تذکر شهید مطهری به منبری ها درباره عظمت واقعه کربلا


با دیگران به اشتراک بگذارید

تذکر شهید مطهری به منبری ها درباره عظمت واقعه کربلا

خبرگزاری فارس: تذکر شهید مطهری به منبری‌ها درباره عظمت واقعه کربلا

شهید مطهری معتقد بودند که عظمت کربلا به جنبه معنویت و روحانیت آن است نه فاجعه بودن آن، قهرمانان کربلا سیدالشهدا(ع) و یاران ایشان هستند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، مرحوم استاد شهید مطهری در جلد دوم کتاب «حماسه حسینی» دو تذکر اصلی به اهل منبر دارد:

عظمت کربلا به جنبه معنویت و روحانیت آن است نه فاجعه بودن آن. قهرمانان عمده کربلا سیدالشهداء(ع) و یاران ایشان اند نه شمر و ابن زیاد!

معمولاً اهل منبر زمانی که می خواهند قضیه کربلا را بزرگ کنند جنبه فاجعه بودن و ظلم و ظلمها را بزرگ می کنند، در جستجوی یافتن و حتی جعل کردن فاجعه هایی هستند؛ با بیان های گوناگون و تشبیهات و مجسم ساختن ها جنبه فاجعه بودن را تقویت می کنند و حال آنکه ما باید از خود سؤال بکنیم: بزرگی حادثه کربلا از چه نظر است؟ آیا از نظر دردناک بودن است؟

قطعاً این فاجعه، فاجعه کم نظیری است ولی فاجعه عظیم و شاید عظیم تر از این در جهان زیاد بوده است. عظمت مطلب از لحاظ سیدالشهداء(ع) و یاران آن حضرت است، نه از لحاظ ابن زیاد و ابن سعد و اتباع و اشیاع آنها؛ عظمتِ سعادت است نه عظمتِ شقاوت.

کربلا بیش از آن اندازه که نمایشگاه شقاوت و بدی و ظهور پلیدی بشر باشد، نمایشگاه روحانیت و معنویت و اخلاق مناسب و انسانیت است ولی اهل منبر کمتر به آن جنبه توجه دارند؛ و به واژه دیگر در این قضیه از آن جنبه باید نگاه کرد که اباعبدالله(ع) و اباالفضل(ع) و زینب(س) قهرمان قصه اند نه از آن جهت که شمر و سنان قهرمان قصه اند.

بنابراین کلید شخصیت حسین(ع) حماسه است، شور است، عظمت است، صلابت است، شدت است، ایستادگى است، حق پرستى است.

حادثه کربلا براى ما مردمان خواهى نخواهى یک حادثه بزرگ اجتماعى است؛ یعنى این حادثه در تربیت ما، در خُلق و خوى ما اثر دارد.

در نقل و بازگو کردن حادثه عاشورا ما هزاران تحریف وارد کرده ایم، هم تحریف هاى لفظى- یعنى شکلى و ظاهرى- راجع به اصل قضایا، مقدمات قضایا، نوشته و حواشى مطلب، و هم (تحریف هاى معنوى که‏) در تحلیل این حادثه ما تحریف کرده ایم.

با کمال تأسف باید عرض کنم تحریف هایى که به دست ما مردمان در این حادثه صورت گرفته است، همه در جهت کم کردن و مسخ کردن قضیه بوده است، در جهت بى فایده کردن و بى اثر کردن قضیه بوده است .

منبع: استاد مطهری، حماسه حسینی، ج۲، ص ۴۷

***با تشکر از انتخاب شما***

نگارش از : رامين ژ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مهندس فلکی راه دير شش جهتی
««« »»»
چنان ببست که ره نيست زير دير مغاک

تذکر شهید مطهری به منبری ها درباره عظمت واقعه کربلا

TT / 31 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات