توازن قوا در سوریه به نفع آمریکا نیست


با دیگران به اشتراک بگذارید

توازن قوا در سوریه به نفع آمریکا نیست

مشاور وزیر امور خارجه گفت: علاوه بر اینکه آمریکایی‌ها در بین خود توافقی نسبت به بحران کشور سوریه ندارند، با اروپایی‌ها نیز در این زمینه به توافقی نرسیده‌اند؛ لذا ایالات متحده در بحران کشور سوریه دچار سردرگمی جدی است.

تصویر و عکس   توازن قوا در کشور سوریه به نفع ایالات متحده نیست

«حسین شیخ الاسلام»، مشاور وزیر امور خارجه و مدیرکل سابق امور بین الملل مجلس شورای اسلامی در مکالمه با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص نقش ادعاهایی مبنی بر امکان اقدام یک جانبه واشنگتن علیه مواضع ارتش کشور سوریه، با اشاره به شکست ایالات متحده در بحران کشور سوریه اظهار داشت: بحران کشور سوریه به ابزاری برای سیاست منطقه ای ایالات متحده مبدل شده است. به چشم مییاید که واشنگتن موفقیتی در کشور سوریه نخواهد یافت. مسلماً آمریکایی ها در این زمینه شکست خورده اند و وحدت عمل آن ها نابود شده است.

سفیر پیشین کشورمان در کشور سوریه با توجه به شرایط سیاسی و ارتشی کشور سوریه کنونی بیان داشت: توازن قوا در کشور سوریه در حال حاضر به نفع ایالات متحده نیست. شرایط سیاسی و ارتشی نیز به نفع این کشور رقم نمی خورد.

وی در پاسخ به این پرسش که «واشنگتن قبل از این نیز تهدید به اقدام ارتشی در کشور سوریه کرده بود؛ اما آن موقع نیز این تصمیم عملی نشد. آیا چنین اقدامی در حال حاضر عملی است؟» گفت: این اقدامات ایالات متحده از شانس پایینی برخوردار است و شکستی به ناکامی های پیشین این کشور اضافه میکند.

معاون پیشین وزارت خارجه وضعیت نامطلوب ایالات متحده در کشور سوریه را نکته توجه گذاشت و اضافه کرد: به عنوان نمونه آمریکایی ها در داخل نسبت به توافق اخیر خود با روسیه مشکلاتی داشتند. همچنین این کشور با اروپایی ها و کشورهای دیگر غربی نیز بر سر این موضوع اختلاف داشت. آمریکایی ها مفاد این توافق را در اختیار اروپایی ها نگذاشتند؛ بنابراین آن ها الآن در وضعیت خوبی قرار ندارند.

وی در پاسخ به این پرسش که «واشنگتن در خصوص قطع ارتباطات با روس ها ادعا می کند که این امر ناشی از نبود پایبندی روس ها به تعهدات خود بوده است. چرا مذاکرات واشنگتن و مسکو متوقف شد؟» اظهار داشت: این موضوع واضح است که آمریکایی ها دیرالزور را بمباران کردند. بر اساس این توافق قرار شده بود که تروریست ها تشخیص داده شوند؛ اما ایالات متحده با اقدام خود در دیرالزور نسبت به این توافق پایبند نماند. آمریکایی ها خود در این زمینه بدقولی کردند. اساساً بدعهدی صفت آنهاست.

مشاور وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش که «اهداف ایالات متحده از به هم زدن میز مذاکرات چه است؟» گفت: این موضوع نمایان میکند که معارضان نسبت به سخن آمریکایی ها بی توجهی می کنند. جدا کردن معارضان از جبهه النصره و گروهک تروریستی داعش نیز مشخص می کند که آنها جمعیت قابل توجهی ندارند. آمریکایی ها قادر نبودند به تعهدات خود بر روی زمین عمل کنند و در بین خود نیز نسبت به این موضوع معضل دارند.

وی با اشاره به اختلاف واشنگتن با کشورهای اروپایی درباره بحران کشور سوریه یادآور شد: این کشور توان اجماع سازی ندارد. معارضان سوری نیز اختلاف زیادی با واشنگتن دارند.

مدیرکل سابق امور بین الملل مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که «رویکرد رئیس جمهور تازه ایالات متحده نسبت به بحران کشور سوریه به چه صورت ارزیابی می شود؟» بیان داشت: اظهارات کاندیداها در حال حاضر بیشتر برخاسته از فضای انتخاباتی است؛ لذا این سخنان سیاست های قرار می داری ایالات متحده در آینده به حساب نمییاید.

شیخ الاسلام در پاسخ به این پرسش که «آیا سیاست دوگانه واشنگتن نسبت به کشور ترکیه و کردها در شمال کشور سوریه تداوم مییابد؟» عنوان کرد: ایالات متحده دو همپیمان در شمال کشور سوریه دارد که آنها در حال حاضر با یکدیگر مشغول جنگ هستند و سیاست های یکدیگر را خنثی می کنند. این موضوع شکست بزرگی برای ایالات متحده تلقی میشود و یکی از افتضاحات این کشور در منطقه است.

وی در پاسخ به این پرسش که «نوعی از ابهام در سیاست های واشنگتن نسبت به کشور سوریه دیده میشود. این ابهام از چه سرچشمه می گیرد؟» یادآور شد: ایالات متحده در بحران کشور سوریه دچار سردرگمی جدی است. علاوه بر اینکه آمریکایی ها در بین خود توافقی نسبت به این موضوع ندارند، با اروپایی ها و غربی ها نیز در این زمینه به توافقی نرسیده اند؛ لذا واشنگتن در موضوع کشور سوریه گیج شده است.

– ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد –

نگارش : شاهرخ ت.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اين قصه عجب شنو از بخت واژگون
««« »»»
ما را بکشت يار به انفاس عيسوی

توازن قوا در سوریه به نفع آمریکا نیست

TT / 133 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات