http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

سنت هرساله اجرای تعزیه ماه محرم در بازار ابر شهر تهران (۳ عکس)

سنت هرساله اجرای تعزیه ماه محرم در بازار ابر شهر تهران (۳ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

سنت هرساله اجرای تعزیه ماه محرم در بازار تهران

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس سنت هرساله اجرای تعزیه ماه محرم در بازار تهران

سنت هرساله اجرای تعزیه ماه محرم در بازار تهران

بازار تهران در منطقه ۱۵ برج خرداد یکی از جاهایی است که عزاداری با شور خاصی در آن به انجام رسانده میشود. تمام حجره داران در راهروهای بازار گرد هم می آیند و برای امام حسین (ع) عزاداری می کنند. هم وقت با شب‌ عاشورا مهمانی تعزیه خوانی سالار شهیدان(ع) در یکی از قدیمی‌ترین تکیه‌های بازار برگزار می‌شود.

بهزاد یعقوبی با اشاره به برگزاری مهمانی تعزیه در سبزه میدان نقل کرد: مهمانی تعزیه خوانی از محل موقوفاتی که نیت آنها جهت تعزیه خوانی و تعزیه داری ابا عبدالله(ع) است در زمین و جاای که در سال ١١٠٤ توسط یکی از واقفین وقت صفویه مرحوم طبیب محمد تهرانی ملقب به حکیم هاشمی وقف شده است، توسط اداره اوقاف و امورخیریه ناحیه ٣ و با مشارکت شهرداری منطقه ١٢ برپا می‌شود.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس سنت هرساله اجرای تعزیه ماه محرم در بازار تهران

نماینده اوقاف ناحیه ٣ تهران در بازار با اشاره به انتخاب سبزه میدان برای برگزاری این مهمانی نقل کرد: از آنجا که تکیه دولت که پس از تکیه زن (خواهر شاه طهماسب) کهنه ترین تکیه تهران بود و این آیین مذهبی به صورتی باستانی در آنجا انجام می‌شد، به فرمان رضا پهلوی تخریب شد و دیگه مکانی برای برپایی این اکران مذهبی عدم،

لذا بر آن شدیم در این جا که خوب ترین مکان برای ترویج سنت و فرهنگ عاشورایی است این مهمانی را انجام بدیم.وی تاکید کرد: از قدیم یک پیوند ناگسستنی بین بازار و بازاری با مراجع و حادثه عظیم عاشورا برقرار بوده و هست و قطعا همین پیوند یکی از علل رشد این‌گونه مراسمات باستانی در بازار بوده و هست.

یعقوبی ادامه داد: بازار ما بازار سوق المسلمین است و سبزه میدان پیشانی بازار. به همین دلیل سعی داشتیم که امسال این مهمانی را از سال گذشته با شکوه تر به انجام رسانیم که با همکاری ملکی شهردار منطقه ١٢ این مهمانی با شکوه مخصوص به انجام رسانده میشود.

نماینده اوقاف ناحیه ٣ تهران در بازار با اشاره به موقوفات بازار نقل کرد: البته باید نقل کرد که موقوفات یکی از اصلی ترین پشتوانه‌های ماه های محرم و صفر هستند چراکه حدود ٧٠ درصد نیات ما مربوط به تعزیه داری و روضه خوانی و اطعام سالار شهیدان است. ما اینجا علاوه بر اجرای نیت واقف و حفظ کردن

این سنت و آیین که هزاران هزار درس برای ما داشته می‌خواهیم ثابت کنیم که شیعه و یاران امام حسین افرادی هستند که سیره آن بزرگواران را در زندگی هایشان ساری و جاری می‌کنند.یعقوبی ادامه داد: بازار دانشگاهی است که سه ضلع دارد؛ یکی آموزش و تربیت و دومی دیانت و سیاست و سومی اقتصاد در راستای شریعت.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس سنت هرساله اجرای تعزیه ماه محرم در بازار تهران

متاسفانه بعضی ها زمانی اسم بازار می‌آید فقط به اقتصاد و تجارت فکر می‌کنند. این فرهنگ عاشورایی در همین دانشگاه بازار و در حجره هایی که انصافا هنوز استادانی چون ابوالقاسم مستوفی و ایت الله خسروشاهی و کاشانی و کریمی و کسایی و دیگر بزرگان را در خود دارند تدریس می‌شود

تا این روح حسینی و اخلاق و رفتار و راه حسینی ادامه دار باقی بماند.وی در خاتمه نقل کرد: مسئول تعزیه خوانی گروه در سبزه میدان بازار، ابوالفضل صابری است.

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
مادهای ریمستر بازی Skyrim در پلی استیشن 4 تنها یک گیگابایت فضا در اختیار دارند
تصویب صورت مالی سال 94 بانک ملی
استخدام طراح صنعتی،طراح سایت،مدیر محتوا،مدیر فروش در شرکت معتبر
گاف جنجالی و بی سابقه برنامه هفت !! + عکس
آلبوم آهنگ های محمد رضا فروتن | آلبوم موزیک محمد رضا فروتن منتشر می شود
(تصاویر) از تولد پله تا کشف فسیل ۳۴ میلیارد ساله
افزایش کلاهبرداری‌ تبلیغاتی در رسانه‎ها!
شکار مهران مدیری و ماشین لوکسش توسط عکاسان/عکس
راز مثلث برمودا چیست؟ آیا راز آن کشف شده است؟
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشوردرباره زمان برگزاری آزمون
کامیابی‌های «اصغر» ادامه دارد
پرداخت موبایلی برای تمام اپراتورها فعال می‌شود
ترمیم کابینه یک شوی انتخاباتی بود/حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی مشروط به انجام وعده‌ها خواهد بود
استخدام کارشناس فروش نهاده های کشاورزی در تهران و اصفهان
ادامه دعوای آپارات و صدا وسیما
تازه ترین صحبت‌های برد پیت درباره طلاقش
جوانان ما با این وضعیت اشتغال چگونه نشاط داشته باشند/خرید هواپیماهای پهن پیکر اولویت اصلی کشور نبود
استخدام مدیر مالی در یک شرکت معتبر در تبریز
عکسهای آنا نعمتی در جشنواره فیلم رم ایتالیا
ماشین های کاربراتوری‌ جریمه می‌شوند