ایست قلبی در چه ساعاتی بیشتر رخ می دهد؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

سکته قلبی در چه ساعاتی بیشتر رخ می دهد؟

معمولا تصور می شود احتمال سکته قلبی برای جوانانی که از تندرستی نسبتا خوبی برخوردار هستند وجود ندارد، اما کارشناسان می گویند سکته قادر هست در هر سنی اتفاق بیفتد. به نقل کرده محققان، در سال های اخیر وقوع سکته در میان جوانان در حال افزایش است.

نیره ولدخانی –
تصویر و عکس سکته قلبی در چه ساعاتی بیشتر رخ می دهد؟

بر اساس گزارش اجلاس قلب ایالات متحده عوامل خطری مثل پرفشاری خون از عوامل افزایش سکته قلبی در میان جوانان حساب میشوند.

عوامل خطر سکته قلبی مانند دیابت، چربی خون بالا، مصرف سیگار، اضافه وزن می‌ داری و کم تحرکی از مدت ها پیش مطرح بوده است، اما امروزه به خاطر تشدید این عوامل، سن سکته قلبی پایین آمده است.

خودروای شدن زندگی و کم تحرکی باعث شده وزن افراد افزایش یابد. از طرف دیگر سن مصرف سیگار یا حتی مواد مخدر پایین تر آمده است. مواد مخدری مانند کراک قادر هستند در رگ های سالم قلب رسوب بوجود آورند و مستقیما باعث سکته قلبی شوند.

علاوه بر این، ناپاکی هوا نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است. این ناپاکی قادر هست عاملی برای سکته قلبی باشد، زیرا کمبود اکسیژن در بدن، خونرسانی به بافت قلب را کم میکند. به این ترتیب فرد در معرض خطر سکته قلبی قرار می گیرد، حتی اگر درصد گرفتگی رگ های قلبش زیاد نباشد.

دکتر داریوش کمال هدایت ، متخصص قلب و عروق نقل میکنید:

«متاسفانه در سال های اخیر گرایش جوانان به مصرف غذاهای فست فود و مواد مخدر افزایش یافته است که از دلایل اصلی شیوع مریضیهای قلبی در بین جوانان است.

هرگاه پلاک دچار زیان و پارگی شود، لخته بوجود مییاورد و خون منتقل کنی به عضله قلب انجام نمی شود. نرسیدن خون و اکسیژن کافی، باعث مرگ سلول های عضله قلبی می شود. همین ناتوانی باعث نارسایی قلبی، آشفتگی ریتم قلب، ایست قلبی و در نهایت مرگ می شود.

اگر فردی دچار سکته گردد، باید سریع با اورژانس تماس گرفته شود. سکته قلبی بسیار خطرناک است و به هیچ وجه اطرافیان نباید در این نکته ساده انگاری داشته باشند و باید هرچه با سرعتتر به بیمارستان مراجعه کرد.

حملات قلبی عمدتا در بین ساعات ۴ تا ۱۰ صبح رخ می دهند. این امر قادر هست به دلیل افزایش سطح آدرنالین خون، افزایش فشار سیستولیک خون یا افزایش غلظت خون در صبح هنگام باشد

احساس فشار، سنگینی در قفسه سینه، احساس درد معده، درد شدید در دست، تعریق زیاد و احساس بغض در گردن رایجترین علائم سکته قلبی است.

تغذیه عالی، به حداقل منتقل کردن استرس و هیجان، مصرف کم نمک، بهره گیری از میوه های جدید و نکشیدن سیگار از راه های جلو گیری از مریضیهای قلبی عروقی است.»

دکتر حسینی زاده ، متخصص قلب و عروق نیز در این باره نقل میکنید:

«استرس باعث آزاد شدن ذخایر اسیدهای چرب و گلوکز در جریان خون می شود. این مواد قادر هستند به چربی و کلسترول مبدل شده و به دیواره رگ ها رسوب کنند و در نهایت منجر به آترواسکلروز و پرفشاری خون شوند.

استرس بطور مستقیم و غیر مستقیم قادر هست به مریضیهای قلبی و بروز حملات قلبی منجر شود. استرس بطور غیر مستقیم با افزایش رفتارهای پرخطر همچون پرخوری، بی تحرکی، روی آوردن فرد به سیگار و مواد مخدر، افزایش بیماری فشارخون و کلسترول، ریسک مریضیهای قلبی و هجوم قلبی را زیاد میکند.

استرس قادر هست باعث مریضیهای قلبی – عروقی، تنفسی، جنسی، معده ای و روده ای، اختلالات تغذیه ای، اعتیاد و حتی مرگ شود. حملات قلبی عمدتا در بین ساعات ۴ تا ۱۰ صبح رخ می دهند. این امر قادر هست به دلیل افزایش سطح آدرنالین خون، افزایش فشار سیستولیک خون یا افزایش غلظت خون در صبح هنگام باشد.

بزرگ ترین خطر بی توجهی به سکته قلبی و علائم آن، مرگ است. در غیر این صورت فرد دچار نارسایی قلبی، تنگی تنفس، خستگی زودرس و علائم نارسایی قلبی همچون ورم پا و تندی ضربان قلب در هنگام فعالیت و استراحت می شود.

افزایش فشارخون، کار قلب را بالا میبرد و موجب بزرگی قلب و ضعف آن در طول وقت می شود. همچنین این مساله، خطر هجوم قلبی، نارسایی کلیه و نارسایی قلب را زیاد میکند. هنگامی که افزایش فشارخون با اضافه وزن می‌ داری، کشیدن سیگار و دیابت همراه باشد، خطر سکته قلبی و مغزی افزایش بیشتری کشف میکند.

مردان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مریضیهای قلبی هستند و در سنین پایین تر به این بیماری ها دچار می شوند

بیماری دیابت به طور جدی خطر بیماری قلبی – عروقی را حتی (با تحت مهار داشتن میزان قندخون) زیاد میکند. بیش از ۸۰ درصد بیماران مبتلا به دیابت به شکلی به خاطر مریضیهای قلبی عروقی جان خود را از دست می دهند. اگر دیابت دارید، اهمیتی می دارد که هر عامل خطرسازی را تحت نظر و مهار داشته باشید.

تقریبا چهار نفر از پنج نفری که به خاطر مریضیهای عروقی جان خود را از دست می دهند، ۶۵ سال یا بیشتر سن دارند. در سنین بالاتر، زنانی که هجوم قلبی دارند، دو برابر بیشتر از مردان دچار مرگ می شوند. همچنین مردان در معرض خطر بیشتری از ابتلا به مریضیهای قلبی و عروقی هستند و در سنین پایین تر به این بیماری دچار می شوند. این میزان نزد بانوان حتی بعد از یائسگی (هنگامی که میزان مرگ بانوان به خاطر بیماری قلبی افزایش کشف میکند) به اندازه مردان نیست.

خطر مریضیهای قلبی در افراد دخانیاتی، دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر دخانیاتی است. کشیدن سیگار، بزرگ ترین عامل خطر برای ایست ناگهانی قلبی است. دخانیاتی هایی که دچار هجوم قلبی می شوند نیز با احتمال بالاتر مرگ روبه رو هستند. تماس افراد غیرسیگاری با دود سیگار هم امکان می دارد خطر بیماری قلبی را زیاد کند.

خطر بیماری عروقی قلب با افزایش کلسترول خون بالا می رود. هنگامی که دیگر عوامل خطرساز نیز وجود دارند، این خطر هم بیشتر مطرح می شود. میزان کلسترول نیز تحت تاثیر سن، جنس، توارث و تغذیه قرار می گیرد.»

منابع:
ایسنا
جام جم
مجله سیب سبز
شفاف

–لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه براي ما بنويسيد–

گردآورنده : شايسته د.

قلب و عروق در بخش پیشگیری و انواع بیماری ها سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به ادب نافه گشايی کن از آن زلف سياه
««« »»»
جای دل‌های عزيز است به هم برمزنش

ایست قلبی در چه ساعاتی بیشتر رخ می دهد؟

TT / 128 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال