه‌های شهر سکنی گزینند.

با این حال، این شهر که در سال ۱۹۹۱ پایتخت قتل و جنایت در دنیا بود، در سال  ۲۰۱۳ توسط "کانون زمین شهری" به عنوان شهر نوآور سال شناخته شد و نیویورک تایمز نیز به تازگی آن را یک مقصد جهانگردی صمیمی شناسانده است.

در واقع تولد دوباره مدلین را می‌‌توان تا حدی به رهبرانی محلی قوی و مجموعه‌ای از تصمیمات هوشمندانه دیزاین شهری نسبت داد زیرا دولت محلی در این شهر زیرساخت‌های اساسی را برای پشتیبانی از سکونتگاهای غیررسمی موجود بر روی تپه‌ها بوجود آورد. هم‌اکنون دستگاه ماشین برقی، این محله واقع بر روی تپه را به دستگاه مترو و شرکت‌های موجود در شهر مرتبط کرده و در واقع مسیر سه ساعته با پای پیاده هم‌اکنون توسط ماشین برقی و مترو به ۲۰ دقیقه کاهش یافته است.

مدلین مانند هر شهری دیگری با چالش‌هایی روبروست اما خشونت در این شهر کاهش یافته و نهادهایی مانند کتابخانه‌ها که توسط دولت ایجاد شده‌اند، آن را به جاای گیرا تبدیل کرده‌اند. در عین حال، شرکت‌های تازه ای در این ناحیه ظهور کرده‌اند و تلاش برای ارتقای وضعیت مسکن قابل تحسین است.

بنابراین مشاهده می‌شود وقتی که بخش‌های مدنی، خصوصی و دولتی در بخش مسکن، حمل و نقل، دسترسی به غذای سالم، تحصیل و مراقبت‌های بهداشتی سرمایه‌گذاری می‌کنند، به رشد نیروی کار یاری رسانده و محیط را برای موفقیت افراد و شرکت‌ها مهیا می‌کنند.

هدف گزارش گردهمایی دنیاای اقتصاد این است که "دستور کار جدید شهری" نقشی هوشمندانه و کامیاب را برای یاری رساندن به افراد نیازمند در تهیه مسکن مناسب و دسترسی به زیرساخت‌های اساسی و خدمات در شهرها برای ۲۰ سال آینده پیشنهاد کند.

 

ترجمه: شه تاو ناصری

———————————-

گردآوری از: شروين س.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ از سرپنجه عشق نگار
««« »»»
همچو مور افتاده شد در پای پيل

نشست بین المللی اقتصاد انتشار داد: نگرانی های بین المللی برای آینده مسکن

TT / 127 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال