http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

جشن بیل زنی و شور عاشورایی در خراسان (۵ عکس)

جشن بیل زنی و شور عاشورایی در خراسان (۵ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

مراسم بیل زنی و شور عاشورایی در خراسان

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس مراسم بیل خانمی و شور عاشورایی در خراسان

مراسم بیل خانمی و شور عاشورایی در خراسان 

یکی از رسوم و رسوم جالب عاشورایی در کشورمان مراسم بیل خانمی می باشد که در خراسان جنوبی انجام می گردد و شور خاصی دارد. بیرجند- مراسم باستانی«بیل‌زنی» با قدمتی ۲۰۰ ساله در خوسف نماد تدفین بدن های منزه امام حسین (ع) و یارانش در دشت کربلا است که هر سال باشکوه‌تر انجام می‌شود.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس مراسم بیل خانمی و شور عاشورایی در خراسان

بازهم عاشورا آمد. اگر روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی را قدم در خطه خراسان جنوبی قرار بدهی، شور و شعوری دیگری را می‌بینی. آنجا حال و هوای دیگری دارد. هریک از کوچه‌ها و شهرستان‌ها از اجرای مهمانی ای پرشور و با حضور گسترده مردمی خبر می‌دهد.همه آماده می‌شوند تا بار دیگر یاد و خاطره حماسه سرخ عاشورا را به‌خوبی و پرشورتر از سال‌های گذشته به اکران قرار بدهند.

این عشق و ارادت دیرینه از پدران و گذشتگان سینه‌به‌سینه، سال‌به‌سال و نسل به نسل به امروز رسیده است. به محبانی که هرسال عاشورا دایره‌وار گرد هم آمده تا ندایی دیگر از جنس ارادت به حسین (ع) سر دهند.مراسم بیل‌زنی یکی از آیین‌هایی که است که برای ابراز ارادت به امام حسین (ع) در خراسان جنوبی اجرایی می‌شود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس مراسم بیل خانمی و شور عاشورایی در خراسان

این مراسم، آیین مردمان کشاورزی است که با ابزار کشاورزی خود در عاشورا ندای لبیک خواهی امام حسین (ع) را پاسخ می‌دهند.تنها عشق سالار شهیدان است که در ظهر عاشورا بیش از هزاران نفر از ریش‌سفیدان، جوانان و نوجوانان شهرستان خوسف را گرد هم آورده تا با اجرای مهمانی ای نمادین عشقشان را به سومین ستاره آسمانی ابراز کنند.

و  به گزارش پارس ناز تنها عشق حسین (ع) است که قوتی در دستان پیرمرد روستایی نهاده تا با توانی مضاعف در ظهر عاشورا بیل‌ها را به‌طرف آسمان گرفته ناله‌ «حیدر علی» سر دهند.

آیین «بیل‌زنی» در آینه تاریخ

آیین «بیل‌زنی» قدمتی بیش از ۲۰۰ سال داشته که تنها در خراسان جنوبی و شهرستان خوسف انجام می‌شود.این آیین در روایات، نمادهایی گوناگونی را به خود اختصاص داده است. برخی از آن به‌عنوان نماد تدفین بدن های منزه امام حسین (ع) و یارانش در صحرای کربلا یاد می‌کنند و عده‌ای هم آن را نماد عزاداری امام حسین (ع) و جهاد با یزیدیان و کفار می‌دانند.

مراسم بیل‌زنی توسط «ملاعلی اکبر خوسفی»، بنیان‌گذار حوزه علمیه خوسف، نهادینه شد. به اعتقاد مردمان خوسف اگر بیل های خود را در روز عاشورا به همراه ببرند، موجب برکت محصولات کشاورزی‌شان می‌شود.این مراسم در سال ۱۲۲۷ ممنوع شد و اما در سال های بعد به سبب اعتقاد راسخ مردمان خوسف احیا شد.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس مراسم بیل خانمی و شور عاشورایی در خراسان

اکنون بیش از ۲۰۰ سال از گذشت این آیین دیرینه، مردمان شریف خوسف روزهای زیادی از سال را به انتظار عاشورا می‌نشینند تا با برگزاری این میراث معنوی ارادتشان را ابراز کنند.

آیین برگزاری مراسم «بیل‌زنی»

یک شهروند خوسفی در مصاحبه با خبرنگار مهر با بیان اینکه بیل‌زنی نشان‌دهنده بصیرت دینی مردمان خوسف است، اضافه کرد: این مراسم یکی از آیین های کهن در این شهرستان است.مرتضی احمدی با اشاره به برگزاری مراسم «بیل‌زنی» بیان کرد: در این مراسم هیئت های شهرستان خوسف به چهار دسته تقسیم می‌شوند.

وی ادامه داد: افراد بانظم خاصی دایره‌وار در کنار یکدیگر قرارگرفته و بیل‌هایشان را به‌طور هماهنگ به‌طرف آسمان می‌برند.احمدی اضافه کرد: هر فرد در حال حرکت به هوا پریده و تیغه بیل‌ها را به هم می‌زنند و ندای «حیدر علی» سر می‌دهند.

وی اظهار کرد: همچنین گروه دیگری از عزاداران کجاوه‌ای به‌عنوان نخل و نمادی از تشییع پیکر منزه امام حسین (ع) و کجاوه کوچک‌تری به علامت تشییع پیکر نوزاد شیرخوار آن حضرت، نوحه‌سرایی می‌کنند.احمدی ادامه داد: نخل های کوچولو جلوی نخل های بزرگ و دسته‌های بیل‌زنی، زنجیرزنی و سینه‌زنی هم در جلوی آن‌ها به‌طرف قتلگاه حرکت می‌کنند.

ثبت مراسم «بیل‌زنی» در فهرست میراث معنوی کشور

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی خراسان جنوبی در مصاحبه با خبرنگار مهر بیان کرد: آیین بیل‌زنی یکی از مراسم عزاداری در شهرستان خوسف بوده که در فهرست میراث معنوی به ثبت رسیده است.سید احمد برآبادی این مراسم را نمادی از تدفین بدن های منزه امام حسین (ع) و یارانش در دشت کربلا آگاهی داشت و گفت: بیل‌زنی یکی از آیین‌هایی کهنه و ویژه خراسان جنوبی است.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس مراسم بیل خانمی و شور عاشورایی در خراسان

وی ادامه داد: مراسم بیل‌زنی به‌نوعی شبیه‌سازی از عزاداری و تلاش طایفه بنی اسد در صحرای کربلا است.برآبادی اضافه کرد: این طایفه بعد از سه شبانه‌روز در ۱۳ محرم سال ۶۱ هجری در میان حزن و اندوه، پیکر منزه شهدا را با بیل و یا ابزار دیگری که در دست داشتند، به خاک سپردند.

وی بیان کرد: همچنین به هم خوردن بیل‌ها در روز عاشورا نماد رویارویی لشکریان امام حسین (ع) و لشکریان کفر است که مظلومیت امام حسین (ع) را نشان می‌دهد.اجرای مراسم بیل‌زنی در عاشورا هر سال نشان می‌دهد که غم خون های به‌ناحق ریخته شهدای کربلا باگذشت وقت کهنه نمی‌شود بلکه جوشش این خون‌ها روی زمین برای مقابله با ستم تا روز حکومت امام عصر (عج) پا بر جاست.

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 1 آبان
ساخت بازی The Last Guardian احتمالا به پایان رسیده است
صعود کبدی ایران به فینال مسابقات جهانی هندوستان
رستوران تندوور مشهد
صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 1 آبان
تصاویر درگیری شیر با پلنگ در پارک جنگلی
استخدام پرداخت الکترونیک سامان درشیراز،نی ریز،نورآباد،فیروز آباد
رایانه های مک جدید اپل پنج شنبه آینده عرضه می شوند
تعداد شهدای ایرانی حادثه تروریستی کرکوک سه تن اعلام شد
نصب تصاویر و بنر رهبر انقلاب در خیابان‌های قاهره
استخدام فروشنده در کلینیک معماری لرد در رشت
مک بوک پرو جدید اپل: همه آنچه تا امروز می‌دانیم
هت‌تریک استقلال در برد و صعود به رده پنجم جدول
شکست سنگین دختران فوتبالیست ایران برابر سوئد
هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته اول آبان ۹۵
آمیگدالین زرد آلو امیدی برای بیماران مبتلا به سرطان
تعداد شهدای ایرانی حادثه تروریستی کرکوک سه تن اعلام شد
گزینه های دولت برای 3 وزارتخانه بدون وزیر
استخدام برنامه نویس اندروید وIOS وکارشناس بررسی اپلیکیشن
احساس دائمی داشتن ادرار چه دلیل دارد؟