نذر بستگان شما سال جاری چه چیزی است؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

نذر خانواده شما امسال چیست؟

در فرهنگ باورهای دینی ایرانی های مسلمان، یکی از اصلی ترین ایامی که بیشترین نمود را دارد و بسیاری از مومنان به ادیان دیگر را نیز با خود همراه کرده؛ آیین ها و مهمانی بزرگداشت ایام محرم و صفر است که نسل به نسل به ما رسیده و ما نیز به فرزندانمان میرسانیم.

الهام فخرایی –
تصویر و عکس نذر خانواده شما امسال چه است؟

در این مجال می خواهیم همانطور که در فرهنگ دین اسلام به اهل اخلاق و تفکر بودن پیشنهاد داده شده؛ نگاهی عمیق تر و کاربردی به یکی از اصلی ترین و فراگیرترین آیین های دینی در این روزها داشته باشیم:

نذری برای نزدیک شدن به سیره ی امام حسین (ع)

نذر یکی از آیین های عبادی فردی و جمعی ست که رحلت کرده نیز در بین اقوام گوناگون وجود داشته است. مهمانی سوگواری امام حسین، اهل بیت و اصحاب ایشان نیز از جمله ایامی ست که بخصوص شیعیان با ادای نذر تلاش می کنند حین نزدیکی معنوی، سیره و منش حق ایشان را زنده نگه دارند و ادای دین کنند که بسیار پسندیده است.

عزاداران حسینی قادر هستند از عاشورا تا عاشورا یا از محرم تا محرم در یک پویش همگانی، متولی تامین نیازهای یک خانواده یا یک منطقه ی محروم شوند

اما زمانی به کلکسیون این نذرها نگاه می کنیم یک سوال در ذهن شکل می گیرد؛ اینکه نذر چه باشد و چگونه ادا شود ما را به حق و به سیره ی امام حسین (ع)نزدیک تر می کند؟ مثلا خانواده ای را انتخاب بکنید که علی رغم برخورداری از وضعیت مالی عالی در طی یک دهه از محرم؛ مرتب از غذای نذری بهره میگیرند. البته نه اینکه این امر به تنهایی بی مورد نباشد؛ اشکال در واقع از آنجا شروع می شود که با فاصله ای چندین ده کیلومتر آن طرف تر و در حاشیه شهر می توان خانواده ها و کودکانی را یافت که نه تنها از قدرتمندی مالی برای تامین غذای سالم و مورد نیازشان بطور مرتب برخوردار نیستند که بسیاری از نیازهای دیگرشان نظیر لباس، بهداشت، سرپناه و تحصیل بی پاسخ مانده است.
حالا به این سوال اندیشیم که اگر دقیقا در همین ایام، شخصی بشدت نیازمند در نزدیکی ما موجود موجود باشد، رسیدگی به نیاز او به سیره ی امام نزدیک تر است یا نذری دادن در مکانی که نیازی در اولویت نیست؟
هدف از نقش این سوال خلاف آنچه امکان می دارد بنظر برسد؛ این نیست که مهمانی و آیین سوگواری امام حسین (ع) و ایام محرم و صفر به انجام رسانده نشود؛ بلکه منظور این است که حین سوگواری برای ایشان بعنوان شیعه درباره ی چیزهایی که ما را به ایشان نزدیک یا از واقعیت امام میراند، اندیشیم و اینطور نباشد که سالها یک نذر را تکرار کنیم بدون اینکه به تحول شرایط و اولویت های جامعه ی پیرامونمان توجه و درباره اش اندیشیده باشیم.

از محرم تا محرم

مهمانی سوگواری امام حسین، اهل بیت و اصحاب ایشان نیز از جمله ایامی ست که بخصوص شیعیان با ادای نذر تلاش می کنند حین نزدیکی معنوی، سیره و منش حق ایشان را زنده نگه دارند و ادای دین کنند که بسیار پسندیده است

به عنوان مثال عزاداران حسینی قادر هستند از عاشورا تا عاشورا یا از محرم تا محرم در یک پویش همگانی، متولی تامین نیازهای یک خانواده یا یک منطقه ی محروم شوند. درواقع نیروی مردمی که بطور خودجوش در این ایام بسیج می شود؛ نیروی مبارکی است و می توان هوشمندانه تر و منسجم تر از آن بهره گرفت و امر به معروف و نهی از منکر را در این قالب و در یک حرکت جمعی وسیع به انجام رساند.
قطعا اگر با یک فرهنگسازی جمعی و به شمار آمده چنین حرکتی را شروع و ساماندهی کرده و به آن متعهد باشند؛ قادر هستند اثر مثبت و ماندگاری هم در بهبود فضای عمومی جامعه و هم احیای فرهنگ کار جمعی و پرثمر و هم تقویت باورهای دینی داشته باشند.
بنابراین بیایید امسال در هر گروه یا دسته ای قرار قرار بدهیم و نیازهای لازم جامعه ی اطراف مان را بسنجیم و با یک تقسیم کار عالی هر کدام متولی انجام بخشی از آن باشیم؛ می توان حتی با تحول نذرها یا ادای نذرهای فرهنگی به جای مثلا نذر خوراکی یا مالی یا به هر شیوه ی دیگری نیز در این کار مشارکت کرد و کارهای زمین مانده را به انجام رساند؛ اینکار قطعا به منش و سیره ی امام حسین (ع) که به آزاده بودن و آزادگی پیشنهاد میداد؛ نزدیک تر است و نشانگر اینکه عزاداری حسین (ع) فقط شور نیست، بلکه سرشار است از شعور و حماسه!

*****************************************

گردآوری از: كاوه ق.

گوناگون خانه و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتم دل رحيمت کی عزم صلح دارد
««« »»»
گفتا مگوی با کس تا وقت آن درآيد

نذر بستگان شما سال جاری چه چیزی است؟

TT / 91 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال