http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

نذر بستگان شما سال جاری چه چیزی است؟

نذر بستگان شما سال جاری چه چیزی است؟

با دیگران به اشتراک بگذارید

نذر خانواده شما امسال چیست؟

در فرهنگ باورهای دینی ایرانی های مسلمان، یکی از اصلی ترین ایامی که بیشترین نمود را دارد و بسیاری از مومنان به ادیان دیگر را نیز با خود همراه کرده؛ آیین ها و مهمانی بزرگداشت ایام محرم و صفر است که نسل به نسل به ما رسیده و ما نیز به فرزندانمان میرسانیم.

الهام فخرایی –
تصویر و عکس نذر خانواده شما امسال چه است؟

در این مجال می خواهیم همانطور که در فرهنگ دین اسلام به اهل اخلاق و تفکر بودن پیشنهاد داده شده؛ نگاهی عمیق تر و کاربردی به یکی از اصلی ترین و فراگیرترین آیین های دینی در این روزها داشته باشیم:

نذری برای نزدیک شدن به سیره ی امام حسین (ع)

نذر یکی از آیین های عبادی فردی و جمعی ست که رحلت کرده نیز در بین اقوام گوناگون وجود داشته است. مهمانی سوگواری امام حسین، اهل بیت و اصحاب ایشان نیز از جمله ایامی ست که بخصوص شیعیان با ادای نذر تلاش می کنند حین نزدیکی معنوی، سیره و منش حق ایشان را زنده نگه دارند و ادای دین کنند که بسیار پسندیده است.

عزاداران حسینی قادر هستند از عاشورا تا عاشورا یا از محرم تا محرم در یک پویش همگانی، متولی تامین نیازهای یک خانواده یا یک منطقه ی محروم شوند

اما زمانی به کلکسیون این نذرها نگاه می کنیم یک سوال در ذهن شکل می گیرد؛ اینکه نذر چه باشد و چگونه ادا شود ما را به حق و به سیره ی امام حسین (ع)نزدیک تر می کند؟ مثلا خانواده ای را انتخاب بکنید که علی رغم برخورداری از وضعیت مالی عالی در طی یک دهه از محرم؛ مرتب از غذای نذری بهره میگیرند. البته نه اینکه این امر به تنهایی بی مورد نباشد؛ اشکال در واقع از آنجا شروع می شود که با فاصله ای چندین ده کیلومتر آن طرف تر و در حاشیه شهر می توان خانواده ها و کودکانی را یافت که نه تنها از قدرتمندی مالی برای تامین غذای سالم و مورد نیازشان بطور مرتب برخوردار نیستند که بسیاری از نیازهای دیگرشان نظیر لباس، بهداشت، سرپناه و تحصیل بی پاسخ مانده است.
حالا به این سوال اندیشیم که اگر دقیقا در همین ایام، شخصی بشدت نیازمند در نزدیکی ما موجود موجود باشد، رسیدگی به نیاز او به سیره ی امام نزدیک تر است یا نذری دادن در مکانی که نیازی در اولویت نیست؟
هدف از نقش این سوال خلاف آنچه امکان می دارد بنظر برسد؛ این نیست که مهمانی و آیین سوگواری امام حسین (ع) و ایام محرم و صفر به انجام رسانده نشود؛ بلکه منظور این است که حین سوگواری برای ایشان بعنوان شیعه درباره ی چیزهایی که ما را به ایشان نزدیک یا از واقعیت امام میراند، اندیشیم و اینطور نباشد که سالها یک نذر را تکرار کنیم بدون اینکه به تحول شرایط و اولویت های جامعه ی پیرامونمان توجه و درباره اش اندیشیده باشیم.

از محرم تا محرم

مهمانی سوگواری امام حسین، اهل بیت و اصحاب ایشان نیز از جمله ایامی ست که بخصوص شیعیان با ادای نذر تلاش می کنند حین نزدیکی معنوی، سیره و منش حق ایشان را زنده نگه دارند و ادای دین کنند که بسیار پسندیده است

به عنوان مثال عزاداران حسینی قادر هستند از عاشورا تا عاشورا یا از محرم تا محرم در یک پویش همگانی، متولی تامین نیازهای یک خانواده یا یک منطقه ی محروم شوند. درواقع نیروی مردمی که بطور خودجوش در این ایام بسیج می شود؛ نیروی مبارکی است و می توان هوشمندانه تر و منسجم تر از آن بهره گرفت و امر به معروف و نهی از منکر را در این قالب و در یک حرکت جمعی وسیع به انجام رساند.
قطعا اگر با یک فرهنگسازی جمعی و به شمار آمده چنین حرکتی را شروع و ساماندهی کرده و به آن متعهد باشند؛ قادر هستند اثر مثبت و ماندگاری هم در بهبود فضای عمومی جامعه و هم احیای فرهنگ کار جمعی و پرثمر و هم تقویت باورهای دینی داشته باشند.
بنابراین بیایید امسال در هر گروه یا دسته ای قرار قرار بدهیم و نیازهای لازم جامعه ی اطراف مان را بسنجیم و با یک تقسیم کار عالی هر کدام متولی انجام بخشی از آن باشیم؛ می توان حتی با تحول نذرها یا ادای نذرهای فرهنگی به جای مثلا نذر خوراکی یا مالی یا به هر شیوه ی دیگری نیز در این کار مشارکت کرد و کارهای زمین مانده را به انجام رساند؛ اینکار قطعا به منش و سیره ی امام حسین (ع) که به آزاده بودن و آزادگی پیشنهاد میداد؛ نزدیک تر است و نشانگر اینکه عزاداری حسین (ع) فقط شور نیست، بلکه سرشار است از شعور و حماسه!

*****************************************

گردآوری از: كاوه ق.

گوناگون خانه و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتم دل رحيمت کی عزم صلح دارد
««« »»»
گفتا مگوی با کس تا وقت آن درآيد

نذر بستگان شما سال جاری چه چیزی است؟

TT / 91 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
امتداد خط نفاق از پادگان اشرف تا استودیوهای ماهواره‌ای در آنتالیا/ جام تو خالی «جِم»!
استخدام طراح(فتوشاپ)در کانون تبلیغاتی مهرنگار نفیس دررشت
دلخوش ها و دلواپسان کنار هم شاهد بدعهدی آمریکا هستند/ ملت حق داشت که حاضر به گفتگو با آمریکا نبود
دانلود آهنگ جدید امیر بهادر با نام باور نمیکنم
بلومبرگ: رشد تولید نفتی روسیه و اعمال نفوذ در مذاکرات آتی اوپک
اگر می‌خواهید آدم دل‌چسب‌تری باشید،رمان بخوانید
11 راه صرفه جویی در هزینه های زندگی
تابش به پشت‌صحنه «بدون تاریخ، بدون امضاء» رفت/ فیلم‌های فارغ از سیاه‌نمایی؛ دغدغه بنیاد فارابی
استخدام مدیر و مشاور در گروه مشاورین املاک تهران کانال
تصادف دلخراش زن جوان با پژو پارس در مشهد +عکس
دانلود آهنگ جدید امیر رشیدی به نام کیش و مات
بهنوش بختیاری بستری شد+عکس
مرگ بانوی 35 ساله در ایستگاه مترو کرج – تهران
رابطه جنسی دختر و پسر کنار خودپرداز (عکس)
بررسی راندمان نسخه پی سی Battlefield 1
حضور حوزه هنری با ۵ فیلم کوتاه در جشنواره فیلم‌های ایرانی «لندن»
استخدام کارشناس پشتیبانی فروش در شرکت توسعه صنعت آرکا دمور
عکس های جدید نسرین مقانلو در صفحه اینستاگرامش
دانلود آهنگ جدید محمد حسام به نام یه امشب
آیفون ۷ هم آتش گرفت