آیا آدمیزاد موجودی مجازی در بین المللی مثل سازی شده است؟ (۴ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

آیا انسان موجودی مجازی در جهانی شبیه سازی شده است؟

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس آیا انسان وجود می داری جایزی در دنیاای شبیه سازی شده است؟

آیا جهان ما فقط نوعی شبیه سازی است؟ آیا ما تنها مییاندیشیم که جهان واقعیت دارد؟ برخی از دانشمندان مییاندیشند این جهان بیشتر به چشم مییاید ذهنی و شبیه سازی شده باشد تا واقعی!

به گزارش کلیک، گروهی از دانشمندان تکنولوژی و فیدیکدانان معتقدند که درست همان طور که ثابت شد که زمین مرکز جهان نیست،  “نظریه شبیه سازی” هم در آینده به اثبات خواهد رسید. ایلان ماسک هم یکی از همین کسانی است که معتقد است که امکان دارد ما فقط در دنیاای شبیه سازی شده و غیر واقعی میزییم!

ایلان ماسک بارها در گفتمانهایش درباره برنامه خود برای ترک زمین در حال زوال و مسکونی کردن مریخ، درباره اعتقاد خود به غیر واقعی بودن زمین و زندگی در داخل یک محیط شبیه سازی شده کامپیوتری هم اشاره کرده است. وی در کنفرانسی که در ماه ژوئن به انجام رسانده شده بود، اعلام کرد: شانس این که جهان ما  واقعی باشد، یک در میلیارد است!

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس آیا انسان وجود می داری جایزی در دنیاای شبیه سازی شده است؟

با این حال، ماسک تنها یکی از افرادی است در سیلیکون ولی که علاقه مخصوص ای به موضوع “هیپنوتیزم شبیه سازی” دارند. این نظریه بیان می دارد که آنچه که ما به عنوان واقعیت مییازماییم، در واقع یک شبیه سازی عظیم کامپیوتری است که توسط هوش بسیار پیچیده تری ساخته شده است. احتمالا شما هم یاد فیلم ماتریکس می افتید که کاملا حق دارید!

“سم آلتمن” که سرمایه گذار Y Combinator است، این هفته در پروفایل نیویورکر خود اعلام کرده بود که دو میلیاردر بزرگ جهان تکنولوژی دانشمندانی را به طور مخفیانه مورد استفاده قرار داده اند تا ما را از کار بر روی این نظریه منحرف کنند. اما این نظریه چه معنایی دارد؟ اصلیتر آن که چه شاهدی وجود دارد که ثابت کند ما درون “ماتریکس” میزییم؟

بحث درباره هیپنوتیزم شبیه سازی، البته به جز مسافرت های ذهنی که با مصرف مواد مخدر انجام می شوند، یکی از دوست داشتنیترین موضوعات مورد بحث “نیک بوستروم” در دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۰۳ بوده است. البته ایده اولیه این نظریه در قرن هفدهم و توسط “رنه دکارت” مطرح شده بود.  نیک بوستروم در مقاله ای با عنوان “آیا شما در حال زندگی در یک محیط شبیه سازی شده هستید؟” ارائه داده است که گروهی از افراد که عضو تمدن توسعه یافته از فرا انسان ها (Posthuman) با در اختیار داشتن قدرت محاسباتی وسیع برگزیده اند تا شبیه سازی هایی را از اجداد خود در جهان بوجود آورند!

این موضوع از مشاهدات موجود در تمایلات جهان تکنولوژی برون کشف کنی می شود که یکی از این تمایلات پیشرفت واقعیت جایزی و تلاش هایی برای به وحشت افتیم نقشه مغز بشر است.

“ریچ ترایل” دانشمند آزمایشگاه نیروی محرکه جت در ناسا نقل کرده است: اگر بخواهیم صادق باشیم، این که اندیشیم که در محیط شبیه سای شده نمیزییم، بسیار غیر عادی است!

اگر باور کنیم که هیچ چیز ماوراء الطبیعه ای درباره آنچه که موجب هوشیاری و آگاهی می شود، وجود ندارد و این آگاهی صرفا محصول یک معماری به شدت پیچیده از مغز انسان است، ما باید توانسته باشیم که آن را بازتولید کنیم. ریچ ترایل در این باره اذعان داشته است که: بنابراین به زودی هیچ معضلی از نظر فنی بر سر راه ساخت خودروهایی که خودآگاهی داشته باشند موجود نخواهد بود.

در عین حال، بازی های ویدیویی روز جدید در حال پیچیده شدن هستند و در آینده خواهیم توانست تا ابزار هوشیاری را هم در داخل آن ها بوجود آوریم.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس آیا انسان وجود می داری جایزی در دنیاای شبیه سازی شده است؟

ایلان ماسک همچنین نقل کرده است: چهل سال پیش ما بازی “پونگ” را داشتیم که فقط از دو مستطیل و یک نقطه تشکیل می شد! این مکانی است که ما از آن شروع کردیم. حالا که فقط ۴۰ سال از آن وقت می گذرد، ما حقیقتهای جایزی را داریم، شبیه سازی های سه بعدی با میلیون ها نفر که به طور همزمان بازی می کنند و هر ساله شاهد خوب تر شدن کیفیت این بازی ها هستیم! به زودی خواهیم توانست تا واقعیت جایزی به معنای واقعی داشته باشیم؛ ما واقعیت را تکمیل خواهیم کرد! اگر به خوبی جلو برویم، دیگر هیچ مرز قابل تشخیصی بین واقعیت و فضای جایزی موجود نخواهد بود.

نظر ترایل در این باره این است: اگر هر نفر سریع کنونی پیشرفت تکنولوژی به مدت چندین دهه در آینده پیشرفت کند، به زودی ما به یک جامعه مبدل خواهیم شد که در آن وجودهای مصنوعی در حال زندگی در محیط شبیه سازی شده ای هستند و تعدادشان از خود انسان ها بیشتر است.

تایید این مورد که ما در محیطی شبیه سازی شده میزییم، نتیجه بازی را تغییر میدهد، درست همان طور که ثابت شد زمین مرکز جهان نیست!

اگر تعداد ذهن های شبیه سازی شده بیشتر از ذهن های واقعی است، پس شانس ما برای زیستن در کنار افراد واقعی عجیب و عجیب تر به چشم مییاید. ترایل در رابطه با این مورد نقل میکنید: اگر در آینده تعداد بیشتری از افرادی با ذهن های دیجیتالی که در محیط های شبیه سازی شده میزیند نسبت به امروز بیشتر شود، پس به چه صورت قادر هستیم بگوییم که ما امروزه بخشی از آن نیستیم؟

از دلایلی که باعث می شوند باور کنیم که ما در دنیاای شبیه سازی شده میزییم، می توان به این حقیقت اشاره کرد که جهان ما به طور ریاضیاتی رفتار می کند و مثل یک بازی ویدیویی به تکه های گوناگونی (ذرات زیر هسته ای) تقسیم شده است.

به عقیده ترایل: حتی تمام آن چیزهایی که ما مییاندیشیم ادامه دار و نامتناهی هستند، مثل وقت، انرژی، فضا و حجم، همگی نسبت به وسعت خود محدوده متناهی دارند. و اگر این واقعیت را بپذیریم، پس جهان ما هم قابل محاسبه و هم متناهی خواهد بود. این دو ویژگی هستند که به جهان اجازه می دهند تا شبیه سازی شده باشد. این که اندیشیم در دنیاای شبیه سازی شده نمیزییم، به شدت غیر منطقی و عجیب است. اما اگر سؤال بکنید چه کسی این جهان را شبیه سازی کرده است، باید نقل بکنیم خود آینده ما!

هر کسی هیپنوتیزم و واقعی بودن آن را قبول ندارد. “مکس تگمارک” که استاد دانشگاه MIT  است در این باره نقل میکنید: اگر از من سؤال بکنید که آیا از نظر منطقی امکان زندگی ما در یک محیط شبیه سازی شده وجود دارد، نقل میکنیم بله. اما اگر سؤال بکنید که الان در حال زندگی در محیطی شبیه سازی شده ایم، جوابم منفی است.

وی ادامه داد: برای آن که این موضوع را مورد بحث گذاریم، نیاز داریم تا آگاهی بداریم که قوانین اساسی فیزیک در ساخت شبیه سازی کدام هستند. اگر هم ما در حال حاضر در یک محیط شبیه سازی شده باشیم، هیچ ایده ای نسبت به قوانین واقعی فیزیک نداریم. به واژه دیگر چیزی که من به اسم قوانین فیزیک در دانشگاه تدریس می کنم، در واقع قوانین فیزیک شبیه سازی شده بوده و واقعی نیستند!

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس آیا انسان وجود می داری جایزی در دنیاای شبیه سازی شده است؟

“لیزا راندال” که فیزیکدان نظری در دانشگاه هاروارد است، حتی در قطعیت این نظریه قدمی فراتر قرار میدهد. وی معتقد است: من هیچ علتی برای بحث درباره این موضوع نمی بینم. هیچ شاهدی برای واقعی بودن جهان وجود ندارد!

ترایل معتقد است که این ایده که مرکزیت زمین نادرست است، آنقدر عمیق پذیرفته شده بود که رد کردن آن حتی به عنوان یک فرضیه هم مورد قبول قرار نگرفت. دانشمندان پیش از کوپرنیک تلاش کردند تا رفتار عجیب و غریب سیارات و حرکت آن ها را با مدل های پیچیده ریاضی توضیح دهند. اما زمانی پرده ها کنار رفت و مرکزیت زمین رد شد، درک همه این حرکات خیلی سهلتر شد.

**************************************

متن از : پوريا س.

تازه های فناوری در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مکن کز سينه‌ام آه جگرسوز
««« »»»
برآيد همچو دود از راه روزن

آیا آدمیزاد موجودی مجازی در بین المللی مثل سازی شده است؟ (۴ عکس)

TT / 199 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال